Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni Ne Kadar ?

10.01.2020
4.691
A+
A-
Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni Ne Kadar ?

2020 SGK’lı çalışan kadınların, doğum yapmaları durumunda çalışma ve süt izni kullanma hakları bulunmaktadır. Sadece SGK’lı kadınlar için belirlenen doğum ve süt izni boyunca, maaşa göre hesaplanmış doğum parası alınacaktır. 2020 yılı için belirlenen doğum parasının en düşük tutarı, asgari ücretin brüt tutarına hesaplanmaktadır. Doğum izni kapsamında verilen süreler, çoklu doğumlar sebebiyle uzatılabilir. Doğum izni süresince verilen doğum parası ödemeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında karşılanmaktadır ve geri ödeme talep edilmez. Doğum iznine çıkmak isteyen anneler, doğum öncesinde ya da doğum sonrasında izinlerini kullanabilirler. Doğum izni ve süt iznine ait tüm koşullar, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Çalışma ve Süt İzninin Genel Özellikleri Nelerdir?

Çalışma ve süt izni, 4C kapsamında çalışan sigortalı annelere verilmektedir. SSK’lı çalışan kadınların kullandığı doğum izniyle oldukça benzer özelliklere sahiptir. Çalışanların hamilelik dönemince işlerine devam etmesi durumunda, doğum öncesi ya da doğum sonrası olacak şekilde, toplamda 16 haftalık izin kullanma hakları bulunmaktadır. Çalışma ve süt izni olarak adlandırılan bu izinler, bebeklerin yetiştirilmesi ve süt döneminin sonlanması için hazırlanmıştır.

Çalışma izninin sonlanmasının ardından, kamu personeli anneler, süt izni kullanma hakkı elde edecektir. Süt izni süresi boyunca, yarı zamanlı mesai gösterilmesi yeterli olacaktır. Çalışan kadınlar, belirledikleri saat aralığında evlerine giderek bebeklerini emzirebilirler. Özel sektör ve kamu çalışanlarına tanınan süt izni hakkı, toplu şekilde birleştirerek kullanılamayacaktır. Süt izni kullanan kamu ya da özel sektör çalışanı kadınların maaşlarından, herhangi bir kesinti yapılmasına izin verilmemektedir.

Süt İzniyle Doğum İzninin Farkı Nedir?

Doğum izni ya da çalışma izni olarak adlandırılan izin, SGK’lı annelerin doğum sonrasında kullanacağı 16 haftalık izni temsil etmektedir. 16 haftalık izin süresi boyunca, annelerin işe gitmesi gerekmez. Maaşlarının bir bölümü, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeye devam eder ve yapılan ödemelerin geri iadesi talep edilmez. Çalışma ya da doğum izni sona erdikten sonra, annelerin bebeklerini emzirmeye devam etmesi için süt iznini kullanmalarına müsaade edilmektedir.

Süt izni kapsamında, özel sektör ya da kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm anneler yarım gün çalışacaktır. Gün içerisindeki sür izni hakkı, 3 saat ve 1,5 saat olarak değişmektedir. Çalışan anneler, istedikleri zaman aralığında süt izinlerini kullanabilirler. Süt izninin kullanıldığı süre boyunca, annelere verilen maaşlar eksiksiz olarak ödenmek zorundadır. Özel sektörde, annelerin net maaşından kesinti yapılmasına asla izin verilmemektedir. Çalışan annelerin, uzun vadede bebeklerini emzirmeye devam edebilmeleri için süt iznini bütün olarak kullanmalarına izin verilmemektedir.

Kamuda Süt İzninin Süresi Ne Kadardır?

Kamu çalışanları, doğum sebebiyle çalışma izni kullandıktan sonra, yarı zamanlı çalışılacak şekilde süt izni de kullanmaktadır. Kanun kapsamında, özel sektör ve kamu personeli annelerin aynı oranda süt izni kullanması gerekir. Ancak özel sektördeki şartlar sonucunda, ücretsiz izin ya da kısa süreli izin şeklinde de süt izni kullanılması söz konusudur. Kamu personeli için belirlenen süt izninin süresi, 16 haftalık doğum izninin sona ermesinin ardından başlayacaktır. Süt izni toplamda 12 ay boyunca kullanılmaya devam edilen bir izin türüdür.

Süt izninin ilk 6 ayında, günlük 3 saat olacak şekilde süt izni kullanılmaktadır. Süt izninin son 6 aylık döneminde ise süt izninin günlük süresi 1,5 saate inmektedir. Süt izni hakları, sadece doğum izninin sona ermesinin ardından kullanılabilir.

Özel sektörde Süt İzni Süresi Ne Kadardır?

Özel sektör çalışanı kadınlara verilen süt izninin süresi, firmaların tercihlerine göre değişmekte ve karmaşık bir hal almaktadır. Kanun kapsamında belirtilen süt izni süresi, ilk 6 ay için 3 saat, son altı ay için 1,5 saat olmak zorundadır. Ancak özel sektörde bu kanun çiğnenmekte ve bazı firmalarda ücretsiz izin şeklinde süt izni kullandırılmaktadır. Özel sektörde verilmesi gereken süt izninin süresi kısıtlandığında ya da kadınların maaşlarından kesinti yapılmaya çalışıldığında, kadınların yasal haklarını kullanmaları gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna şikâyet dilekçesi yazılarak ya da doğrudan dava açılarak, süt izni süresinde ihlal edilen haklar geri alınabilir. Süt iznini ihlal eden özel sektörler, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında ağır cezai yaptırımlara maruz bırakılacaktır.

Analık Halinde Çalışma İzninin Toplam Süresi Kaç Gündür?

Analık durumunda çalışma iznine ayrılan annelerin, 16 hafta boyunca aralıksız olarak işe gelememe hakkı bulunmaktadır. 16 haftalık çalışma izninin süresi, çoklu doğumlar sebebiyle bebek başına 30 gün daha uzatılacaktır. Ücretli çalışma izninin sona ermesinin ardından, kamu personeli çalışan annelere ve babalara, ücretsiz çalışma izni kullanma hakkı tanınmaktadır. Analık sonrası çalışma iznini bitmesinin ardından kullanılabilen ücretsiz çalışma izninin süreleri, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • İlk çocuk için belirlenen ücretsiz çalışma izninin toplam süresi, çalışma süresinin yarısı kadardır.
 • İkinci çocuğun doğumu sonrasında kullanılacak ücretsiz çalışma izninin toplam süresi 120 gündür.
 • Üç ve daha fazla doğum için belirlenen ücretsiz çalışma izninin süresi 180 gün olarak hesaplanmıştır.
 • Çoklu doğumlar sebebiyle, ücretli ve ücretsiz çalışma izinlerine 30’ar gün daha ilave edilmektedir.
 • Engelli çocuğa sahip olan sigortalılar, 360 günlük ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptirler.

Çalışma izninin süreleri, doğum öncesi ve doğum sonrası dönemlerdeki duruma göre arttırılmaktadır. Kadın çalışanların doktor raporu alması durumunda, rahatsızlıklarının durumunda göre çalışma iznine çıkılabilir ve çalışma izninin üzerine ekleme yapılabilir. Ücretsiz izin hakkından faydalanan anneler, süt izni haklarını kullanamazlar.

Çalışma ve Süt İznine Çıkma Şartları Nelerdir?

Çalışma ve süt iznine çıkmak için gerekli görülen koşullar, şu şekilde ele alınmaktadır:

 • Analık sebebiyle çalışma ve süt izni kullanmak için SGK kapsamında sigortalı olarak çalışılması gerekir.
 • Ücretli çalışma izni, sadece kadın çalışanlara verilmektedir.
 • Çalışma ve süt izninden faydalanabilmek için son 1 yıldır sigortalı olunması ve doğum öncesindeki 2 ay boyunca, SGK primlerinin düzenli şekilde ödenmesi gerekir.
 • Doğumun gerçekleşmesinin ardından, bebeklerin hayatta olması gerekir.
 • Çalışma ve süt izni süreleri içerisinde, farklı bir işte çalışılmamalıdır.

Çalışma ve Süt İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışma ve süt izni başvuruları, annelerin doğumu gerçekleştirilmesinin ardından sisteme girilmektedir. Doğumun gerçekleştiği hastane tarafından, doğumun hemen ardından doğum belgesi hazırlanır ve Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine girişi yapılır. Doğum belgesinin sisteme girilmesinin ardından, annelerin çalıştıkları kurumla iletişime geçmesi ve doğum belgesinin onaylanmasını talep etmesi gerekir. Doğumun onaylanmasının ardından, analık sebebiyle doğum izni hakları işlemeye başlayacaktır.

Analık sonrası çalışma izni başvurusu yapıldıktan sonra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından izin resmen sisteme koyulmaktadır. Çalışma izninin başlamasının ardından, 16 hafta boyunca işe gidilmesine gerek kalmayacaktır.

Çalışma ve Süt İzni Başvuru Sorgulaması İşlemleri Nelerdir?

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-dogum-raporlari-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak e-devlet sorgulama sayfası açılmalıdır. Sistemin açılmasının ardından “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle, sistem girişi tamamlandıktan sonra, e-hizmetler sayfası açılmalıdır.

Süt İzni Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

E-hizmetler bölümü üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçeneğine tıkladıktan sonra, açılan sayfadan süt izni başvuru sorgulaması yapılabilir.

Sürekli İş Göremezlik Geliri Nasıl Hesaplanır?

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır, İş Kazası Bildirim Süresi Nedir?

Memurların Hamilelik Ve Doğumdan Doğan İzin Ve Sosyal Hakları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 468 YORUM
 1. Serpil dedi ki:

  Bl hastanede özel olarak calisiyorum suan bebegim 11 aylik ama iki aylik yarim gün calisma hakkimdan yararlanmak istiyorum yararlanabiliyormuyum acaba cevp verrmisinz lutfen. Birde analik izni dediginiz cocuk dogduktan sonra gecen ilk 9 aymi yoksa sut izni bitene kadar olan suredenmi bahsediyorsunuz ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarı zamanlı çalışma hakkı analık izninin bitiminden sonra başlar. Analık izni bitimi doğum sonrasındaki izin süresini ifade eder. Doğum sonrası bu süre 8 haftadır. Doğum öncesi kullanılmayan izin varsa bunlar da doğum sonuna aktarılır.

 2. Cennet dedi ki:

  Yarım gün çalışma izninin bitmesinden sonra yani 120 gunden sonra sut izni 1 yaşına kadar kullanılmaya devam edilebilecek mi.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet kalan süre kadar süt izninden faydalanabilirsiniz.

   1. Serkan dedi ki:

    8 Kasım 2016 tarihli 29882 sayılı yönetmeliğin 6. madde 4. bendinde sadece izni kullandığı dönem için mi süt izni kullanamaz demekte?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Evet. Kısmi süreli çalıştığı süreler için süt izin hakkı yok demekte. Ayrıntılar için tıklayın

 3. yildiz dedi ki:

  Sut izninde memur isci ayrimi neye gore yapiliyor? Iscinin sut izni hangi kanun kapsaminda?? Çok Teşekkürler yardimlariniz icin

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Memurlar için 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunundaki hükümler,
   SSK kapsamında çalışanlar için ise 4857 Sayılı Kanundaki hükümler esas alınıyor.

 4. mustafa acar dedi ki:

  merhaba esim isci37. haftaya kadar aksam22:00kadar calisti.Ucretli izni bitti.Ucretsiz izinde .Ucretli yarim gun calisma iznini kullanamadi.Fakat yasada.ilkokul cagina kadar isverene yarim gun calisma basvurusu yapabilir diyor.bunun icin nasil bir yol izleyebiliriz.Ucretsiz izninden sonra mi dilekce yazacak lutfen aydinlatir misiniz.Iskura gittigimizde net bir bilgi vermemekteler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eşiniz 4857 tabi mi çalışıyor 657 ye tabi mi?

 5. Şensu dedi ki:

  Merhabalar.ben bi kurumda taşeron işi olarak çalışıyorum.bebeğim Şuanda bir aylık.doğum izinim bittikten sonra yarın gün çalışma hakkından faydalanmak istiyorum.fakat bu iznin kaç sayılı kanun hükmüne bağlı olduğunu bilmiyorum.bununla ilgili resmi gazete yayınıda bulamadım.işe başladığımda yarım gün çalışma iznimin olduğunu belgelemem gerekebilir.bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   6663 sayılı kanun ile 4857 Sayılı iş Kanununa eklendi yarı zamanlı çalışma.

 6. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar, ben Belediye de taşeron işçi olarak çalışmaktayım. 19.03.2017 tarihinde kısmetse doğum yapacağım. Bu yasa yürürlüğe girdi mi? Belediye de halen girmedi diyorlar? Yarım gün çalışma izni, yanı sıra Devlet 800 tl yardım verecek mi? Ayrıca bu süre içerisinde süt izni kullanılmıyor doğru mudur? Konuyla ilgili dönüş yaparsanız çok sevinirim. Şİmdiden teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   4857 Sayılı kanuna tabi mi çalışmaktasınız?

 7. Ayşe dedi ki:

  Evet 4857 sayılı İş Kanunu ‘na tabi çalışıyorum, belediye de taşeron işçi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarı zamanlı çalışma hakkınız 10.02.2016 tarihinden itibaren başladı.
   Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYINZ

 8. Ayşe dedi ki:

  Peki devletin ücret konusunda herhangi bir yardımı olacak mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Analık izninde olduğunuz süre boyunca maaşınız SGK tarafından ödenir. İşyeri maaşınızı ödemez. SGK size bir defaya mahsus emzirme yardımı öder. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından bir defaya mahsus doğum yardımı alabilirsiniz.

 9. Ayşe dedi ki:

  Anladım.Yarı zamanlı çalışma hakkında yarım gün+ yarı maaş + devletin bir katkısı olacak mı diye sormuştum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ben de size link vermiştim okuyun diye ama:). Yarı zamanlı çalışmada işveren maaşınızın yarısını öder. Kalan kısmı İŞKUR tarafından ödenir.

 10. Ayşe dedi ki:

  Ya kusura bakmayın. O kısmı kaçırmışım. Çook teşekkür ederim ilgi ve alakanız için. Sizin gibi uzmanlara ihtiyacımız var.

  İyi çalışmalar

 11. Buket dedi ki:

  Merhaba,
  22 aralikta doğum iznim bitiyor ; ilk sorum: yari zamanli çalışma hakkini 22 ocağa kadar mi bildirmem mi gerekiyor? İkinci sorum; yari zamanli calisma hakkimi kullandıktan sonra 6 aylik ücretsiz izin hakkini kullanabiliyor muyuz? Üçüncü sorum; özel sektörde hala ik birimleri yasadan bir haber tam olarak ne zaman kesinleşecek torba yasa? Yardimlariniz için çok teşekkürler…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Torba yasa kesinleşeli çok oldu. 6663 sayılı yasa. İşvereniniz bir zahmet resmi gazeteye baksın.
   Doğum izni bitiminden itibaren bir ay içerisinde İŞkur’a yazılı müraacat etmeniz gerekir. Bu durumda yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Maaşınızın yarısını işkur öder.
   Yarı zamanlı çalışma bittikten sonra talebiniz halinde kalan süre kadar ücretsiz izin kullanabilirsiniz.

 12. seval dedi ki:

  İyi çalışmalar memur anneyim. Çocuk ilkokula başlayana kadar yarım gün çalışma hakkından faydalanırsam 823 TL devlet desteği bize verilecek mi yoksa maaşın yarısını mı alacağız. Yıllık izini hangi şartlarda göre hak edeceğiz. Bu konuda lütfen yardımcı olun . İnternette okumadım haber kalmadı. Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maaşınız ve diğer sosyal haklarınız yarım gün üzerinden uygulanır. Yıllık izin süreniz normal sürecinde devam eder.

 13. Emine dedi ki:

  Cocuk okula baslayana kadar yarım gün çalışma yasası özel sektör çalışanlarınida kapsıyor mu net bi bilgiye ulaşamadım.şimdiden tşk ederim..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok. Bu hak sadece 657 sayılı kanuna tabi çalışan devlet memurları için geçerli. Özel sektör çalışanları için yok.

 14. Zeynep dedi ki:

  657 devlet memurunun yarı zamanlı çalışmadan faydalanmak istiyorum. Doğum iznim bitiyor Ancak kurum sorduğumda biz de öyle birşey yok daha yazı gelmedi dedi uygulama var mı yok mu varsa ne yapmamız lazım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kurumu’nuzun haberi yok demekki. Kanun yürürlüğe gireli neredeyse 8 ay oldu. 6663 sayılı torba yasaya bir baksınlar bir zahmet.

 15. elif dedi ki:

  yarım gün yarım maaş çalışmada maaş hesabı nasıl yapılacak? ek ödeme vs. gibi şeyler de mi yarım olarak ödenecek? 823 TL devlet desteği alamayacak mıyız?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarım günde tüm maddi haklarınız yarım üzerinden hesaplanarak ödenecek.

 16. Zeynep dedi ki:

  Yarım gün yarım maaşla ilgili benim demek istediğim meb deyim kadrolu yum bana kbs isteğinden nasıl yapıcam maaşı bilgi gelmedi dediler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kanun yürürlüğe girdi ve uygulama başladı. Kurumun da bir şekilde sisteme giriş yapması gerekir.

 17. fatma dedi ki:

  merhaba ben öğretmenim ve maaş karşılığı haftada 18 saat çalışıyorum. ilk 6 ay günlük 3 saatlik iznimi toplu kullanma hakkım var mı? yarım gün çalışma şartları süt izinlerinden sonra mı başlıyor?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt iznini toplu kullanma hakkınız yok maalesef.

 18. Meral dedi ki:

  Merhaba benim sorum doğum iznim bitti 6 ay ücretsiz izin kullancam ücretsiz izinden sonra yarı zamanlı çalışma hakkım olacakmi şimdiden teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ücretsiz izine ayrıldığınız için yarı zamanlı çalışma hakkınız yok.

 19. olcay dedi ki:

  özel şirketlerdeki uygulamayı kısaca özetlerseniz? Doğum yapacak Anne adayı özel bir firmada çalışıyor ve bu bayanın hakları nelerdir izin olarak !

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık ücretli analık izin hakkı bulunmaktadır.
   Doğum sonrasında analık izninin bitim tarihinden itibaren yarı zamanlı çalışma hakkı vardır.
   Ayrıca analık izninden sonra sigortalı talep ederse 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabilir.
   Çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar da günde 1,5 saat süt izin hakkı bulunmaktadır.

 20. İlknur dedi ki:

  Mrb .ben özelde çalışıyorum nisanda doğum yaptm izjimden sonra 6 ay ucretsiz izne ayrıldım. ..4 saatlik sut izni hakki gelmiş böyle bi sey var mi ve yari zamanli calisabiliyor muyum ..aldigim ucretin yarisini almak icin….bu haklar özelde calisanlari da ilgilendiriyo mu….

 21. Aysin dedi ki:

  Slm lar ben 26 temmuz 2016 da doğum yaptim ….4 kasım 2016 iş başı acaba yeni yasa bana vuruyor mu işyerimin bu konuyla ilgili bilgileri yok yardımcı olursanız sevinirim. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yeni yasadan kastınız nedir acaba? Malum o kadar yasa çıkıyor ki hangisi yeni hangisi eski takip etmek zor.

 22. Nurgül dedi ki:

  Merhabalar bir devlet kurumunda Taşeron işci statüsünde çalışmaktayım 26 Temmuz 2016 da doğum yaptım,4 Kasım 2016 da ise iş başı tarihim olduğu söylendi acaba yeni yasadan yararlanabiliyormuyum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yeni yasadan kastınız nedir acaba?

 23. Ebru dedi ki:

  Merhaba süt iznimi en hep 1,5 olarak kullandım ilk 6 ay 3 saat olduğunu bilmiyordum süt iznimin bitmesine bir ay var ilk 6 aydaki 3 saatimden kullanmadığım 1,5 saati toplu kullanabiliyor muyum? Şimdiden teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   devlet memuru musunuz? Özel sektörde SSK kapsamında mı çalışıyorsunuz?

 24. Aysin dedi ki:

  2016 daki süt izni yasasından faydalanabiliiyormuyum…ilk 4 ay yarım gün çalışma hakkına tabimiyim yarin is basi iznim bitiyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Faydalanabilirsiniz. SSK kapsmaında mı çalışıyorsunuz yoksa memur musunuz?

 25. Aysin dedi ki:

  2016 analik ve çalışma süt izni yasasından faydalaniyormuyom

 26. Meltem dedi ki:

  Merhaba, ben ağustos ayının 19 uydu sanırım doğum iznine ayrılmıştım, sigorta primim 19 günlük yatırılmış, bu doğru mudur ? Kesinti yapılması yani..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet doğrudur. Çalıştığınız gün sayısı kadar SGK’ya bildirim yapılır.

 27. Aysin dedi ki:

  Devlet dairesinde sgk li taşeron işçisiyim ..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer ilk çocuğunuzsa 60 gün ikinci çocuksa 120 gün üçüncü çocuksa 180 gün süreyle gerekli şartları sağlamanız halinde yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

 28. Buglem dedi ki:

  Slm devlet dairesinde sgk li tasoren iscisiyim
  temmuz 2016 da doğum yaptım iznim pzts bitiyo iş başı yapacam Kullanabileceğim analik ve süt emzirme iznimle ilgili bilgi verebilir misiniz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var. Diğer haklarınızın tamamı için lütfen TIKLAYINIZ

 29. Seyma dedi ki:

  Meraba ozel sektorde calsiorum.dgm iznim agustos ayinin sonunda bitti ancak is yeri bana 1 yil boyunca hakkim olan sut iznini 2 aya topladiklarini ekimin sonunda is basi yapacagimi bildirdi. 1 yil boyunca annelere taninan sut izni is yeri tarafindan bu sekilde verilebilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izin hakkınızı hangi saatlerde ve ne şekilde kullanacağınızı işveren belirleyemez. Onu siz belirleyebilirsiniz. İşverenin böyle bir hakkı yok.

 30. Ebru Demircan dedi ki:

  Özel sektörde çalışıyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izin hakkınız çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat. Sizin dediğiniz ilk 6 ay günde 3 saat devlet memurları için geçerli.

 31. Şerife dedi ki:

  Merhabalar 657 devlet memuruyum işlerin yoğunluğundan bazı günler süt iznimi kullanamadım. Sağlık çalışanıyım. Aylık olarak süt izni formu dolduruyoruz ve izin kullandığımız bu süreler döner sermayeden kesilmektedir.personel birimi süt iznimizi kullanmasak bile yasal olarak kullanmış gibi göstermek zorundayız dedi. Yasal bir açıklaması var mıdır? yani süt iznini kullanmak zorunda mıyız? yasal dayanağı nedir? Teşekkürler…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   657 Sayılı Devlet Memurları kanununa göre doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren ilk 6 ay günde 3 saat ikinci 6 ay ise günde 1,5 saat süt izin hakkınız var. Bu süt izninin istediğiniz saatlerde kullanma hakkına sahipsiniz. Ama kanunda zorunludur diye bir ibare yok. Yani süt izninin zorunlu olduğu gibi bir açıklama geçmiyor.

 32. Seyma dedi ki:

  Suan bana verilen o 2 ay sut izni bitti. Madem isveren belirleyemez Suan ne yapabilirim peki? Yani ne yaparsam hakkim olan sut iznini is verenden talep edebilirim? Bir de bu surecte beni isten cikartabilirler mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sadece bunu gerekçe göstererek iş sözleşmesini feshetmeleri geçersiz bir fesih sebebi sayılır. Ancak şöyle de bir şey var siz de razı gelmişsiniz demekki ve toplu kullanmışsınız. Yani karşılıklı bir anlaşma söz konusu.

 33. cansu dedi ki:

  Memur analari ana da devlette calisan sgk li analar ana degilmi cok merak ediyorum neden biz ilk 6 ay 3 saat sut izini kullanamiyoruz. Ne zaman degisecek bu ayrimci kanunlar.

 34. Bilge dedi ki:

  Merhaba ben 657 ye tabi devlet memuruyum 01.08.2014 de doğum yaptım 4 ay ücretli izin kullandım, 24 ay ücretsiz iznim in bitmesine 10 gün kaldi. Ben yarı zamanli çalışmadan faydalanabilirmiyim? Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Faydalanamazsınız. Ücretsiz izin kullananların yarı zamanlı çalışma hakkı yok.

 35. Zehra dedi ki:

  Yarım gün çalışma yasası henüz maliyeden onaylanmamış ve izin verilmiyor. 657 ye tabiyim ve devlet hastanesinde çalışıyorum iznim bitti ancak yarım gün çalışamıyorum. Bugün başlıyorum tam gün

 36. selda dedi ki:

  merhaba
  yarım gün çalışma iznini kullanınca süt iznini kullanılmıyormu???

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarım gün çalışmadan sonra kalan süre kadar süt izin hakkı da var.

 37. selda dedi ki:

  birde 4 aylık iznim bitti 2 ay daha ücretsiz izin almak istesem isveren vermeme gibi bir hakkı varmıdır?
  yada işten cıkarma gibi bir hakka sahiplermi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşveren izni vermek zorundadır. Ücretsiz izin hakkınızı istediniz diye işten çıkış veremez.

   1. selda dedi ki:

    çok teşekkür ederim cevapladıgınız için
    peki 4.aylık iznim bittiginden hemen sonramı almam lazım yoksa 1 ay sonrada ücretsiz izin alma hakkım olurmu?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Ücretsiz izin hakkınız analık izin bitim tarihinden itibaren başlar ve 6 aylık sürede kullanmanız gerekir. Hemen talepte bulunsanız iyi olacaktır.

 38. Ayca dedi ki:

  20 temmuz tarihinde dogum yaptim ozel bir sirkette sgkli olarak xalisiyorum. 19 ekimde rapor surem bitti suanda 2016 yillik izinlerimi bititiyorum. Arkasindan hemen sut izinlerimi kullanmak istedigimi en bastan belirtmistim (sirkette daha once butun hamilelere bu sekilde toplu kullanmalari icin.izin verildi) yillik iznimin bitmesine 3 4 gun kalmisken simdi sut iznimie toplu kullanamayacgimi istiyorsam ucretsiz izne cikmama gerektigini belirtiyirlar. Bu arada is yerim sehir merkezine 50km uzaklikta ve servisle gidip geliyoruz. Sabah 6:30 evden cikis aksam 7:30 eve varis seklindedir. Her gun 1.5 saat olarak kullandirtmiyirlar cunku ulasimimi saglayamiyorlarmis. Haftada bir gun gelmeyerek kullanmam gerektigini soyluyorlar. Ancak su anda bebegim ek besinede gecmedigi icin gunde 12 saatten fazla ayri gecirmem mumkun degil. Toplu kullanmam tek cozum gorunuyor. Ne talep etmeliyim nasil bir yol izlemeliyim. Acil yardiminizi rica ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izin hakkınız çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saattir. Gün içinde hangi saatlerde kullanacağınız ya da ne şekilde kullanacağınızı siz belirleyebilirsiniz. İşvereninizle anlaşabilirseniz toplu da kullanabilirsiniz. Durum böyle maalesef.

 39. semra çakal dedi ki:

  16 haftalık doğum iznim bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin kullanıp sonrasında yarım gün çalışma hakkımı kullanabilir miyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ücretsiz izinden sonra yarı zamanlı çalışma hakkınız yok.

   1. semra çakal dedi ki:

    ücretsiz izinden sonra yarım gün kısmi süreli çalışma hakkımız da mı yok

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Son yönetmeliğe göre var. Ayrıntılar için tıklayın

 40. sevinc dedi ki:

  merhaba
  isciler statusunde bulunuyorum. yarim gun calisma hakki cocuk ilkokula baslayana kadar olan durum isciler icinde gecerli mi ?tsk

  1. SGKuzmani dedi ki:

   657 sayılı kanuna tabi çalışanlar için geçerli. Sizin için değil.

   1. semra dedi ki:

    yarım gün çalışma hakkından sonra yarım gün kısmi süreli çalışma hakkı işçilere de veriliyor. kanunda o şekilde.alo 170 de sordum

 41. Ayca dedi ki:

  Onlarin tek anlasma yolu onlarin istedigi sekilde haftada bir gun olarak kullanmak yonunde. Peki toplu kullanmayi kabul etmedikleri kosulda calisma kosullarini ve saatlerini gerekce gosterip tam gun talebimin kabul edilmemesinide gerekce gisteris is anlasmami fesh edip tazminatimi talep edebilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kendi isteğinizle ayrılacağınız için tazminat hakkınız yok normalde.Bu da zorlayıcı sebebe girer mi onun kararını mahkeme verebilir.

 42. Nazlı dedi ki:

  Ben özel bir okulda çalışmaktayım.Şubat 2015 te doğum yaptım. Çocuk İlkokula başlayana kadar yarım gün çalışma Kanunundan yararlanabiliyor muyum acaba ? Tşkler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O 657 sayılı kanuna tabi çalışan memurlar için geçerli. Yeni yönetmeliğe göre tüm izin haklarınız konusunda ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYIN

 43. Tugba dedi ki:

  Mrb devlet hast.taseron olarak calismaktayim analik raporu sonrasi suan yari zamanli calisiyorum 120 gun olucak 8 kasimda yayinlanan resmi gazetede ucretsiz izin kullanan annelere sut izni verilmez diyo yari zamanli calisma suresincemi bu gecerli yoksa yasina kadar olan hakkimi kullanabilirmiyim yari zamanli calismam bebek 8 aylikken biticek kalan 4 ay da sut izni hakkimin oldugunu alo 170 sordum var diyo ama is yeri yok diyo

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarı zamanlı çalışma süresi boyunca yok süt izni. Yarı zamanlı çalışma bittikten sonra çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız bulunmakta.

 44. hilal dedi ki:

  Merhabalar ben doğum izninden sonra yeni işe başladım özel sektörde çalışıyorum süt izni günde kaç saat bana acil bilgi verebilirseniz sevinirim.Haklarımı bilmek istiyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız bulunmaktadır.

 45. Yasemin dedi ki:

  Mrb 657 devlet memuruyum ikiz cocuklarım var kanunda cocuklar ilkokula başlıyana kadar ilk cocukta 60 gün ikiz oldugu için biray daha eklenecek diyor en son haliyle sizde link atmışsınız ücretsiz izinden sonrada bu hak kullanılabiliyor diyor fakat kurum ücretsiz izin kullandıgın için sizi kapsamıyor diyor esası nedir bu işin üctetsiz iznim bitince cocuk okula başlıyana kadar istedigim zaman yarı maaş alarak 3 ay süreyle yarım gün çalışamıyacakmıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çalışabilirsiniz. Çocuğunuz mecburi okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkınız var.

 46. sidoma dedi ki:

  meraba cocugum 8 aylık. ucretsiz izne ayrıldım kasım 15 işe başladım sözleşmeli personelim (kadrolu degilim )acaba sut izni kaç saat ve nekadar süre alabilirm teşekürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var.

 47. Melisa dedi ki:

  Merhaba,
  Özel sektörde çalışıyorum 03.09.2015 de doğum yaptım ve toplamda 16 hafta olan ücretli iznimi kullandıktan hemen işe başladım. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle süt iznini bir türlü kullanamadım. Bu arada bebeğim sütten kesildi. Şimdi kullanmadığım günlere ait süt iznini kullanabilirmiyim? Bunu talep ettiğimde veya kullandığımda işveren çıkışımı verebilir mi? Birde yarım gün çalışma hakkından ben faydanabiliyormuyum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Normalde süt izin hakkınız çocuk 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saattir. Bunu gün içinde hangi saatlerde kullanacağınızı siz belirleyebilirsiniz. Ancak toplu kullanma gibi bir hak yoktur kanunda. Ancak işvereninizle bu konuda mutabakat sağlayabilirseniz toplu kullanma hakkınız olacaktır.

 48. Zeynep dedi ki:

  Doğum izninden sonra 6 aylık ücretsiz izne çıktım. İzin dönüşü yarı zamanlı çalışmadan faydalanabilir miyim bu arada memurum süt izni kullanmadım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kullanabilirsiniz. Bunun için Kurumunuza yazılı olarak müracat edin lütfen.

 49. Seyda dedi ki:

  Merhaba ben 15 ekimde iş başı yaptım ve şu an süt iznimi kullanıyorum iş verenim 1.5 saat kullandığım süt saatinin maaşım dan kesileceğini söyledi böyle bir hakları var mıdır. Not.özel sektörde çalışıyorum. Teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izniniz sizin kanuni hakkınızdır. İşveren maaşınızdan bunun için kesinti yapamaz.

 50. Deniz dedi ki:

  Merhaba
  Devlet kurumunda taseron isci olarak calisiyorum.dogum iznim bitmek uzere ve yari zamanli calismadan faydalanmak istiyorum ama kurum kendilerine bildirim yapilmadigi gerekcesiyle izin vermiyor .bu durumda ne yapilmasi gerekli?ben bu hakdan yararlanamayacakmiyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kuruma ayrıca bildirim yapılmasına gerek yok. Resmi gazetede bu konuda yönetmelik yayımlandı. Sayfamızda ayrıntılı bilgi var bu konuda.

 51. NEVİN dedi ki:

  Mrb süt izni toplu olarak kullanılabiliyor mu ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kanunda toplu kullanılabilmesi yönünde bir düzenleme yok. İşverenle karşılıklı anlaşırsanız kullanabilirsiniz

  2. Ayşe dedi ki:

   Amaç çocuk emzirmek değil mi??? Nasıl toplu kullanmayı düşünüyosunuz zihniyete bak

 52. derya dedi ki:

  Merhaba ben özel sektörde işçiyim suan ikinci doğumunun ücretsiz iznini kullaniyorum çocuk okula başlayana kadar olan yarım gün çalışma hakkını kullanabiliyormuyum nereye basvurmaliyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu hak 657 sayılı kanuna tabi çalışan kadınlar için geçerli. Sizin böyle bir hakkınız yok.

 53. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben belediyede taşeron işçi olarak çalışmaktayım. doğum izni bittikten sonra 60 gün yarı zamanlı çalışma hakkım var, peki bu süre bitince, kısmi süreli çalışma için başvuru yapabilir miyim?Ayrıca yarı zamanlı ve kısmı süreli de maaşlar yarım olarak mı yatacak?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarı zamanlı çalışmada maaşın yarısını işyeri yarısını İŞKUR öder. Eğer kısmi süreliye geçecekseniz bu durumda İŞKUR herhangi bir ödeme yapmaz.

 54. FERAH dedi ki:

  Doğum iznim bittikten sonra süt izinlerimi kullanamadım,süt iznini kullanamam bir yana haftanın bir çok günü mesaiye kalmak zorunda bırakıldım,
  şimdi çocuğum 11 aylık oldu,mesai saatimin uzun olmasından dolayı birçok zaman emziremedim ve sütten kesildi.bu durum karşısında çalıştığım firmaya sgk tarafından bir yaptırım varmıdır?
  süt izinleri bildiğim kadarıyla mesai veya alacak izin olarak kullandırılmıyor,bu durumda ne yapmam gerekir.

 55. şeyda dedi ki:

  Merhaba benim anlamadığım hem çocuk bir yaşına kadar süt izni diyo hem de doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren ilk altı ay 3 diğer altı ay 1,5 saat diyo öyle olursa çocuk 14-15 aylık olana kadar olmuş oluyo ve bir yaşını geçmiş oluyo tam olarak hangisi doğru acaba? Şimdiden teşekkürler ederim.

 56. Handan dedi ki:

  Merhaba, Özel sektör çalışanıyım, süt izni doğumdan sonra 1 yıl mı yoksa 2 yılla kadar uzatıldı mı?
  Teşekkürler.

 57. MELTEM dedi ki:

  Merhaba, özel sektörde sigortalı olarak çalışıyorum.Analık iznim bitmek üzere, annelere tanınan yarım gün çalışma şeklinden yararlanabilir miyim ve nerelere başvuru yapıyoruz ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Doğum tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün prim varsa yarı zamanlı çalışırsınız ve maaşınızın yarısını işkur yarısını işveren öder. En son düzenlemelerle izin haklarınız konusunda detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

 58. Esra er dedi ki:

  Merhaba bnm dogum iznim bitimine yakin 170sgk danisma hattini arayarak yarim gun tam mesai hakkinda bilgi almak istedim ama calisan kisinin bu hakkinizi istediginiz zaman kullanabilir siniz olarak bna verdiği yanlis bilgi verildi ve ben bu hakkimi kaybettim ama bn hakkimi istiyorum bnm hatam degil ne yapmam gerek

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarım gün tam mesaiden kastınız nedir? Sorunuzu anlayamadım.

 59. ırmak dedi ki:

  Ben ayda 15 gün çalışıp 15 gün izin yapıyorum 12 saat calisiyorum gunde bu haktan toplam ayda kaç gün yararlanabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız bulunmaktadır. Bunu işvereninizle anlaşarak kullanma hakkına sahipsiniz.

 60. Pınar dedi ki:

  Yarı zamanlı çalıştığımda,devletten ödenen maaşımın yarısı ne zaman yatar ve bu yarım maaş bize nasıl iletilir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   bunu kurumunuz ile görüşmeniz gerekir.

 61. Taylan dedi ki:

  Yarım gün çalışma hakkından faydalanmak istiyorum ama bebeğimiz 5 aylık oldu. Yeni öğrendim böyle birşey olduğunu. Galiba babalar için yeni çıkan bir hak bu. Ya da biz yeni duyduk. 600 günden fazla primim var ama başvuru için illaki doğum izni bitiminden sonra 30 gün mi müracaat etmek gerekiyor. Teşekkürler şimdiden

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Yarı zamanlı çalışma ödeneği analık izin bitim tarihinden itibaren ilk çocuk için 60 gün ikinci çocuk için 120 gün , üçüncü çocuk için 180 gün süreyle ödeniyor. Kaçıncı çocuğunuz bu ?

 62. Taylan dedi ki:

  Merhaba. İlk çocuğum ama yarı zamanlı çalışma ödeneği hakkımı kaybettim sanırım. Analık izni bitiminde müracaat etmedim. Teşekkürler şimdiden. İyi akşamlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İlk çocuk ise analık izin bitiminden sonraki 60 günlük süre için ödenek alabilmektesiniz. Eğer bu süre geçirilir ise ödeme yapılmaz.

 63. SGKuzmani dedi ki:

  Merhaba. Çocuğunuz mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkınız var. Yarı zamanlı çalışma süresi boyunca maaşınız yarı yatar.

 64. Funda dedi ki:

  Merhaba 30.06 2016 da dogum yaptim.şuan ücretsiz izindeyim özel sekturde çalışıyorum.yarı zamanli çalışmadan yararlanabiliyormu yum.nisanda iş başı yapacam yada hangi haklarım var.bilgi verirseniz sevinirim.tsk

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Konu hakkında güncel yönetmelik ve tüm haklarınız için lütfen TIKLAYINIZ

 65. aysenur dedi ki:

  ben acık ögretimde okuyorum 12 ögrencisiyim staj yapıyorum evliyim ve hamileyim 27 haftadayim bende 16 haftalık izinden yararlanabilcekmiyim birde dogum parası alabilcekmıyım acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Kanuni izin hakkınız var tabiki. 32. haftadan itibaren izne ayrılabilirsiniz.

 66. Hicran dedi ki:

  Mrb;
  Özel sektörde çalışıyorum.analık izinimin bitiş tarihi 09 Ağustos tu bn pesine yıllık izin kullandım 16gun daha sonra onun pesinede 3ay ucretsız izin kullandım 24 kasımda işe başladım ve suan çalışıyorum süt izinlerimi de kullanıyorum acaba yarım zamanlı çalışmadan yarararlanabılır Mıyım?tesekkurler şimdiden

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eğer eşiniz de çalışıyorsa çocuğunuz ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

 67. Meltem dedi ki:

  Merhaba , Doğumdan sonra işten istifa ederek ayrıldım,bebeğim 8 aylık oldu ve tekrar işe dönüyorum. Bu durumda süt izni kullanma hakkım devam ediyor mu?Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Çocuğunuz bir yaşını tamamlayana kadar günde 1.5 saat süt izin hakkınız var.

 68. Hicri dedi ki:

  Yarı zamanlı çalışma odenegi için nereye müracaat etmem gerekiyor. Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Yarı zamanlı çalışma ödeneği başvuru formunu doldurup işverene onaylattıktan sonra İŞKUR’a müracat etmeniz gerekir. Belgeyi indirmek ve ayrıntılı bilgi edinmek için TIKLAYINIZ

 69. alev dedi ki:

  merhabalar ben özel sektör çalışanıyım bebeğim 18 aylık emziriyorum halen bazen yetişemiyorum 15dk falan geç kalabiliyorum iş yerimde sıkıntı oluyor kendimi savunmak istiyorum fakat haklarımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Günlük emzirme süresi hakkınız çocuk 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saattir. Çocuğunuz 12 ayı geçtiği için süt izin hakkınız yok şu an. Yani işe gecikmemeye çalışın.

 70. Lale ka dedi ki:

  Merhabalar, annelik izni ( yani doğumdan önce ve sonra toplam 16 hafta iznim kaldıdiyelim) bittikten sonra 2 ay yarı zamanlı çalışma iznini kullanmadan önce yıllık izinlerimi kullansam, ardından 2 ay yarı zamanlı izni kullanabiliyor muyum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Önce yarı zamanlı çalışmayı kullansanız daha iyi olur. Ödenek olarak zararınız olur eğer yıllık izin kullanırsanız. Yarı zamanlı bittikten sonra kullanmanız daha mantıklı olur. Saygılarımızla

 71. esin dedi ki:

  Mrb kolay gelsin süt izni hakkında bilgi almak istiyorum. Yarım gün 12 de isten cikmak icin kanunu çıktımı. Çiktiysa bana genelge yollar misiniz.
  Kurulum daha biz geçmedik dedi sadece 3 saat kullanabilirsin dedi…. birde süt izni toplu kullanabiliyor muyuz. Özel de çalışan arkadaş kullaniuor ama memurlar kullanamaz deniliyor ne kadar doğru.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bununla ilgili resmi gazetede Kamu Personeli Uygulama Tebliği yayımlanmıştı. Tebliğe ulaşmak için TIKLAYINIZ

 72. ebru dedi ki:

  Merhabalar,

  Haftalık 7,5 saat çalışan personel süt izini kullanıyor ise haftalık 36 saat mi çalışması gerekmektedir.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Günlük olarak değerlendirmek lazım. Ssk mı memur mu

 73. sefa dedi ki:

  merhabalar,
  eşim devlette memur dogum yaptı.bende iş kanuna tabi olarak bir kurumda çalışmaktayım.
  eşim dogumdan dolayı ücretsiz izin alacak ,bende yarım gün çalışma hakkından yararlanabilir miyim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Evet eşiniz çalıştığı için sizin de yarım gün izin kullanma hakkınız var. Ancak ücretsiz izin durumu hakkında net bir bilgi yok. Yani eş ücretsiz izinde iken yarı zamanlı izin verilebilir mi? Bundan emin değilim.

 74. sefa dedi ki:

  yorumunuz için tesekkürler.sgk ya sorduk onlarda konu ile ilgili bilgimiz yok şeklinde döndüler.
  kanunda bu durum tam olarak belli değil.ancak memur ücretsiz izinde iken baska bir işte çalışamadıgından,ücretsiz izninde bir izin oldugundan ve bu süre boyunca memur statüsü kaybolmadıgından dolayı çalışıyor olarak gözüküyor kabul edilebilir diye düşünüyorum.ve de anne babadan sadece biri yararlanacak kısmına da uyuyoruz.
  Konu ile ilgili nerden bilgi ya da görüş alabiliriz peki sizce ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yeni bir düzenleme olduğu için net bilgi alabileceğiniz bir yer yok. Ama dediğiniz gibi memurluk aktif olarak devam ettiğinden işvereninizin yarı zamanlı çalışma talebinizi kabul etme zorunluluğu var.

 75. Aslı dedi ki:

  Merhaba, 05.12.2016 tarifinde analık iznim bitti. İs yerine yâri zamanlı çalışma icin başvurduğumda henüz işyerinde uygulamaya geçilmediği belirtildi. Yeni yıla kadar tebliğin çıkacağını belirttiler ve ben de o arada yıllık izinlerimi kullandım. Şimdi bugun itibariyle tebliğ geldi başvuru yapacağım ama 05.12.2016 tarihinden bu yana geçen sürenin 60 gün yâri zamanlı çalışma süresinden düşeceğini belirtiyorlar. Ama ben iznim bittijten 1 ay içinde başvurmuş oluyorum neden düşüyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Yarı zamanlı çalışma analık izin bitim tarihinden itibaren başlar. İlk çocuk için 60 gündür. Kullanılmayan süreler düşürülür. Yapılacak bir şey yok maalesef.

 76. Asli dedi ki:

  O zaman 2 ay kullanabilen işin bitmeden başvurması gerekiyor neden iZin bittikten 1 ay içinde yazıyor ki

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Başvuru yapabilmek için analık izninin bitmiş olması gerekiyor

 77. Hulya dedi ki:

  Merhabalar, Analık iznim 1 Aralık 2016da bitti. İstanbul içerisinde 3 farklı sgk noktasına gidip yarı zamanlı çalışma konusunda başvuru yapmak istedim ancak yetkililerin herhangi bir bilgisi bulunmamakta. Bu konuda nasıl ilerleyeceğiz ne yapmam gerekiyor nereye başvuru yapılacak. Bilgi rica ediyorum teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Başvurusu SGK’ya yapılmayacak. Yarı zamanlı çalışma başvuru formunu işverenize doldurttuktan sonra o belge ile birlikte İŞKUR’a müraacat edeceksiniz. Ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ

 78. venüs dedi ki:

  Merhaba özel sektörde çalışıyorum. Aralık 26’sında ilk doğumum için iznim başlıyor. (25 Aralıkta 37. haftama giriyorum)
  Ne zamana kadar raporluyum?(Toplam kaç ay izinliyim?)
  İznim bittiğinde yıllık izinle birleştirip iznimi uzatabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Toplamda 112 gün doğum izin hakkınız var. Doğum izni bittikten sonra yıllık izin talep edebilir ve yıllık izin kullanabilirsiniz.

 79. tubaa dedi ki:

  mrblar ben il tarım müdürlüğünde işçi kadrosunda çalışmaktayım 32 haftalık hamileyim 3 hafta kalaya kadar çalışabilir raporu aldım 5 hafta sonra izne çıkıcam izne çıktığımda ben maaşımı aylık olarak alabilirmiyim yoksa 4 ayın sonunda toplu olarakmı alıcam bildiğim kadarıyla raporluyken maaşı sskdan alıyoruz her ay alabilmek için nereye başvurmalıyım veya ne yapmalıyım alabilirmiyim . birde yarım zamanlı çalışma nasıl oluyor çocuk ilk okul çağına gelene kadar diyor yani 6 yıl yarım gün çalışabilirmiyim bu 2. çocuğum ücretsiz izin hakkımız 6 ay hala dorumu uzatıldımı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Kurumunuz ile olan sözleşmenize göre raporlu olduğunuz süre boyunca maaş ödenip ödenemeyeceği belirlenir. SGK’dan rapor parasını toplu ya da parça parça alabilirsiniz. Parça parça alabilmeniz için işvereninizin raporlarınız için parça parça çalışmazlık bildirimi yapması gerekir. Ücretsiz izin hakkınız 6 ay. Eğer eşiniz de çalışıyorsa çocuğunuz mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

 80. melek dedi ki:

  Merhabalar, özel hastanede muayene oluyorum ancak 32. haftamda (21.11.2016) çalışabilir raporu almaya devlet hastanesine gittiğimde; devlet hastanesinden sadece tek sayfa izin başlama tarihini-26.12.2016- gösteren ve tahmini doğum tarihini -16.01.2017- gösteren bir kağıt verdiler. Bunu muhasebecinize verin başka bir işleme gerek yok dediler. Muhasebecimiz iş göremezlik raporu almalısınız raporun bir başlangıç bir de bitiş tarihi olmalı diyor. Şimdi ben 26.12.2016’da hastaneye gidip iş göremez raporu mu almalıyım? Bunu özel bir hastaneden getirsem olur mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. 32. Haftada doğum öncesi raporu mu aldınız yoksa 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu mu? Şöyle bir şey var. Doğum öncesi rapor için zaten sadece başlangıç tarihi yazılır. Doğum tarihi net olmadığından bitiş tarihi yazılmaz. Yani hastanenin girmiş olduğu rapor doğru. İşveren muhasebeciniz bilmiyor.

 81. melek dedi ki:

  (21.11.2016) 32. haftamda, 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım.
  İznimde- raporumda bu pazartesi (26.12.2016) başlıyor.
  Pazartesi hastaneden çalışmaz raporu almalı mıyım?
  Ve ben bunu bilemeyen muhasebecime nasıl anlatmalıyım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşvereninize verilmek üzere hastaneden 32 haftalık hamile olduğunuza ve 37. haftaya kadar çalışabileceğinize dair rapor almanız gerekir. 37. haftada ise doğum öncesi geçici iş göremezlik raporu alacaksınız. İşvereninizin bunu bilmesi gerekir. Bilmiyorsa bize sorsun ya da en yakın SGK’ya uğrasın öğrensin.

 82. Melahat dedi ki:

  Merhaba benim sorum 4 ay önce ssk vardı şuan yok ve 14 haftalık hamileyim Şubat ayında ssk başlayacak 32 haftaya kadar 90 gün prim dolmuş oluyor iş görmezlik ödeneğineden faydalanabiliyormuyum bir yıl içinde 90 gün prim diyor ssk nin doğumdan bir yıl öncemi başlaması gerekiyor teşekkür ederim..

  1. Merhaba. Bir yıl önce başlaması gerekmiyor. Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün gerekiyor. Bu durumda ödeme alabilirsiniz

 83. ayşe dedi ki:

  Merhaba benim sorum şu çocuk bir yaşına girince süt izni bitiyor mu(taşeron işçisiyim)

 84. selda dedi ki:

  merhaba;
  ben temmuzda dogum yaptım ve ücretli dogum iznimi kullandım.üzretli iznim bittikden sonra 2 hafta senelik iznimide kullandım.ve 31.10.2016 da iş başı yaptım.ama şuan bebegime bakacak kimse olmadıgı için ücretsiz izin kullanmak istiyorum kullanabilirmiyim işveren bir zorluk cıkarma hakkı varmı? eger iş veren ücretsiz izin vermez ise başvuru yapacagım bir yer varmıdır?
  bilgi rica ediyorum teşekkürler…

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Doğum tarihinden sonra analık izin bitiminden itibaren (özel sektörde iseniz) 6 aylık ücretsiz izin hakkınız var. İşveren bu talebinizi karşılamak zorunda. Eğer karşılamazsa Alo-170 hattını arayınız.

 85. Melek dedi ki:

  Zekai Tahir B. Hastanesine gittim bugün ve 37. Haftada iş göremezlik raporu diye bir şey yokmuş.
  32. Haftada aldığımız rapor geçerliymiş..

  1. Merhaba. 32. haftada doğum öncesi izne mi ayrıldınız yoksa 37. haftaya kadar çalışabilir raporu mu aldınız?

 86. Melek dedi ki:

  37. Haftaya kadar çalışabilir raporu aldım.
  Sgk bürosuna sordum. 32. Haftada 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu verdiklerini ve bunun geçerli olduğunu söylediler.

 87. zuzu dedi ki:

  Merhabalar 1nisa2016 nda dogum yaptım analik iznimden sonra 6 ay ücretsiz izin kullandim 1 ocakta isbasi yapıcam yari zamanli calisabiliyormuyum 2003ten beri ozel bir.sirkette calisiyorum yalniz dogum oncesi 600 gun sigortam olmayabilir cunku 2014te ilk cocuguma yaptim sonrasinda ucretsiz izin ve rapor aldim bu durumda haklarik neler

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Yarı zamanlı çalışma ödeneğinden faydalanamazsınız. Ancak eğer eşiniz çalışıyorsa çocuğunuz ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkınız var.

 88. lale dedi ki:

  Merhaba,ben özel sektör işçisiyim.4 aylık doğum iznim bittikten sonra 1 ay yıllık izin sonrasında da 2 ay ücretsiz izin kullandım.İş başı yapacağım ve günlük süt iznimi kullanmak istiyorum.Size sorum günlük 1,5 saat olan süt iznim bebeğimin yaşı dolana kadar mı yoksa iş başı yaptığım tarihten itibaren bir senemi sürecek?Bilginizi rica ediyorum,teşekkürler.İyi çalışmalar.

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Süt izin hakkınız bebeğiniz 1 yaşını tamamlayana kadardır ve günde 1,5 saattir.

 89. altay dedi ki:

  Merhaba analik izin bitiminde yarizamanli çalışacagim. hakkim 4 ay sonrasında 2ay ücretsiz izin hakkim kaliyormu?

  1. Merhaba. Evet sonrasında 2 ay ücretsiz izin kullanabilirsiniz.

 90. melahat dedi ki:

  merhaba şuan 15 haftalık hamileyim doğum sonrası iznim bittikten sonra işten ayrılmış olsam iş kurdan işsizlik ödeneği alabiliyormuyum, 5 yaşında oğlum var annem bakıyordu şimdi bebek ile 2 çocuk olucak ve bakamıyor artık işi bırakmak zorundayım bu durumdaki haklarım nelerdir. Teşekkür ederim..

  1. Merhaba. Kendi isteğiniz ile işten ayrılacağınız için kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı hakkınız yok.

 91. melahat dedi ki:

  merhaba şuan 15 haftalık hamileyim doğum öncesi ve sonrası 4 aylık iznim bittikten sonra işten ayrılırsam işkur dan işsizlik ödeneği alma imkanım varmı,5 yaşında oğlum var annem bakıyordu bebekle 2 çocuk olucak artık bakamam diyor, mecburen işten ayrılmak zorundayım bu durumdaki haklarım nelerdir acaba teşekkür ederim..

 92. Did dedi ki:

  Merhaba. Kamuda taseron olarak calismaktayim. 06.06.2016 da dogum yaptim. Dogum izni bittikten sonra yillik izin kullandim sonrasinda 6 ay ücretsiz izin aldim. Nisan ayinda ücretsiz iznim bittiginde cocugum 10 aylik olacak. 1 yasina gelene kadar gunde 1.5 saat sut izni kullanmayi dusunuyorum. Sut izni bittikten sonra kismi sureli calisma icin basvurma hakkim var mi? Surec nasil isliyor? Tesekkurler

  1. Merhaba. Eğer eşiniz de çalışıyorsa çocuk mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

 93. dmrk dedi ki:

  mrb. ben ozel sektorde ogretmenim. sut iznimi gunluk degil birlestirerek kullanmak istiyorum. bu konuda anlasma saglayamadik. 6 yildir burdayim tazminat vermeden cikmam icin igrasiyorlar. ve sigortamda aldigimaas uzerinden yatmiyor. nasil bir yol zleyebilirim.

  1. Merhaba. Alo 170 hattını arayarak işvereni şikayet edebilirsiniz.

 94. Pınar dedi ki:

  Merhaba ben özel bir şirkette çalışıyordum doğum yaptım yasal doğum iznimi kullandım hemen arkasından 6 ay ücretsiz iznimi kullandım bebeğim bugün 8.ayına girdi ve benm de ücretsiz izin hakkım bitiyor yarın. İşe geri döneceğim ama yasal olarak günlük kaç saat çalışmalıyım ve süt iznim kaç saat olmalı. Birde merak ettiğim şu beni olduğum yer dışında başka bir yere göndermek istiyorlar fakat ben çocuğumu bulunduğum iş yerine göre ayarladım her şeyi başka yeri kabul etmek istemiyorum bu benim tazminatı mi talep etmek için yeterli midir işten ayrılsam??

  1. Merhaba. Çocuk bir yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var. Başka yere görevlendirme iş kanununa göre zorlayıcı sebep sayılmaz.

 95. SEV dedi ki:

  Merhaba, özel sektör çalışanıyım, 01.12.2016 tarihinde 32. haftamda doğum iznine ayrıldım. 40. haftayı dolduracağım tarih 26.01.2017 ; ancak planlı doğum 16.01.2017’de olacak. Bu aradaki 10 günü de doğum sonrası 8 haftaya ek olarak izin olarak kullanabilecek miyim yoksa yanıyor mu ? Raporumda, doğum öncesi izni 01.12.2016- 25.01.2017 ( 26.01.2017 de iş başı yapabilir şeklinde) olarak verildi.
  -16.01.2017 ‘de, doğum gerçekleştikten sonra ,bu raporu hastaneye revize ettirmem mi gerekecek ?
  -10 günlük kaybımın olmaması için hastaneden doğum sonrası raporunun 56 gün değil 66 gün olarak hazırlanmasını mı talep etmeliyim ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Normalde doğum öncesi izin hakkı 8 haftadır. Doğum öncesinde kullanmadığınız izin haklarınız doğum sonrasına aktarılır. Toplamda doğum öncesi ve sonrası 112 güne tamamlanması gerekiyor.

  2. selda dedi ki:

   merhaba;

   benim bebegim 10 aylık ve süt iznini kullanıyorum ama iş yerinde süt sagma yaparken işveren ile problem yaşıyorum.
   süt sagma hakkım ne kadardır günde kaç dk kaç saatir

   1. Ahmet SARI dedi ki:

    Merhaba,günlük 1.5 saat sut izniniz bulunmaktsfir,bunun yanında bir izin bulunmamaktadır

 96. Kübra dedi ki:

  Merhaba benim iznim kasımın 7 sinde bitti 2 ay ücretsiz izne ayrıldım ilk çocuğum 60 gün ücretsiz izin kullandığım için yarı zamanlı hakkım bitmişmi oluyo?

  1. Merhaba. Eşiniz çalışıyorsa çocuk ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışmadan faydalanabilirsiniz.

 97. nil dedi ki:

  merhaba,
  yasal 4 aylık doğum iznim bittikten hemen sonra 60 günlük yarım zamanlı çalışma iznimi kullanmak istiyorum.bu izin bazı iş yerlerinin süt iznini tek güne toplaması gibi kullanılabilir mi? böyle kullanılması halinde 5 gün çalışan bir iş yerinde nasıl düzenlenebilir?

 98. Serkan Kaya dedi ki:

  Merhabalar,
  10 Aylık bebeğimiz var ve eşim özel bir şirkette işe başlıyor. Süt izni talep etme hakkı var mı?

 99. oznur dedi ki:

  merhaba , şuanda çocuğum 1 yaşına gelene kadar iş yerinde süt izni kullanıyorum hafta içi 5 gün çalışıyorum . özel bir bankada çalışıoyorum. Süt izni kullanan personeli hafta sonu çalışmasına çağırabilirlermi?

 100. Ali Arık dedi ki:

  İyi günler birşey soracaktım doğum parasıyla ilgili.şimdi eşi sigortalı olan bir bayan doğum yapınca doğum parası ala bilirmi.sadece erkek sigortalı kadın da yok sigorta para ala bilirmi.bir sorum daha olucak kadının sigortasi 3 ay yatsa sonra ki aylar için prim odenmese yine de ala bilirmi doğum parası