2021 Askerlik Borçlanması İçin Kredi Faizleri

Askerlik yapan erkek sigortalılar, askerlik borçlanması gerçekleştirmek isteyenler için Erkek Sigortalılar Kanunu kapsamında yararlanabilecekleri bir haktır. Bu kapsamda borçlanılacak gün hesaplaması yapılarak ödenecek miktar belirlenir ve kişiler emeklilikleri için kredi başvurusunda bulunurlar. 2021 askerlik borçlanması için kredi faizleri pek çok erkek sigortalı çalışanın merak ettiği konulardan biridir.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Günümüzde pek çok borçlanma türü bulunmakta olup, bunlardan bir tanesi de askerlik borçlanmasıdır. Askerlik borçlanması tanımı yapılacak olursa, erkekler için geçerli olan bir borçlanma türü olup, çalışılan süre kapsamında işlerine zorunlu olarak ara verilen ve bu kapsamda askerde geçen süreler için SGK’ya prim tutarını, prim günü kapsamında ödeme şartıyla saydırılmasıdır.

Daha açık anlatılacak olursa, askerlikte geçen sürelerde sigorta primi ödenmediği için askerlik borçlanması ile erken emeklilik hakkı doğmaktadır. Emeklilik için belirlenmiş olan kanunlara bakıldığı zaman, vatandaşların emekli olabilmeleri için tamamlamaları gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Vatandaşların bu şartları sağlamaları halinde emekli olabilme hakları bulunmaktadır.

Bu şartlar kapsamında, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun beraber geliştirdikleri çalışmalar ile emeklilik yaşı zaman içerisinde daha ileriki yaşlara yükselmiştir. Bu durumda vatandaşlar askerlik borçlanmalarını ödemeleri halinde emekliliklerini daha erken tarihlere çekebilmektedir. Toplu prim ödemesi yapılması halinde emeklilik hakkı doğan vatandaşlar için askerlik borçlanması önem teşkil eden bir konudur.

Askerlikte geçirilen günlerin prim günü olarak saydırılması ile erken emekli olma hakkı bulunan vatandaşların askerlik borçlanması konusunda dikkatli olması ve gerekli bilgilere sahip olması gerekmektedir.

Hangi Bankalar Askerlik Borçlanması Kredisi Veriyor?

Çalışan vatandaşların vatani görevlerini yerine getirmeleri halinde, askerlikte geçirilen sürelerde prim ödemesi yapılmamaktadır. Bu kapsamda vatandaşlar için emeklilik yaşı daha ileriki tarihlere ertelendiği ve vatandaşların erken emekli olmak istemesi ile geliştirilen askerlik borçlanması için kredi veren bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Akbank
 • QNB Finasnbank

Söz konusu bankalar askerlik borçlanması için kredi veren bankalardır. Vatandaşlar faiz oranlarına ve ödeme koşullarına bakarak kendileri için en uyun bankayı seçerek askerlik borçlanması için kredi çekebilir ve erken emekli olabilirler.

Askerlik borçlanması için kredi veren bankaların faiz oranlarını ve ödeme planlaması hakkında bilgi almak için bankaların internet şubeleri üzerinden ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz bankalara ait şubelere giderek de yetkili kişi ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Erkek sigortalılar için geçerli olan askerlik borçlanması ile borçlarını ödeyen vatandaşlar emeklilikleri için belirlenen ve geciken emeklilik için toplu prim ödemesi yapar. Vatandaşların toplu prim ödemesi ile erken emeklilikten yararlanabileceklerdir.

Kişilerin askerlikte geçen sürelerini borçlandırmak istemesi halinde ödeme güçlüğü bulunan vatandaşlar için pek çok banka askerlik borçlanması için kredi vermektedir. Askerlik borçlanması için kredi veren bankaları yukarıdaki yazımızda inceldik. Askerlik borçlanması kredisi çekecek kişiler faiz oranları hakkında bilgi almak istemektedirler.

Askerlik borçlanması kredisi faizleri ise, yapılan açıklamalara göre şöyle belirtilmiştir,

 • Yapılandırma ile gecikme cezası kapsamında faizlerin silinmesi ve borçların Yİ-ÜFE ile güncellenerek hesaplanacağı açıklanmıştır.
 • Peşin ödeme yapacak kişilerin hesaplanan Yİ-ÜFE miktarının %90 oranı silinecektir.
 • İki taksit halinde ödeyecek olanların Yİ-ÜFE miktarı %50 oranında silinecektir.

Yapılandırma kapsamında yapılan açıklamalar bunlar olup, kredi çekerek ödeme yapacaklar için faiz oranı 1,60 olarak belirlenmiştir. Çekilen kredi miktarı 36 ay vade ile ödenebilecektir.

Ziraat Bankası Askerlik Borçlanması Kredisi

Askerlik borçlanması için kredi veren bankalardan biri olan Ziraat Bankası, askerlik borçlanması kapsamında toplu para ödeyecekler için kredi vermektedir. Ziraat Bankası askerlik borçlanması kredisi için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine giderek toplam borcun öğrenilmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu merkezleri üzerinden öğrenilebilecek olan bu söz konusu para miktarının Ziraat Bankası şubelerine giderek askerlik borçlanması için kredi başvurusunda bulunulmaktadır. Emeklilik yaşı, prim gün sayıları ve SGK kapsamında belirlenmiş olan tüm şartların sağlanması halinde kişilerin kredi başvuruları onaylanacaktır. Ziraat Bankası başvuruların kabul edilebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan detaylı bilgilendirme yazısı talep eder.

Ziraat bankası askerlik borçlanması kredisi başvurusunun kabul edilmesinin ardından,

 • 100,000 TL ‘ye kadar kredi talep edilebilecektir.
 • Ziraat Bankası kredi çeken müşterinden 60 ay vade ile geri ödeme talep eder.
 • Aylık faiz oranları %1,90 üzerinden kredi verilmektedir.

Ziraat Bankası askerlik borçlanması kredisi başvurusu için,

 • Ziraat Bankası şubelerine giderek,
 • Ziraat Bankası web sayfası üzerinden,
 • İnternet şubesi kullanarak,
 • Mobil bankacılık üzerinde,
 • 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 hatlar üzerinde bulunan müşteri temsilcileri ile konuşarak, başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Denizbank Askerlik Borçlanması Kredisi

Askerlik borçlanması kredisi için başvuru talebinde bulunacak kişiler, askerlik borçlanması kredisi veren bankalardan biri olan Denizbank üzerinden kredi almak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de faiz oranları ile vade miktarlarıdır. Denizbank askerlik borçlanması kredisi için şubelere giderek başvuru talebi oluşturabilirsiniz.

Eğer Denizbank müşterisi iseniz de bankanın mobil bankacılık kanalı ya da internet bankacılığı üzerinden başvuru talebinizi oluşturabilirsiniz. Denizbank askerlik borçlanması kredisi faiz oranlarını merak edenler için, faiz oranları 1,09 olarak belirlenmiştir. Ayrıca askerlik borçlanması kredisi ödemeleri 60 ay vade ile gerçekleşmektedir.

Halkbank Askerlik Borçlanması Kredisi

Askerlik borçlanması ödemesi için Halkbank da kredi veren bankalardan biridir. Halkbank askerlik borçlanması kredisi uzun vade ve düşük faiz oranlarına sahiptir. Halkbank askerlik borçlanması için kredi başvurusunda bulunacaklar Halkbank şubelerine gitmelerine gerek kalmadan internet bankacılığı üzerinden başvuru yapabileceklerdir.

Bireysel kredi kapsamında verilmekte olan askerlik borçlanması kredisi uzun ödeme planına sahiptir. Halkbank askerlik borçlanması için talep edilen kredi miktarına göre 36 aydan 60 aya kadar vade seçenekleri ile ödeme kolaylıkları sağlamaktadır.

Halkbank askerlik borçlanması için 15.000 TL’ye kadar kredi vermektedir. Talep edilen kredi %2.15 faiz oranlarına sahiptir. Halkbank askerlik borçlanması için talep edilen belgelerin haricinde bir belge talep etmez ve başvuru işlemini gerçekleştirir.

Halkbank askerlik borçlanması başvuru kanalları ise şöyledir,

 • Halkbank web sayfası üzerinden başvuru,
 • Halkbank mobil bankacılık üzerinden başvuru,
 • Halkbank şubeleri üzerinden başvuru.

Vatandaşlar bu kanallar üzerinden gerekli belgeler ile birlikte başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Vakıfbank Askerlik Borçlanması Kredisi

Askerlik borçlanması için kredi veren bankalardan biri olan Vakıfbank, uzun vadede ödeme seçenekleri ve ilk üç aya kadar ödeme yapmama gibi imkânları ile kredi başvurusu yapacaklar için çeşitli imkânlar tanımaktadır. Vakıfbank askerlik borçlanması kredisi çekecekler, en fazla 90.000 TL’ye kadar kredi çekebileceklerdir.

Ayrıca çekilecek olan kredi 60 ay vadeli olarak geri ödeme rahatlığı sağlar. Vakıfbank, ilk üç ay ödeme almamasının yanında ödeme yapılmayacak süreyi de müşterinin seçmesine olanak tanır. Askerlik borçlanması için çekilecek kredi için belirlenen faiz oranı ise %2,09 olarak belirlenmiştir.

Başvuru kanalları ise şöyledir,

 • Vakıfbank web sayfası,
 • Vakıfbank mobil bankacılık,
 • Vakıfbank şubeleri üzerinden askerlik borçlanması başvurusu gerçekleştirilebilir.

Askerlik Borçlanması Geri Alınabilir mi ?

Eğer borçlanma talebini 01.10.2008 tarihinden sonra yaparak ödeme işlemini tamamladıysanız her zaman için askerlik borçlanmasını geri alma hakkınız var. Ödediğiniz tutarın tamamı iade edilir. Ancak 01.10.2008 tarihinden önce ise durum değişiyor. Geri alabilmek için bu durumda dava açmanız gerekiyor.

Askerliğini Asteğmen Olarak Yapanlar Askerlik Borçlanması Yapabilir mi?

Bildiğiniz üzere asteğmenliğe geçmeden önce belli bir hazırlık dönemi ve eğitim süreci bulunmaktadır. İşte bu hazırlık ve eğitim dönemleri borçlanma kapsamındadır. Diğer kısmına ait hizmet zaten emekli sandığı hizmeti olarak ödenmektedir.

Askerlik Borçlanması Maaşı Artırır mı, Emekli Maaşına Etkisi var mı?

Askerlik süresinin ait olduğu döneme göre borçlanma yapmanız emekli maaşınızı arttırabilir. Bildiğiniz üzere emekli maaş hesabında üç dönem arasında geçen hizmetler için maaş hesabı farklı olarak yapılmaktadır. En yüksek aylık bağlama oranı ise 2000 yılından önceki hizmetler içindir.

Bu konuda emekli olunca ne kadar maaş alırım başlıklı yazımızda bilgi vermiştik. Yani borçlanma yapacağınız süre 2000 öncesi ise büyük oranda maaşınıza katkısı olacaktır. Askerlik yaptığınız dönemi, hizmet bilgilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize iletmeniz halinde borçlanma yapmanın size avantaj sağlayıp sağlamayacağı konusunda uzmanımız bir değerlendirme yapabilir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nereye Yapılır?

 • Eğer son çalışmanız 4a SSK ise işyerinizin bağlı bulunduğu SGK’ya,
 • Bağkur ise dosyanızın bulunduğu SGK’ya,
 • Emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/ANKARA adresine başvurunuzu göndermeniz gerekir.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar Geriye Çeker?

Eğer sigorta başlangıcınız askerlikten önce ise borçlanma yapmanız sigorta başlangıç tarihini geri çekmez. Ancak askerden sonra sigorta girişiniz varsa bu durumda borçlanma yaptığınız gün sayısı kadar ilk sigorta girişiniz geri çekilir. Askerlik borçlanması sigorta girişini geri çeker mi başlıklı yazımızdan konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazı kapsamında 2021 askerlik borçlanması için kredi faizleri konusu incelenmiştir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. S. Â hocam 01.05.1991 girişliyim. 87 88 dönemi askerlik yaptım 18 ay. Aralık 27 2019 günüm doluyor. Askerliği ödersem emekli olursun dedi SSK. Sizce ödersem nasıl olur ve nekadar maaş alırım. 4A kapsamı ile

  1. 2000 öncesi 1007 gün. 2000_2008_10arası 1809 gün.2008.2010 sonrası 2000

 2. merhaba

  18.07.1983
  21.03.1985 tarihleri arası askerlik yaptım şubat ayında emeklilik sürem doluyor fakat askerliği ödemem gerekli bunun için ödememin bana avantajı olur mu

 3. Sayın hocam, ben 20/11/1970 doğumluyum. 2000 öncesi 1942 gün, 2000-2008 arası 2762 gün, 2008 sonrası da 1053 gün olmak üzere toplam 5757 gün sigortam var. 1990 senesinde 550 gün askerlik yaptım. Bu süreyi ödersem bağlanacak emekli maaşım ne kadar artar. Tabi bu sene emekli olacağımı varsayarsak. 12.000 tl yatırmam isteniyor. Lütfen bana bir akıl verin. Maaşımı ne kadar yükselteceğini bilmediğimden kararsız kaldım. Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Benim için en doğrusu ne olur, şimdiden teşekkür eder, hayırlı işler dilerim. Allaha emanet olun. Saygılarımla,

 4. Ali rıza yuca 15 2 1985 ssk girişim Askerlik 13 03 1980 celp 13 11 1981 terhis oldum bana avantaj sağlar mı ?

 5. Şu anda engelli primi ödüyorum.Askerlik borçlanmamın düşük ödenmesine etki eder mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu