Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emeklilik Elinizde

17.06.2019
2.899
A+
A-
Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emeklilik Elinizde

Askerlik borçlanması sayesinde erken emeklilik, emekli olma yaşını daha erken sürelere çekmek isteyen erkek vatandaşlar tarafından merak edilen bir işlemdir. Yasalarımıza göre askerlik borçlanması yaparak, normal şartlara göre daha erken bir tarihte emekli olabilmek mümkün olmaktadır. Bu noktada emeklilik hayali kuran vatandaşlar, zorunlu askerlik hizmetleri boyunca geçen süreyi de emeklilik hesaplaması işlemlerine dahil etme hakkına sahiptir. Bu yazımızda askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik yapabilme ile ilgili olarak merak edilen tüm kavramlar ve detaylar yer almaktadır. “Askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik elinizde” başlığı verdiğimiz rehber niteliğindeki yazımızda;

 • Askerlik borçlanması nedir ve nasıl yapılır?
 • Askerlik borçlanması için hangi kurumlara ve nasıl başvuruda bulunulması gerekir?
 • Askerlik borçlanması süresi ile ilgili merak edilen soruların yanıtları ve bilinmesi gereken detaylar nelerdir?
 • Askerlik borçlanması hesaplama yaparak, ne kadar erken sürede emekli olabilmek mümkün?

gibi soruların yanıtları ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması kavramı, yasalar tarafından belirlenen emekli olma süresini daha öne çekerek vatandaşlara erken emeklilik hakkı sunan bir uygulamadır. Zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan vatandaşlar, emeklilik için sigortalılık süresinin tamamlayamadığında, askerlik borçlanması adı verilen bu uygulamayı gerçekleştirerek ilk sigortalı oldukları tarihi öne çekebilme fırsatına sahipler.

Emeklilik Kanunu ve benzer yönetmelikler göz önünde bulundurulduğunda, sigortalı olarak çalışma hayatlarına devam eden vatandaşların emekli olabilmesi için 3 farklı koşuldan söz etmek mümkündür. Buna göre yasalar nezdinde emekli olabilmek için vatandaşların;

 • Sigortalılık süresi
 • Prim gün sayısı
 • Emekli olabilme yaşı

gibi hususlara ayrı ayrı önem vermesi gerekmektedir. Bu bağlamda sigortalılık süresi ilk olarak çalışılmaya başlanan tarihi ifade etmektedir. Diğer bir değişle vatandaşın sigortalı olarak bir işe girdiği ilk tarihte, adına başlatılan sigortanın ilk kayıt tarihine işaret etmektedir. Bu noktada önemli olan husus, sigorta girişinin gerçekleştirilmiş olmasıdır. Söz konusu tarihten sonra çalışmaya devam edip etmediğinin Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer resmi kurumlar nezdinde bir önemi bulunmamaktadır.

Askerlik Borçlanması 2019

Askerlik borçlanması 2019 yılı itibarıyla da emekli olmak isteyen ancak emeklilik için gerekli görülen yeterli sigortalılık süresine ulaşamayan vatandaşlar tarafından mercek altına alınmaktadır. Bu bağlamda yukarıda bahsettiğimiz gibi ilgili kanun ve yönetmeliklere göre emekliliğe hak kazanmanın temel koşullarından biri, hatta en belirleyicisi olan ilk sigortalılık günü, askerlik borçlanması uygulamaları sayesinde daha önceki bir tarihe alınabilmektedir.

Emeklilik ile ilgili kanunlara göz atıldığında, vatandaşların emekli olabilmek için yerine getirmesi gereken şartlarda zaman içinde farklı uygulamaların gündeme getirildiği görülmektedir. Nitekim Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yapılan çalışmalar ve projelerin akabinde emeklilik yaşı zaman içinde daha yüksek bir yaş seviyesine çıkarılmıştır. Bu durumun bir neticesi olarak da daha geç sigortalı olanlar, yani ilk sigorta girişlerini daha geç bir tarihte yaptırmış olan vatandaşlar, diğer sigortalı vatandaşlara nazaran daha ileri yaşlarda sigortalı olabilme durumuyla karşı karşıya kalmışlardır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması işlemleri, yukarıda bahsettiğimiz sigortalı vatandaş profiline uyan kişileri yakından ilgilendirmektedir. Bununla birlikte adı üzerinde askerlik borçlanması olduğu için söz konusu uygulama sadece zorunlu askerlik görevini yerine getiren erkek sigortalı vatandaşları kapsamına almaktadır. Bu bağlamda erkek vatandaşlar, zorunlu askerlik hizmeti esnasında geçirdikleri gün sürelerini borçlanarak, ilk sigortalı oldukları tarihi öne çekme imkanına sahipler.

Kanunlar ile belirlenen bu uygulamayı hayata geçirmek oldukça basittir. Zira 5510 sayılı Kanunun 41. maddesinde sigortalı vatandaşların sonradan borçlanabileceği süreler açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre zorunlu askerlik hizmetinde “Er veya Erbaş” olarak silah altında ya da “Yedek Subay” olarak askerli subay okullarında geçen sürelerin borçlanabilir olduğu görülmektedir. Bu kapsamda sigortalılığın ilk başlangıç tarihinden önceki sürelerin borçlandırılması durumunda, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülerek erken emekli olabilme imkanı bulunmaktadır. Böylelikle askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik elinizde olmaktadır. Ancak bunun için kanunlarda ve ilgili yönetmelikte yer alan usul ve esaslara göre borçlanma yapılmış olması gerekmektedir. Söz konusu askerlik borçlanması için yapılması gereken başvuru işlemlerine dair detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması İçin Nereye, Nasıl Başvurulur?

Askerlik borçlanması başvurusu, erkek vatandaşların zorunlu askerlik hizmeti içinde geçen sürelerini borçlanarak yani bu günlere ait sigorta primlerini sonradan Sosyal Güvenlik Kurumu’na kendileri ödeyerek, ilk sigortalılık tarihini öne çekmek isteyen sigortalıların yakından ilgilendiği bir konudur. Bu bağlamda söz konusu vatandaşların askerlik yaptığını gösterir belge ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaları şartı mevcuttur. Öte yandan askerlikte geçen gün sayısı primlerini de kendileri belirleyebilme şansına sahip olan sigortalı erkek vatandaşlar, bu prim tutarlarını da ödeyerek sigortalılık sürelerini öne çekebilme işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Askerlik borçlanması başvurusunda, Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden önce mutlaka askerlik borçlanması formunun doldurulması gerekmektedir. Söz konusu askerlik borçlanması formu ise askerlik şubelerinden doldurulabilmektedir. Bu formda askerlik yaptığınız sürelere ilişkin kapsamlı bilgiler bulunmaktadır. Askerlik şubesi doldurulan formu onayladıktan sonra, 4A grubuna yani eski adıyla SSK’ya bağlı olarak çalışma hayatını sürdüren sigortalı çalışanlar, en son çalıştıkları işyerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne; 4B grubuna (eski adıyla Bağkur) dahil olan sigortalılarında da yine aynı dosyalarının bulunduğu SGK İl Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanmasında Askerlikte Geçen Sürelerin Tamamını Borçlanmak Zorunlu Mudur?

Askerlik borçlanması işlemlerinde borçlanılacak süreler, ilgili yönetmelik ve kanunda yer alan hükümlere göre, sigortalı vatandaşın kendi tercihine bırakılmıştır. Dolayısıyla askerlik borçlanması işlemlerinde, zorunlu askerlik hizmeti boyunca geçen sürelerin tamamının borçlanılması gerekmemektedir. Bu noktada seçim tamamen askerlik borçlanması yaptıracak olan kişinin tercihlerine bırakılmıştır. Bu sebeple askerlikte geçen sürelerin tamamının da borçlanılabileceği gibi yalnızca sigortalının emekli olabilmesi için gereken sürelerin de borçlanılması mümkün olmaktadır.

Bu uygulamayı bir örnek ile açıklamak gerekirse; 18 ay zorunlu askerlik hizmetini gerçekleştirmiş olan bir sigortalı vatandaş, bu süre boyunca ortaya çıkan 540 günün tamamını da borçlanabileceği gibi, eğer emekli olmak için 150 güne ihtiyaç duyuyorsa, bu süre içinden yalnızca 150 güne ait borçlanma yapabilme imkanına sahiptir.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar Geriye Çeker?

Askerlik borçlanmasının emeklilik süresini geriye çekmesi, borçlanma başvurusunda bulunan vatandaşın tercihine göre ödediği prim sayısına bağlıdır. Bu bağlamda 18 ay zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren bir sigortalı vatandaşın talep etmesi halinde emekli olabilme süresi 540 gün kadar geriye çekilecektir. Aynı şekilde kişi tercih etmesi durumunda dilerse 90 gün bile prim borçlanması yaparak erken emekli olabilme şansına sahiptir.

Askerlik Borçlanması Hesaplama 2019

2019 yılı askerlik borçlanması hesaplama işlemleri, ilgili kanun ve yönetmeliğe göre şu şekilde yapılabilmektedir:

 • Askerlik borçlanması için günlük minimum (en düşük) tutar, 27,28 TL olarak belirlenmiştir.
 • Askerlik borçlanması için günlük maksimum (en yüksek) tutar ise 204,65 TL olarak belirlenmiştir.

Bu bağlamda kişi sigortalı olduğu tarihten önce askerlik hizmetini yerine getirmiş ise askerlik borçlanması yaparak askerlik yaptığı tarih göz önünde bulundurulduğu haliyle erken emeklilik yapabilmektedir. Bunun yanında kişi, sigortalılık süresini başlattıktan sonra askere gitmiş ise, askerlik borçlanması işlemleri ile prim gün sayılarını artırabilme imkanına sahiptir. Dolayısıyla askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik elinizde!

Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

İsteğe Bağlı Sigorta ile Emeklilik

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 616 YORUM
 1. Seyit Kamil dedi ki:

  02.01.1964 dogumlyum,nisan 2000 bagkur baslangicm.prim bocum yok.
  1989,1990 da 16 ay yedek subay askerlik yaptm.
  Ne kadar askerlik borclanablilir,ne zaman emekli olurum,
  Tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kaç ay yedek subay öğrenci kaç ay yedek subay hizmeti yaptınız ?

 2. Seyit Kamil dedi ki:

  02.01.1964 dogumluyum.
  Nisan 2000 bagkur baslangcm.
  Prim borcum yok.
  4ay yedek subay ogrenci,12 ay yedek subay hizmetim oldu.
  Ne kadar askerlik borclanabilir,ne zaman emekli olurum.
  Tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında 9000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 3. Adem dedi ki:

  1970 doğumluyum 01 11 1992 sigortalı oldum 550 gün askerlik yaptım askerlik borçlanması yapsam kaç gün geri çeker

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 yıl daha erken emekli olabilirsiniz.

 4. Sami dedi ki:

  Merhaba ben Sami 2001 yılında polis memuru olarak göreve başladım. Askere 1995 yılında gittim 1997 yılında geldim. 1975 doğumluyum maddi imkansızlıklar yüzünden askerlik borçlanmasını 5 yada 10 günlük yatırırsam emeklilik tarihini öne çekermi yada 5 yada 10 günlük askerlik borçlanması ölümü bilgilendirirseniz memnun olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5-10 gün borçlanmanın faydası olmaz,memuriyet girişiniz gün ay yıl olarak alabilir miyim ?

 5. yalçın dedi ki:

  hocam önçelikle teşekür ederim bizi aydınlatığınız için .1993 yılında askerliğimi 19 ay yaptım sgk giriş tarihim 01.11.1990 size iki sorum olaçak cevaplarsanız çok sevinirim.Ben askerliğimi
  borçlanmak istiyorum emekli olunça emekli aylığımda bir artış olurmu ve emeklilik yaşımı
  öne çekermi şimdiden teşekür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;prim gün sayısı ihtiyacınız yok ise borçlanma yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

 6. Metin dedi ki:

  merhaba ben devlet memuruyum, 1992 yılında 15 ay askerlik yaptım. memuriyete başlama tarihim 1994 12. ay. Askerlik borçlanması yaptım. Bu işlemim emeklilik yaşımı erkene çeker ise? Emeklilik tablosuna baktığımda 55 yaşı doldurmam gerekiyor yazıyor. Borçlanma yapanların emeklilik yaşı erkene alınıyor mu? Yaşı bekleyecem mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;normal şartlarda 55 yaşında borçlanma yapmanız halinde ise 1 yıl erken emekli olabilirsiniz.

 7. Cengiz dedi ki:

  1978 doğumluyum. 1998 de 18ay askerlik yaptım sigorta girişim 2005 toplamda 3500 primim var ne kadar daha prim toplamam gerekir ve askerlik borçlanmasını ödersem kaç sene geri gelir ???

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 4500 gün 60 yaş ya da 7000 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.Askerlik borçlanması size sadece gün kazandırır.

   1. Mustafa öztürk dedi ki:

    1972 doğumluyum 19 ay askerlik yaptım nekadar borçlanıp ve nezaman emekli olabilirim

 8. faik dedi ki:

  merhaba iyi günler benim sgk başlama tarihi 29.09.1999 şu an 4050 günüm var 1973 doğumluyum 1993 ve 1995 tarihleri arasın 18 ay askerlik yaptım askerliğimi yatırınca hangi tarihte emekli olurum ? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;310 gün askerlik borçlanmanız halinde 57 yaşında 5900 gün ile emekli olabilirsiniz.

