Asırlık Çınar

Bugün cumhuriyetimizin 96. Yılını kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bize bu gururu yaşatanları saygıyla anıyor ve manevi varlıkları huzurunda saygıyla eğiliyorum. Cumhuriyet nesli olmaktan büyük onur duyuyorum.

96 yılın öncesinde ne durumdaydık? Bugün ne durumdayız? Cumhuriyetin bize kazandırdıklarının farkında mıyız? Cumhuriyetin bize sunduğu nimetlerin kıymetini ne kadar biliyoruz? Cumhuriyeti özümseyebildik mi? Neden cumhuriyet?

96 yıl önce İtilaf Devletlerinin “Hasta adam” dedikleri Osmanlı İmparatorluğu toprakları işgale uğramış ve üç kıtada hüküm süren hükümranlığımız sonlandırılmıştı.600 yıl süren bir dönem..Yükselme Dönemi’nden sonra inançlarımıza egemen olan hurafeler neticesinde bilimden uzaklaşıldığı, çağın gelişim ve ilerleyişine ayak uydurulamadığı, devlet yönetimine zevk ve sefanın hakim kılındığı, halkla yönetim arasında kopukluk yaşandığı ve tüm bunların neticesinde büyük toprak kayıplarının verildiği bir süreç neticesinde koca imparatorluk enkaza dönüştürüldü. 30 Ekim 1918 yılında imzalanan Mondros Mütarekesi ile bu çöküş nihayetlendirilmiş, elimizde kalan son vatan parçası dört bir taraftan düşmanlarımızca işgale uğramıştı.

Çok zor duruma düşürülen milletimiz Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının önderliğinde her türlü yokluk ve yoksulluğa rağmen tek yürek, tek vücut olarak içine düşürüldüğü bu müşkül durumdan kurtulmak için destansı bir mücadeleye giriştiler. Çanakkale, Sakarya, İnönü, Dumlupınar zaferleriyle bu kutlu mücadele taçlandırılmış ve 29 Ekim 1923’te cumhuriyet ilan edilmişti. Böylece, enkazdan genç bir devletin kurulması gerçekleştirilmiş oldu.

Neden bu tarih seçilmişti? Daha sonra bir tarih seçilemez miydi? Bu tarih tesadüfi, rastgele seçilmiş bir tarih değildir. Bu tarih, Türk’ün, Mondros’la ayaklar altına alınan özgürlüğünün beş yıla ulaşmaması için yüce Önder’imiz tarafından seçilmiş bir tarihtir. Bu tarih, Türk’ün özgürlüğünün elinden hiçbir surette alınamayacağının emperyalistlere verilen bir mesajdır.

Yüce Önder’imiz cumhuriyeti neden ilan ettiğini şöyle ifade etmiştir: “ Türk milletinin karakterine en uygun yönetim şekli, cumhuriyettir.” Cumhuriyet bize demokrasiyi, bağımsızlığı, özgürlüğü, bilimi, teknolojiyi, çağdaşlığı ve medeniyeti sunmuştur. Cumhuriyet bize kimliğimizi, inançlarımızı özgürce yaşamayı sunmuştur. Kısaca cumhuriyet, rengarenk çiçeklerin bir arada yaşadığı bir bahçedir. Bu bahçeye iyi bakalım, sahip çıkalım; birliğimizi, beraberliğimizi daim kılalım. Böylece dosta güven, düşmana korku verebiliriz.

Bu cennet vatanı, kanı canı pahasına işgalden kurtarıp bize emanet eden başta Atatürk olmak üzere, onun silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmetle,  yaşayan gazilerimizi saygıyla ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Yaşamakta olanlara da sağlıklar diliyorum.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu