Asgari Ücrete Çifte Zam Geliyor!

Asgari Ücrete Çifte Zam Geliyor! Asgari ücrete 2020 yılında çifte zam planlanmaktadır. İşverenin yapacağı zamma ilave olarak devlette ek zam yapmayı planlamaktadır. Asgari ücretle ilgili devletten de destek bekleyen çalışanlar 2020 zam oranını merakla beklemeye başladılar. Öyle ki işverenin yapması beklenen zam oranına ilave olarak devletten de ek zam beklentisi bulunmaktadır. Devlet’in ek zam nasıl uygulayacağı konusunda çeşitli hesaplamalar bulunmaktadır.

Asgari ücretle çalışanlar Türkiye’nin beklide bedenen en çok çalışan ve en az kazanan vatandaşlarıdır. Türkiye’nin çalışma grubunun en alt kategorisini asgari ücretle çalışan vatandaşlardan oluşmaktadır. Gelir düzeyleri en düşük olan vatandaşlar, çalışmalarına karşın aldıkları ücrete göre ülkede her geçen gün uygulanan fiyat artışlarından beklide en çok etkilenen topluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günlük hayatımızı idam ettirebilmemiz için gerekli olan her türlü yiyecek, giyecek barınmamız için elektrik, su, doğalgaz ve ulaşımda dahi ard arda yapılan fiyat artışlarından en çok asgari ücrete çalışan topluluklar etkilenmektedir.  Öyle ki bu ve bunun gibi en çok gerekli malzeme ve ürünlere yapılan peş peşe fiyat artışları asgari ücretlinin de alım gücünü her geçen gün azaltmaktadır. Daha şimdiden 2020 yılı için asgari ücrete yapılacak olan zam oranını beklemeye başladıkları aşikardır.

Bu nedenledir ki hükümet yetkilileri de daha şimdiden zam beklemeye başlayan vatandaşlar için yapılması gereken zam oranını tartışmaya başlamış durumdalar. Hükümet her zaman olduğu gibi zam konusunda işverenin durumunu da ele alarak hareket etmek zorundadır. Bu nedenledir ki beklenen asgari ücret zammı için vatandaş devletten de destek beklemektedir.

Asgari Ücretli Vatandaşlar İçin Devlet’in Zam Planı

Asgari Ücretli Vatandaşlar İçin Devlet’in Zam Planı, Devlet işverenlerin durumlarına göre asgari ücretli çalışan vatandaşlar için ek zam çalışması yapabilir. Yapılacak zam oranı gelir vergisi ve damga vergisi kesintilerinin toplamı olabilmektedir. Eğer asgari ücretli çalışanlardan gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri kaldırılırsa, asgari ücretli çalışanların maaşlarına toplam 345TL ek zam yansıyabilir.

Öte taraftan ise asgari ücretli vatandaşlar tarafından ödenmekte olan sigorta prim oranı % 37’den, % 25’e düşürülürse ve bu düşürülme işlemi arasındaki fark asgari ücretli çalışanların maaşlarına yansıtılması ile asgari ücrette ek artırım sağlanabilir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu