2019 Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni Ne Kadar?

20.06.2019
1.342
A+
A-
2019 Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni Ne Kadar?

Analık halinde süt izin süresi kamu ve özel sektör çalışanları arasında ayrım gözetmeksizin aynı şekilde işlemektedir. Gebelik başlangıcından önce ve gebelikten sonra belirli sürelerde kadınlara tanımlanmaktadır. Bunun yanı sıra erkeklere de benzer şekilde kadınlardan daha süreli olmak üzeri doğum izni verilmektedir. Doğumdan sonra çalışma hayatına başlayan kadınlar için süt izni de verilebilmektedir. Bu izin sayesinde çalışma süreleri yeniden düzenlenebilir ve ücretsiz olarak izin hakkı tanımlanabilmektedir. Analık halinde çalışma ve süt izni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmeliğince belirlenmiştir. Yönetmelik kapsamında kadınların doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta boyunca çalışmaması öngörülmektedir.

Kadınlarda Doğum İzni Kaç Haftadır?

Analık izni süresi kamu ve özel sektör çalışanları için ortak olarak doğumdan önce ve sonra sekizer hafta olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmeliğinde belirtilmektedir. Toplamda on altı hafta boyunca kadınlara analık izni verilebilmektedir. Yapılan son düzenlemelerle birlikte kadınlar için doğumdan sonra süt izni, kısmi çalışma hakkı ve ücretsiz izin hakları da tanımlanmıştır. Analık izin hakkı içinde:

 • Doğumdan önce sekiz hafta
 • Doğumdan sonra sekiz hafta
 • Erken doğum halinde doğum öncesi kullanılmayan süreler doğum sonrasına eklenir
 • Çoğul gebelikte sekiz haftalık izne iki hafta eklenir
 • Üç yaşından küçük evlat edinme durumunda evlat edinme tarihinden itibaren sekiz hafta izin kullandırılmaktadır.

Doğum sırasında ya da doğumdan hemen sonra annenin vefat etmesi durumunda izin süresi hakkı babaya tanımlanmaktadır.

Süt İzni Hakkı Hangi Yönetmelikle Tanınmıştır?

Kadınlarda süt izni yönetmeliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Kamu Personeli Genel Tebliğinde tanımlanmıştır. 8 Kasım 2019 tarihli ve 29882 sayıyla Resmi Gazetede analık halinde çalışma ve süt izinleri hakkında yönetmelik yayımlanmıştır. Yönetmelik kapsamında doğum öncesi ve sonrası izin süreleri düzenlenmiş aynı zamanda emziren anneler için süt izinleri ve kısmı çalışma süreleri de belirtilmiştir. Yönetmelik kapsamında:

 • Analık izni ve ücretsiz izinler
 • Kısmı süreli çalışma süreleri ve şartları
 • Tam süreli çalışmaya geçiş vb.

Analık ve doğuma ilişkin esaslar belirlenmiştir. Yönetmelik kapsamında ayrıca erkekler için belirlenen doğum izinleri ve doğum sonrası ücretsiz izin süreleri tanımlanmaktadır.

Kamu Çalışanlarında Süt İzni Ne Kadardır?

Kamu çalışanlarında doğum izin süresi özel sektör çalışanlarından ayrı olarak tanımlanmamıştır. Ortak yönetmelik kapsamında kamu ve özel sektör çalışanları için aynı süreler verilmektedir. Teknik olarak yönetmelikte belirtilmesi de doğumdan sonra sekiz haftalık iznin bitimi halinde kamu çalışanları için süt izin hakkı verilmektedir. Kamu çalışanları için verilen doğumdan sonraki süt izin süresi:

 • İlk altı aya kadar üç saat
 • İkinci altı ay için bir buçuk saat olarak belirlenmiştir.

Günde üç ve bir buçuk saatlik izin hakkı kadın çalışanın inisiyatifine göre belirleyeceği zaman diliminde arasında verilecektir. Süt izni için verilen sürelerin birlikte toplu olarak kullanılması mümkün değildir. Süt izin hakkı sadece belirlenen süreler ve günler için geçerli olacaktır.

Özel Sektör Çalışanları İçin Süt İzni Süresi Nedir?

Özel sektör çalışanlarında analık izni kamu çalışanlarına göre daha karmaşık olabilmektedir. Süt izin süresi özel sektör çalışanlarında farklı sürelerde olabileceği gibi ücretsiz izin şeklinde de kullandırılabilmektedir. Süt iznin kamu ve özel sektörde yönetmelikle belirlendiği biçimiyle ilk altı ay üç ikinci altı ay için bir buçuk saat olarak belirlenmiştir. Özel sektör çalışanlarının bu haklardan mahrum bırakılmaları halinde yargı yolu açıktır. Analık halinde çalışma ve süt izni süreleri kamu ve özel sektör arasında temelde herhangi bir ayrıma tabi değildir. Yönetmelikte ucu açık bırakılan bazı kavramların özel sektör tarafından farklı yorumlanması sonucunda küçük değişiklikler yaşanabilmektedir. Bu nedenle resmi izin haklarınız dışında doğum öncesi ve sonrası süreçte şirket politikalarının incelenmesi ya da işverene danışılması yerinde olacaktır.

Analık Halinde Ücretsiz İzin Süresi Ne Kadardır?

Doğumdan sonra ücretsiz izin hakkı hem anneler için hem de babalar için yeniden düzenlenmiştir. Toplamda on altı hafta süren doğum izninin bitiminin ardından çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin hakkıyla birlikte:

 • İkinci çocuk için yüz yirmi
 • Üçüncü doğum ve sonrası için de yüz seksen gün
 • Çoğul doğumlarda otuz gün ilave edilebilir
 • Çocuğun engelli olması durumunda üç yüz altmış gün ücretsiz izin hakkı tanınmaktadır.

Doğum öncesi ve sonrası izinler kadın çalışanın sağlık durumuna göre doktor raporu şartıyla arttırılabilmektedir. Ücretsiz izin kullanan kişiler için günlük olarak verilen günlük emzirme süresi verilmemektedir.

Analık Halinde Kısmi Çalışma Süresi Ne Kadardır?

Doğum sonrası kısmi çalışma imkânı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmeliğince tanımlanmıştır. Kadın çalışan doğumdan sonra kısmi süreli çalışma talebinde bulunması halinde:

 • Kısmi süreli çalışmanın başlama ve bitiş tarihleri
 • Tüm iş günleri için çalışma saatlerinin belirlenmesi gerekmektedir.

Doğum izinin ardından kısmı süreli çalışma talebinde bulanabilmek için sağlanması gereken şartlar:

 • Aile üyelerinden en az birinin bakıma muhtaç olması halinde
 • Çocuğun velayetine sahip olan kişinin talebiyle

Kısmi süreli çalışma talebinde bulunulabilmektedir. Eşlerden en az birisi kısmı çalışma talebinde bulunabilir.

Analık ve Süt İzinleri Toplu Kullanılabilir Mi?

Doğum sonrası toplu süt izni kullanmak yönetmelikte açıkça belirtilmemiştir. Resmi olarak ister kamu ister özel sektör çalışanı olsun kadınların analık ve süt izinlerini birleştirerek kullanma hakkı bulunmamaktadır. Süt izni için on altı haftalık doğum öncesi ve doğum sonrası iznin ardından günlük olarak ilk altı ay için:

 • Üç saat, ikinci altı ay için de;
 • Bir buçuk saat izin hakkı verilmektedir.

Bu iznin kamu sektöründe birleştirilerek kullanılması dilekçe verilerek kullanılabilmektedir. Özel sektör çalışanları ise çalıştıkları kurumla anlaşmaya varması halinde günlük süt izin süresi hesaplanarak toplu olarak kullanılabilmektedir. Genel itibariyle süt izninin toplu olarak kullanımına rastlanmamaktır.

Doğum Öncesi İzinler Doğum Sonrasına Aktarılabilir Mi?

Analık ve süt izninin kullanımı doğumdan sonra ve önceki süreçleri kapsamaktadır. Doğumdan önce ve doğumdan sonra sekiz haftalık tanınmış haklardan doğum öncesi izin hakkı sonrası için aktarılabilmektedir. Doğuma son üç hafta kalaya kadar doktor raporuyla çalışması uygun görülmektedir. Doğum öncesinde izin hakkı içinde bulunan tüm süreler doğumdan sonraya aktarılabilmektedir. Erken doğum yapan kadınlarda ise doğum öncesi kullanması gereken sekiz haftalık iznin kullanmadığı kadarı da doğum sonrası için verilmektedir.

Süt İzni Kullananlardan Ücret Kesilir Mi?

Emzirme izni almak için gerekli şartları taşıyan kişilerin yasal olarak tanımlanmış günlük üç ve bir buçuk saatlik süt izinleri mevcuttur. Bu hak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan yönetmelikte açıkça belirtilmektedir. Bu nedenle herhangi bir sebepten dolayı özel sektör çalışanlarından hiçbir şekilde kesinti yapılamaz. Analık halinde çalışma ve süt izni almış kişilerin doğumdan sonra kullandıkları günlük süt izni işveren, çalışılmayan saatler için ücretten kesinti yapamaz. Emzirme izni kullanan kişilerden kesinti yapılması halinde kişilerin yasal yollara başvurması halinde, yapılan kesinti miktarı ve mahkemenin belirleyeceği tazminat ve cezalar işverence ödenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 461 YORUM
 1. Bilgen dedi ki:

  Iyi günler ben 25 Mayıs 2015 te doğum iznine ayrıldım. 23 Haziran 2015 te doğum taptım. 2 Mayıs 2016 da işe başladım. Ne kadar süt izni kullanmam gerekiyor.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Memur musunuz yoksa SSK’lı olarak mı çalışıyorsunuz?

 2. Hulya dedi ki:

  Özel sektör de ssk lı olarak çalışıyorum 1 Nisan 2016 da izne ayrıldım 22 Temmuz da rapor iznim bitip iş başı yapıcam ama süt iznim kaç gün oluyor toplu kullanabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Analık izninin bitiminden sonraki ilk 6 ay günlük 1,5 saat emzirme izni süt izni hakkınız var. Bu izin çalışma süresinden düşülür ve istediğiniz saatte kullanma serbestliğiniz var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. ZEYNEP dedi ki:

  merhaba;
  özel sektörde ssk lı olarak çalışıyorum. Öğle molam 1 saat istediğimiz şekilde değerlendirebiliyoruz. hamileyim bebekden sonra 1,5 saat süt iznim olur mu? yani hem 1 saat molam ve 1,5 saat süt iznim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ara dinlenme süresi ayrı süt izni ayrıdır. Süt iznini ara dinlenme süresinden ayrı olarak kullanmanız gerekir. Yani işveren size 1 saat öğle arası izni verdim süt izninden düşsün diyemez.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. mustafa dedi ki:

  slm
  Analık izni bitiminden sonra 6 ay yarım gün çalışma konusu resmileşmedi mi .

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   10.02.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6663 sayılı torba kanun ile kadın sigortalılara doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren yarı zamanlı çalışma hakkı verildi. Uygulama başladı.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. Hatice dedi ki:

  İyi çalışmalar
  Kısmi süreli doğum izni uygulamaya girdi mi
  Tşk

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Evet uygulamaya girdi.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. Yağmur Köse dedi ki:

  Merhaba ben şuan 6 aylık ücretsiz izindeyim. 10 temmuz 2016 da iznim sona erecek. Fakat 2 haziran 2016 dan köprücük kemiğimin kırılması sonucu doktor 45 günlük heyet raporu verdi. Ücretsiz iznimi kesip raporumu iş yerine verebilir miyim. Raporum bittikten sonra geri kalan ücretsiz iznimi kaldığı yerden devam edilebilir mi yada yanar mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maalesef kanunen böyle bir hakkınız yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. duygu dedi ki:

  merhaba saat bası ücretle haftanın 4 günü çalışan sozleşmeli personelim.süt izni bizler içinde geçerli mi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Tabi ki analık izin bitim tarihinden itibaren süt izin hakkınız var. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. mine dedi ki:

  Merhaba resmi bir kurumda ssk lı olarak çalışıyorum bebeğim 22 haziran da 1 yaşını dolduruyor acaba süt izni süresi ne kadar?şuan 1:30 saat erken çıkıyorum fakat yarı zamanlı çalışma sistemi gibi birşey uygulanmiyor bu benide kapsıyor mu?eğerki yararlanabileceksem nereye başvuru yapmam gerektiğini merak ediyorum yorumlarınızı bekliyorum saygılar…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1 yaşını doldurduğu tarihe kadar günlük 1,5 saat emzirme yani süt izni hakkınız var. doğum sonrası analık hâli izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istekleri hâlinde birinci doğumda altmış gün, ikinci doğumda yüz yirmi gün, sonraki doğumlarda ise yüz seksen gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir. Siz yarı zamanlıdan faydalanamıyorsunuz maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. Tuğba dedi ki:

  Benim 2 çocuğum suan 4 ay yarın gün çalışacağım yarım günden sonra süt izni devam edecek mi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Hangi kapsamda sigortalısınız?

 10. Hulya dedi ki:

  Slm bn dogum rpor parasini ne zamn alabilirim subat 12 dogum yptim 25 mayista rporm bitti ve hala alamadim ve ise tekrr devam ediyorm

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eğer raporlarınızda sıkıntı yoksa bu ayın 8-14 ü arasında almanız gerekirdi. Bağlı bulunduğunuz SGK ile bir görüşün.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. Hilal dedi ki:

  Merhaba ben memurum, doğum sonu iznim bittikten sonra üç ay kadar çalışıp ücretsiz izne ayrılmak istiyorum, istediğim zamanda ayrılma hakkım var mı yoksa doğum sonu hemen mi ücretsiz izne ayrılmam gerekir?
  Birde çocuk okula gidene kadar yarım maaş yarım gün çalışma hakkı geldi mi? Böyle bir şeyden söz ediliyordu tv de. Saygılarımla teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Analık izin bitim tarihinden itibaren 24 aylık sürede ücretsiz izin kullanma hakkınız var. Ayrıca analık izin bitim tarihinden itibaren mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kara yarı zamanlı çalışma hakkınız var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. Sila dedi ki:

  Merhaba 11 Kasım 2015 te doğum yaptım .1 Temmuzda iş başı yapcam ,bebeğim anne sütü almıyor yinede süt izni kullanabilirmiyim.Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Süt izin hakkınızı kullanabilirsiniz. Emzirme olsun ya da olmasın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. ada dedi ki:

  merhaba ,
  8aralık 2015te dogum yaptım özel bır sırkette ssklı olarak calısmaktayım.
  normal calısma saatlerı sabah 09:00-19:15 haftada 5 gün cumartesi pazar izin.
  hamıle ıken sabah 09:00-18:00 haftada 5 gün calısma cumartesı pazar izin.
  dogum ıznı dönüşü sabah 09:00-18:00 haftada 4 gün calısma cuma (süt izni) ,cumartesı pazar izin.
  şimdi diyorlarkı artık sabah09:00-18:15te cık haftada 5 gun calıs cumartesi (süt izni),pazar normal izin.
  bu şirket 6 yıldır hamıle calıstırdı emzıren anneler calıstı hepsı bu sekılde (dogum ıznı dönüşü sabah 09:00-18:00 haftada 4 gün calısma cuma (süt izni) ,cumartesı pazar izin) kullandı şimdi bizim gunahımız ne dıyorum. yetkılımde fazla ızın kullanımı olmus bu zamana kadar bundan boyle haftalık calısma saatı mola harıc süt izni haric 45saattir denılıyor.
  ben bu işin için de farklı bır ıs sezımlıyorum. konu hakkında yardımlarınızı beklıyorum.
  açıklayarak yazarsanız çok memnun olurum.
  şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren 1 yıllık süreye kadar günde 1,5 saat emzirme izin hakkınız var. Gün içerisinde hangi saatler arasında kullanacağınızı siz kendiniz belirlersiniz. İşveren size şu saatte kullan diyemez ve kanunen böyle bir hakkı yok. Kanun bu konudaki kararı tamamen size bırakmış durumda.

 14. ada dedi ki:

  HAFTALIK CALISMA SATİ 45 SAAT MOLA DAHILMI

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Mola hariç 45 saat. Günlük çalışma süresi 7,5 Saattir. Genelde yarım saat ya da bir saat gibi bir mola verilir. 8 ya da 8,5 saat çalışır sigortalılar.

 15. Hulya dedi ki:

  Dogum parasini akamiyorum 25 mayista iznim bitti

  1. SGKuzmani dedi ki:

   sgk ile görüşün lütfen

 16. Fatma dedi ki:

  Merhaba. Devlet memurunun analik izni bittikten sonra 3 saatlik sut izni cocuk alti ay olana kadar mi yoksa 6 ay suresince 3 saatlik olarak mi kullanilacak

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Analık izin bitişinden sonraki ilk 6 ay şeklinde hesaplanır. İlk 6 ay 3 saat, sonraki 6 ay ise 1,5 saat süt izin hakkınız var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 17. nurcan dedi ki:

  Merhaba.ben özel bir hastanede tıbbı sekreter olarak çalısıyorum , sgk lıyım 02/03/2016 da doğum yaptım , 18/06/2016 tarihinde iş başı yaptım benim süt iznim ilk altı ay 3 saat mi , yoksa 1,5 saatmi lütfen cvp yazarsanız sevirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK kapsamında çalışan kadınların doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren süt izin hakları 6 ay süreyle 1,5 saat olarak uygulanır.

 18. serpil dedi ki:

  Merhaba oğlum 3 temmuzda 1 yaşına girecek süt iznimi uzatma hakkım var mı. Yarı zamanlı çalışma hakkı bana uyuyor mi.teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Hangi kapsamda çalışıyorsunuz? SSK mı emekli sandığı mı?

 19. Serpil dedi ki:

  SSK lı olarak özel sektörde çalışıyorum. Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izin hakkı analık izin bitim tarihinden itibaren 6 ay uzatma hakkınız yok maalesef.

   1. Serpil dedi ki:

    Yarı zamanlı çalışma hakkım bulunuyor mu? Teşekkürler

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Çocuk zorunlu ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

 20. Fatma dedi ki:

  İyi günler özel sektörde sskli çalışıyorum 14.10.2015te ikinci çocuğuma doğum yaptım devletin verdiği ücretsiz izin bittikten sonra ise döndüm şuan benim emzirme iznim ne zaman bitiyor emzirme izin suresi uzadi diye duydum yarın zamanlı çalışma bana uyuyor mu nasıl başlıyoruz ve maaş konusu nasıl oluyor bilgi verirseniz sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izin hakkı analık izin bitim tarihinden itibaren 6 ay. Çocuğunuz zorunlu ilköğretim yaşına gelene kadar yarı zamanlı olarak çalışma hakkınız bulunmakta. İşveren bu talebinizi karşılamak zorundadır. Geçerli bir fesih sebebi sayılmaz.

 21. Fatma dedi ki:

  İyi günler özel sektörde sskli çalışıyorum 14.10.2015te ikinci çocuğuma doğum yaptım devletin verdiği ücretsiz izin bittikten sonra ise döndüm şuan benim emzirme iznim ne zaman bitiyor emzirme izin suresi uzadi diye duydum yarın zamanlı çalışma bana uyuyor mu nasıl başlıyoruz ve maaş konusu nasıl oluyor bilgi verirseniz sevinirim…

 22. asiye dedi ki:

  Hemsire emekli sandigina bagli calismaktayim.4yasinda cocugum var yarim mesai yarim maas hakkindan yararlanabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çocuğunuzun mecburi ilköğretim çağına geldiği tarihe kadar yarı zamanlı çalışma hakkınız var.

 23. Serpil dedi ki:

  Merhaba, Bir soruya vermiş olduğunuz aşağıdaki cevap kafama takıldı. Süt izni bebek 1 yaşına girene kadar mı devam ediyor yoksa analık izni bitiminden sonra 1 yıl mı? Benim bebeğim Temmuzda 1 yaşına girecek. Teşekkürler
  Değerli Okurumuz;
  Analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren 1 yıllık süreye kadar günde 1,5 saat emzirme izin hakkınız var. Gün içerisinde hangi saatler arasında kullanacağınızı siz kendiniz belirlersiniz. İşveren size şu saatte kullan diyemez ve kanunen böyle bir hakkı yok. Kanun bu konudaki kararı tamamen size bırakmış durumda.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Özür diliyorum benim de kafam karıştı :). 4/a yani SSK kapsamında çalışan sigortalıların doğumdan sonra 1 yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde 1,5 saatlik süt izni verilir. 6 ay değil yani . Kusura bakmayın lütfen.

 24. Serpil dedi ki:

  Özür dilerim cevabınızı anlamadım. Bebeğim 1 yaşına girince izinim bitecek mi yoksa daha ne kadar devam edebilirim. Bir önceki soruma vermiş olduğunuz cevap için teşekkürler Çocuğunuzun mecburi ilköğretim çağına geldiği tarihe kadar yarı zamanlı çalışma hakkınız var. Bu hakkımız özel sektörde ben geçmez herhalde 🙂 en azından süt iznimi yıl sonuna kadar kullansan yeter. Bu tip sorularımızı sorabileceğimiz tel.no var mı? Çok teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Telefonla bilgi veremiyoruz maalesef.:) Çocuğunuz bir yaşını doldurana kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var. Yarı zamanlı çalışma kanunun verdiği bir hak ama hangi işveren uygular ki ülkemizde. O konuda haklısınız.

 25. Fatma dedi ki:

  İyi günler ben emzirme izni olan 1.5 saati günlük olarak kullanmıyorum 4 günü tam çalışıp 1 gün tam gün olarak kullanıyorum. Özel sektör olduğumuz için bayram tatili 9 gün verildi ama 1.5 gün borçlu oluyoruz senelik izinden kesilecekmis ben bu bir günü süt iznine sayabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Fiili olarak çalıştığınız günler için günlük 1,5 saat süt izin hakkınız var. Geri kalan kısmı siz ve işveren arasında olan bir şey.

 26. Ali Arık dedi ki:

  İyi günler benim esim vekil hemşire oralarak atandı emekli Sandığı olarak geçiyormus.süt izni kullanma hakları varmı varsa kaç saat olarak kullana bilir.bebek 4 aylık suan

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Emekli sandığı kapsamında ise doğum sonrası analık izin bitiminden sonraki ilk 6 ay günde 3 saat sonraki 6 ise günde 1,5 saat süt izin hakkı var.

 27. gözde dedi ki:

  Merhaba,

  13 temmuz 2015 tarihinde doğum yaptım 6 ayda ücretsiz izinle beraber mart ayında iş başı yaptım. Çocuğum bir kaç gün sonra 1 yaşına girecek süt iznim 1 yaşına girdiği için bitecek mi yoksa 1.5 yaşında mı sona erecek bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz. Özel sektörde ssk lı olarak çalışıyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar süt izin hakkınız var. Sonrasında yok

 28. esin dedi ki:

  Mrb ben memurun hastanede çalışıyorum. 24 eylül dogumum var. Hastandw aldığımız döner sermaye kesiliyor mu ve ise başlamam gerektigin de süt izni ne kadar saat tir.

 29. Hayal TAŞCI dedi ki:

  Öğretmenim ve ikili eğitim yapan bir devlet anaokulunda çalışıyorum .657 ye göre ilk altı ay 3 saat olan süt izni kullanabilirmiyim.

 30. naylik dedi ki:

  iyi günler ben resmi bir kurumda sgk lı olarak çalışıyorum memur değilim. cocugum 7 temmuzda 1 yaşını doldurdu. süt iznim bu süreyle birlikte bitmiş oluyor mu ?

 31. ender tunç dedi ki:

  Adaletsizlik her yerde!!!!!

  Neden bayan işçi için süt izni günlük 1,5 saat oluyor da bayan memur için 3 saat?

  Bir Allah’ın kulu çıkıp da bu saçmalığı makul bir şekilde açıklasın, görelim.

  Bu kanunu bu şekliyle çıkaranlar milyonlarca insanın ve hatta tam olarak tüyü bitmemiş milyonlarca bebeğin hakkını bir seferde yemiş oluyorlar; bu kul hakkı yemek değildir de nedir?

 32. pınar dedi ki:

  merhaba,süt izni süresi bir buçuk yıla uzatıldığına dair bir bilgi var. Doğruluğu nedir ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Şu an gündemde böyle bir düzenleme yok maalesef.

 33. Damla dedi ki:

  Bana da garip geliyor. Bayan memurun bebegi ve bayan işçinin bebeğinin arasında ne fark var? Kanunda bir açıklama var mı? Sigortadan dolayi mi acaba?

 34. kayserili dedi ki:

  suanda 6 aylık hamileyim 3 yıldır çalışıyorum doğum iznim bittikden sonra yarı zamanlı ve süt izni kullana biliyormuyum ssk çalışanıyım

 35. Meryem dedi ki:

  Merhaba öğretmenim yeni doğum yaptım sgk ne doğum parası nede süt parası vermiyor memur olduğumdan dolayı eylülde okullar açılınca ben süt izni kullanmak istiyorum yarım zamanlı çalışmada yarım maaş aliniyomus doğrumudur açıklama yaparsanız memnun okurum

 36. Belkıs dedi ki:

  Merhaba
  Devlet memuruyum hastanede çalışıyorum. Ben yeni doğum yaptım. Fakat benden önce doğum yapan bir arkadaşımin maaşindan mayıs itibari ile süt izni parası kesmeye başlamışlar. Arkadaşmda devlet memuru sağlık müdürlüğünde çalışıyor. Süt izninde para kesilirmi teşekkür ederim..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Süt izin hakkı kanuni hakkınızdır ve çalışma süresine dahildir. Dolayısıyla süt izni için maaştan kesinti yapılamaz. Saygılarımızla

 37. oznur dedi ki:

  Merhaba ben 21.01.2016 da dogum yaptim.iki ay ucretsiz izinle birlikte 01.08.2016 da isbasi yapacagim.ozle sektorde ssk li olarak calisiyorum sut iznimi 1.5 saat olarak mi kullanacagim.Birde sut iznim 21.01.2017 tarihine kadar mi kullacagim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   21.01.2017 tarihine kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var.
   Saygılarımızla.

 38. Mehtap Yağcı dedi ki:

  Merhaba, ben bir şey öğrenmek istiyorum. Özel bir yayınevinde çalışıyorum ve 34 haftalık hamileyim. İş kanuna göre, hamile bayanlar günde 7.5 saat çalıştırılabilir. Ancak benim şirketimde şöyle bir durum oluştu: ‘ öğle arası 1 saat artı 15 er dakikalık toplam üç molasan 45 dk zaten çalışmıyorsunuz.’ Gibi bir ifadeyle karşılaştım. Mesai saatlerim 08:15-18:15.
  Öğrenmek istediğim şu: bu bahsedilen molalar ve öğle yemeği saati dahil ediliyor mu cidden? Bana çok mantıksız geldi açıkçası. Ve bu durumla ilgili yasal işlem başlatmak istesem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına mı başvurmalıyım yoksa doğrudan avukata mı gitmeliyim? Bu durum asıl doğumdan sonrası için önemli çünkü bu seferde süt izninde aynı bahanaleri duymak istemiyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ara dinlenmesi, günlük çalışma süresi dört saat veya daha kısa ise on beş dakikadan, dört saat ile yedi buçuk saat arasında ise (yedi buçuk saat dahil) yarım saatten, yedi buçuk saatten fazla ise bir saatten daha az olmamalıdır.
   Çalışma süresi hesaplanırken ara dinlenmeleri hesaba katılmaz; ara dinlenmesi süreleri çalışma süresinden sayılmaz. Örneğin; sabah 08:00’de çalışmaya başlayan, saat 17:00’de çalışmayı bırakan ve gün içinde bir saat yemek molası ve iki kez on beşer dakika çay molası kullanan bir işçinin günlük çalışma süresi 9 saat değil, 7.5 saattir.
   Kısaca ara dinlenmesi çalışma süresi olarak sayılmaz.
   Saygılarımızla.

 39. hatice turkmen dedi ki:

  Merhaba ben özel sektörde sigortalı olarak çalışıyorum verilecek olan para tutarı ne kadar olacak ve süt izni kaç ay olacak

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Süt izni çocuk bir yaşına gelene kadar günde 1.5 saat. Asgari ücretle mi çalışıyorsunuz ?

 40. Aysegul parla dedi ki:

  Iyi çalışmalar,
  hastanede devlet memuruyum. Eylul ayında doğum iznim bitiyor ve calışmaya başlıcam. Süt iznini kullanırsam doner sermaye kesinti oluyor mu ? Performans puanim yuksek olursa döner sermayede kesinti oluyor mu ? Ve ikinci sorum ; süt iznini kullanmak zorunda mıyım ??

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Süt iznini kullanmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz kullanmazsınız. Süt izni kullanımında döner sermaye kesintisi olup olmadığını hastane yönetiminden öğrenin.
   Saygılarımızla.

 41. Zeki dedi ki:

  Merhaba esim memur bu dogum izni bitiminde ikinci cocugumuz oldugu icin sut izni almaksizin toplamda 4 ay maas alarak yarim zamanli calisip daha sonra ucretsiz iznimi talep edebilirmiyiz? Edebikiyorsak yasanin metnini atabilirmisiniz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Talep edebilirsiniz. Konu hakkında yazmış olduğumuz yazıdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
   AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ
   AYRICA SON GÜNCEL KAMU PERSONELİ GENEL TEBLİĞİNDEN DE ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 42. berra dedi ki:

  merhaba özel sektörde ssk lı olarak çalışmaktayım. şuan süt iznim devam etmekte 27.10.2016 da sona erecek. bu süre içerisinde vardiyamızı kendimiz karar verebiliyor muyuz yani akşam vardiyasına kalmakta zorunlu muyuz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Vardiya kısmı işverene bağlı. Ancak gece çalıştıramaz sizi.
   Saygılarımızla.

 43. seda dedi ki:

  merhaba ben memurum hemşire olarak çalışıyorum. şimdi benim sorum şu 1)İlk 6 ay 3 saatlik süt izni var ya bu 8 saat üzenden mi 3 saat. yani günde 5 saat mi çalışıcaz? 2)resmi tatillerde mesela kurban bayramı 9 gün tatil . beni çalıştırabilirler mi ? bebğim 7 aylık olacak çok baktım ama bununla ilgili bir cvp bulamadım teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Süt izin hakkınız 8 saat üzerinden 3 saat. İdari izinlerde çalışıp çalışmayacağınız amirin onayına bağlı. Kanunda böyle bir yasaklama yok.
   Saygılarımızla.

 44. Rabia dedi ki:

  Merhaba benım 8 aylık bebegim var suanda 1hafta spnra işe baslıycam özel sektör 1 yasına kadar almalımıyım. Sızce

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Çocuk bir yaşını tamamlayana kadar günde 1.5 saat süt izin hakkınız var. Saygılarımızla

 45. Asude dedi ki:

  Merhaba doğum izni bitiminden sonra yarım gün çalışmaya tam maaş hakkını kullanırken yıllık izin rapor kullanılabilirmi acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Yıllık izin kullanabilirsiniz. Eğer doktorunuz uygun görüyorsa rapor da alabilirsiniz tabi ki. Saygılarımızla

 46. Asude dedi ki:

  Bu arada devlet memuru içindi sorum.bide diyelim ki doğum izni bitiminden itibaren yıllık izin kullandım sonra ikinci çocuk için kalan yarım gün çalışma hakkımı kullanmak istersem 24 aylık ücretsiz iznim hesaplanırken sürem nerden itibaren başlar.yıllık izin süresi düşülür mü hesaplama nasıl olur.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   24 aylık ücretsiz izin süresi ücretli analık izin tarihinin bitim tarihinden itibaren başlar. Yıllık izin süreleri de dahildir buna.

 47. aysegül dedi ki:

  Mrb benimde bebegim 3 aya girdi 04.09.2016 da raporum bitti 1 ayda ücretsiz aldim 2 ay daha ucretsiz izin almak istiyorum peki ucretsiz izin alirsam is yeri cikartma hakkina sahipmi özel sektorde calusmaktayim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   İşyeri sizi izin istiyorsunuz diye çıkartamaz. Bu sizin kanuni hakkınız. Saygılarımızla

 48. Asude dedi ki:

  Peki ben dört ay yarım gün çalışma hakkımı kullanıcam sonra ücretsiz iznimi kullanıcam.bu durumda ücretsiz iznim 20 ay mı olacak yani yarım gün çalışma sürem düşülecek mi yoksa 24 ay mı kullanıcam. Kanunda 24 ay ücretsiz iznin başlangıcı doğum izni bitimi veya kullanılacaksa yarım gün çalışma süresinden sonra başlar diyo. Kafam karıştı yardımcı olurmusunuz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Analık izni nden sonra hesaplanır 24 ay. 4 ay yarı zamanlı çalışacaksanız geriye 20 aylık ücretsiz izin hakkınız kalır. Saygılarımızla

 49. hanife dedi ki:

  devlet dairesinde taşeron olarak çalışmaktayım 31 ağustos tarihinde doğum yaptım .doğum iznim 6 aralık tarihinde sona erdi.süt iznim 31 ağustosa kadarmı yoksa doğum iznim bittikten sonraki 1 yılmı 6 aralığa kadarmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   657 sayılı kanuna tabi memur değilseniz doğum tarihinden sonraki 1 yıllık sürede günde 1.5 saat süt izni kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 50. Refika dedi ki:

  Mrb ben 12.05.2015 te doğum yaptım.4mart 2016 da işbaşı yaptım.memurum.bana ağustosta süt iznin bitecek dediler.bunu neye göre hesapladılar doğru mu hesaplamışlar acab

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Memurlar için süt izni hesabı analık izninin bitim tarihinden itibaren yapılır. Toplamda 12 ay süt iznine tabi çalışabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 51. Asuman Keçeci dedi ki:

  02.05.2016 da doğum yaptım. Ocak ayına kdr ücretsiz izindeyim ise başladığım zaman süt iznim nasıl olucak ve yarım gün çalışmama benim içinde geçerli midir ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Hangi kapsamda çalışıyorsunuz?

 52. Dilek dedi ki:

  Özel sektörde çalışan bir anne olarak benim ve çocuğumun kamuda çalışan anne ve çocuğundan ne gibi farkımız var anlamış değilim. Kamuda çalışan anneye 3 saat süt izni verip özelde çalışan anneye 1,5 saat süt izni vermek adaletsizlik değil de nedir? Annelik gibi kutsal bir müessesedeki bu eşitsizlik bence kabul edilemez. Her şeyden önce çocuklar geleceğimiz ve onların gelişimi için kilit rol oynayan hakkı olan süt izni için bu adaletsizlik anlaşılabilir değil.

 53. Reyhan dedi ki:

  merhaba kamuda taşeron olarak çalışan kadın işçiye 3 saat süt izni veriliyor. bunun dayanağı nedir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sözleşmelerinde buna dair bir hüküm vardır. Yoksa 4/a yani SSK kapsamında çalışanların süt izin hakkı günde 1,5 saat.
   Saygılarımızla.

 54. özge dedi ki:

  hastanede taşeron olarak çalışan sekreterim 08:00 15:00 arası çalışıyorum 1 yaşında bebeğim var süt iznim bitti ayda 1 defa nöbet tutacağım gece bu yasal mı öğrenmek istiyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Evet yasal olarak bir sakıncası yok. Saygılarımızla

 55. Ece dedi ki:

  33 haftalık erken doğum yaptım.sut iznim çocuğum 1 yaşına girince mi bitiyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Çocuğunuzun bir yaşını tamamladığı süreye kadar süt izin hakkınız var.
   Saygılarımızla.

 56. Gülender dedi ki:

  Kamuda öğretmenim ikizlerim tam 1 yaşında okulda nöbet tutacakmıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Süt izin süresi analık izin bitim tarihinden itibaren 1 yıldır. Bu bir yıllık sürenin sonuna kadar süt izni kullanabilirsiniz.
   Nöbet konusunda bu esnekliğin sağlanması gerekir.
   Saygılarımızla.

 57. Emine dedi ki:

  Merhaba bebeğim iki aylık ücretli öğretmen olarak çalışsam süt izninden yararlaniyor muyum acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Çocuğun bir yaşına geldiği tarihe kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız vardır. Faydalanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 58. nazlı dedi ki:

  Merhaba,
  Bebeğim 1 yaşında, özel sektörde çalışıyorum, doktor raporu ile süt izni 6 ay daha uzatılabiliyor mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Süt izni çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saattir. Bunu doktor raporu ile uzatma hakkınız yok.
   Saygılarımızla.

 59. ilhan sarıgün dedi ki:

  1998 senesinde sgk işçi olarak çalıştım. Daha sonra bağkur primi ödedim. Kendi işyerim vardı. Sonra işyerini kapatıp bir işyerinde sgk işçi olarak işe başladım. 2010 senesinde. Sgk gün toplamım 2700 gün bağkur gün sayım 2400 gün. Çalıştığım işyerinden kendim işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Son 3,5 yıla ait hizmetiniz SSK ise 3600 gün ile emeklilik yazısını SGK’dan alarak işvereninize müracat edebilir ve kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 60. yesim dedi ki:

  25.06.2016 tarihinde dogum yaptim taseron isciyum sut iznim gunde kac saat olacak

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar süt izin hakkınız günde 1,5 saattir.
   Saygılarımızla.

 61. Tuba dedi ki:

  Doğum izni bittikten 2 ay sonra yarım gün çalışma için sgk ya başvurabiliyormuyuz. Yoksa 1 ayı geçtiği için başvurma hakkımı kaybetmiş mi oluyorum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Analık izin bitiminden itibaren 1 ay içerisinde başvuru yapmanız lazım. Kanunen hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz .
   Saygılarımızla

 62. sibel dedi ki:

  Merhaba özel sektörde çalışmaktayım. Maaşımda haciz vardır. Doğum iznine çıktığımda sgk dan tarafıma yapılacak ödemeye de haciz uygulanacak mıdır? Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SGK tarafından yapılan geçici iş göremezlik ödemeleri hacze tabi değildir. Ancak SGK’ya borcunuz varsa bu borcunuz ödemenizden düşülebilir.
   Saygılarımızla

 63. Emine dedi ki:

  Rica etsem benim sorumu cevaplar misiniz

 64. Sevinc dedi ki:

  Merhaba , ozel sirkette calisiyorum. Ve 12 haftalik hamileyim . Yarim gun calisma beni kapsar mi?ayrica yarim gun calisma seklinde ssk prim odememiz 30 gun uzerinden mi yoksa yarim gun uzerinden mi hesaplanacak ? Bilginizi rica ederim.tskler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   4/a SSK Kapsamındaki Sigortalıların Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Hakları

   Doğum tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün SGK primi yatmış olup ücretli analık izin bitim tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde DOĞUM VE EVLAT EDİNME YARI ZAMANLI ÇALIŞMA belgesi ile İŞKUR’a başvuru yapılması gerekmektedir.
   Yarı zamanlı çalışacak sigortalılar haftada 22,5 saat çalışacak. 22,5 saatin ödemesi işveren tarafından yapılacak kalan kısmı ise İŞKUR tarafından işsizlik fonundan karşılanacak.
   Yarı zamanlı çalışma hakkı birinci çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve üçüncü ile üzeri çocuklarda ise 180 gün olacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere ekstra 30 gün eklenecek ve engelli olması halinde ise bu süre 360 gün olarak uygulanacak.

 65. pelin dedi ki:

  yarım gün çalışma yasası sadece memurlara mı ?? özel sektör yararlanamıyor mu teşekkürler..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yarı zamanlı çalışma 4/a yani SSK kapsamında çalışan özel sektör çalışanları için de uygulanıyor.
   Saygılarımızla.

 66. Burçin dedi ki:

  Merhaba;
  Süt izni ve yarı zamanlı çalışma ilisi aynı anda kullanılabiliyor mu? Yarı zamanlı çalışma bitince mi süt izni kullanmaya devam ediliyor.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Süt izni ve yarı zamanlı çalışmayı aynı anda kullanamazsınız. Yarı zamanlı çalışma bittikten sonra kalan süreyi süt iznine tabi olarak çalışabilirsiniz. Ücretsiz izin kullandığınız ve analık izin bitiminden itibaren bir aylık sürede başvuru yapmadığınız için yarı zamanlı çalışma hakkınız yok.
   Saygılarımızla.

 67. Burçin dedi ki:

  Ücretli iznim bitti, bir ayda ücretsiz izin kullandım. 6 eylülde de işe başladım. Yarı zamanlı çalışma için başvurabilir miyim.

 68. ayşe dedi ki:

  yarım gün izin hakkını kullanan biri süt izni hakkını kaybetmiş oluyor değil mi .örneğin ilk 6 ayı yarım gün izin olarak kullanırsak bundan sonraki 6aylık 1saatlık süt iznini kullanamıyoruz…. doğru mu anladım acaba…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izin hakkınız çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar devam eder. Yarı zamanlı çalışma hakkını kullanmış olmanız süt izin hakkınızı kullanmanıza engel teşkil etmez.
   Saygılarımızla.

 69. Gul dedi ki:

  Ben hamile olduğumu işleyerine bildirmedim ve doğum sonrası rapor kullandım ve şuan ücretsiz izindeyim 15 gün sonra bitiyor ve yarım gün çalışma hakkımı kullanmak istiyorum nere basvurcam bilmiyorum yarım gün çalışma hakkımı kullanırsan sonra süt iznimi kullana bilir miyim acilen cvp bekliyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yarı zamanlı çalışma için analık izin bitim tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde başvuru yapmanız ve gerekli şartları sağlamanız gerekir. Yarım gün çalışma hakkını kullanırsanız süt izin hakkınız yanmaz. Çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar süt iznine tabi de çalışabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 70. Neşe dedi ki:

  Merhaba benim analı iznim 2buçuk ay önce bitti ama yarım gün çalışma kanunu yeni onaylandı ben bu haktan yararlanamazmıyım. Bende çocuğum ilkokula giden kadar yarım gün çalışmak istiyorum ne yapmalıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu haktan faydalanabilmek için başvuru süreniz dolmuş . Faydalanamazsınız. Saygılarımızla.

 71. sevgi dedi ki:

  merhaba , okul öncesi öğretmeniyim günde sadece 5 saat çalııyoruz yeni doğum yaptım süt iznimi nasıl kullanabiirim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Süt izni yasal hakkınızdır ve bunu istediğiniz saat ve sürede kullanabilirsiniz. Hanhi saatler ya da süreler arasında kullanacağınızı siz belirlersiniz.
   Saygılarımızla.

 72. Serpil dedi ki:

  Merhaba,
  03.07.2015 de doğum yaptım. Özel sektörde çalışıyorum. Yarı zamanlı çalışma yasasından yararlanabiliyor muyum? İlk çocuğum olduğu için 60 gün müdür?
  Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yarı zamanlı çalışma uygulaması yeni başladı. Siz faydalamanazsınız.

 73. Elif dedi ki:

  3 mart ta doğum yaptım öğretmenim ve ögleden sonra okula gidiyorum 13.00 18.40saatleei arasında calışıyorum, müdur yardımcım yarım gun calıştığımı ve süt iznimin olmadığını söyledi doğrumudur acaba araştırdım ama böyle bi ifadeye raslamadım ne yapmalıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev yapan kadın öğretmenlerden doğum yapanların, süt iznini nasıl kullanacakları hususunda tereddütlerin giderilerek uygulamada birliğin sağlanması bakımından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

   Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 104 üncü maddesinin (D) fıkrasında; “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü yer almaktadır.

   657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 ncı maddesinin IV üncü fıkrası Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı başlığında; “bu sınıf bu kanun kapsamına giren kurumlarda eğitim ve öğretim vazifesiyle görevlendirilen öğretmenleri kapsar.” denilmektedir. Buna göre öğretmenler, eğitim-öğretim hizmetlerini haftalık ders programları bütünlüğü içerisinde yerine getirmek durumundadır ve bu yönüyle çalışma saatleri diğer devlet memurlarına göre meslek olarak farklılık arz etmektedir.

   Bu bağlamda;

   1-İkili öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının; hangi dönemde görev yapmak istedikleri göz önünde bulundurularak düzenlenmesi; tekli öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının ise öğretmen ile okul idaresi işbirliği içinde dersleri aksatmayacak şekilde düzenlenmesi,

   2-Diğer alanlarda görev yapan öğretmenlerin ders programlarının süt izni istekleri de göz önünde bulundurularak dersleri aksatmayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

   Bu çerçevede, MEB İnsan Kaynakları Gen.Müd.nün 27/12/2004 tarihli ve 93570 sayılı yazısı yürürlükten kaldırılmıştır.

   Bu nedenle, Kanunun ruhuna uygun olacak şekilde süt izni kullanmak isteyen öğretmenler ve eğitim kurumu idarecileri işbirliği yaparak hiçbir tarafın mağdur edilmeden süt izninin kullanılmasının sağlanması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilecektir.
   Kaynak: Memurlar.net.

 74. yesim dedi ki:

  bebegim suanda 3 aylik dogum iznim 1 hafta sonra bitecek ilk dogumum oldugu icin ise basladigimda ilk 2 ay yeni duzenlemede cikan yari zamanli calisma hakkindan yararlanip diger 7 ay normal sut iznindende yararlanma hakkim varmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK kapsamında mı çalışıyorsunuz emekli sandığı mı?

 75. Nilay dedi ki:

  Ben 19 ekim 2015 da doğum yaptım. Analık izni raporlar derken 24 nisan 2016 da işe geri döndüm. Benim süt iznim nisandan itibaren 1 yıl mı yoksa 1 yaş dolana kadar mı tşkr ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar devam eder süt izin hakkınız

 76. Gökçe dedi ki:

  Merhabalar 01.07.2016 tarihinde doğum yaptım. Doğum sonrası raporum 30.09.2016 da bitiyor ve 01.10.2016 da İşbaşı yapmam gerekiyor hak etmiş olduğum 20 gün Yıllık iznim var ben bu iznimi kullandıktan sonra Yarı zamanlı çalışma hakkına sahip oluyormuyum eğer sahip oluyorsam bu yarı zamanlı çalışma hakkım bittikten sonra çocuğumun 1 yaşı dolana kadar süt iznimi kullanabiliyormuyum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Analık izin bitim tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde yarı zamanlı çalışmak için başvuru yapmalısınız. Bu durumda faydalanırsınız. Çocuk 1 yaşına gelene kadar da süt iznine tabi çalışabilirsiniz

 77. yesim dedi ki:

  ssk universite hastanesinde taseron isciyim

 78. Zeynep dedi ki:

  4c li olarak çalışanlar yarı zamanlı çalışmadan yararlanabilecek mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarı zamanlı çalışma ücret karşılığı çalışan herkes için geçerli.

 79. ELA dedi ki:

  15 kasım 2016 da doğum yapıcam,raporum bittikten sonra yarım gün çalışma için başvurmak istiyorum,işyerinin bunu kabul etmeme gibi bir durumu olabilirmi,böyle bi durumda ne yapabiliriz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kanuni hakkınız bu. Gerekli şartları sağlıyorsanız işveren size bunu kullandırmak zorunda.

 80. seda dedi ki:

  merhaba,

  özel sektör çalışanıyım. aralık ilk hafta doğum yapacağım. 16 haftalık doğum iznim bittikten sonra ücretsiz izin sürem ne kadardır ? eğer ücretsiz hakkımı kullanmaz isem 20 + 20 günlük raporu almam mümkün olur mu ? bir de yarı zamanlı çalışma hakkımı 16 haftanın sonunda 1 ay içerisinde mi yoksa alırsam 20 + 20 günlük rapor sonunda da başvuru yapabilir miyim ? doğum paramı 16 haftanın sonunda mı tahsil edebilirim yoksa aydan aya alır mıyım ? değerli cevabınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ücretsiz izin süresi hakkınız 6 aydır. Rapor alabilirsiniz. Bu doktorunuza bağlı. Yarı zamanlı çalışma hakkı analık izin bitiminden sonra 1 ay içinde başvurmanız halinde vardır aksi halde kullanamazsınız. Doğum parasını sgk parça parça da ödeyebilmekte. Bunun için bağlı olduğunuz sgk ile görüşün.

 81. MUSTAFA dedi ki:

  Merhabalar bir işçimiz işe yeni başladı ve 6 aylık bir çoçuğu var. Bu işçimize süt izni verilebilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izni çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1.5 saattir. Vermek zorundasınız.

 82. Nesrin dedi ki:

  Merhaba hastanede taseron olarak calismaktayim 06.06.2016 dogum yaptim dogum iznim bitti süt izni kullanmadan 6 ay ücretsiz izne ayrildim bu izin bittikten sonra yarim gün yani 2 cocuk icin 4 ay yarim gün calisma yasasindan faydalanabilecekmiyim faydalanmiyorsan o zaman yarim gün yasasindan faydalanip sonra 6 ay ücretsiz izin kullanabilirmiyim. ya sonra idare izin vermesze cocuk o zaman 10 aylik oluyo size zahmet cvp verseniz cok sevinirim. ne yapacagimi bilmiyorum cok tşkr

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarım gün çalışmadan faydalanamazsınız. Yarım gün çalışma analık izninin bitiminden itibaren en geç 1 ay içerisinde başvuru yapılırsa kullanılabilmektedir.

 83. filiz dedi ki:

  merhaba ben okul öncesi eğitim kurumunda 9-3 (yani 6 saat) çalışmaktayım. ilk 6 ayımda kaç saat süt izni kullanabilirim bu konuda söyleyebileceğiniz net bir saat var mıdır ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ssk kapsamında mı çalışmaktasınız ?

   1. filiz dedi ki:

    hayır emekli sandığı

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Analık izin süresinin bitiminden sonraki ilk 6 ay süt izin hakkınız 657 sayılı kanuna göre günde 3 saattir.

 84. nur dedi ki:

  Merhaba.3 ekimde ise baslayacagim.bebegim 4 aylik.sut iznimi gunluk kullanmayip haftalik 1 gun izin seklinde kullanbilirmiyim.ozel sektorde calisiyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O şekilde bir kulanım hakkınız yok kanunen. Ancak işveren ile anlaşabilirseniz olabilir.

 85. seda dedi ki:

  Merhabalar belediye bünyesinde taşeron işçi olarak çalışmaktayım.Aralık ayı itibariyle doğum iznine ayrılacağım.İzin sürem dolunca kullanmak istersem eğer hakkım olan ücretsiz izni 6 ay olarak mı yok daha kısa süreli de kullanabilir miyim?Ücretsiz izin bitiikten sonra süt izni devam eder mi?
  İşveren ücretsiz izin talebimden dolayı işten çıkarma yapabilir mi?(2017 aralık sonuna kadar sözleşmem mevcut)

  1. SGKuzmani dedi ki:

   6 aya kadar ücretsiz izin hakkınız var. İstediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun 1 yaşını tamamladığı süreye kadar süt izni hakkınız var. Ücretsiz izin istediniz diye işveren sizi işten çıkaramaz. Kanuni hakkınız bu.

 86. yesim dedi ki:

  merhaba bebegim suanda 3 aylik dogum iznim 1 hafta sonra bitecek ilk dogumum oldugu icin ise basladigimda ilk 2 ay yeni duzenlemede cikan yari zamanli calisma hakkindan yararlanip diger 7 ay normal sut iznindende yararlanma hakkim varmi.universite hastanesinde taseron isciyim ssk ya bagliyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yarı zamanlı çalışma için belirli şartlar var. O şartları sağlamanız ve analık izin bitim tarihinden itibaren en geç bir ay içinde başvuru yapmanız halinde yarı zamanlı çalışabilir daha sonra da çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar süt iznine tabi çalışabilirsiniz

 87. yesim dedi ki:

  yari zamanli calisma icin ssk ya bagli olanlar icin belirli sartlar nelerdir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sigortalıların yarı zamanlı çalışma ödeneğinden faydalanabilmesi için:

   -Doğum ve evlat edinme tarihinden önceki son üç yılda en az 600 gün SGK priminin olması,

   -Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar (22,5 Saat) fiili çalışması,

   -Doğum ve ya evlat edinme sonrası analık halinin bitim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde Kuruma doğum ve evlat edinme yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

 88. Berna dedi ki:

  Yari zamanlı çalışmanın şartları neler ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ

 89. senem dedi ki:

  merhabalar ben özel sektör çalışanıyım.süt iznimi toplu kulandım ve iş başı yaptım.bebeğim şimdi 6 aylık.günde 1
  saat çalışıyorum ve fazla mesaiye kalmaya zorlanıyorum.kalmamak gibi bir hakım varmı?teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşveren sizin onayınız olmadan sizi fazla mesaiye bırakamaz.

 90. senem dedi ki:

  düzeltme:1 değil 10 saat çalışıyorum olacak

 91. Gül dedi ki:

  Ben 11.04.2016 doğum yaptım ücretli iznimde 20.07.2016 bitti yarı zamanlı çalışma hakkım varmi bu yasa yeni kabul edildi kamuda taşeron işçisi yim.

 92. Kübra dedi ki:

  Merhaba benim 5 aylık bir bebegim var. Hiç sütüm gelmediği için emziremiyorum sadece mama ile besleniyor. Aynı zamanda çalışmak istiyorum fakat özel sektörde süt izni oldugu için beni kimse işe almak istemiyor.süt iznini kullanmamak gibi yasal bi hak var mıdır

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt iznini istediğiniz saat ve sürede kullanabilmektesiniz. Dilerseniz kullanmazsınız. İşverene süt izni istemediğinize dair bir beyan verebilirsiniz.

 93. Gizem dedi ki:

  2017 ocak ortasında doğumum gerçekleşicek. Özel sektördeyim. eşimle ikimiz çalışıyoruz. yalnız doğumdan sonra işi bırakıcağım. buna göre toplam kullanabileceğim izinler nelerdir. ve sonucunda iş yerinden tazminat alabilir miyim? İş yerinden duyduğuma göre doğum sonrası işten ayrılmalarda tazminat verilmiyormuş. bu konu hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık analık izin hakkınız var. İşten ayrılacaksanız eğer doktor raporu ile 37. haftaya kadar çalışın. Bu durumda doğum sonrası izni 8+5 hafta olarak kullanabilirsiniz. Bence işten ayrılmak yerine analık izninden sonra yarı zamanlı çalışın. Bu durumda haftada sadece 22,5 saat çalışırsınız. Kalan 22,5 saatin ödemesini İŞKUR yapıyor. İşveren de avantajlı olur. Eğer sırf bu yüzden de sizi işten çıkartmak isterse bu durumda size tazminat ödemek zorunda kalır.

 94. Songül dedi ki:

  Memur anne ile işci anne arasinda ne fark varki işçi anneye gunluk 1.5 saat izin veriliyor bu haksizlik degilmi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kesinlikle haksızlık. Hatta bana kalırsa tam tersi olması gerekir. Özel sektörün yükü daha ağır çünkü.

 95. Gökçe dedi ki:

  Merhaba,
  04.08.2016 da doğum yaptım. İznim doluyor ve 06.11.2016 tarihinde işe başlamam gerekiyor. Bazı sorularım var cevaplarsanız sevinirim.
  1) BEbeğim geç doğdu. bu nedenle işe başladığım zaman 3 aylık olacak ve çok küçük. İznimin bitişinde 2 aylık ücretsiz izin de alıp en azından 5 aylık olsun diyorum.. Özel şirkette çalışıyorum.İzin vermeme durumları olabılır mi..
  2) ücretsiz izinden sonra işten 1.5 saat erken çıkma hakkım olan süt iznimi kullanabilecek miyim?
  3) Ücretsiz izin hakkımı kullandıktan sonra, Süt izin hakkım için işe baslama tarıhınden ıtıbaren 1 ay ıcınde basvuru yapma hakkım halen devam edecek mı??
  4) Tüm yukarıdakilere ek olarak, 2016 doğum yasasında verilen yarım gün çalışma hakkını kullanabilecek miyim? Ve bunun için nasıl bir yol izlemem gerek??
  Teşekkür ederim,
  Saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   1-ÜCretsiz izin talebi kanunen karşılanmak zorunda. İşverenin vermeme gibi bir lüksü yok.
   2-Ücretsiz izinden sonra çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınız var. İstediğiniz saatte kullanma hakkına sahipsiniz.
   3-Süt izni için ayrıca başvuru yapmanız gerekmez. İşveren size vermek zorunda zaten.
   4-Yarı zamanlı çalışma ve diğer tüm sorularınızın ayrıntılı cevabı için TIKLAYINZ

 96. Aslı Kama dedi ki:

  SSK’lı çalışanım, Nisan ayının ilk haftası doğum yapmam bekleniyor bi aksilik olmazsa. 16 haftalık doğum iznim bittikten hemen sonra 1 ay yıllık izin kullanmayı düşünüyorum. Yıllık iznimi kullanırsam 2 aylık yarım gün çalışma hakkımdan bir şey kaybeder miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kalan süre kadar faydalanırsınız yarı zamanlı çalışma hakkından.

 97. defne01 dedi ki:

  Merhaba resmi bir okul öncesi eğitim kurumunda (bağımsız anaokulu) psikolojik danışman olarak 09.00-15.00 arası çalışmaktayım. Müdürüm tarafından süt iznimi 08.00-17.00 saatleri arasından 3 saat secerek kullanabileceğim ve 09.00-14.00 arası okulda bulunmam gerektiği söylendi. ( Psikolojik danışma ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğine göre günlük 6, haftalık 30 saat çalışma var ) 09.00 – 12.00 arası çalışıp 12.00-15.00 süt izni kullanmamda aykırılık var mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izni süresini amirleriniz değil siz belirleyebilirsiniz. Günde 3 saat süt izin hakkınız var.

   1. filiz dedi ki:

    bende aynı şekilde anaokulunda rehber öğretmenim. öğle arası kullanmadan 09:00-15:00 çalışıyorum. bu çalışma şekli tam gün çalışma kapsamına giriyor mu? 3 saatlik süt iznimi 12.00-15:00 arasında kullanabilir miyim?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Bir çalışmanın tam gün sayılabilmesi için 7,5 saat çalışmış olmak gerekir.

 98. patamesim@hotmail.com dedi ki:

  Merhaba, dilekçe yazmam istendiğinden acil olarak yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.
  Resmi bir okul öncesi eğitim kurumunda (bağımsız anaokulu) psikolojik danışman olarak 09.00-15.00 arası çalışmaktayım. Müdürüm tarafından süt iznimi 08.00-17.00 saatleri arasından 3 seçerek kullanbileceğim ve 09.00-14.00 saatleri arasında okuld bulunmm gerektiği söylendi ve bun göre süt izin dilekçemi yeniden vermem istendi. (Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğine göre günlük 6, haftalık 30 saat çalışma var) 09.00-12.00 arası çalışıp, 12.00-15.00 saatleri arasında süt izni kullanmamda aykırılık var mı?

 99. ayşe dedi ki:

  Merhabalar,
  bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. ders programının ayrlanamamsı nedeniyle haftada 1 gün süt iznimi kullanamıyorum. ve 2. Öğretim derslerimiz var 5 ten sonra da derse giriyorum. kullanamadığım süt iznimi birleştirebilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt izin sürelerinin kullanılacağı süreleri siz belirleyebilirsiniz. Eğer Kurum’la mutabakat sağlarsanız olabilir.

 100. yıldız dedi ki:

  13.04.2016 tarihli Resmi gazetede yayımlanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ( Devlet Personel Başkanlığı )’nın Kamu Personeli Genel Tebliği ‘nde yayınlanan B)Süt izni – 2)maddesinde “memura, doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden ilk altı ayda günde üç saat ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.” yer almaktadır. Hastanede taşeron tıbbı sekreter olarak çalışmaktayım. Süt iznini bebegimiz 1 yaşına kadar veriyorlar. Memurların faydalandığı bu maddeden bizde faydalanabilir miyiz ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   657 SAyılı Kanun kapsamında çalışıyorsanız dediğiniz şekilde faydalanabilirsiniz. Ama 4857 sayılı İş Kanununa tabi çalışıyorsanız bu durumda çocuk bir yaşına gelene kadar süt izin hakkınız günde 1,5 sattir.