Analık halinde geçici işgörezlik (rapor parası) ödenme şartları nelerdir?

5510 Sayılı Kanuna kadın sigortalıların doğum yapması halinde kendilerine geçici işgöremezlik ödemesi yani doğum öncesi ve sonrası rapor parası ödenmektedir.Analık hali sonrası geçici işgöremezlik ödemesi kimlere yapılır, gerekli şartlar nelerdir?İşte tüm detaylar.

Analık hali nedir?

4/a eski adıyla ssk ve 4/b eski adıyla bağkur sigortalılık statüsüne tabii sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadının ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşinin gebeliğinin başladığı tarihten itibaren;
> doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık,
> çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık
süreye kadar olan gebelik ve analık haliyle ilgili rahatsızlık ve engellilik halleri analık hali kabul edilir.

Geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) nedir?

SSK BAĞKUR MUHTAR DOĞUM ÖNCESİ SONRASI RAPOR PARASI

Geçici iş göremezlik; sigortalının iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama halidir.
Geçici iş göremezlik ödeneği; sosyal sigortacılık bakımından, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigorta kollarından istirahatli bulunan sigortalıya işten kaldığı günler için Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen parasal yardımdır.

Analık halinde geçici işgöremezlik ödeneğinden (rapor parası) kimler faydalanabilir?

> 4/a sigortalılık statüsüne tabii çalışan,
> Köy ve mahalle muhtarları olan,
> Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olan,
> Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan,
> Tarımsal faaliyette bulunan,

Kişiler analık hali sonrası geçici işgöremezlik ödemesinden faydalanabilir.

Analık hali sonrası geçici işgöremezlik ödemesi (rapor parası) hangi süreler için ve kaç gün ödenir?
Sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilâve edilerek çalışmadığı her gün için,erken doğum yapması halinde ise, doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ile isteği ve hekimin onayıyla doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için,geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

Ayakta ve yatarak tedaviler için analık sonrası geçici işgöremezlik ödemesi (rapor parası) ne kadar ödenir?

Sigortalı kadının analığı halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde günlük kazancının yarısı, ayaktan tedavilerde ise üçte ikisidir.

Doğum yapan kadına analık sonrası işgöremezlik ödemesi (rapor parası) yapılabilmesi için gerekli şartlar nelerdir?

Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
> İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
> Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
> Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
> Doğum olayının gerçekleşmiş olması,
gerekmektedir.

Bağkura borçlu olan analık sonrası geçici işgöremezlik ödemesi (rapor parası) alabilir mi?

4/b sigortalılık statüsüne tabii sigortalılara analık halinde geçici iş göremezlik ödeneği, genel sağlık sigortası dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartıyla ödenir.

Analık sonrası geçici işgöremezlik ödemesi (rapor parası) hangi bankadan alınır?

Ziraat bankasında ya da SGK ile anlaşmalı bankalarda hesapları bulunan ve bu hesap numaraları SGK sisteminde kayıtlı olan kişilerin paraları hesaplarına gönderilirken, hesabı olmayan ve ya hesabı olmasına rağmen bunu SGK sisteminde tanımlatmayan sigortalılar ise analık sonrası geçici işgöremezlik ödemelerini her ayın 8-14 arası herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden alabilirler.

SGK ödemeleri için anlaşmalı bankalar ve hesap tanımlama işlemleri için lütfen tıklayınız

Analık sonrası geçici işgöremezlik ödemesinden (rapor parası) faydalanmak için nereye başvuru yapmak gerekir?

4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalıların (ssklıların) geçici iş görmezlik ödeneğine ilişkin işlemleri e-ödenek programı ile elektronik ortamda yapılmaktadır.
4/b sigortalılık statüsüne tabi sigortalılar (bağkurlular) sadece, istirahat raporlarıyla birlikte SGK’ya bildirim yaparlar bu kişilerden çalışmadığına dair beyan dışında bilgi istenmez.
Sigortalıların geçici iş göremezlik ödeneklerini alabilmeleri için sigortalının işyerinde çalışmadığına dair bildirime bulunmaları gerekmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Merhaba, Doğum parasını Doğum yaptığımız günden itibaren mi geriye dönük 1 yıl içinde 90 günü sayıyoruz? Örneğin; 02.04.2018 tarihinde Doğum yapacağım 02.04.2017 tarihinden itibaren mi 90 gün sigortalı olmalıyım? Birde şuan aktif olarak çalışmıyorum işsiz ödeneği alıyorum yani şuanda sigortam Yok ama 1yıl içinde 90 gün şartını tamamlıyorum. Doğum parasını bu şartlarda alabilir miyim?

  1. Merhaba;doğum yaptığınız tarihte aktif sigortalı olmanız ve geriye dönük son 1 yıl içinde 90 günlük sigortanız olması gerekiyor.

 2. Mrb ben devlette calisan kadrolu ogretmenim calisabilir raporu almayi dusunuyorum 32.haftada. is gremzlik parasini alabiliyor mu ogretmenlerde yoksa sadece 8 hfta maasimizi mi alabiliyoruz. 2 yillik ogretmenim ne kadar rapor parasi alirim.

 3. Merhaba Doğum parası alabilmek için ne tür evraklar gerekiyor ve nerelere başvuru yapmalıyız

 4. Merhaba şuan doğum iznindeyim ve iş yeri kapatılması sebebi ile işten çıkarılacağız. Bu durumda ihbar tazminatımı hak ederimiyim?

 5. Merhaba ben şu an doğum iznindeyim ve çalıştığım kurum Temmuzda de toplu iş feshi yapacak. Doğum tarihim ise haziranda. Doğum paramı alabilir miyim?

 6. mrh. benim ilk girişim başka hastanede, doğum yaptığım yerde başka hastane. doğum öncesi ve sonrası raporu nerde ve nasıl alabilirim.

 7. Merhabalar, doğum parası ile alakalı olarak çok zor durumdayım. Ödememi alamıyorum sebep ise şu : 32 haftalık gebe iken 5 haftalık çalışabilir raporu aldım fakat 2 hafta sonra ağır grip olunca iş yerimden ücretsiz izine ayrıldım. Ekim 24 de ücretsiz izine ayrıldım. 15 kasımda 2016 da ise normal raporum başladı 22 kasım 2016 da doğum yaptım. Şimdi analık paramı almak istediğimde kasım ayında prim yatmadığı için paramı alamadığımı söylemediler. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınızı bekliyorum. Prim yatması mümkün değil geçmişe dönük oluyor çünkü.

  1. Merhabalar;Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
   > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
   > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
   > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
   > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,
   gerekmektedir.

 8. Merhaba mehmet bey ben doğum yaptım 91 günlük rapor verdiler 3 aylık brüt ücretim 7.500 Bin TL doğum da önce 98 günüm var ben ne kadar doğum parası alırım yardımlarınız için simdikte tşk ederim iyi çalışmalar

 9. Merhaba.30.05.2016 tarihinde iş sözleşmesi sona erdiğinden çıkışım yapıldı.6 ay işsizlik maaşı aldım ve 20.12.2016 tarihinde başka bir yerde işe başladım.bu arada 28 haftalık hamileyim.27.01.2017 tarihinde doğum iznine ayrılacağım.Tahmini dogum tarihi 24.03.2017 ‘dır. Doğum rapor parası alabilir miyim.

 10. merhaba hem ücretli öğretmenlik yapmaktayım hemde bir kreşte sigortalı yarım gün çalışmaktayım.mayıs ilk haftası iş göremez raporu alacağım.her iki yerede raporla başvuru yapıp istirahat girişini yapılmasını isteyeceğim.iş göremez maaşımı son 3 ayki 2 yerdeki brüt maaşım üzerinden mi alırım sadece 1 yerin toplam bildirimi üzerinden mi alırım.

  1. Değerli okurumuz
   Analık kapsamında ödenecek geçici iş göremezlik ödemesi doğumdan önceki son 3 aylık brüt Kazancı’nıza göre hesaplanmakta.her iki işyerindeki toplam Kazancı’nız esas alınır gün sayısı 30 u geçmeyecek şekilde hesaplanır

 11. Merhaba
  Doğum raporum bitmesine 1 ay kala isyerim iflas etti ve çıkışım verildi raporum dusermi rapor parası slabilirmiyim

  1. Değerli Okurumuz;
   Rapor paranızı alabilirsiniz sıkıntı olmaz. Önemli olan doğum yaptığınız tarihten önceki bir yıl içerisinde 90 gün priminizin olması ve doğum tarihinde sigortalı çalışmanızın devam etmesi.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu