ANNE BABA ÇOCUĞUNUN SAĞLIK HAKKINDAN FAYDALANIR MI,ŞARTLARI NELERDİR?

07.03.2015
1.043
A+
A-

ANNE VE BABA ÇOCUĞU ÜZERİNDEN SAĞLIK PROVİZYON ALABİLİR Mİ?

ANNE BABA SİGORTALI EMEKLİ SSKLI BAĞKURLU ÇOCUĞU SAĞLIK YARDIMI

Bilindiği üzere 5510 Sayılı Kanuna göre bakmakla yükümlü olunan kişiler arasında anne ve baba da sayılmıştır.

Sigortalı çalışmayan, Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık ve ya gelir almayan kısacası hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan anne/baba sigortalı çalışan ya da Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ya da aylık alan çocuğunun sağlık hakkından istifade edebilir.Tabi her şey gibi bunun da belli başlı şartları bulunmaktadır. Bu şartları genel anlamda şu şekilde sıralayabiliriz:

Anne ya da Babanın Aktif Ziraat Odası Kaydı Varsa Çocuğunun Sağlık Hakkından İstifade Edebilir mi?

Bilindiği üzere çiftçilikle uğraşan ve aktif ziraat odasıya da çiftçilik kaydı bulunan, 65 yaşın üzerinde olmayan ve gelir durumu olarak da Bağ-Kur’lu olmaktan muhaf olmayan  kişilerin zorunlu olarak 5510 sayılı Kanunun 4/b kapsamında Tarım Bağ-Kur’lu olarak prim ödemeleri gerekmektedir.

Aktif ziraat odası kaydı bulunan ve Tarım Bağ-Kur’una borcu bulunup ödeme durumu bulunmayan kişilerin  çocuklarının sağlığından istifade edebilmeleri için Aktif Ziraat Odası kaydını silerek Tarım Bağ-Kur’u tescilini durdurması gerekmektedir.

Ziraat odası kaydını sildiremeyen ve Bağ-Kur’a da prim borcu bulunan Bağ-Kur  sigortalısının eşinin,çocuğunun sağlığından istifade etme hakkı da bulunmamaktadır.Bu durumdaki kişilerin Gelir tespiti başvurusunda bulunarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçerek prim ödemeleri gerekmektedir.

Örnek:Ali bey 01.05.2011 tarihinden beri Tarım Bağ-Kur lu olmasına rağmen hiç ödeme yapmamış dolayısıyla da sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadır.Eşi Ayşe hanımın ise ameliyat olması gerekmekte ve bundan dolayı Ayşe Hanım çocuğunun sağlık hakkından istifade etmek istemektedir.

Bu durumda Ali Bey’in eşi Ayşe Hanım’ın çocuğunun sağlık hakkından istifade etme hakkı bulunmamakta ve gelir tespiti başvurusunda bulunarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmesi gerekmektedir.

Anne ya da Babanın Aktif Vergi Kaydı ve Şirket Ortaklığı Varsa Çocuğunun Sağlık Hakkından İstifade Edebilir mi?

Bilindiği üzere aktif vergi kaydı ve şirket ortaklığı kaydı bulunan ve  Bağ-Kur’lu olmaktan muhaf olmayan  kişilerin zorunlu olarak 5510 sayılı Kanunun 4/b kapsamında Esnaf  Bağ-Kur’lu olarak prim ödemeleri gerekmektedir.

Aktif vergi  kaydı ve şirket ortaklığı kaydı bulunan ve Esnaf  Bağ-Kur’una borcu bulunup ödeme durumu bulunmayan Bağ-Kur sigortalının eşinin,  çocuklarının sağlığından istifade edebilmeleri için Aktif vergi kaydı ve ya şirket ortaklığı  kaydını sildirmesi gerekmektedir.

Aktif vergi kaydını ya da şirket ortaklığı kaydını işi gereği sildiremeyen ve Bağ-Kur’a da prim borcu bulunan kişinin eşinin sağlığından istifade etme hakkı da bulunmamaktadır.Bu durumdaki kişilerin Gelir tespiti başvurusunda bulunarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçerek prim ödemeleri gerekmektedir.

Örnek:Sevgi Hanım 17.05.2013 tarihinden beri aktif vergi kaydına istinaden Esnaf Bağ-Kur’u bulunmakta olup tarihten beri de hiç ödeme yapmamıştır.Dolayısıyla sağlık hizmetlerinden de yararlanamamaktadır.Bu durumda Eşi Mehmet Bey’in çocuğunun sağlık hakkından istifade etme hakkı bulunmamakta ve gelir tespiti başvurusu yaparak Genel Sağlık sigortası kapsamına geçmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki şartların hepsini sağlayan kısacası hiç bir kaydı bulunmayan ve Sosyal güvencesi de olmayan anne/babanın sigortalı çalışan ya da Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ya da aylık alan çocuğunun sağlığından istifade etme hakkı bulunmaktadır.Bunun için çocuğun en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne giderek “Sağlık Talep ve Beyan Formu” doldurması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 35 YORUM
 1. Velat erkan dedi ki:

  Ben 22 yaşındayım ve aktif bagkurluyum bu anne ve babam herhangi bi sosyal güvenceleri ve işleri yok onlarda benim Bağkurum üzerinden sağlık hizmeti alabilirmi ( tsk edrm )

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anneniz babanız adına gelir testi yaptırmanız gerekiyor.Gelirleri düşük çıkarsa sizin üzerinizden sağlık hizmeti alabilir.

 2. Ali dedi ki:

  Babamin esnaf bagkurlusu prim gunu dolduktan sonra bagkur parasi yatarmadigi icin borclu durumda benim sigortamdan annem yararlanabilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır yararlanamaz,ancak ayda 53 TL ödeyerek GSS’li olabilir.

 3. riona dedi ki:

  kardeşim bagkur emeklisi sigorta günlerinde problem olduğu için emekliliği iptal edildi.şimdi eksik günleri askerlikle ödeyip emeklilik isteyecek.bu arada saglıktan yararlanamıyorlar.kardeşim ve eşi sigortalı çalışan çocukları üzerinden sağlık yardımı alabilirmi.yada saglıktan faydalanmaları nasıl olur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gelir testina başvuru yapması gerekiyor.Gelirleri asgari ücretin altında ise çocuklarından sağlık yardımı alabilir.

 4. efe dedi ki:

  merhaba , dedem ve anneannemin herhangi bir saglık hizmeti yok
  hastane durumunda dayım sgk sından yararlanıyorlardı.
  dayım emekli oldu bundan sonraki aşama değiecekmi devammı edecek?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;devam eder.

 5. Mehmet dedi ki:

  merhaba, hiçbir sosyal güvencesi olmayan annemin benim sigortam üzerinden sağlık hakkından yararlanma durumu mevcut sanıyorum fakat annem gelir testi yaptırmadı. Sağlık hakkından yararlanması için illa gelir testi yaptırması gerekiyor mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet gelir testi yaptırması gerekiyor

 6. İslam kaygusuz dedi ki:

  Merhaba benim babam malulen emekliydi ama 6 ay önce emekli olduğu halde çalıştığı için emekli aylığı ve sigortası kesildi ben emekli sandığına mensubum benim üzerimden sağlık işlemlerini halledebilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;babanız gelir testine girecek; geliri asgari ücreti altında olursa evet sizden sağlık yardımı alabilir.

 7. esra dedi ki:

  merhaba annem ve babam bir ara benim SSK güvencemden yararlanıyordu fakat babam işe başladığı için dondurmuştuk simdi işten ayrıldı tekrar aktif etmek istiyorum bunun için sigortaya benim mi gitmem gerekiyor yoksa babamda gitse olur mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sizin gitmeniz gerekiyor.

 8. necdet dedi ki:

  merhaba ben düzenlı olarak ssk lı çalışıyorum annem ve babamın sigortamdan faydalanmasını ıstıyorum bunun için ne yapmam gerekiyor şimdiden tşkler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anne ve babanıza gelir testi yaptırdıktan sonra bir dilekçe ile SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

 9. Mert dedi ki:

  Merhaba ben 24 yaşındayım sigorataliyim babam sigortaliydi işten çıktı şimdi çalışmıyor annem ev hanımı şimdi onlar benim sigorta dan yararlana bilirlermi teşekürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gelir testinde gelirleri asgari ücretin altında çıkarsa yararlanabilirler.

 10. Güneş Bircan dedi ki:

  Merhaba ben özel sektörden kamu kurumuna (istanbul vergi dairesi müdürlüğü) hizmetli olarak geçiş yaptım.Babamın hiçbir sosyal güvencesi olmadığı gibi çalışmıyor da 64 yaşında 5 ay önce benim sigortamdan yararlanıyoruz.Ben emekli sandığına gectigim için babamı da emekli sandığına mı geçirmem gerekiyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;otomatik geçer babanız da yine de kontrol ettirmeniz de fayda var.

 11. Melis dedi ki:

  Merhaba ;

  Ben sigortalı çalışıyorum annem benim sigortam yararlanıyor babamda yeni işten çıktı aynı şekilde o da yararlanabilir mi ben şuan evliyim bu durum benden yararlanmasına engel teşkil eder mi bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet yararlanabilir başvuru yapmanız lazım.

 12. merve dedi ki:

  Merhaba

  Annem esnaflık yapıyor ve bağkur primlerini ödemekte zorlanıyor. Maliye terki verip onu kendi sigortam üzerinden faydalanabilir miyim? Maliye ve bağkur prim borcu var şu an.

  Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,terk verilirse yararlanabilir ama gelir testi yapılması gerekiyor

 13. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar, annem ve babam, devlette öğretmen olarak çalışmakta olan evli ablamın ssk sından yararlanmaktaydılar. Ablam vefat etti. Bu durumda yararlanmaya devam edebilirler mi.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yararlanma hakları yok şartları sagliyorlarsa aylık baglatabilirler

 14. Engin Tan dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar Babamın bağkur borcundan dolayı Annem Abimin üstünde gösteremiyoz kendisi özel hastanede çalışıyo ne yapmanız lazım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;annenize GSS açtırabilir ayda 53 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 15. murat dedi ki:

  Merhabalar, anne ve babamın şuan bir sosyal güvencesi yok benim üzerimden yararlanabilirler mi ? ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Evet yararlanabilir öncelikle gelir testi yaptırmanız ve SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

 16. mihri dedi ki:

  Merhabalar, ben ücretli öğretmenlik yapıyorum ancak malumunuz bu durumda sigorta primleri tam ay yatırılmamakta. Anne ve babamında sağlık güvencesi bulunmamakta. Onların benim sigortamdan yararlanmaları mümkün müdür acaba? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet yararlanabilir ancak gelir testine girmeleri gerekiyor,ayrıca hiç güvenceleri (Bağkur vs.) olmaması gerekiyor.

 17. Zekayi dedi ki:

  İYİ GÜNLER. ANNEMİN HERHANGİ BİR SOSYAL GÜVENCESİ VE EMEKLİSİ DE BULUNMUYOR. GELİR TESTİNİ YAPTIRDIKTAN SONRA, EVLİ ÇALIŞAN ABLAMIN SİGORTASINDAN FAYDALANABİLİR Mİ ?

 18. nusret karakoç dedi ki:

  iyi günler annem babam üzerime sigortalıydı işten ayrıldım işsizlik ödenegi alıyorum acaba annem babam issizlik sigortamdan hala yararlanıyormudur teşekkür edrim

 19. celal dedi ki:

  Merhabalar ,

  Evli ve 1 çocuk sahibiyim. Sgk’lı olarak özel bir şirkette çalışıyorum. Annem yanımda ve torununa bakıyor. Herhangi bir sosyal güvencesi yok, benim üzerimden yararlanması için ikameti aldırmamıza gerek var mıdır?
  Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.