Küresel piyasalarında petrol fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle Türkiye’de de akaryakıt fiyatları olumsuz etkileniyor. Benzin ve motorinde yeni zamların görülebileceğine dair korkutucu tahminler gelmeye başladı. Petrol fiyatlarının yeniden üç haneli rakamları bulması halinde Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarına zam gelebilir.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş sonrasında geçtiğimiz yıl 140 dolar seviyelerine kadar rekor düzeye gelen petrol fiyatları şu an için 70 – 80 dolar seviyelerinde seyrediyor. Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 82,59 dolar seviyesinde seyrediyor.

BENZİN VE MOTORİNE ZAM GELEBİLİR!

Akaryakıt zammına ilişkin küresel piyasalardan ilk sinyaller gelmeye başladı. Benzin ve motorin başta olmak üzere akaryakıt piyasalarında şayet brent petrolün yeninden üç haneli rakamları görmesi halinde zamların gelebileceği aktarılıyor. Türkiye’de hem döviz kurundaki hareketlilik hem de küresel piyasalarda yaşanan artışlarla beraber akaryakıt fiyatları bir hayli artış gösterdi.

Yeniden petrol fiyatları küresel piyasalarında artış göstermesin de ise dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de talep toparlanmasına ilişkin beklentilerin etkili olduğu ifade ediliyor. Konya ilişkin gelen tahminler ise Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında yaşanacak artışlara işaret ediyor.

PETROL FİYATLARINDA ARTIŞ BEKLENTİSİ SÜRÜYOR!

Fiyatların yukarı yönlü desteklenmesinde özellikle salgın sonrasında Çin’in yeniden önceki seviyelere geleceği beklentisi sürüyor. Ekonomik aktivitenin hızlı bir şekilde salgın öncesi seviyelere gelmesi beklendiği aktarıldı.

Rusya’nın petrol talebinde de toparlanma işaretlerinin belirginleştiği kaydedildi. Petrol üretiminde kesintiye gideceği yönünde beklentiler ise arz endişelerine yol açarak fiyatlardaki yükselişe katkı sunuyor. Diğer yandan ABD Merkez Bankası (FED) tarafından nihai faiz oranının beklenenden daha yüksek bir seviyede belirleyeceği ve bu durumunda da petrol talebini olumsuz etkileyebileceği aktarılıyor. Tüm bu beklentiler petrol fiyatlarının iki arada sıkışmasına neden olduğu ifade edildi.

PETROL FİYATLARINDA GELECEK TAHMİNLERİ BELLİ OLDU!

Dünyanın önde gelen petrol ve akaryakıt ticaret şirketlerinden Vitol Group, petrol fiyatlarında bu yıl içinde üç haneli rakamların görülebileceğini söyledi. Talebin yılın ikinci yarısı rekor seviyelere geleceğini düşündüklerini söyledi.

BofA ise brent petrolün 2028 yılına kadar 60 – 80 dolar/varil seviyelerinde ortalama fiyattan işlem göreceğini düşündüğünü aktardı.

Editör: TE Bilisim