 9. Bülent dedi ki:

  İşe giriş tarihim 2001, 1997 mart ayında 18 askerlik yaptım bu durum da askerlik borçlanmamı tam yapsam ilk işe girişim 18 ay geriye mi gider.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet ne kadar borçlanma yaparsanız ilk işe girişiniz o kadar geriye gider.

 10. TURAN dedi ki:

  babam kasım 1968 doğumlu ilk işe girişi 1994 mayıs ayı askerliği ise 1990-1992 yıllarında yapmıştır yaşını geri çekmek için kaç gün borçlnması gerekir primi fazlası ile dolu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;524 gün borçlanmanız halinde 53 yaşında emekli olabilirsiniz.

 11. alper dedi ki:

  Hocam 1964 doğumluyum 1989 dan 1996 ya kadar 2500 gün bagkuru var askerlik borçlanmasını da yapsam 18 ay 3600 ile emekli olma şansım nedir .teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3600 gün ile emeklilik SSK’da mevcut,bağkurdan en az 5400 günü tamamlamak zorundasınız.

 12. Ferhat Karalar dedi ki:

  Merhaba,işe giriş tarihim 2006 yılı.agustos 1999 yılında asker gittim.askerliğimi borçlanırsam emeklilik yaşı öne çekilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır öne çekilmez;60 yaşında 7000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 13. ali dedi ki:

  Hocam esnaf bagkuru 1996 dan beri donuk canlandırma yapabilir mi yim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;o tarihte tescil yapılmadıysa geriye dönük tescil şu an için mümkün değildir.

 14. burhan küçük dedi ki:

  slmlar 1970 dogumluyum 01.09.1994 sıgorta baslangıcım 92 yılındada askerlık yaptım 15 ay olarak acaba ne kadar borçlanırsam emeklılık yaşımı nekadar etkıler tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;101 gün borçlanma yapmanız halinde 54 yaşında emekli olabilirsiniz.

 15. taner dedi ki:

  slm hocam 1971 doğumluyum 01.09.1995 işe giriş tarihim 1991-93 tarihleri arasında 15 ay askerlik yaptım askerlik borçlanmmamın emekliliğe etkisi varmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama aylığınıza 25-30 TL etkisi olur.

 16. cemal kuyucu dedi ki:

  merhabalar 08/02/1973 doğumluyum sigorta başlangıcım 01-06-1998 benden istenen 5900 iş günü ben bu gün sayısını 6500 olarak fazlasıyla doldurdum emeklilik yaşım 57 olarak görünüyor askerlik borçlanması 56 yaşında 1 yıl erken emekli olabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;374 gün askerlik borçlanmanız halinde 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

 17. cedide yavuz dedi ki:

  merhaba eşim 1994.yılında bir işyeri açti oda kaydı ve vergi mükellefiyeti yapıldı .bir kaç ay sonra askere gitti ve 18 ay askerlik yaptı. ancak bğkur kaydı 4 .10 .2000.geriye dönük bağ kur kaydı oluşturmak mümkün olur mu.eşim ankilozan spondilit hastası . ayakta fazla kalamıyor.ayrıca elinde tendon kesilmesine bağlı hasar var.2000 yılından sonra bağkura başvurup 94-2000 arasını borçlanmiştık .yazı geldi ama parayı yatıramadık o dönem .mevcut bilgiler ışığında malülen yada normal olarak ne zaman emekli olur.cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geriye dönük bağkur kaydı şu an için mümkün değil;Malulen emeklilik için başvuru yapabilirsiniz,normal şartlarda 60 yaşında 9000 gün ile emekli olabilir.

 18. yılmaz mutlu dedi ki:

  merhaba babam 1960 doğumlu 1996 yılında vergi mükellefi oldu ama baykura 2000 yılında kayıt yapıldı 01 12 2014 tarihinden itibaren de ssk lı olarak çalışmakta askerlik 1980 yılında yaptı askerlik borçlanması yaparsa emeklilige faydası varmı birde ne zaman emekli olabilir teşekürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;askerlik borçlanması yapmanız halinde 58 yaşında 5975 gün ile emekli olabilirsiniz.

 19. Burhan dedi ki:

  23,02,2001 emekli sandiği girişim daha önce sigortam yok 26,05,1997-26,11,1998 tarihlerinde askerlik yaptım askerliğimi borçlanırsam kaç yaşımda emekli olurum?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 20. Tayfun alanyalıoğlu dedi ki:

  kolay gelsin ben 1971 doğumluyum stajeyer olarak 1988 de sigorta başlangıcım vardı fakay staj kabul edilmediği için 1990 başlangıç alınmış şu an 7018 gün çalışmışlığım var. 52 yaş emeklilik vuruyor. 550 gün askerliğimi yatırsam emeklilik yaşım erkene gelirmi? yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 yıl erken emekli olabilirsiniz borçlanma yapmanız halinde.

 21. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 1971 dogumluyum.1991 de askere gittim ve 01.02.1998 tarihinde SSK lı olarak işe başladım şuan 5780 günüm var benden istenen emeklilik 5900 gün ve 57 yaşında emekli olabiliyorum 120 gün askerlik borclanması yaparsam ne kadar emeklilik yaşımı öne çeker
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 yıl erken emekli olabilirsiniz.

 22. HALİL dedi ki:

  merhaba 1967 doğumluyum 1993 sicilim var 18 ay askerlik yaptım askerliği borçlanmasını ödesem ne zaman emekli olabilirim? TEŞEKKÜRLER.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe girişinizi gün ay yıl olarak alabilir miyim ?

   1. Halil dedi ki:

    merhaba İlk işe giriş tarihi:01.07.1993

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;220 gün borçlanma yapmanız halinde 53 yaşında 5600 gün ile emekli olabilirsiniz.

 23. kadir dedi ki:

  merhabalar,

  yaklaşık 7 veya 8 sene önce yaptıgım askerlik borçlanması 20 Ay ( 600 Gün ) şimdiye kadar hep hizmet dökümünde görünürdü ama bugun baktıgımda sistemden silinmiş ne yapmam gerekiyor yardımınızı rica ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;telaşlanıcak bir durum yok,dosyanızda yaptığınız borçlanma bilgileri vardır.Emekli olurken dikkate alınır.

  2. Hasan dedi ki:

   Merhaba 1970 doğumluyum 1990 18 ay askerlik 9.11.1993 sgk girişi askerliğin hepsini borçlansam ne zaman emekli olurum

 24. yusuf dedi ki:

  merhabalar
  1987 yılında sigorta baslangıcım var.askere sevk tarıhım 02.03.1990 terhısım 02.09..1991 yanı 18 ay askerlık yaptım .
  askerlık borucunu odesem erken emeklı olma sansım var mı ? 1 yıl duser mı ?
  yoksa 01.01.2020 yılında emeklı olucagım. erkene cekme sansımız var mı bılgı verırsenız sevınırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,askerlik hizmetiniz ilk işe girisinizden sonra olduğundan dolayi emeklilik yaşınızı geriye çekmez,borçlanma yapmaniz size sadece gün kazandırır

  2. yusuf dedi ki:

   dogum tarıhım 01.01.1970 ssk lıyım

 25. yusuf dedi ki:

  dogum tarıhım 01.01.1970

 26. yusuf dedi ki:

  ssk lıyım

 27. Halil dedi ki:

  Merhaba 22.08.1968 doğumluyum.31.08.1988-28.02.1990 tarihleri arası 18 ay askerlik yaptım.Askerden sonra sigorta başlangıç tarihim 03.09.1990 kaç ay askerlik borçlanması yaparsam emeklilik yılını geri çekebilirim. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;284 gün askerlik borçlanması yapmanız gerekiyor.

 28. İlkay dedi ki:

  merhaba, 28.10.1968 doğumluyum.1988 yılında 18 ay askerlik yaptım.Sigorta başlangıcım 05.07.1996 toplam 5400 prim ödemem var.Askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilir miyim ? Ne kadar borçlan malıyım?Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;askerlik borçlanması yapmanız halinde 55 yaşında 5750 gün ile emekli olabilirsiniz.225 gün borçlanma yapmanız gerekiyor.

 29. Erkut dedi ki:

  30 eylül 1968 doğumluyum, sigorta başlangıcım 01/07/1992 prim ödenme tarihi daha önce okul tarafından 1987 yılında sigortalı oldum.askerliğimi ne kadar borçlanmam gerekir, (tam prim askerden sonra başladı) şimdiye kadar yaklaşık 5700 prim odemem var eğer askerlik borçlanırsam ne zaman emekli olurum, şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;405 gün borçlanma yapmanız halinde 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

 30. Şenol YAVAŞ dedi ki:

  Merhaba iyi günler; 5/10/1993 tarihinde öğretmenliğe başladım.Sigorta girişim 11/10/1989.
  5/10/1993-11/101989 tarihleri arasında 16 ay yedek subay öğretmenlik ve değişik işlerde sigortalı olarak çalıştım.Hizmet birleştirmesi yaptığım takdirde erken emekli olabilirmiyim ?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;54 yaşında 5675 gün ile SSK’dan emekli olabilirsiniz.

 31. Erkut dedi ki:

  51 bitince mi yoksa 52 bitince mi oluyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;52 doldurunca.

 32. Sinan ışık dedi ki:

  Öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim,
  Sorum şöyleki; 1994 _ 1996 yılında askerliğimi yaptım,05-112001 tarihinden beri sigortalı olarak çalışmaktayım, askerliğimi borçlandığımda ne zaman emekli olabilirim teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma yapmanız emeklilik yaşınızı değiştirmiyor.60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 33. Şenol YAVAŞ dedi ki:

  Merhaba iyi günler,11/10/1989 sigorta girişim var.05/10/1993
  tarihinde öğretmen oldum.Bu iki tarih arasında yedek subay öğretmenlik ve sigortalı çalışmışlığım var. Ne zaman emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’dan kaç gün çalışmanız var ve yedek subay görev sürenizi alabilir miyim ?

 34. vefa ŞAN dedi ki:

  08/09/1967 doğumluyum…28/11/1988-28/05/1990 arasında toplam 18 ay askerlik yaptım sgk başlangıç tarihim ise 07/04/1991…dolayısıyla askerlik borçlanmamı ödediğim takdirde hangi tarihte emekli olabilirim..? 18 ayın tamamını yatırmam giriş tarihimi 18 ay mı geri çeker..? cevabınız ve çabanız için teşekkür eder hayırlı günler dilerim…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;500 gün askerlik borçlanmanız halinde 51 yaşında 5450 gün ile emekli olabilirsiniz.

 35. Ercüment KOYUNCU dedi ki:

  İlk işe giriş tarihim 22.12.1987
  askerliğimi 21.07.1997 – 26.03.1998 tarihleri arasında yaptım. (8 ay 5 gün) Bu güne kadara aralıksız 657 devlet memuru olarak çalışıyorum. 1 yıl 3 ay yıpranmam FHZ var. askerliğimi satın almam durumunda hangi tarihte emekli olabilirim.
  teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk memuriyete başlama tarihiniz 22.12.1987 mi ?

 36. erkan üstün dedi ki:

  30.10.1970 doğumluyum 01.09.1993 sigorta başlangıcım 1990 1991 senelerinde askerdim 18 ay askerlik borçlanması yaptığımda ne zaman emekli olurum ve kaç gün lazım emeklilik için tşkler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;282 gün borçlanma yaparsanız 53 yaşında 5600 gün ile emekli olabilirsiniz.

 37. Ercan dedi ki:

  25.10.1968 doğumluyum. 10.06.1987 sigorta başlangıcım. 1988_1989 tarihlerinde askerdim (18 ay). Askerlik borclanmasi yapsam erken emekli olurmuyum. (Veya hangi durumlarda erken emekli olurum) şimdiden tesekkur ederim. (9400 sigortali günüm var)

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma yapmanız yaşınızı etkilemiyor.Gününüz de yeterli borçlanma yapmanıza gerek yok.50 yaşında emekli olabilirsiniz.

 38. Kadir dedi ki:

  16.07.1968 doğumluyum 12.15.1989 tarihinde sigorta başlangıcım 1988-1989 tarihlerinde askerliğimi 18 ay olarak yaptım.ne kadar borçlanırsam erken emekli olurum şimdiden teşekkür ederim. (8900 prim günüm var)

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;354 gün borçlanma yaptığınız taktirde 50 yaşında emekli olabilirsiniz.

 39. Alim dedi ki:

  08/02/1968 doğumluyum 05/02/1992 tarihinde memur olarak işe başladım 1988/1990 tarihleri arasında 18 ay askerlik yaptım askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum şimdiden teşekür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;normal şartlarda 53 yaşında borçlanma yaparsanız 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

 40. Atiker dedi ki:

  08.12.1997 ise giris 16.06.1969 dogumluyum aserligin tamaminimi yoksa nekadarini yatirirsam ne zaman emekli olurum en erken

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;210 gün borçlanma yapmanız halinde 55 yaşında emekli olabilirsiniz.

 41. samet dedi ki:

  merhaba babam 05.07.1964 doğumlu sigorta başlangıcı 1997 tarihinde askere 1984 tarihinde gitmiş askerlik borçlanması yaparsak ne zaman emekli olabilir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe girişini tam olarak alabilir miyim ?

 42. LEVENT dedi ki:

  Hocam merhaba ;
  1974 doğumluyum 1996 yılı şubat ayından itibaren 18 ay askerlik yaptım 1997 kasım ayında sigorta başlangıcım var eksiksiz bugüne kadar sigortam devam ediyor emeklilik yaklaştığında askerliğimi yatırsam ne zaman emekli olurum
  SAYGILAR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma yaparsanız 56 yaşında emekli olabilirsiniz.Yapmazsanız emeklilik yaşınız 58.

 43. taner dedi ki:

  merhaba ben 04.10.2000 yılında bagkurlu sayıldımgeriye dönük borçlanma yapmadılar benim size sormak istedigim 18 ay askerligimi borçlanırsam bagkur başlangıcını 04.04.1999 tarihine çekip 60 yaşıda 55 yaşına düşürebiliyormuyuz kısacası ben borçlanırsam ne zaman emekli olurum 10.09.1964 dogumluyum askerligimi 18 ay yaptım 1984 yılında 4.10.2000 senesinden 02.11.2017 tarihleri arasında hep bagkurluyum boşlugum yok teşekkür ederim

  1. Merhaba. Yaklaşık 13 ay askerlik borçlanmanız halinde 60 yaş yerine 58 yaş 9000 günü tamamladığınızda emekli olursunuz.

 44. taner dedi ki:

  merhaba eşim 01.11.1991 işe giriş tarihi 1992 yılında ilk çocugumuz 2001 yılında ikinci çocugumuz oldu bu tarihler arasında 4500 iş günü var 05.06.1973 dogumlu çocuk borçlanması yaparsakmı daha iyi yapmasakmı ne zaman emekli olur hala sigortalı çalışıyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;48 yaşında 5525 gün ile emekli olabilir.Borçlanma yaparak sadece gün kazanabilirsiniz.

 45. taner dedi ki:

  ÖÖZÜR DİLERİM HOCAM 5525 GÜNÜ GÖRMEDİM YAŞA ODAKLANMIŞ OLMALIYIM

 46. Ömer dedi ki:

  Merhaba; 25.11.1968 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 01.09.1992 primim 5807’dir. Askerliğim ise 26/08/1988 başlayıp 09/03/1990 tarihinde bitti. Toplam 540 gün. Gereken tutarı ödedikten sonra kaç yaşında emekli olabiliyorum?
  İyi günler dilerim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma yaparsanız 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

 47. ilker dedi ki:

  merhaba 11.04.1970 doğumluyum işe başlama tarihim 31.12.1989 askerlik sürm 18 ay 1990 ve 91 ne zaman emekli olabilirim askerlik borçlanması yapmama gerek varmı teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma size sadece gün kazandırır 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

 48. Ömer dedi ki:

  Peki bir sorum daha olacak.18 ay borçlanma yaparsam Nisan 2019 tarihinde emekli oluyorum. Fakat o zaman 51 yaşında oluyorum. 25 Kasım 2019 tarihinde 52 yaşıma giriş bulunacağım. Bu durumda 1 senelik mi borçlanma yapmam gereklidir?Yoksa 18 ay mı?
  İyi günler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 yıl erken emekli olabilirsiniz.18 ay değil.

 49. yusuf dedi ki:

  merhaba, sigorta başlangıç tarihim yedek subaylıga başlangıcım. 4 ay egitim 16 yedek subaylık yaptım. fiili hizmet süresi sigorta başlangıç tarihini çeker mi ayrıca 1 gün askerlik borçlanması yapsam sigorta başlangıcım ögrencilige başlama tarihine sigortam cekilirmi?
  teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;fiili hizmet ilk işe girişi geriye çekmez,4 aylık süreyi borçlanırsanız 4 ay hizmetiniz geriye gider.

 50. Gökşin dedi ki:

  Gökşin
  iyi akşamlar 1997 askere gitmeden önce ssk oldum askerlik ödemesi yapa bilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma yapabilirsiniz size sadece gün kazandırır ama.

 51. İbrahim dedi ki:

  Slm hocam 28.08.1970 doğumluyum 21/11/1994 ilk işe giriş tarihim 1991 tarihinde 15 ay askerlik yaptım 6067 gün primin var as km erkeklik bor lambası yapsam ne zaman emekli olurum ne kadar borçlanma yapmam lazım tskrlr

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;180 gün borçlanma yaparsanız 54 yaşında 5675 gün ile emekli olabilirsiniz.

 52. mustafa dedi ki:

  Merhabalar sskliyim askerlik borclanmami yatırabilmem icin anlasmalı bankalariniz varmi varsa hangileri kredi cekebiliyormuyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an böyle bir uygulama yok ancak Kurum dönem dönem bankalarla protokol yapıyor,sitemizi takip etmeye devam edin lütfen.

 53. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar; 25.11.1968 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 01.09.1992 primim 5837 gün. Askerliğim 1988-1990 (540 gün) arasında bitti.Normal şartlarda 53 yaşında emekli oluyorum. Borçlanmayı kaç gün yaparsam erkene çekmiş olurum? Ve gün sayısını fazla ödersem emekli aylığımda artma durumu olur mu? Cevaplarsanız sevinirim.
  İyi günler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;467 gün borçlanma yapmanız halinde 1 yıl erken emekli olabilirsiniz.

 54. ragıp dedi ki:

  emeklilik baş vurusu yapacaktım günlerim doldu fakat bi ssöylenti var 2018 ocak 1 de başvuru yaparsan aylık yüzde 5 ila on arası fazla olabilirmiş doğrumudur yoksa 18 aralıkta başvuru yapmayı planlıyorum önerilerinizi bekliyorum tşk ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,dediğiniz gibi bir uygulama yok talebinizi verin

 55. Namık Kandemir dedi ki:

  merhaba iyi akşamlar,22.01.1968 doğumluyum.01.02.1991 sigorta girişliyim.1988-1989 tarihleri arasında 550 gün askerlik yaptım,kaç gün askerlik borçlanması yapmam gerekiyor.teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;450 gün borçlanma yaparsanız 1 yıl daha erken emekli olabilirsiniz.Ödeyeceğiniz tutar 2017 yılı için 8500 TL dir.

 56. harun dedi ki:

  sıgorta gırısım 16.05.1995
  dogum tarıhım 01.01.1963
  ssk gun 1950
  bagkur gun sayım 4050
  askerlik 7 ay yaptım
  ne zaman emklı olurum
  gunumu ne kadar gerı ceke bılırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 7 yıldaki çalışmalarınız en fazla hangi kurumda ssk mı bağkur mu ?

   1. harun dedi ki:

    1995 1997 ssk
    2001 2012 bagkur
    2012 2015

    1. harun dedi ki:

     1995 1997 ssk
     2001 2012 bagkur
     2012 2015 ssk

     1. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba;55 yaşında 5750 gün ile emekli olabilirsiniz.

    2. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;55 yaşında 5750 gün ile emekli olabilirsiniz.

     1. harun dedi ki:

      ahmet bey hesabınıza gore suan emkli olabılıyormuyum
      hangı kurumdan emeklı olurum

     2. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba;ssk görünüyor

 57. dursun köse dedi ki:

  selam ben 11.11.1999 ssk girişliyim 1997-98 askerlik yaptım askerlikten bir kısım yatırırsam yaşımı ve prim gün sayımı aşşağı cekebilirbiyim tşk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;64 gün borçlanma yaparsanız 60 değil 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 58. murat dedi ki:

  1985 12 ayında sigorta girişim var 3427 günüm var yasım 49 3600 borclanarak emekli olabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanarak 60 yaşında 3600 günden emekli olabilirsiniz.

 59. mütevelli fırat dedi ki:

  17 02 1965 doğum 20 03 1994 ssk başlangıc kac ay borclanma yapabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;482 gün borçlanma yapmanız halinde 53 yaşında 5600 gün ile emekli olabilirsiniz.

 60. harun dedi ki:

  sıgorta gırısım 16.05.1995
  dogum tarıhım 01.01.1963
  ssk gun 1950
  bagkur gun sayım 4050
  askerlik 7 ay yaptım
  ne zaman emklı olurum
  gunumu ne kadar gerı ceke bılırım

  ssk bagkur calısma tarıhlerım

  1995 1997 ssk
  2001 2012 bagkur
  2012 2015 ssk

 61. Özkan yeşil dedi ki:

  6.6.1974 doğumluyum. 23. 11.1994-06.05.1996 arası askerlik yaptım .1996 mayıstan 2011 eylüle kadar SSK çalıştım. 2003 hazirandan bu güne kadar polis memuruyum .yıpranma dahil toplam 23 yıl 6 ay mevcut .ne kadar askerlik ödersem kaç yıl öne çeker. Teşekkür ler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2001 yılına kadar mı ssk lı çalıştınız ?

 62. Özkan yeşil dedi ki:

  Evet 2001 eylüle kadar işçi olarak SSK lı çalıştım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;askerlik borçlanmanız halinde 1 yıl erken emekli olabilirsiniz.

   1. Özkan yeşil dedi ki:

    Merhaba Ahmet Bey kaç gün askerlik borçlanmalıyım acaba.Sağolun

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;Kurumunuza başvurmanız gerekiyor.

 63. Bekir Demirezen dedi ki:

  Merhaba, arkadaşım 1965 doğumlu işe girişi 01,05,1994 askerden sonra .Toplam 6670 günü var. Askerliğini yatırırsa ne zaman emekli olur. Sürekli asgari ücrtten gösterilmiş maaşı.Ne kadar emekli maaşı alır. Teşekürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;askerlik borçlanması halinde 53 yaşında 5600 gün ile emekli olabilir,maaş ortalama 1200-1400 TL olur.

 64. zeki dedi ki:

  Mrb. 8.8.1961 dogumluym 1.7.1976 ssk baslangicim var, 3 mart 1981_30 ekin 1982 tarihlerinde 20 ay askerlik yaptim, 2001 yilinda 5300 gun ile emekli oldum, yaklasik 1500 tl maaş aliyorum, maaşım in kesilmesini istemiyorum, askerlik borclanmasi ile maaşımı artirabilirmiyim, artarsa ne kadar odememe karsi ne kadar artar, başka bir alternatif var mı. Cevaplarsaniz cok memnun olurum, Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emekli olduktan sonra borçlanma yapma hakkınız yok.

 65. İbrahim Özbek dedi ki:

  Selam. 27 yıl 259 gün 4/1-c kapsamında memurluğum var. Kısa dönem er olarak 8 ay askerlik yapmıştım. 101 gün askerlik borçlanması yapsam hizmet sürem 28 yıl olacak. Emekli ikramiyesini 28 yıl üzerinden mi alırım yoksa 27 yıl üzerinden mi? Bir de ikramiye miktarı hesaplanırken en son aldığımız net maaş üzerinden mi yoksa vergiye esas matrah üzerinden mi hesaplanır. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;27 yıl üzerinden hesap edilir.Emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin hesabında esas alınan tablo, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43 üncü maddesinde gösterilmiştir. Bu tabloda yer alan derece ve kademelere göre belirlenen gösterge rakamlarının memur maaş katsayısı ile çarpımından gösterge aylığının brüt tutarı bulunmaktadır

 66. Duran Öntürk dedi ki:

  Ahmet Bey merhaba, 02.03.1968 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 01.01.1990 prim gün sayım 6938’dir. Askerliğimi ise 26/02/1988 – 26/08/1989 tarihleri arasında yaptım.ne kadar borçlanırsam erken emekli olurum.

  Saygılarımla,

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;40 gün borçlanma yaparsanız erken emekli olabilirsiniz.

   1. Duran Öntürk dedi ki:

    Teşekkür ederim

 67. Serafettin dedi ki:

  Merhaba 28.03.1965 doğumluyum ssk giris 24.11.1992 askerligimi 1986_88 arasi yaptım 6000 gunum var askerligimin nekadaríni borclanırsam erken emekli olurum.Şimdiden teşekkur ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 gün borçlanma yapmanız halinde 1 yıl erken emekli olabilirsiniz.

 68. İSMET AYKAN dedi ki:

  20/11/1968 doğumlu
  16/05/1991 sigorta başlangıç
  30/11/1988 ile 30/05/1990 arası askerlik yaptım
  9500 iş günüm var
  1 yıl önçe emekli olmam için kaç gün askerlik borçlanması yapmam lazım teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;neredeyse tamamını borçlanmanız gerekiyor.

 69. TOLGA dedi ki:

  BABAM 1950 DOĞUMLU 67 YAŞINDA 2570 GÜN ÖDENMİŞİN NASIL EMKLİ OLABİLİR YARDIMCI OLURMUSNUUZ

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ssk ise en az 3600 güne tamamlamanız gerekiyor.

 70. muhlis çulhaoğlu dedi ki:

  10/02/1968 doğmluyum 1988/1989 arası askerlik yaptım 1990 /5 ayında sigorta başlangıcım askerlik borçlaması yapsam nezaman emekli olurum kaç gün ödemem gerekli

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yaklaşık 6 ay borçlanma yapmanız gerekiyor.

 71. Erdal dedi ki:

  Merhabalar
  Doğum Tarihim:10,01,1972
  Devlet Memurluğu başlangıcım:15,10,1993(Öğretmenlik)
  Askerlik Tarihim:01,04,1994-31,12,1994(Erbaş)
  Devlet memurluğundan ayrılma tarihim:15,05,1997
  2000 Yılı öncesi memuriyet gün sayım:900
  2000 Yılı öncesi SSK prim gün sayım:588
  2000-2008 Ekim arası SSK gün sayım:2691
  2008 Ekim sonrası gün sayım:2969
  Sorum şu: Askerlik borçlanması yapmalı mıyım; şayet yaparsam tavana yakın bir değerden mi yapmalıyım?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar

 72. Erdal dedi ki:

  Merhabalar
  Doğum Tarihim:10,01,1972
  Devlet Memurluğu başlangıcım:15,10,1993(Öğretmenlik)
  Askerlik Tarihim:01,04,1994-31,12,1994(Erbaş)
  Devlet memurluğundan ayrılma tarihim:15,05,1997
  2000 Yılı öncesi memuriyet gün sayım:900
  2000 Yılı öncesi SSK prim gün sayım:588
  2000-2008 Ekim arası SSK gün sayım:2691
  2008 Ekim sonrası gün sayım:2969
  Sorum şu: Askerlik borçlanması yapmalı mıyım; şayet yaparsam tavana yakın bir değerden mi yapmalıyım? SSK çalışmalarımın büyük kısmı asgari ücrete yakın bir değerden gösterildiği için emekli maaşımın düşmemesi için askerlik borçlanması yapmayı düşünüyorum
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gün sayınız yeterli,borçlanma yapmanız maaşınızı fazla etkilemez.

 73. TAMERAGA dedi ki:

  selamlar emeklı oldum fakat bakmakla yukumlu oldugum kişi sayısına yok dedım tekrar düzeltme yapma ımkanı varmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır yok.

 74. arif dedi ki:

  merhabalar sigorta başlangıç tarihim 1/10/1998 benden 57 yaş isteniyor askerlik borçlanmasıyla anladığım kadarıyla emeklilik yaşım değişmiyor yardımcı olusanız sevinirim çok teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;500 günden fazla askerliğiniz var ise borçlanma yapmanız emekliliğinizi 1 yıl geriye çeker,daha az ise yapacak bir şey yok.

 75. emir dedi ki:

  Merhaba hocam ilk işe giris ve sigorta tarihim 24 11 2000 suan 3616 gun sigortalıyım iş yerinden ayrılmak istiyorum kıdem tazminatımı alıp askerlık 15 ay yaptım askerlık borclanmasını yatırsam kıdem tazmınatımı alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet alabilirsiniz işe girişinizi geriye çeker.

 76. Mustafa Özkan dedi ki:

  10.11.2017 yılında yaştan emekli oldum (10.11.1966 doğumluyum), 01.11.1988 ilk sigortalık tarihim. 11.04.1991 ile 15.04.1992 yılları arasında Yedek Subay Öğtemen olarak görev yaptım. Toplam gün sayım 360 olarak belirtilmiş. 2006 yılında yedek subaylık süremin sigortalık süreme dahil edilmesi için dilekçe vermiştim, ancak o zamanki elektronik ortamda bu bir türlü sonuçlanmadı. Geçen yıl emekli olmak için başvurduğumda tekrar askerlik süremin dahil edilmesi için de başvurdum, askerlik belgemi ve dilekçemi de verdim. Yaştan emeklilik aylığı bağlanı. Geçen 4 aylık süre sonunda dökümlerimde daha önce çıkmayan 4C hizmet sürem ve sigortalık sürem e-devlet dökümünde çıktı. Sormak istediğim: bu süreyi borçanmak istiyorum, borçlanma sonucu alacağım emekli aylığında bir artış olur mu. Borçlanmam veya borçlanmamam ne gibi artı ve eksileri olur? Teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;4 aylık borçlanmanın olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmaz maaşınıza

 77. hasan yavuz dedi ki:

  selamlar
  03/01/1968 doğumluyum. 94-96 arası 540 gün askelik yaptım. 01/08/1996 tarihinde sigorta ilk başlangıcım var. kesintisiz devam eden sigortalıyım. prim sorunum yok sanırım. askerlik borçlanmasını ne kadar yaparak en erken emekli olabilirim. teşekkürler

 78. gültekin akar dedi ki:

  selam hocam ben uzman çavuş olarak emekli oldum18 yıl görev yaptım saglıkta emekli oldum sorum askerlik 15 ay yatırdım 1183 gün ssk vardi birleştirdim 26yıl 8 ay üstünde emekli oldum ögrenmek istediğim askerlik ve ssk pirimlerimi birleştirince derecem düşermi düşmüştü daha sonra emekli sandiği geri aldi anlamış değilim diğer konu 3/2 emekli oldum bu askerlik ve ssk ya ek göstergemi düşürmüyo düşmesi gerekmezmi 1833 ek göstergem 2/2 derecenin ek göstergesi2500 normalde ama yapmıyor ilk emekli oldugumda 2/2 si idim 1833 ek göstergem di şimdi 3/2 yptı 1833 deyim neden böyle birşey yaptıllarteşekkür ederim

 79. ahmet-hay dedi ki:

  merhaba…
  01,06,1974 doğumluyum 6,400 gün primim var -03,04,2000 sigorta başlangıcım eğer askerlik borçlanması yaparsam sigorta başlangıcım düşer mi…
  tşkller

 80. mustafa tepe dedi ki:

  Merhaba 01/11/1992 sigorta başlangıcım var askerliğimi 1989/90 yılları arasında 550 gün olarak yaptım. 9200 gün pirimim var erken emekli olmak için askerliğimden kaç gün yatırırsam erken emekli olurum

 81. mehmet şevikoğlu dedi ki:

  Merhaba ; 20.12.1970 doğumluyum. 1991-1993 yıllarında askerliğimi 15 ay olarak yaptım. 05.07.1993’te SSK ‘lı oldum. 7250 günüm var . Askerliğimi kaç ay borçlanırsam hangi yılda emekli olurum ?

 82. Yüksel dedi ki:

  Merhaba Doğum tarihim 16.04.1961 Bagkur giriş tarihim 05.05.1995 6414 pirim günüm var ne zaman emekli olabilirim veya askerlik borçlanması yaparak emekliliği erkene ala bilirmiyim

 83. tevfik dedi ki:

  15/08/1967 doğumluyum.1987-1988 yılları arasında 18 aylık askerlik borçlanması yaptım.ssk ilk girişim 11/06/1993 ne zaman emekli olabilirim?

 84. kudret dedi ki:

  08,07,1972 dogumluyum, ocak 1995 , haziran 1996 arasında18 ay askerlik yaptım, 1 mayıs 1997 de ssk ya girişim var. ne zaman emekli olurum ve askerlik süremin ne kadarını borçlanarak bir yıl önce emekli olurum .teşekkürler.

 85. Mustafa dedi ki:

  12.11.1968 Doğumluyum 1988-1990 arasında 18 ay askerlik yaptım. Tamamını borçlandım. 24.08.1992-16.11.1992 SSK.olarak çalıştım. 17.02.1993 tarihinde memuriyete başladım. Halen çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim.

 86. İbrahim dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Yazılanlar haricinde bir sorum olacak,2008 yılında askerlik borçlanması için müracaatta bulunmuşum fakat ödemeyi yapmamışım şimdi baktığımda müracaatım gözüküyor,ben askerlik borçlanmamı o tarihten mi yapacağım(o tarihten olursa ceza-faiz olur mu) yoksa tekrar yeniden mi başvuracağım,
  yardımlarınız için teşekkür ederim

 87. murat raci korkmaz dedi ki:

  Merhaba, 1990-1995 yılları arası askeri lisede okudum. 1995-1997 yılları arasında kara harp okulunda öğrenciydim. 1997 eylül ayında harp okulundan ayrıldım ve ssk’lı olarak işe başladım. kara harp okulunda okuduğum için askerlikten muaf oldum. (Harp okulunda okuduğum sürenin 3/1’i askerlik hizmeti sayılmakta ve ben ayrıldıktan sonra 4 yıllık yüksek okul bitirdiğimden dolayı kısa dönem askerliğe hak kazanmam nedeniyle bu süre askerliği karşıladığı için muaf oldum) Peki bu durumda ben askerlik yapmış sayılıyor isem askerlik borçlanması yapamazmıyım? Teşekkür ederim.

 88. Sedat Ahçı dedi ki:

  Merhabalar Ben 01,01,1998 sigorta başlangıcım var toplam yatırma sürem 4200 gün 01,10,1968 doğum tarihim Askerliğimi 550 gün olarak 1988 yılında yaptım ne kadar askerlik borçlanması yaparsam emeklilik tarihimi geriye çekebilirim ve kaç yaşında emekli olabilirim

 89. Tümer dedi ki:

  Merhaba Kasım 1997 de askere gittim Mayıs 1999 da askerlik bitti. 1 Mayıs 2000 tarihinde uzman çavuş olarak göreve başladım halen devam etmekteyim 1999 sonrası çıkan kanuna göre 60 yaş emeklilik görünüyor. Askerlik borçlanması yatirsam bu kanun hâlâ etkilermi? Bu kanundan dolayı kazanmış olduğum 6 yıl yıpranma 3
  yıl öne çekiyor sadece diğer 3 yıl üstüne ekleniyor. Sigorta başlangıcı 1997 yilina cekermi? Emeklilik yaşım ne olur ?

 90. Mehmet Şirin Enterili dedi ki:

  27.07.1969 doğumluyum askerlik 1989-1990 tarihler 550 eli gün yaptım şuan 9072 iş gümün var.Askerlik borclandırmamı kaç gün yatırısam ne kadar geri ceker ve kaç yaşımda emekli olurum sigorta girişim15.04.1991 teşekurler

 91. bekir dedi ki:

  01 01 1963 doğumluyum10 10 1999 işe başlan gıç şu an 4700 iş günüm var 540 gün askerlik yatırsam 1100 gün avrupada günlerm geldi onu yatıracam ne zaman emekli olurm

 92. Taner Serttepe dedi ki:

  03,12,1975 doğumluyum 2 şubat 1998 sigorta başlangıcım şu an 6300 gün primim var 1995 haziranda askere gittim askerlik borçlanmasının emekliliğime ne gibi katkısı olur kaç gün borçlansam olur teşekkürler

 93. murat atiladilek dedi ki:

  15şubat2001den beri sgklı 4/a statünda kamu kurumunda calışıyorum 540 gün er olarak askerlik yaptım 10/12/1964 dogumluyum askerliğiğmi 1989/ 30 agustos ile 1991 /28 suabat tarihleri arasında yaptım askerlik borçlan sam ne zaman emekli olurum

 94. vehbi bakır dedi ki:

  merhaba 09.11.1968doğumlu 04.04.1992 sigora başlangıcı 5020 gün var askerlik borçlanması yatırdığın kadar geriye gider diyorlar 550 gün borçlanma yapmam durumunda 550 gün önemi çekilir yoksa 1 yıl sabit mi eğer bir yıl sabit ise kaç gün borçlanmam yeterli olur teşekkürler

 95. ALİ İNAN dedi ki:

  İyi günler diliyorum,ben 1970 doğumluyum ssk başlangıç tarihim 01.03.1989 askerliği yaptığım tarih 1991-1992 15 ay erbaş olarak yaptım ,2005 tarihinden beride bağkurluyum ssk da 5000 bağkurda 4995 günüm var.askerlik borçlanması yapabilirmiyim yaparsam kaç yaşında emekli olurum.Teşekkürler

 96. Ali Ünal dedi ki:

  Askerlik Borçlanması Ne Kadar Geriye Çeker?

  Askerlik borçlanmasının emeklilik süresini geriye çekmesi, borçlanma başvurusunda bulunan vatandaşın tercihine göre ödediği prim sayısına bağlıdır. Bu bağlamda 18 ay zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren bir sigortalı vatandaşın talep etmesi halinde emekli olabilme süresi 540 gün kadar geriye çekilecektir. Aynı şekilde kişi tercih etmesi durumunda dilerse 90 gün bile prim borçlanması yaparak erken emekli olabilme şansına sahiptir.

  yukarıda belirttiğiniz askerlik borçlanması emekliliği geriye çektiğini belirtiyorsunuz. bu hangi kanun da yazmaktadır. cep tlf 0505 567 76 93 mesaj çekilerek bilgi verilmesi uygun olur. teşekkür ederim.

 97. Hasan dedi ki:

  Merhaba 1970 doğumluyum 1990 18 ay askerlik 9.11.1993 sgk girişi askerliğin hepsini borçlansam ne zaman emekli olurum

 98. hasan dedi ki:

  merhabalar 10.01.1966 doğumluyum . işe giriş tarihim 18.11.1993 . prim gün sayım 3787 . 1986-1988 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım . askerlik borçlandırması yaparsam ne kadar emekli olurum ? şimdiden teşekkürler .

 99. kazım dedi ki:

  slm 20.12.1967 doğumluyum 01.11.1992 işe girdim askerlik borçlanması yapsam emekli yaşımı kaç yıl veya aya çeker emeklilik yaşım 20.12.2020 53 yaş diyor

 100. aykut özmen dedi ki:

  13/11/1971 doğumluyum.. 26/05/1991-12/09/1992 de askerliğimi yaptım.. ilk işe giriş tarihim 10/01/1996 ssk 1gün.. Bağkurdan 06/09/2006-02/01/2019 arası toplam 4437 ödenmiş günüm var.. 03/01/2019 itibariyle SSK ya geçtim ve 1261 günü tamamlamak için devam ediyorum..Gereken minimum gün sayısını tamamladıktan sonra emekliliğe kadar çalışmamayı düşünüyorum.. SSK şartlarından emekli olabilmek için kaç gün daha ödeme yapmam gerekir ? Emeklilik yaşımı geri çekmek için kaç gün Askerlik borçlanması yeterli olacaktır ? Saygılar