BABALIK İZNİ ARTIYOR MU,ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNE ZAM VAR MI

İş yaşamıyla ilgili düzenlemeleri  kapsayan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.Kabul edilen maddelere göre 5510 Sayılı Kanunun 4/a kapsamında yani SSK’lı olarak çalışanlara da torbadan sevindirecek haber çıktı.Yeni düzenleme ile birlikte işçinin asgari geçim indirimi tutarı ile mazeret izin gün sayıları artıyor.

ASGARİ GEÇİM ZAMMI BABALIK İZNİ TORBA

Asgari Geçim İndirimine Zam Var

-Üçüncü çocuk için yüzde 10

Asgari geçim indirimi, yüzde 5 olan üçüncü çocuk için yüzde 10’a çıkarılacak, sonrakiler için yüzde 5 olarak uygulanacak. Böylece, evli, eşi çalışmayan ve üç çocuklu bir çalışan, asgari ücret üzerinden gelir vergisi oranında asgari geçim indiriminden yararlanabilecek.

İşçilerin İzin Gün Sayıları Artıyor

İşçiye evlenmesi, evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde 3 gün, eşinin doğum yapması halinde 5 gün ücretli izin verilecek.

İşçiler, en az yüzde 70 oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuyla ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar ücretli izin alabilecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu