Almanya’dan prim iadesi (transferi) nasıl alınır?

Almanya’da çalışması bulunan Türk vatandaşı kendisinin ya da hak sahiplerinin yazılı talebi üzerine kendisi adına Almanya’da yatmış olan primlerin iadesini alabilmektedir. Peki Almanya’dan prim iadesi nasıl alınır, şartları nelerdir? İşte tüm detaylar.

Almanya’dan prim iadesi alabilmek için başvurular nereye yapılır?

Almanya’dan prim iadesi için başvurular ikamet yerine en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılabilmektedir.

Almanya’dan prim iadesi alabilmek için hangi şartlar aranır?

-Türk vatandaşı olan bir sigortalıya primlerinin iade edilmesindeki ön koşul iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanya’yı terk etmiş olmasıdır.

-Bekleme süresinin başlangıcı mecburi sigortalılığın sona erdiği tarihtir. Almanya ve Türkiye’ deki mecburi sigortalılık eşdeğer olup Almanya’da kazanç yerine geçen ödemeler olarak kabul edilen işsizlik parası,  işsizlik yardımı veya 01 Ocak 2005’ten sonra işsizlik parası veya hastalık parası gibi ödemeler mecburi sigortalılık olarak işlem görmekte ve bekleme süresi bu tür ödemelerin bitiminde başlamaktadır.

-İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da mecburi sigortalı olunur ise, iki yıllık bekleme süresi her defasında mecburi sigortalılığın sona ermesinden sonra başlamaktadır.

-Tutuklu olarak geçen süreler ile 5510 sayılı Kanun bu Kanunla mülga kanunlar hükümlerine göre isteğe bağlı sigortaya prim ödenen süreler, bekleme süresini etkilemez.

-17/03/1987 tarihine kadar Almanya’yı terk etmiş vatandaşlarımız Türkiye’de mecburi sigortalı olsalar bile bekleme süresinden etkilenmezler, istedikleri takdirde primleri iade edilir.

-Ayrıca, 65 yaşını doldurdukları halde her iki ülkedeki prim ödeme süreleri toplamı 5 yılı bulmayan vatandaşlarımızla 24 aylık bekleme süresine tabi olmadan prim iadesi isteğinde bulunabilirler.

almanya prim transferi iadesi nasıl yapılır

Prim iadesi hak sahiplerine nasıl yapılır?

Bekleme süresi dolmamış olması sebebiyle, ölümden dolayı aylık hakkı yoksa, Alman emeklilik sigortası primlerinin dul erkeğe, dul kadına veya yetimlere iade edilmesi mümkündür. Alman ve Türk sigorta süreleri, bu koşulların incelenmesinde birleştirilirler.

Yetimler prim iadesi alabilir mi?

Yetimlerin prim iadesine hak kazanabilmeleri için, Alman emeklilik sigortasından yetim aylığında aranan kişisel koşulların olması gerekir.
Diğer bir ifade ile yetim aylığı bağlanması şartlarını (18 yaşını doldurmamış veya tahsilde – mesleki eğitimde bulunan yahut engelli bir durum nedeni ile kendi geçimini sağlayamayacak durumda olup, 27 yaşını doldurmamış yetimler) taşıması gerekir. 15 yaşını doldurmuş yetimler dilekçe verme hakkına sahiptirler.

Birden fazla yetim olduğunda prim iadesi tutarı eşit olarak paylaştırılır.

Almanya’dan hangi primlerin iadesi yapılır?

-Sigortalı adına ödenmiş olan primlerin yarısı yani sigortalı hissesi iade edilmektedir.

Hastalık parası, yaralı parası gibi sürelere ait sigortalının bizzat üstlendiği primlerin tamamı iade edilmektedir.

-Kısmi aylık bağlanmış olmakla birlikte yurtdışı hizmet borçlanması yapmak, sigortalı bir işe girip aylığını kestirip bu arada askerlik borçlanması yaparak, isteğe bağlı sigortaya prim ödeyerek veya çalışarak tam aylığa hak kazananların primleri de iade edilmektedir.

Almanya’dan hangi primlerin iadesi yapılmaz?

 -Sigortalının katkıda bulunmadığı, işsizlik parası, işsizlik yardımı ve çocuk yetiştirme gibi sürelere ait primler iade edilmemektedir.

-Herhangi bir emeklilik (Almanya) sigortası tarafından yapılmış bir aylık ödemesi veya rehabilitasyon (kur tedavisi) tedbirleri ile kendisi eşi veya çocukları için verem hastalığı gibi özel hastalıklar nedeniyle yapılan yardımlardan önceki sürelere ait primler iade edilmemektedir.

-Aylık ödemesi veya rehabilitasyon tedbirlerinden yararlanmış sigortalıya, bundan sonraki süreler için prim iadesi yapıldığında, primi iade edilmeyen sürelere ait primlerde iptal edilmekte, bu sürelere istinaden daha sonra aylık dahil herhangi bir yardım yapılmamaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

73 Yorum

 1. 31.03.2018 almanyada işimi sonlandirdim para iademi bekliyorum 2 seneyi geçti çalışmam turkiyede emekliyim ne zaman para iadem gelir

  1. Merhaba
   Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne, prim iadesine ilişkin yazılı dilekçe ile başvurunun ardından para iadeniz geldiğinde tarafınıza bilgilendirme yapılır.

 2. Merhaba eşimin vefat etmiş babasının 1970ile1980 senelerinde almanyada caluşmışlıgı vardır ordan hiç bşr hakkını almadan kesın donuş yapmış ve turkiyeden emekli olmş ve 1995 vefat etmiştir eşimin bu almanyadski babadının primlerini alma durumu vardır

  1. Merhaba
   Almanya’da çalışması bulunan Türk vatandaşı kendisinin ya da hak sahiplerinin yazılı talebi üzerine kendisi adına Almanya’da yatmış olan primlerin iadesini alabilmektedir.
   Almanya’dan prim iadesi için başvurular ikamet yerine en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılabilmektedir.

   1. Sigortaya gıttım bu konu hakkında bilgileri yok sigortalının eşi hariçinde alamaz dıyorlar ve eşimin babasının almanyada hangı sigortaya kayıtlı oldugunu bilmiyoruz bunu nasıl ogrenebılırız sgk dakıler bunu bilmediklerini soyledılet

    1. Merhaba
     Yurt dışında çalıştığı yeri öğrenmeniz gerekli buradan yola çıkarak soruşturma yapabilirsiniz.

 3. Merhaba , babam 1968 den itibaren 15 sene annemde 1973 den itibaren 10 sene Almanya’da çalıştılar.Babam 1983 te Türkiye’ye kesin dönüş yaptığımızda prim borçlarını ödeyip Türkiye’den emekli oldu.Annem ve babam Almanya’dan ayrılırlar annemin çalıştığı firmadan anneme bir toplu para verilmis.Bu para nedir bilmiyorum.Yipranmami sigorta iadesi mı?Annem aynı zamanda 1975 ve 1977 yıllarında olmak üzere Almanya’da 2 dogum yaptı.Annemin Almanya devletinden herhangi bir şekilde emeklilik ödemesi alması mümkün müdür? Gerek doğum yönünden gerekse 10 yıllık çalışması karşılığı yada her ikisinin birleşiminden dolayı olarak.Annem şu anda 65 yaşını geçmiş durumdadır.Biz Türkiye’ye 1983 yılında geri döndük.

  1. Merhaba
   Almanya’dan prim iadesi için başvurular ikamet yerine en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılabilmektedir.

 4. Merhaba annem1975 de almanyada bulunmuş çocuk bakıcısı olarak. Turkiyede emekliliği yok 1962 doğumlu. Annem almanyada bulunduğu zamanda prim yatmış midir bunu nasıl öğrenebilirim yatmış ise emekli olabilir mi

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne giderek sorgulama yapmanız gerekmektedir.

   1. Meraba babam 23 yıl önce vefat etti 6 yıl almanyada çalıştı hangi yıllarda calistiginin net tarihini nasil öğrenebiliriz acil bilgi lazım tapu işlemleri icin

 5. Merhaba babam Almanya 25 yoldur çalışıyodu emeklilik hakkı dolmasını rağmen emekli olmadı çalışmaya devam etti bu yaz vefat etti ordaki hakları nelerdir nasıl bi yol izlemeliyiz

  1. 25 yıl çalıştım almanyada 2016 senesinde turkiyeye kesin dönüş yaptım sgk dan pirim iadesi dilekçesi verdim 06.09.2019 tarihinde ama halen bir cevap gelmedi ne yapmam lazım kaç ayda cevap veriliyo

   1. Merhaba
    Şuan için beklemede kalmalısınız. Dünyanın gündemi malum, virüs salgını nedei ile durum sakinledikten sonra bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne giderek gerekirse tekrar dilekçe verebilirsiniz.

 6. Prim iadesi için başvurumu yaptım. Evraklar pendik sgk aracılığıyla temmuz2019 da gönderilfi ama bir cevap alamadım
  Nasıl ve nerden takip exebilirim

 7. Merhaba, ben 35 yıl almanyada çalıştım, 2017 de kesin dönüş yaptım ve 08.2017 den beri buradan yurtdışı borçlanmasıyla emekliyim. Alman emeklilik kasasından prim iadesi yapmak istiyorum. Bu yurtdışı borçlanması yaptığım senelerin primini bana iade ederlermi, yoksa borçlanma yaptığım yılların primini keserlermi?

 8. 1995 yılında 4 ay almanyada sigortalı çalışmam var türkiyede basvurarakprim gün ve emeklilik için türkiyedeki sisteme eklenebilir mi eklenirse (emekliliği erkene çekme gibi) elimde almanyadaki sigorta vs ilgili hiçbir belge yok bir yol gösterirmisiniz

 9. Merhaba ben almanyada 15 yıl calıstım turkıyeye kesın dönüş yaptım 2 yıl sonrada prım ıadesı ıcın SGK dan bas vurdum fakat almanyadan 5ay gectı hala prımlerım hesaba yatırılmadı bu ne kadar surer bu

 10. sayın ahmet bey ben almanyadan kesin donus yaptın pirim iadesi başvurusuda yaptın para iadesi kaç gün sürer

 11. Ahmet Bey iyi Akşamlar benim annem babam vefat etti Almanyada dört beş sene önce yatırılan primleri iadesini ben yetişkin oğlu olarak yüzde 56 engelli raporum var alma hakkım varmı türkyede yaşıyom SGK sordugumda var degindi yoksa yeni kanunmu çıktı yorumlarınızı okudum yetimler alabilir diye çevaplamışınız neyin dogru neyin yanlış oldunu sizden öğrenmek istedim şimdiden teşekürler saygılar,

 12. annem almanyada yaşıyordu cenaze sigortası vardı türkiyede mefaat etti cenaze sigortasından para alabilirmiyim cenaze masrafları olarak yada farklı

 13. “İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da mecburi sigortalı olunur ise, iki yıllık bekleme süresi her defasında mecburi sigortalılığın sona ermesinden sonra başlamaktadır.”

  Merhaba, anlamadığım bir konu var mesela ben Almanya’da 2 yıl çalıştım daha önce TR de çalışıyordum ve Türkiye’ye dönüş yaptım ve bir iş buldum. İş bulduğum için Almanya’daki sigorta primlerini transfer edemiyorum çünkü bekleme süresi yeniden başlıyor. Mesela, bu ay emekli oluyorum bu durumda son sigortam bu ay yattı ve ben yine 2 yıl beklemek zorunda mıyım ? Evet ise, şuan emekli olduğumda 2 lira alıyorsam 2 yıl sonra Almanya’daki primler transfer olduğunda tekrar mı hesaplatmam gerekiyor ?

 14. merhaba ben 1987 1993 arası almanyada kaldım calışdım1993 de kesin donüş yaptım şimdi ise 1999 dan buyana esnaf bagkur u yatırıyorum 01,12,1971 dogumluyum emekli olmak istiyorum ssk sosyal sigortalarından olabilirmiyim olursam nasıl yapmam gerekiyor
  bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla murat demirtaş

 15. Merhaba 1969-2015 yılları arası almanyada yaşayan abim 2015 yılında öldü evli değildi ve geriye kalan Annem ve 3 kardeşi bizler bu zamana kadar almanyada ödenmiş olan geri prim iadelerini alabilirmiyiz ve alabiliyorsak nasıl bir yol çizmemiz gerekiyor bu konuda bilgiye ihtiyacımız var teşekkürler.

  1. Merhaba ben 1992de çalışma maya başladım 1997de işten çıkarıldım 1sene işsizlik maaşı aldım 1998de kesin dönüş yaptım 1ayligini Türkiye ye sigortama saydirip geri kalan seneler imin parasını alabilirmiyim

 16. Ahmet Bey vefat edenin sigorta primleri Almanya devletine mi kalıyor. Konsolosluğu müracaat edip toplu para damı alınmıyor. Yani o primlerin karşılığı hiç bir şekilde alınamıyor mu. Bir yolu yokmu yatan primlerin alınması anlamında

 17. Babam 10 yıl önce vefat etti 1968 – 1977 yılları arasında Almanya’da çalışmış. İşçi payı sigorta primlerini biz evlatları olarak alabiliriz miyiz
  En küçük evladı 42 yaşında

   1. Vefat eden babanın Almanya daki İşçi payı sigorta primlerini, sosyal güvencesi olan (Emekli maaşı alan) Dul olan kızı alabilirmi

 18. merhaba babam 20 yıl almanyada çalıştı sonra donuş yaptı turkıyeye 20 sene turkıyede kaldı 1970 senelerinde şimdi öldü ölüm parası alabılıyormuyuz çalıştığı yıllar için yalnız dönüş yaparken prim iadesi aldı

   1. Merhaba dedem 1968 1970 yıllarında Almanya’da sigortalı olarak çalışmış vefat etmiş daha sonra çocukları 2 yıllık sigorta primlerini isteyebilir mi yoksa. Zaman aşımı nedeniyle iptal mi olmuştur teşekkürler ?

    1. Ben 26 sene çalışmışlıgım var almanyada başlangıç 19852009da kesindönüş yaptım buradan yurtdışı borçlanması yaptım emekli oldum pirimimi nasıl alabilirim

     1. Merhaba
      Almanya’dan prim iadesi için başvurular ikamet yerine en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılabilmektedir.

 19. Almanyada sigorta primini Mesela 10 bin ben,10 binde isyeri yatırdıysa. Toplam 20 bin diyelim.
  Bunun sadece 10 bininimi alırız.
  bu netmi yoksa brütmü ödeniyor
  ve
  yasal faiziylemi veriyorlar.
  Kesinti olurmu.

 20. Merhaba 14 yıl almanyada calistim.2 bucuk yildir turkiyedeyim ve 2 yildir turkiyede sigortali olarak calismaktayim.Bu sure zarfinda almanyadan hic bir odeme almadim issiz parasi vs.. gibi..Almanyadaki primlerimin iadesini istiyorum.Gerekli olan sartlari okudum fakat 2 yillik bekleme suresi nedir ve zorunlu sigortali olmak nedir? Bu konular hakkinda bilgi almak istiyorum.

 21. Merhaba.babam almanyadan emekli.80 yaşında ve türkiye de yaşıyor.almanya mevzuatında dededen toruna yetim maaşı bağlanır diye bir makale okudum.bunu açıklarmısınız.babamın vefatı halinde 18 yaşını doldurmamış torunlarına yetim maaşı bağlanırmı.

  1. Merhaba;konu hakkıda bilgim yok;ancak Almanya kız çocuğuna bile aylık bağlamıyor.Bu nedenle toruna aylık bağlamazlar.

 22. Merhaba, Almayada 1-2 sene çalışmışlığım var o sigorta günlerimi SGK ‘ya aktarabilirmiyim ama 20 sene oldu kesin dönüş yapalı.Ve oluyorsada başlangıç olarak sayılırmı acaba ve bir yol gösteririseniz sevinirim iyi günler dilerim

 23. merhaba ben 2 sene sigortalı türkiyede çalışdım ve almanyadayım yine o sigortamdan almanyada paramı nakit olarak geri alabiliyormuyum?

 24. 1965 doğumluyum Türkiye’de çalışmışlıgım var 1200 gün 1988 yılında Almanya’ya geldim 2012 yılında Avusturya’ya taşındım burda çalışıyorum.1989 yılından beri Alman vatandaşıyım ben pirimlerimi Türkiye’ye taşırsam SGK artan pirimi bana ödermi? Avusturya’da bulunduğum süre Almanya’ya dahil olurmu?

 25. merhaba ben 1990 yıllarında almanyada fabrikada çalıştım.Kreis rendsgurg eckenförde nord deutchland bölgesinde ikamet ettim. bu bölgeye yakın bir yerde bona grosmarket fabrikasında honveschted kasabasında çalıştım.benim ricam istegim almanyada çalıştığım süre ve sigorta giriş tarihim olan hizmet ettigim zamanı türkiyeye nasıl getirtebilirim. beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

 26. merhaba
  Babam yaklaşık 20 yıl kardar almanyada sigortalı olarak çalıştı ancak 25/06/2015 tarihinde almanyada inşaatta çalışırken kalp krizi geçirip vefat etti babamla alakalı herhangi bir tazminat vs bir ödeme yapılmadı sadece öğrenci olan kız kardeşime yetim aylığı bağlandı (şuan aylık 50 avro civarı) başkada herhangi bir hak tanınmadı. annem ve babamın resmi nikahları yoktu, size sorum şu olacak kız kardeşim (öğrenci ve 22 yaşında) babamın hangi haklarından yararlanabilir yada nereye nasıl bir başvuru yapmamız gerekir?
  teşekkürler

 27. merhabalar benim de almanyadan alacak primlerim var fakat nasıl bir dilekçe sunmam gerektiğini bilmiyorum rica etsem bana bir örnek dilekçe verebilecek biri varmı lütfen teşekkür ederim

 28. merhabalar bizim şöyle bir durumumuz var gerçekten bilgiye ihtiyacım var dedem almanyada 8 yıl kadar çalışıp kesin dönüş yapmış Türkiye de sigortası bulunmuyor kendisi vefaat etti edindiğim bilgi doğruysa almanyadaki hizmeti türkiye de borçlanarak babanneme aylık bağlatmamız mümkün benim sorum dedemin almanyadaki primini iade alıp burdan saydırıp aylık bağlatabilirmiyiz kaç gün şartı var bilgisi olan lütfen yazsın teşekkürler.

  1. Merhaba;1800 gün borçlanarak ölüm aylığı bağlatabilirsiniz;kısmi aylıkta bağlanır yalnız o aylıklar çok düşüktür.

  2. Babaannenizin almanyadan dul emeklilik hakkı var. İlinizdeki SGK üzerinden başvurabilirsiniz

 29. Merhaba
  Babam insolvenz yaptı ve 3 senesi kaldı
  2 sene hiç bir kurumdan para almasa ve kesin dönüş parasını almak istese insolvenz bitimine 1 sene kala sigorta parasını toptan almaya kalksa el koyarlarmı ?

  1. Merhaba, ben 35 yıl almanyada çalıştım, 2017 de kesin dönüş yaptım ve 08.2017 den beri buradan yurtdışı borçlanmasıyla emekliyim. Alman emeklilik kasasından prim iadesi yapmak istiyorum. Bu yurtdışı borçlanması yaptığım senelerin primini bana iade ederlermi, yoksa borçlanma yaptığım yılların primini keserlermi?
   Saygılarımla
   Hasan A.

 30. merhaba babam almanyada vefat etti turkiyedeki çalıstığyla 2984 günü var almayadaki günlerini birleştirip emekli edebilirmiyim

 31. İyi akşamlar,annem 10 yıl almanyada çalıştıktan sonra kesin dönüş yaptı.şu an yaşı 76 bulunduğumuz ilin sgk.başvurduk türkiyeden emekli olabilirmi diye,bizden sgk almanyadaki
  sigorta kurumundan yatan primlerinin dükümanını istiyor.almanyada hiç bir tanıdık yok bu yatan primleri gösterir listeyi nasıl temin edebiliriz.
  aydınlatırsanız çok memnun kalacağım.
  saygılarımla,
  yener..

 32. Merhabalar ben almanyadan 37.sene sonra kesin dönüş yaptım…Turkiyede 5.ay ayrı ayrı şirketlerde çalıştım…1,5 seneden beri çalışmıyorum…Almanyadaki Emekli Prim’mi almak için ne zaman başvurmam lazım…birde tek benim ödediğim Primleri mi alabiliyorum.. 3.sorum…Prim’im bana veya hesabına na zaman gelir….Teşekkürler

   1. Merhabalar ben 6 sene almanyada yasadim 6 ay normal çalıştım ve 1 sene 3 ay ceza evinde çalıştım odaki primlerimi nasıl alabilirim nereye baş vurmam gerek 1 ay önce yurt dışı oldum böyle bir hakim varmı

 33. 2002-2003 yılları arasında almayada türk şirketiyle gidip çalıştım pirimim çok az yattı tüm çalıştığım günlerimi isteyip yatan günlerimi çıkartıp geriye kalan primleri borç lanabilirmiyim bilgilendirirseniz teşekkürler ederim

  1. Merhaba. Almanya’daki sigortalı çalışmalarınız için primlerinizi Türkiye’ye aktarabilirsiniz. SGK hizmete yeten kadar parayı keser kalan tutarın size iadesini yapar.

 34. Merhaba Esim (09.02.1977) Türkiyeye döneli 4sene oldu ve hakkini Almanyada öldürdü.Türkiye geldiginden beri Mecbur SSK li .Almanyadaki birikmis emekli parasini toplu nasil alabilir?

  Tesekkürler

 35. Merhabalar babam vefat etti emekliliği için uğraşıyoruz. Yalnız babamın türkiye de sigorta girişi bulunmuyor yurtdisi hizmeti var ve burda askerliği ile birlikte borçlanıp emekli yapmak istiyoruz. 1800 gün tamamlanmazsa 900 gun ile emekli olabilir mi acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu