Asgari Ücretli Mayıs Maaşını Zamlı Alacak! Asgari Ücretliye İkramiye Verilecek Mi?

Bilindiği üzere 2020 yılı için belirlenen yeni asgari ücret brüt tutarı, günlük 98,10 TL olarak açıklandı. Ancak asgari ücretli çalışanlar dahil toplum genelinde vatandaşların pek bilmediği düzenleme kapsamında 31 gün çeken aylarda asgari ücretliye daha yüksek maaş ödemesi yapılıyor. Bu kapsamda asgari ücretliye 31 gün bulunan aylarda, normal şartlardakine göre daha yüksek maaş verilmesi söz konusu oluyor. İlgili ödeme şekline ilişkin 2020 yılında bir asgari ücretliye günlük olarak brüt 98,10 TL ödeme yapılmakta ve bu tutar da net olarak 77,45 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücretlinin mayıs ayı maaşları ve ikramiye alıp almayacağı hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Türkiye’de herhangi bir iş yerinde asgari ücretli çalışan milyonlarca vatandaş Mayıs ayı itibarıyla maaşlarını zamlı alacaklar. Uygulamaya göre 7 ay boyunca ay 31 gün çekmesi nedeni ile asgari ücretli çalışanlara 1 gün ilave ödeme yapılacak. Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı alınan ekonomik tedbirler kapsamında, hükümet tarafından açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi”nde asgari ücretliler için kısa çalışma ödeneği yer aldı. Yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla ücretsiz izine çıkarılan ya da salgından dolayı işten çıkarılan asgari ücretli çalışanlara devlet İŞKUR aracılığıyla kısa çalışma ödeneği üzerinden maaşın yarısı kadar maaş ödemesi yapacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan 31 Gün Çeken Ay Açıklaması

Asgari günlük ücretle çalışan işçilere yönelik 31 gün çeken aylarda ücretin hesaplamasında asgari geçim indiriminin uygulanması hakkında 15/02/2019 tarihli ve 84098128-120.03.06.01[32-2018/1]-63233 sayı numarası ile açıklanan yazıda, “Buna göre, çalışanlarınıza yapılan ücret ödemelerinin 30 gün olan aylarda 30 günlük, 31 gün olan aylarda ise 31 günlük olarak verilmesi, ilave asgari geçim indirimi uygulamasını etkilemeyecektir. Söz konusu ücret ödemelerinin, 2018 yılı için 1.603.12 TL’nin altında kalması halinde, ilave asgari geçim indirimi uygulanması mümkün olup, ödenen ücretlerin bu tutarın üzerinde olması halinde ise ilave asgari geçim indirimi uygulanması söz konusu olmayacaktır.” ifadeleri kullanılmıştır.

2020 yılında bir asgari ücretliye günlük olarak brüt günlük 98,10 TL ödeme yapılmakta ve bu tutar net olarak 77,45 TL olarak verilmektedir. Söz konusu tutarlarda bir ay 30 gün olarak hesaplamış olup özellikle açıklamalar doğrultusunda 31 çeken aylardaki fazladan bir gün iş yerleri tarafından çalışana ödenmek zorundadır. Bu ücret daha önceden belirtildiği gibi 98,10 TL şeklinde yer almaktadır. Yıldaki toplama bakıldığında 7 ay 31 gün çekmekte ve bu doğrultuda da aylık 686,7 TL ek ödeme anlamına gelmektedir. Bu noktada çalışanlar, bu ödemenin yapılıp yapılmadığı ilgili ayın bordrosuna bakarak öğrenebilir ve eğer 30 günlük ödenmiş ise ek bir günlük ödemesinin işverenden talep edebilir.

Asgari Ücretliye İkramiye Verilecek Mi?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hükümetin açıkladığı paketlerde asgari ücretliler için kısa çalışma ödeneği yer aldı. Ancak asgari ücretliye bayram ikramiyesi verilmesi yönünde açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konu hakkında gelen soru üzerine, “Asgari ücretlilere kesinlikle bir müjdemiz olacak, çalışmalarımız devam ediyor.” açıklamasında bulunmuş ancak asgari ücretlilere bayram ikramiyesi hakkında detaylı bilgi vermemişti. Hükümetin desteklemesi halinde söz konusu yasal düzenlemenin meclisten en kısa sürede çıkabileceği belirtiliyor.

2020 yılında asgari ücret zammı, geçen yıla göre net yüzde 15,03 oranında artırıldı. Söz konusu zamla birlikte 2020 yılında brüt asgari ücret 2.943,00 TL olarak belirlendi. Asgari ücretin net tutarı ise 2.324,70 TL oldu.

Kısa Çalışma Ödeneği Alanlar Yıllık İzinlerini Kullanabilir Mi?

Ücretsiz İzin Kullananlara Asgari Geçim İndirimi Uygulanacak Mı?

SGK İş Göremezlik Ödeneği Hangi Şartlarda Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Iskur calisanlari icinde gecerlimi bu acaba askeri ucretli iskur tarafindan calisiyorum normalde

    1. Merhaba
      Başvuruların olumlu sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu