Almanya’dan prim iadesi (transferi) nasıl alınır?

07.08.2015
118
A+
A-
Almanya’dan prim iadesi (transferi) nasıl alınır?

Almanya’da çalışması bulunan Türk vatandaşı kendisinin ya da hak sahiplerinin yazılı talebi üzerine kendisi adına Almanya’da yatmış olan primlerin iadesini alabilmektedir. Peki Almanya’dan prim iadesi nasıl alınır, şartları nelerdir? İşte tüm detaylar.

Almanya’dan prim iadesi alabilmek için başvurular nereye yapılır?

Almanya’dan prim iadesi için başvurular ikamet yerine en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılabilmektedir.

Almanya’dan prim iadesi alabilmek için hangi şartlar aranır?

-Türk vatandaşı olan bir sigortalıya primlerinin iade edilmesindeki ön koşul iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanya’yı terk etmiş olmasıdır.

-Bekleme süresinin başlangıcı mecburi sigortalılığın sona erdiği tarihtir. Almanya ve Türkiye’ deki mecburi sigortalılık eşdeğer olup Almanya’da kazanç yerine geçen ödemeler olarak kabul edilen işsizlik parası,  işsizlik yardımı veya 01 Ocak 2005’ten sonra işsizlik parası veya hastalık parası gibi ödemeler mecburi sigortalılık olarak işlem görmekte ve bekleme süresi bu tür ödemelerin bitiminde başlamaktadır.

-İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da mecburi sigortalı olunur ise, iki yıllık bekleme süresi her defasında mecburi sigortalılığın sona ermesinden sonra başlamaktadır.

-Tutuklu olarak geçen süreler ile 5510 sayılı Kanun bu Kanunla mülga kanunlar hükümlerine göre isteğe bağlı sigortaya prim ödenen süreler, bekleme süresini etkilemez.

-17/03/1987 tarihine kadar Almanya’yı terk etmiş vatandaşlarımız Türkiye’de mecburi sigortalı olsalar bile bekleme süresinden etkilenmezler, istedikleri takdirde primleri iade edilir.

-Ayrıca, 65 yaşını doldurdukları halde her iki ülkedeki prim ödeme süreleri toplamı 5 yılı bulmayan vatandaşlarımızla 24 aylık bekleme süresine tabi olmadan prim iadesi isteğinde bulunabilirler.

almanya prim transferi iadesi nasıl yapılır

Prim iadesi hak sahiplerine nasıl yapılır?

Bekleme süresi dolmamış olması sebebiyle, ölümden dolayı aylık hakkı yoksa, Alman emeklilik sigortası primlerinin dul erkeğe, dul kadına veya yetimlere iade edilmesi mümkündür. Alman ve Türk sigorta süreleri, bu koşulların incelenmesinde birleştirilirler.

Yetimler prim iadesi alabilir mi?

Yetimlerin prim iadesine hak kazanabilmeleri için, Alman emeklilik sigortasından yetim aylığında aranan kişisel koşulların olması gerekir.
Diğer bir ifade ile yetim aylığı bağlanması şartlarını (18 yaşını doldurmamış veya tahsilde – mesleki eğitimde bulunan yahut engelli bir durum nedeni ile kendi geçimini sağlayamayacak durumda olup, 27 yaşını doldurmamış yetimler) taşıması gerekir. 15 yaşını doldurmuş yetimler dilekçe verme hakkına sahiptirler.

Birden fazla yetim olduğunda prim iadesi tutarı eşit olarak paylaştırılır.

Almanya’dan hangi primlerin iadesi yapılır?

-Sigortalı adına ödenmiş olan primlerin yarısı yani sigortalı hissesi iade edilmektedir.

Hastalık parası, yaralı parası gibi sürelere ait sigortalının bizzat üstlendiği primlerin tamamı iade edilmektedir.

-Kısmi aylık bağlanmış olmakla birlikte yurtdışı hizmet borçlanması yapmak, sigortalı bir işe girip aylığını kestirip bu arada askerlik borçlanması yaparak, isteğe bağlı sigortaya prim ödeyerek veya çalışarak tam aylığa hak kazananların primleri de iade edilmektedir.

Almanya’dan hangi primlerin iadesi yapılmaz?

 -Sigortalının katkıda bulunmadığı, işsizlik parası, işsizlik yardımı ve çocuk yetiştirme gibi sürelere ait primler iade edilmemektedir.

-Herhangi bir emeklilik (Almanya) sigortası tarafından yapılmış bir aylık ödemesi veya rehabilitasyon (kur tedavisi) tedbirleri ile kendisi eşi veya çocukları için verem hastalığı gibi özel hastalıklar nedeniyle yapılan yardımlardan önceki sürelere ait primler iade edilmemektedir.

-Aylık ödemesi veya rehabilitasyon tedbirlerinden yararlanmış sigortalıya, bundan sonraki süreler için prim iadesi yapıldığında, primi iade edilmeyen sürelere ait primlerde iptal edilmekte, bu sürelere istinaden daha sonra aylık dahil herhangi bir yardım yapılmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  Merhabalar babam vefat etti emekliliği için uğraşıyoruz. Yalnız babamın türkiye de sigorta girişi bulunmuyor yurtdisi hizmeti var ve burda askerliği ile birlikte borçlanıp emekli yapmak istiyoruz. 1800 gün tamamlanmazsa 900 gun ile emekli olabilir mi acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   1800 güne tamamlamanız gerekir. 900 gün ile bağlanmaz aylık

 2. serap dedi ki:

  Merhaba Esim (09.02.1977) Türkiyeye döneli 4sene oldu ve hakkini Almanyada öldürdü.Türkiye geldiginden beri Mecbur SSK li .Almanyadaki birikmis emekli parasini toplu nasil alabilir?

  Tesekkürler

 3. Bayram kunt dedi ki:

  2002-2003 yılları arasında almayada türk şirketiyle gidip çalıştım pirimim çok az yattı tüm çalıştığım günlerimi isteyip yatan günlerimi çıkartıp geriye kalan primleri borç lanabilirmiyim bilgilendirirseniz teşekkürler ederim

  1. Merhaba. Almanya’daki sigortalı çalışmalarınız için primlerinizi Türkiye’ye aktarabilirsiniz. SGK hizmete yeten kadar parayı keser kalan tutarın size iadesini yapar.

 4. Birol Toptaş dedi ki:

  Merhabalar ben almanyadan 37.sene sonra kesin dönüş yaptım…Turkiyede 5.ay ayrı ayrı şirketlerde çalıştım…1,5 seneden beri çalışmıyorum…Almanyadaki Emekli Prim’mi almak için ne zaman başvurmam lazım…birde tek benim ödediğim Primleri mi alabiliyorum.. 3.sorum…Prim’im bana veya hesabına na zaman gelir….Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,Almanyadaki ilk işe girisinizi Türkiye’de saydirabilirsiniz,

   1. Furkan dedi ki:

    Merhabalar ben 6 sene almanyada yasadim 6 ay normal çalıştım ve 1 sene 3 ay ceza evinde çalıştım odaki primlerimi nasıl alabilirim nereye baş vurmam gerek 1 ay önce yurt dışı oldum böyle bir hakim varmı

 5. yener dedi ki:

  İyi akşamlar,annem 10 yıl almanyada çalıştıktan sonra kesin dönüş yaptı.şu an yaşı 76 bulunduğumuz ilin sgk.başvurduk türkiyeden emekli olabilirmi diye,bizden sgk almanyadaki
  sigorta kurumundan yatan primlerinin dükümanını istiyor.almanyada hiç bir tanıdık yok bu yatan primleri gösterir listeyi nasıl temin edebiliriz.
  aydınlatırsanız çok memnun kalacağım.
  saygılarımla,
  yener..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilgili kuruma bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.

 6. döne dedi ki:

  merhaba babam almanyada vefat etti turkiyedeki çalıstığyla 2984 günü var almayadaki günlerini birleştirip emekli edebilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet olabilirsiniz .

 7. Ali dedi ki:

  Merhaba
  Babam insolvenz yaptı ve 3 senesi kaldı
  2 sene hiç bir kurumdan para almasa ve kesin dönüş parasını almak istese insolvenz bitimine 1 sene kala sigorta parasını toptan almaya kalksa el koyarlarmı ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilgili kuruma bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.

 8. mehmet dedi ki:

  merhabalar bizim şöyle bir durumumuz var gerçekten bilgiye ihtiyacım var dedem almanyada 8 yıl kadar çalışıp kesin dönüş yapmış Türkiye de sigortası bulunmuyor kendisi vefaat etti edindiğim bilgi doğruysa almanyadaki hizmeti türkiye de borçlanarak babanneme aylık bağlatmamız mümkün benim sorum dedemin almanyadaki primini iade alıp burdan saydırıp aylık bağlatabilirmiyiz kaç gün şartı var bilgisi olan lütfen yazsın teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1800 gün borçlanarak ölüm aylığı bağlatabilirsiniz;kısmi aylıkta bağlanır yalnız o aylıklar çok düşüktür.

 9. ayhan dedi ki:

  merhabalar benim de almanyadan alacak primlerim var fakat nasıl bir dilekçe sunmam gerektiğini bilmiyorum rica etsem bana bir örnek dilekçe verebilecek biri varmı lütfen teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ikametinize en yakın SGK’dan başvuru belgelerini alabilirsiniz.

 10. faruk dedi ki:

  merhaba
  Babam yaklaşık 20 yıl kardar almanyada sigortalı olarak çalıştı ancak 25/06/2015 tarihinde almanyada inşaatta çalışırken kalp krizi geçirip vefat etti babamla alakalı herhangi bir tazminat vs bir ödeme yapılmadı sadece öğrenci olan kız kardeşime yetim aylığı bağlandı (şuan aylık 50 avro civarı) başkada herhangi bir hak tanınmadı. annem ve babamın resmi nikahları yoktu, size sorum şu olacak kız kardeşim (öğrenci ve 22 yaşında) babamın hangi haklarından yararlanabilir yada nereye nasıl bir başvuru yapmamız gerekir?
  teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kız kardeşinizin aylık dışında başka bir hakkı bulunmamaktadır.

 11. cumhur kablan dedi ki:

  merhaba ben 1990 yıllarında almanyada fabrikada çalıştım.Kreis rendsgurg eckenförde nord deutchland bölgesinde ikamet ettim. bu bölgeye yakın bir yerde bona grosmarket fabrikasında honveschted kasabasında çalıştım.benim ricam istegim almanyada çalıştığım süre ve sigorta giriş tarihim olan hizmet ettigim zamanı türkiyeye nasıl getirtebilirim. beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;prim transferi mi yapmak istiyorsunuz,yoksa borçlanma yapıp emekli mi olmak istiyorsunuz ?

 12. Ali Cahit çelebi dedi ki:

  1965 doğumluyum Türkiye’de çalışmışlıgım var 1200 gün 1988 yılında Almanya’ya geldim 2012 yılında Avusturya’ya taşındım burda çalışıyorum.1989 yılından beri Alman vatandaşıyım ben pirimlerimi Türkiye’ye taşırsam SGK artan pirimi bana ödermi? Avusturya’da bulunduğum süre Almanya’ya dahil olurmu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda belirttik.

 13. sahin dedi ki:

  merhaba ben 2 sene sigortalı türkiyede çalışdım ve almanyadayım yine o sigortamdan almanyada paramı nakit olarak geri alabiliyormuyum?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Türkiyedeki sigortanızı 60 yaşında toptan ödeme olarak geri alabilirsiniz.

 14. ilhan Yılmaz dedi ki:

  Merhaba, Almayada 1-2 sene çalışmışlığım var o sigorta günlerimi SGK ‘ya aktarabilirmiyim ama 20 sene oldu kesin dönüş yapalı.Ve oluyorsada başlangıç olarak sayılırmı acaba ve bir yol gösteririseniz sevinirim iyi günler dilerim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;başlangıç sayılır.Eksik günlerinizi tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

 15. Bayram dedi ki:

  Merhaba.babam almanyadan emekli.80 yaşında ve türkiye de yaşıyor.almanya mevzuatında dededen toruna yetim maaşı bağlanır diye bir makale okudum.bunu açıklarmısınız.babamın vefatı halinde 18 yaşını doldurmamış torunlarına yetim maaşı bağlanırmı.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;konu hakkıda bilgim yok;ancak Almanya kız çocuğuna bile aylık bağlamıyor.Bu nedenle toruna aylık bağlamazlar.

 16. Gürbüz dedi ki:

  Merhaba 14 yıl almanyada calistim.2 bucuk yildir turkiyedeyim ve 2 yildir turkiyede sigortali olarak calismaktayim.Bu sure zarfinda almanyadan hic bir odeme almadim issiz parasi vs.. gibi..Almanyadaki primlerimin iadesini istiyorum.Gerekli olan sartlari okudum fakat 2 yillik bekleme suresi nedir ve zorunlu sigortali olmak nedir? Bu konular hakkinda bilgi almak istiyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda belirttik.

 17. So64 dedi ki:

  Almanyada sigorta primini Mesela 10 bin ben,10 binde isyeri yatırdıysa. Toplam 20 bin diyelim.
  Bunun sadece 10 bininimi alırız.
  bu netmi yoksa brütmü ödeniyor
  ve
  yasal faiziylemi veriyorlar.
  Kesinti olurmu.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kendi adınıza yatmış tüm primlerin iadesini isteyebilirsiniz.

 18. emir dedi ki:

  merhaba babam 20 yıl almanyada çalıştı sonra donuş yaptı turkıyeye 20 sene turkıyede kaldı 1970 senelerinde şimdi öldü ölüm parası alabılıyormuyuz çalıştığı yıllar için yalnız dönüş yaparken prim iadesi aldı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;cenaze ödeneğinde 5 yıllık zamanaşımı olduğundan dolayı ödeme alamazsınız.

 19. Yılmaz dedi ki:

  Babam 10 yıl önce vefat etti 1968 – 1977 yılları arasında Almanya’da çalışmış. İşçi payı sigorta primlerini biz evlatları olarak alabiliriz miyiz
  En küçük evladı 42 yaşında

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,alamazsınız hak sahibi değilsiniz çünkü

   1. Yardım dedi ki:

    Vefat eden babanın Almanya daki İşçi payı sigorta primlerini, sosyal güvencesi olan (Emekli maaşı alan) Dul olan kızı alabilirmi

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba,25 yaşından büyük kız çocuklarına Alman sigorta kurumu herhangi bir ödeme yapmıyor

 20. Yardım dedi ki:

  Ahmet Bey vefat edenin sigorta primleri Almanya devletine mi kalıyor. Konsolosluğu müracaat edip toplu para damı alınmıyor. Yani o primlerin karşılığı hiç bir şekilde alınamıyor mu. Bir yolu yokmu yatan primlerin alınması anlamında

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hak sahibi olmadığınız için ödeme yapılmaz ama ülkelerin mevzuatı farklı başvurma hakkınız var.

 21. Rasim dedi ki:

  Merhaba 1969-2015 yılları arası almanyada yaşayan abim 2015 yılında öldü evli değildi ve geriye kalan Annem ve 3 kardeşi bizler bu zamana kadar almanyada ödenmiş olan geri prim iadelerini alabilirmiyiz ve alabiliyorsak nasıl bir yol çizmemiz gerekiyor bu konuda bilgiye ihtiyacımız var teşekkürler.

 22. murat demirtaş dedi ki:

  merhaba ben 1987 1993 arası almanyada kaldım calışdım1993 de kesin donüş yaptım şimdi ise 1999 dan buyana esnaf bagkur u yatırıyorum 01,12,1971 dogumluyum emekli olmak istiyorum ssk sosyal sigortalarından olabilirmiyim olursam nasıl yapmam gerekiyor
  bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla murat demirtaş

 23. özgür dedi ki:

  “İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da mecburi sigortalı olunur ise, iki yıllık bekleme süresi her defasında mecburi sigortalılığın sona ermesinden sonra başlamaktadır.”

  Merhaba, anlamadığım bir konu var mesela ben Almanya’da 2 yıl çalıştım daha önce TR de çalışıyordum ve Türkiye’ye dönüş yaptım ve bir iş buldum. İş bulduğum için Almanya’daki sigorta primlerini transfer edemiyorum çünkü bekleme süresi yeniden başlıyor. Mesela, bu ay emekli oluyorum bu durumda son sigortam bu ay yattı ve ben yine 2 yıl beklemek zorunda mıyım ? Evet ise, şuan emekli olduğumda 2 lira alıyorsam 2 yıl sonra Almanya’daki primler transfer olduğunda tekrar mı hesaplatmam gerekiyor ?

 24. murat demirtaş dedi ki:

  annem almanyada yaşıyordu cenaze sigortası vardı türkiyede mefaat etti cenaze sigortasından para alabilirmiyim cenaze masrafları olarak yada farklı

 25. murat demirtaş dedi ki:

  sel ahmet hocam cevap bekliyorum

 26. Ali dedi ki:

  Ahmet Bey iyi Akşamlar benim annem babam vefat etti Almanyada dört beş sene önce yatırılan primleri iadesini ben yetişkin oğlu olarak yüzde 56 engelli raporum var alma hakkım varmı türkyede yaşıyom SGK sordugumda var degindi yoksa yeni kanunmu çıktı yorumlarınızı okudum yetimler alabilir diye çevaplamışınız neyin dogru neyin yanlış oldunu sizden öğrenmek istedim şimdiden teşekürler saygılar,