Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emeklilik Fırsatı 2021

Askerlik borçlanması sayesinde erken emeklilik, emekli olma yaşını daha erken sürelere çekmek isteyen erkek vatandaşlar tarafından merak edilen bir işlemdir. Yasalarımıza göre askerlik borçlanması yaparak, normal şartlara göre daha erken bir tarihte emekli olabilmek mümkün olmaktadır. Bu noktada emeklilik hayali kuran vatandaşlar, zorunlu askerlik hizmetleri boyunca geçen süreyi de emeklilik hesaplaması işlemlerine dahil etme hakkına sahiptir. Bu yazımızda askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik yapabilme ile ilgili olarak merak edilen tüm kavramlar ve detaylar yer almaktadır.

Askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik elinizde” başlığı verdiğimiz rehber niteliğindeki yazımızda;

 • Askerlik borçlanması nedir ve nasıl yapılır?
 • Askerlik borçlanması için hangi kurumlara ve nasıl başvuruda bulunulması gerekir?
 • Askerlik borçlanması süresi ile ilgili merak edilen soruların yanıtları ve bilinmesi gereken detaylar nelerdir?
 • Askerlik borçlanması hesaplama yaparak, ne kadar erken sürede emekli olabilmek mümkün?

gibi soruların yanıtları ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması kavramı, yasalar tarafından belirlenen emekli olma süresini daha öne çekerek vatandaşlara erken emeklilik hakkı sunan bir uygulamadır. Zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan vatandaşlar, emeklilik için sigortalılık süresinin tamamlayamadığında, askerlik borçlanması adı verilen bu uygulamayı gerçekleştirerek ilk sigortalı oldukları tarihi öne çekebilme fırsatına sahipler.

Emeklilik Kanunu ve benzer yönetmelikler göz önünde bulundurulduğunda, sigortalı olarak çalışma hayatlarına devam eden vatandaşların emekli olabilmesi için 3 farklı koşuldan söz etmek mümkündür.

Buna göre yasalar nezdinde emekli olabilmek için vatandaşların;

 • Sigortalılık süresi
 • Prim gün sayısı
 • Emekli olabilme yaşı

gibi hususlara ayrı ayrı önem vermesi gerekmektedir. Bu bağlamda sigortalılık süresi ilk olarak çalışılmaya başlanan tarihi ifade etmektedir. Diğer bir değişle vatandaşın sigortalı olarak bir işe girdiği ilk tarihte, adına başlatılan sigortanın ilk kayıt tarihine işaret etmektedir. Bu noktada önemli olan husus, sigorta girişinin gerçekleştirilmiş olmasıdır. Söz konusu tarihten sonra çalışmaya devam edip etmediğinin Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer resmi kurumlar nezdinde bir önemi bulunmamaktadır.

Askerlik Borçlanması 2021

Askerlik borçlanması 2021 yılı itibarıyla da emekli olmak isteyen ancak emeklilik için gerekli görülen yeterli sigortalılık süresine ulaşamayan vatandaşlar tarafından mercek altına alınmaktadır. Bu bağlamda yukarıda bahsettiğimiz gibi ilgili kanun ve yönetmeliklere göre emekliliğe hak kazanmanın temel koşullarından biri, hatta en belirleyicisi olan ilk sigortalılık günü, askerlik borçlanması uygulamaları sayesinde daha önceki bir tarihe alınabilmektedir.

Emeklilik ile ilgili kanunlara göz atıldığında, vatandaşların emekli olabilmek için yerine getirmesi gereken şartlarda zaman içinde farklı uygulamaların gündeme getirildiği görülmektedir. Nitekim Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yapılan çalışmalar ve projelerin akabinde emeklilik yaşı zaman içinde daha yüksek bir yaş seviyesine çıkarılmıştır. Bu durumun bir neticesi olarak da daha geç sigortalı olanlar, yani ilk sigorta girişlerini daha geç bir tarihte yaptırmış olan vatandaşlar, diğer sigortalı vatandaşlara nazaran daha ileri yaşlarda sigortalı olabilme durumuyla karşı karşıya kalmışlardır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması işlemleri, yukarıda bahsettiğimiz sigortalı vatandaş profiline uyan kişileri yakından ilgilendirmektedir. Bununla birlikte adı üzerinde askerlik borçlanması olduğu için söz konusu uygulama sadece zorunlu askerlik görevini yerine getiren erkek sigortalı vatandaşları kapsamına almaktadır. Bu bağlamda erkek vatandaşlar, zorunlu askerlik hizmeti esnasında geçirdikleri gün sürelerini borçlanarak, ilk sigortalı oldukları tarihi öne çekme imkanına sahipler.

Kanunlar ile belirlenen bu uygulamayı hayata geçirmek oldukça basittir. Zira 5510 sayılı Kanunun 41. maddesinde sigortalı vatandaşların sonradan borçlanabileceği süreler açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre zorunlu askerlik hizmetinde “Er veya Erbaş” olarak silah altında ya da “Yedek Subay” olarak askerli subay okullarında geçen sürelerin borçlanabilir olduğu görülmektedir. Bu kapsamda sigortalılığın ilk başlangıç tarihinden önceki sürelerin borçlandırılması durumunda, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülerek erken emekli olabilme imkanı bulunmaktadır. Böylelikle askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik elinizde olmaktadır. Ancak bunun için kanunlarda ve ilgili yönetmelikte yer alan usul ve esaslara göre borçlanma yapılmış olması gerekmektedir. Söz konusu askerlik borçlanması için yapılması gereken başvuru işlemlerine dair detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması İçin Nereye, Nasıl Başvurulur?

Askerlik borçlanması başvurusu, erkek vatandaşların zorunlu askerlik hizmeti içinde geçen sürelerini borçlanarak yani bu günlere ait sigorta primlerini sonradan Sosyal Güvenlik Kurumu’na kendileri ödeyerek, ilk sigortalılık tarihini öne çekmek isteyen sigortalıların yakından ilgilendiği bir konudur. Bu bağlamda söz konusu vatandaşların askerlik yaptığını gösterir belge ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaları şartı mevcuttur. Öte yandan askerlikte geçen gün sayısı primlerini de kendileri belirleyebilme şansına sahip olan sigortalı erkek vatandaşlar, bu prim tutarlarını da ödeyerek sigortalılık sürelerini öne çekebilme işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Askerlik borçlanması başvurusunda, Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden önce mutlaka askerlik borçlanması formunun doldurulması gerekmektedir. Söz konusu askerlik borçlanması formu ise askerlik şubelerinden doldurulabilmektedir. Bu formda askerlik yaptığınız sürelere ilişkin kapsamlı bilgiler bulunmaktadır. Askerlik şubesi doldurulan formu onayladıktan sonra, 4A grubuna yani eski adıyla SSK’ya bağlı olarak çalışma hayatını sürdüren sigortalı çalışanlar, en son çalıştıkları işyerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne; 4B grubuna (eski adıyla Bağkur) dahil olan sigortalılarında da yine aynı dosyalarının bulunduğu SGK İl Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanmasında Askerlikte Geçen Sürelerin Tamamını Borçlanmak Zorunlu Mudur?

Askerlik borçlanması işlemlerinde borçlanılacak süreler, ilgili yönetmelik ve kanunda yer alan hükümlere göre, sigortalı vatandaşın kendi tercihine bırakılmıştır. Dolayısıyla askerlik borçlanması işlemlerinde, zorunlu askerlik hizmeti boyunca geçen sürelerin tamamının borçlanılması gerekmemektedir. Bu noktada seçim tamamen askerlik borçlanması yaptıracak olan kişinin tercihlerine bırakılmıştır. Bu sebeple askerlikte geçen sürelerin tamamının da borçlanılabileceği gibi yalnızca sigortalının emekli olabilmesi için gereken sürelerin de borçlanılması mümkün olmaktadır.

Bu uygulamayı bir örnek ile açıklamak gerekirse; 18 ay zorunlu askerlik hizmetini gerçekleştirmiş olan bir sigortalı vatandaş, bu süre boyunca ortaya çıkan 540 günün tamamını da borçlanabileceği gibi, eğer emekli olmak için 150 güne ihtiyaç duyuyorsa, bu süre içinden yalnızca 150 güne ait borçlanma yapabilme imkanına sahiptir.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar Geriye Çeker?

Askerlik borçlanmasının emeklilik süresini geriye çekmesi, borçlanma başvurusunda bulunan vatandaşın tercihine göre ödediği prim sayısına bağlıdır. Bu bağlamda 18 ay zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren bir sigortalı vatandaşın talep etmesi halinde emekli olabilme süresi 540 gün kadar geriye çekilecektir. Aynı şekilde kişi tercih etmesi durumunda dilerse 90 gün bile prim borçlanması yaparak erken emekli olabilme şansına sahiptir.

Askerlik Borçlanması Hesaplama 2021

2021 yılı askerlik borçlanması hesaplama işlemleri, ilgili kanun ve yönetmeliğe göre şu şekilde yapılabilmektedir:

 • 150 Günlük Askerlik Borçlanması Tutarı
  • En düşük : 5,724.00 TL
  • En yüksek : 37,206.00 TL
 • 360 Günlük Askerlik Borçlanması Tutarı
  • En düşük : 13,737.60 TL
  • En yüksek : 89,294.40 TL
 • 450 Günlük Askerlik Borçlanması Tutarı
  • En düşük : 17,172.00 TL
  • En yüksek : 111,618.00 TL
 • 540 Günlük Askerlik Borçlanması Tutarı
  • En düşük : 20,606.40 TL
  • En yüksek : 133,941.60 TL

Bu bağlamda kişi sigortalı olduğu tarihten önce askerlik hizmetini yerine getirmiş ise askerlik borçlanması yaparak askerlik yaptığı tarih göz önünde bulundurulduğu haliyle erken emeklilik yapabilmektedir. Bunun yanında kişi, sigortalılık süresini başlattıktan sonra askere gitmiş ise, askerlik borçlanması işlemleri ile prim gün sayılarını artırabilme imkanına sahiptir. Dolayısıyla askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik elinizde!

Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

İsteğe Bağlı Sigorta ile Emeklilik

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

692 Yorum

 1. 13/11/1971 doğumluyum.. 26/05/1991-12/09/1992 de askerliğimi yaptım.. ilk işe giriş tarihim 10/01/1996 ssk 1gün.. Bağkurdan 06/09/2006-02/01/2019 arası toplam 4437 ödenmiş günüm var.. 03/01/2019 itibariyle SSK ya geçtim ve 1261 günü tamamlamak için devam ediyorum..Gereken minimum gün sayısını tamamladıktan sonra emekliliğe kadar çalışmamayı düşünüyorum.. SSK şartlarından emekli olabilmek için kaç gün daha ödeme yapmam gerekir ? Emeklilik yaşımı geri çekmek için kaç gün Askerlik borçlanması yeterli olacaktır ? Saygılar

 2. slm 20.12.1967 doğumluyum 01.11.1992 işe girdim askerlik borçlanması yapsam emekli yaşımı kaç yıl veya aya çeker emeklilik yaşım 20.12.2020 53 yaş diyor

 3. merhabalar 10.01.1966 doğumluyum . işe giriş tarihim 18.11.1993 . prim gün sayım 3787 . 1986-1988 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım . askerlik borçlandırması yaparsam ne kadar emekli olurum ? şimdiden teşekkürler .

 4. Merhaba 1970 doğumluyum 1990 18 ay askerlik 9.11.1993 sgk girişi askerliğin hepsini borçlansam ne zaman emekli olurum

 5. Askerlik Borçlanması Ne Kadar Geriye Çeker?

  Askerlik borçlanmasının emeklilik süresini geriye çekmesi, borçlanma başvurusunda bulunan vatandaşın tercihine göre ödediği prim sayısına bağlıdır. Bu bağlamda 18 ay zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren bir sigortalı vatandaşın talep etmesi halinde emekli olabilme süresi 540 gün kadar geriye çekilecektir. Aynı şekilde kişi tercih etmesi durumunda dilerse 90 gün bile prim borçlanması yaparak erken emekli olabilme şansına sahiptir.

  yukarıda belirttiğiniz askerlik borçlanması emekliliği geriye çektiğini belirtiyorsunuz. bu hangi kanun da yazmaktadır. cep tlf 0505 567 76 93 mesaj çekilerek bilgi verilmesi uygun olur. teşekkür ederim.

 6. İyi günler diliyorum,ben 1970 doğumluyum ssk başlangıç tarihim 01.03.1989 askerliği yaptığım tarih 1991-1992 15 ay erbaş olarak yaptım ,2005 tarihinden beride bağkurluyum ssk da 5000 bağkurda 4995 günüm var.askerlik borçlanması yapabilirmiyim yaparsam kaç yaşında emekli olurum.Teşekkürler

 7. merhaba 09.11.1968doğumlu 04.04.1992 sigora başlangıcı 5020 gün var askerlik borçlanması yatırdığın kadar geriye gider diyorlar 550 gün borçlanma yapmam durumunda 550 gün önemi çekilir yoksa 1 yıl sabit mi eğer bir yıl sabit ise kaç gün borçlanmam yeterli olur teşekkürler

 8. 15şubat2001den beri sgklı 4/a statünda kamu kurumunda calışıyorum 540 gün er olarak askerlik yaptım 10/12/1964 dogumluyum askerliğiğmi 1989/ 30 agustos ile 1991 /28 suabat tarihleri arasında yaptım askerlik borçlan sam ne zaman emekli olurum

 9. 03,12,1975 doğumluyum 2 şubat 1998 sigorta başlangıcım şu an 6300 gün primim var 1995 haziranda askere gittim askerlik borçlanmasının emekliliğime ne gibi katkısı olur kaç gün borçlansam olur teşekkürler

 10. 01 01 1963 doğumluyum10 10 1999 işe başlan gıç şu an 4700 iş günüm var 540 gün askerlik yatırsam 1100 gün avrupada günlerm geldi onu yatıracam ne zaman emekli olurm

 11. 27.07.1969 doğumluyum askerlik 1989-1990 tarihler 550 eli gün yaptım şuan 9072 iş gümün var.Askerlik borclandırmamı kaç gün yatırısam ne kadar geri ceker ve kaç yaşımda emekli olurum sigorta girişim15.04.1991 teşekurler

 12. Merhaba Kasım 1997 de askere gittim Mayıs 1999 da askerlik bitti. 1 Mayıs 2000 tarihinde uzman çavuş olarak göreve başladım halen devam etmekteyim 1999 sonrası çıkan kanuna göre 60 yaş emeklilik görünüyor. Askerlik borçlanması yatirsam bu kanun hâlâ etkilermi? Bu kanundan dolayı kazanmış olduğum 6 yıl yıpranma 3
  yıl öne çekiyor sadece diğer 3 yıl üstüne ekleniyor. Sigorta başlangıcı 1997 yilina cekermi? Emeklilik yaşım ne olur ?

 13. Merhabalar Ben 01,01,1998 sigorta başlangıcım var toplam yatırma sürem 4200 gün 01,10,1968 doğum tarihim Askerliğimi 550 gün olarak 1988 yılında yaptım ne kadar askerlik borçlanması yaparsam emeklilik tarihimi geriye çekebilirim ve kaç yaşında emekli olabilirim

 14. Merhaba, 1990-1995 yılları arası askeri lisede okudum. 1995-1997 yılları arasında kara harp okulunda öğrenciydim. 1997 eylül ayında harp okulundan ayrıldım ve ssk’lı olarak işe başladım. kara harp okulunda okuduğum için askerlikten muaf oldum. (Harp okulunda okuduğum sürenin 3/1’i askerlik hizmeti sayılmakta ve ben ayrıldıktan sonra 4 yıllık yüksek okul bitirdiğimden dolayı kısa dönem askerliğe hak kazanmam nedeniyle bu süre askerliği karşıladığı için muaf oldum) Peki bu durumda ben askerlik yapmış sayılıyor isem askerlik borçlanması yapamazmıyım? Teşekkür ederim.

 15. Hocam merhaba,
  Yazılanlar haricinde bir sorum olacak,2008 yılında askerlik borçlanması için müracaatta bulunmuşum fakat ödemeyi yapmamışım şimdi baktığımda müracaatım gözüküyor,ben askerlik borçlanmamı o tarihten mi yapacağım(o tarihten olursa ceza-faiz olur mu) yoksa tekrar yeniden mi başvuracağım,
  yardımlarınız için teşekkür ederim

 16. 12.11.1968 Doğumluyum 1988-1990 arasında 18 ay askerlik yaptım. Tamamını borçlandım. 24.08.1992-16.11.1992 SSK.olarak çalıştım. 17.02.1993 tarihinde memuriyete başladım. Halen çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim.

 17. 08,07,1972 dogumluyum, ocak 1995 , haziran 1996 arasında18 ay askerlik yaptım, 1 mayıs 1997 de ssk ya girişim var. ne zaman emekli olurum ve askerlik süremin ne kadarını borçlanarak bir yıl önce emekli olurum .teşekkürler.

 18. 15/08/1967 doğumluyum.1987-1988 yılları arasında 18 aylık askerlik borçlanması yaptım.ssk ilk girişim 11/06/1993 ne zaman emekli olabilirim?

 19. Merhaba Doğum tarihim 16.04.1961 Bagkur giriş tarihim 05.05.1995 6414 pirim günüm var ne zaman emekli olabilirim veya askerlik borçlanması yaparak emekliliği erkene ala bilirmiyim

 20. Merhaba ; 20.12.1970 doğumluyum. 1991-1993 yıllarında askerliğimi 15 ay olarak yaptım. 05.07.1993’te SSK ‘lı oldum. 7250 günüm var . Askerliğimi kaç ay borçlanırsam hangi yılda emekli olurum ?

 21. Merhaba 01/11/1992 sigorta başlangıcım var askerliğimi 1989/90 yılları arasında 550 gün olarak yaptım. 9200 gün pirimim var erken emekli olmak için askerliğimden kaç gün yatırırsam erken emekli olurum

 22. merhaba…
  01,06,1974 doğumluyum 6,400 gün primim var -03,04,2000 sigorta başlangıcım eğer askerlik borçlanması yaparsam sigorta başlangıcım düşer mi…
  tşkller

 23. selam hocam ben uzman çavuş olarak emekli oldum18 yıl görev yaptım saglıkta emekli oldum sorum askerlik 15 ay yatırdım 1183 gün ssk vardi birleştirdim 26yıl 8 ay üstünde emekli oldum ögrenmek istediğim askerlik ve ssk pirimlerimi birleştirince derecem düşermi düşmüştü daha sonra emekli sandiği geri aldi anlamış değilim diğer konu 3/2 emekli oldum bu askerlik ve ssk ya ek göstergemi düşürmüyo düşmesi gerekmezmi 1833 ek göstergem 2/2 derecenin ek göstergesi2500 normalde ama yapmıyor ilk emekli oldugumda 2/2 si idim 1833 ek göstergem di şimdi 3/2 yptı 1833 deyim neden böyle birşey yaptıllarteşekkür ederim

 24. selamlar
  03/01/1968 doğumluyum. 94-96 arası 540 gün askelik yaptım. 01/08/1996 tarihinde sigorta ilk başlangıcım var. kesintisiz devam eden sigortalıyım. prim sorunum yok sanırım. askerlik borçlanmasını ne kadar yaparak en erken emekli olabilirim. teşekkürler

 25. 10.11.2017 yılında yaştan emekli oldum (10.11.1966 doğumluyum), 01.11.1988 ilk sigortalık tarihim. 11.04.1991 ile 15.04.1992 yılları arasında Yedek Subay Öğtemen olarak görev yaptım. Toplam gün sayım 360 olarak belirtilmiş. 2006 yılında yedek subaylık süremin sigortalık süreme dahil edilmesi için dilekçe vermiştim, ancak o zamanki elektronik ortamda bu bir türlü sonuçlanmadı. Geçen yıl emekli olmak için başvurduğumda tekrar askerlik süremin dahil edilmesi için de başvurdum, askerlik belgemi ve dilekçemi de verdim. Yaştan emeklilik aylığı bağlanı. Geçen 4 aylık süre sonunda dökümlerimde daha önce çıkmayan 4C hizmet sürem ve sigortalık sürem e-devlet dökümünde çıktı. Sormak istediğim: bu süreyi borçanmak istiyorum, borçlanma sonucu alacağım emekli aylığında bir artış olur mu. Borçlanmam veya borçlanmamam ne gibi artı ve eksileri olur? Teşekkür ederim.

 26. Merhaba hocam ilk işe giris ve sigorta tarihim 24 11 2000 suan 3616 gun sigortalıyım iş yerinden ayrılmak istiyorum kıdem tazminatımı alıp askerlık 15 ay yaptım askerlık borclanmasını yatırsam kıdem tazmınatımı alabilirmiyim

 27. merhabalar sigorta başlangıç tarihim 1/10/1998 benden 57 yaş isteniyor askerlik borçlanmasıyla anladığım kadarıyla emeklilik yaşım değişmiyor yardımcı olusanız sevinirim çok teşekkürler

  1. Merhaba;500 günden fazla askerliğiniz var ise borçlanma yapmanız emekliliğinizi 1 yıl geriye çeker,daha az ise yapacak bir şey yok.

 28. selamlar emeklı oldum fakat bakmakla yukumlu oldugum kişi sayısına yok dedım tekrar düzeltme yapma ımkanı varmı

 29. Merhabalar
  Doğum Tarihim:10,01,1972
  Devlet Memurluğu başlangıcım:15,10,1993(Öğretmenlik)
  Askerlik Tarihim:01,04,1994-31,12,1994(Erbaş)
  Devlet memurluğundan ayrılma tarihim:15,05,1997
  2000 Yılı öncesi memuriyet gün sayım:900
  2000 Yılı öncesi SSK prim gün sayım:588
  2000-2008 Ekim arası SSK gün sayım:2691
  2008 Ekim sonrası gün sayım:2969
  Sorum şu: Askerlik borçlanması yapmalı mıyım; şayet yaparsam tavana yakın bir değerden mi yapmalıyım? SSK çalışmalarımın büyük kısmı asgari ücrete yakın bir değerden gösterildiği için emekli maaşımın düşmemesi için askerlik borçlanması yapmayı düşünüyorum
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar

 30. Merhabalar
  Doğum Tarihim:10,01,1972
  Devlet Memurluğu başlangıcım:15,10,1993(Öğretmenlik)
  Askerlik Tarihim:01,04,1994-31,12,1994(Erbaş)
  Devlet memurluğundan ayrılma tarihim:15,05,1997
  2000 Yılı öncesi memuriyet gün sayım:900
  2000 Yılı öncesi SSK prim gün sayım:588
  2000-2008 Ekim arası SSK gün sayım:2691
  2008 Ekim sonrası gün sayım:2969
  Sorum şu: Askerlik borçlanması yapmalı mıyım; şayet yaparsam tavana yakın bir değerden mi yapmalıyım?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar

 31. 10/02/1968 doğmluyum 1988/1989 arası askerlik yaptım 1990 /5 ayında sigorta başlangıcım askerlik borçlaması yapsam nezaman emekli olurum kaç gün ödemem gerekli

 32. BABAM 1950 DOĞUMLU 67 YAŞINDA 2570 GÜN ÖDENMİŞİN NASIL EMKLİ OLABİLİR YARDIMCI OLURMUSNUUZ

 33. 20/11/1968 doğumlu
  16/05/1991 sigorta başlangıç
  30/11/1988 ile 30/05/1990 arası askerlik yaptım
  9500 iş günüm var
  1 yıl önçe emekli olmam için kaç gün askerlik borçlanması yapmam lazım teşekkür ederim

 34. Merhaba 28.03.1965 doğumluyum ssk giris 24.11.1992 askerligimi 1986_88 arasi yaptım 6000 gunum var askerligimin nekadaríni borclanırsam erken emekli olurum.Şimdiden teşekkur ederim

 35. Ahmet Bey merhaba, 02.03.1968 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 01.01.1990 prim gün sayım 6938’dir. Askerliğimi ise 26/02/1988 – 26/08/1989 tarihleri arasında yaptım.ne kadar borçlanırsam erken emekli olurum.

  Saygılarımla,

 36. Selam. 27 yıl 259 gün 4/1-c kapsamında memurluğum var. Kısa dönem er olarak 8 ay askerlik yapmıştım. 101 gün askerlik borçlanması yapsam hizmet sürem 28 yıl olacak. Emekli ikramiyesini 28 yıl üzerinden mi alırım yoksa 27 yıl üzerinden mi? Bir de ikramiye miktarı hesaplanırken en son aldığımız net maaş üzerinden mi yoksa vergiye esas matrah üzerinden mi hesaplanır. Teşekkürler.

  1. Merhaba;27 yıl üzerinden hesap edilir.Emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin hesabında esas alınan tablo, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43 üncü maddesinde gösterilmiştir. Bu tabloda yer alan derece ve kademelere göre belirlenen gösterge rakamlarının memur maaş katsayısı ile çarpımından gösterge aylığının brüt tutarı bulunmaktadır

 37. Mrb. 8.8.1961 dogumluym 1.7.1976 ssk baslangicim var, 3 mart 1981_30 ekin 1982 tarihlerinde 20 ay askerlik yaptim, 2001 yilinda 5300 gun ile emekli oldum, yaklasik 1500 tl maaş aliyorum, maaşım in kesilmesini istemiyorum, askerlik borclanmasi ile maaşımı artirabilirmiyim, artarsa ne kadar odememe karsi ne kadar artar, başka bir alternatif var mı. Cevaplarsaniz cok memnun olurum, Teşekkürler.

 38. Merhaba, arkadaşım 1965 doğumlu işe girişi 01,05,1994 askerden sonra .Toplam 6670 günü var. Askerliğini yatırırsa ne zaman emekli olur. Sürekli asgari ücrtten gösterilmiş maaşı.Ne kadar emekli maaşı alır. Teşekürler.

 39. 6.6.1974 doğumluyum. 23. 11.1994-06.05.1996 arası askerlik yaptım .1996 mayıstan 2011 eylüle kadar SSK çalıştım. 2003 hazirandan bu güne kadar polis memuruyum .yıpranma dahil toplam 23 yıl 6 ay mevcut .ne kadar askerlik ödersem kaç yıl öne çeker. Teşekkür ler.

 40. sıgorta gırısım 16.05.1995
  dogum tarıhım 01.01.1963
  ssk gun 1950
  bagkur gun sayım 4050
  askerlik 7 ay yaptım
  ne zaman emklı olurum
  gunumu ne kadar gerı ceke bılırım

  ssk bagkur calısma tarıhlerım

  1995 1997 ssk
  2001 2012 bagkur
  2012 2015 ssk

 41. 17 02 1965 doğum 20 03 1994 ssk başlangıc kac ay borclanma yapabilirim

 42. 1985 12 ayında sigorta girişim var 3427 günüm var yasım 49 3600 borclanarak emekli olabilirmiyim

 43. selam ben 11.11.1999 ssk girişliyim 1997-98 askerlik yaptım askerlikten bir kısım yatırırsam yaşımı ve prim gün sayımı aşşağı cekebilirbiyim tşk

 44. sıgorta gırısım 16.05.1995
  dogum tarıhım 01.01.1963
  ssk gun 1950
  bagkur gun sayım 4050
  askerlik 7 ay yaptım
  ne zaman emklı olurum
  gunumu ne kadar gerı ceke bılırım

     1. ahmet bey hesabınıza gore suan emkli olabılıyormuyum
      hangı kurumdan emeklı olurum

 45. merhaba iyi akşamlar,22.01.1968 doğumluyum.01.02.1991 sigorta girişliyim.1988-1989 tarihleri arasında 550 gün askerlik yaptım,kaç gün askerlik borçlanması yapmam gerekiyor.teşekkürler…

 46. emeklilik baş vurusu yapacaktım günlerim doldu fakat bi ssöylenti var 2018 ocak 1 de başvuru yaparsan aylık yüzde 5 ila on arası fazla olabilirmiş doğrumudur yoksa 18 aralıkta başvuru yapmayı planlıyorum önerilerinizi bekliyorum tşk ederim

 47. Merhabalar; 25.11.1968 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 01.09.1992 primim 5837 gün. Askerliğim 1988-1990 (540 gün) arasında bitti.Normal şartlarda 53 yaşında emekli oluyorum. Borçlanmayı kaç gün yaparsam erkene çekmiş olurum? Ve gün sayısını fazla ödersem emekli aylığımda artma durumu olur mu? Cevaplarsanız sevinirim.
  İyi günler.

 48. Merhabalar sskliyim askerlik borclanmami yatırabilmem icin anlasmalı bankalariniz varmi varsa hangileri kredi cekebiliyormuyum

 49. Slm hocam 28.08.1970 doğumluyum 21/11/1994 ilk işe giriş tarihim 1991 tarihinde 15 ay askerlik yaptım 6067 gün primin var as km erkeklik bor lambası yapsam ne zaman emekli olurum ne kadar borçlanma yapmam lazım tskrlr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu