Emekliler için promosyon başvurusu nasıl yapılır sorusu büyük önem taşıyor. Çünkü emekli aylıklarına ilave ödeme olarak kabul edilen ve emekliler için önemli olan promosyon ödemeleri önemli bir avantaj yaratıyorlar. Özellikle ATM’den promosyon başvurusu da yapılması ile birlikte emekliler için promosyon ödemeleri almak çok daha kolay bir hale geldi.

Emekli Promosyon Ödemeleri Ne Demek?

Emekliler maaşlarını daha önceden sadece kamu bankalarından ya da PTT kanalı aracılığıyla alabiliyorlardı. Yakın zamanda çıkarılmış olan bir değişiklik ile birlikte artık istedikleri bankadan emekli aylıklarını alabiliyorlar. Bankalar da emekli aylığı alanların sayısı artması için çeşitli avantajlar sağlamaktadırlar. Promosyon ödemeleri de temelde emeklileri bir bankayı tercih etmeye karar verdiden bir uygulamalıdır. Emeklilere, almış oldukları emekli aylıklarına ve belirli bir süre bankadan emekli aylığı alma durumlarında bankalar 500 liradan 1000 liraya kadar promosyon ödemesi yapmaktadırlar. Promosyon ödemeleri herhangi bir başvuru yapılmadan sadece emeklinin ilgili bankada belirli bir süredir emekli aylığı alması karşılığında ödenmektedir. Bu yüzden emekliler için promosyon başvuruları nasıl yapılır merak edilmektedir.

Emekli Promosyon Ödemesi Şartları Nelerdir?

Emekli promosyon ödemeleri için kişiler bankaların istemiş oldukları şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartların sağlanması sonrasında ise sadece promosyon başvurusu yapmak gerekiyor. Bankalardan emekli aylığı almak için bankalar tarafından ağır şartlar talep edilmiyor. Genelde bankalar iki adet otomatik fatura ödeme talimatı ile birlikte promosyon ödemesi yapılacağını söylerken diğer bankalarda herhangi bir şart bulunmuyor. Ancak en önemli ve tüm bankalar tarafından talep edilen ortak şart ise emekli aylığını 3 yıl boyunca kesintisiz yani başka bir bankaya taşımadan aynı bankadan almak oluyor. Bu kapsamda 3 yıllık süre tamamlandığında bir kereliğe mahsus olacak şekilde banka promosyon ödemeleri yapılmaktadır. Banka promosyon ödemeleri aylık ya da sürekli olarak yapılmaz. Bu konuda bilinmesi gereken nokta bankaya emekli aylığının taşınmasının üzerinden 3 yıl geçmiş yani bu süre dolmuşsa bir kereliğe mahsus olmak üzere promosyon ödemesi yapılır. Aynı bankada tekrar 3 yılın dolmasının ardından ise yine promosyon ödemesi belirlenecek tutarlar üzerinden yapılmaktadır.

Banka Promosyon Ödemeleri Ne Kadar?

Bankaların promosyon ödemeleri belirlemiş oldukları tutarlara göre farklılık taşımaktadır. Ancak 500 lira ile 1000 lira arasında bankalar promosyon ödemelerini alınan emekli aylığı tutarına göre belirlemektedir. Başka bir deyişle promosyon tutarının belirlenmesi için alınmakta olan emekli aylığı tutarını önemli olmaktadır. Tek seferde peşin olarak yapılan promosyon ödeme tutarları alınan aylığa ve bankalara göre de farklılık taşıyor. Her bankanın belirlemiş olduğu tutarlar üzerinden promosyon ödemeleri gerçekleştiriliyor.

Bankalara Göre Promosyon Ödemeleri Ne Kadar?

Bankalara göre promosyon ödemeleri hangi bankadan emekli aylığı alırsanız ne kadar promosyon ödemesi alacağınızı göstermektedir. SGK ile yapılan protokol anlaşması kapsamında bankalar her yıl emeklilere promosyon ödemesi yapıyorlar. 2017 yılında emekli maaşını farklı bankalardan almak mümkün olduğu için 2020 yılı itibariyle üç yılını doldurmuş olan ilk emekli grubuna bankalar tarafından promosyon ödemeleri yapılıyor ve bu tarihten sonra düzenli olarak da üç yıldan beri aynı bankadan emekli aylığı alanlara promosyon ödemeleri ödenmeye devam edecek. Bankalara göre promosyon ödemesi tutarları şu şekilde;
  • Ziraat Bankası: SGK ile ilk protokol imzalamış olan Ziraat Bankası bin 500 TL ve altında emekli aylığı alanlara 500 TL, bin 500 – 2500 TL maaş alanlara 625 TL, 2500 TL ve üzeri maaş alanlara ise 750 TL promosyon ödemesi yapıyor.
  • Türkiye Ekonomi Bankası: Maaşlarını TEB’e taşımış ve üç yıldır bankadan emekli aylığı alan emeklilere banka 1500 TL ve altı maaş alanlara 500 TL, 1500 TL – 2500 TL arasında emekli aylığı alanlara 625 TL, 2500 TL ve üzerinde maaş alanlara ise 750 TL promosyon ödemesi yapılıyor. Aynı zamanda bankanın kendi bütçesine göre 500 TL’ye varan ek promosyon ödemeleri de mevcuttur.
  • Yapı Kredi Bankası: Otomatik fatura ödeme talimatı şartı ile promosyon ödemesi yapan Yapı Kredi Bankası 1500 TL ve altı maaş alanlara 500 TL, 1500 – 2500 TL arasında aylık alanlara 625 TL, 2500 TL ve üzeri aylık alanlara 750 TL ödeme yapıyor. Aynı zamanda banka bu tutarlara 175, 225 TL ve 250 TL olarak ek promosyon ödemeleri de sağlıyor.
  • Halkbank: Banka tarafından 1500 TL ve altı aylık alanlar için 500 TL, 1500 TL – 2500 TL arasında aylık alanlara 625 TL, 2500 TL ve üzeri aylık alanlara ise 750 TL ödeme yapılıyor.
  • Garanti Bankası: Promosyon ödemeleri yüksek olan bankalardan birisi olarak öne çıkan Garanti Bankası’nda 1500 TL ve altında emekli aylığı alanlara 800 TL, 1500 TL – 2500 TL arasında aylık alanlara 1000 TL, 2500 TL ve üzeri aylık alanlara ise 1200 TL promosyon ödemesi yapılıyor.
  • İş Bankası: İş Bankası tarafından verilen promosyon bedelleri 1500 TL ve altı aylıklar için 750 TL, 1500 TL – 2500 TL arası maaşlar için 875 TL, 2500 TL ve üzerindeki aylıklar için ise 1000 TL olarak belirlenmiştir.
Diğer bankaların da promosyon ödemelerinde geçerli olan fiyatlar bu tutarlar ile yakınlık göstermektedir. Emekli promosyon ödemelerinin belirlenmiş olduğu tarihteki tutarı dikkate alınmaktadır. Örnek olarak 2021 yılında emekli aylığını bir bankaya taşımış olan kişi 3 yıl sonra emekli promosyonu almaya hak kazanacaktır ve promosyon bedeli de 2024 yılındaki geçerli olacak promosyon tutarları olacaktır. Söz konusu bahsedilen rakamlar 2020 – 2021 yılları için geçerli olan tutarlardır.

Promosyon Başvurusu Nasıl Yapılır?

Promosyon başvurusu yapmak için farklı kanallar sunulmaktadır. Emekli aylığını 3 yıl boyunca aynı bankadan alan emekliler için promosyon başvurusu hakkı doğmaktadır. Bunun için şube, internet ve ATM kanalları kullanılabilmektedir. Şube ve internet üzerinden promosyon başvurusu yaparak promosyon ödemelerini almak için şubeye gitmeniz halinde ilgili şartları sağlamanız kontrol edildikten sonra ödemeniz elden yapılmaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden de kolay bir şekilde promosyon ödemeleri yapılmaktadır. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra emekli maaş işlemleri sekmesine girilmesi gerekmektedir. Bu kısımda 3 yıllık emekli aylığı alma şartlarını taşıyorsanız promosyon başvurusu sekmesi açılacaktır ve bunu seçerek promosyon ödemesinin hesabınıza tanımlanmasını sağlayabilirsiniz.

ATM’den Promosyon Başvurusu Nasıl Yapılır?

ATM’den promosyon başvurusu da promosyon ödemesi almak isteyen emeklilerin tercih ettikleri bir diğer yöntemdir. SGK ile imzalanan anlaşma kapsamında ATM’den promosyon başvurusu yaparak ödeme almak mümkün olmaktadır. Promosyon ödemesi başvurusu yapmak için emekli aylığı almakta olduğunuz bankanın ATM’sine giderek banka kartı ile işlem yapmanız gerekmektedir. Banka kartını taktıktan sonra diğer işlemler kısmından emeklilik işlemleri sekmesini seçin ve buradan promosyon başvurusu kısmını seçin. Şartları sağlamanız halinde promosyon ödemesi hesabınıza tanımlanacaktır. Eğer emekli aylığınızı taşıma yoluyla promosyon başvurusu yapmak istiyorsanız gerekli izinlerin verilmesi gerektiği için bu işlem ATM’den yapılmamaktadır. E – devlet üzerinden emekli aylığınızı almakta olduğunuz bankayı kolayca değiştirebilirsiniz. Bunun yanında banka şubesine de giderek emekli aylığı taşıma başvurusu yapabilirsiniz.
Editör: TE Bilisim