7 İlde Tarım Arazileri Ücretsiz Olarak Çiftçilere Verilecek!

7 İlde Araziler Ücretsiz Olarak Çiftçilere Verilecek! Korona virüsü tüm dünyada dengelerin yer değiştirmesine sebep olmuştur. Türkiye gıda için önemi oldukça büyük olan bir adım atmaktadır. Öyle ki hazine arazilerini ekim için çiftçiye ücretsiz olarak sunacağını açıklamış bulunmaktadır. Çiftçiye ücretsiz olarak dağıtılacak olan hazineye ait arazilerde dağıtım işleminin ardından ekim işlemi hemen başlatılması planlanmaktadır. Korona virüsü nedeni ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Örgütü tarafından gelen bir açıklamaya göre, korona virüsü nedeni ile bazı ülkelerin gıda sıkıntısı yaşabileceklerini belirtmiş olmaktadır.

Türkiye yapılan açıklamalar neticesine göre gıda stoklarının yeterli olduğunun açıklamasını yapsa da hazırlıklarına şimdiden başlamış bulunmaktadır. Tarım ve Orman ile Çevre Şehircilik Bakanlıkları tarafından gelen son dakika açıklamalarına göre de Hazine’ye ait olan atıl durumdaki tarım alanlarının çiftçiye bedelsiz olarak verilmesi çalışmalarının başlandığı belirtilmektedir. Başlatılan projenin kapsamı ile ilgili olarak açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konu ile ilgili şu açıklamaları yapmış bulunmaktadır. Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi kapsamında yaklaşık olarak 9.7 milyon metrekareye sahip ekilebilir tarım arazisinin kira bedeli ve ecrimsil bedeli alınmaksızın çiftçilerimizin kullanımına açılacağını belirtmektedir.

Hazineye Ait Araziler Çiftçiye Ücretsiz Verilecek!

Hazineye Ait Araziler Çiftçiye Ücretsiz Verilecek! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konu ile ilgili açıklamasında 9.7 milyon metrekare arazinin ilk olarak çiftçilere ücretsiz olarak kullanıma sunulacağını belirtmiş bulunmaktadır. Bakan Kurum üretimin artmasının son derece hayati önem taşıdığı belirtmektedir. Bu kapsamda da çiftçilerimizin ekim yaparak ekonomiye katkı sağlayacaklarının da altını çizmektedir. Belirtilen projenin Türkiye geneline yayılmasını amaçladıklarını belirtmektedir.

Başlatılan çalışma kapsamında ilk olarak yazlık ekimi uygun bitkiler kapsamında hububat baklagiller, yağlı tohumlat ve yem bitkileri gibi bitkilerin ekimine başlanacak. Yapılan çalışmaların da takibini il ve ilçe tarım müdürlükleri yapacaklar. Bu kapsamda çiftçiye ücretsiz olarak sunulacak olan arazilerin olduğu 7 ilimiz aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Erzincan,
 • Kars,
 • Kayseri,
 • Bingöl,
 • Erzurum,
 • Sivas
 • Muş

7 İlde Proje Başvuru Şartları Nelerdir?

7 İlde Proje Başvuru Şartları Nelerdir? Yazlık ekilebilir tohumlar ile ekim işlemine çiftçilere ücretsiz olarak verilecek olan Hazineye ait tarım arazilerinde başvuruda bulunacak olan çiftçileri için başvuru şartları aşağıda belirtilmiş bulunulmaktadır. İlk olarak 7 ilimizde başlanacak olan proje kapsamında aynı parsele birden fazla çiftçinin başvuruda bulunması durumunda ekim için istenecek kriterler şöyledir.

 • Projeye başvuruda bulunan çiftçiler için bir puanlama sistemi oluşturulacak,
 • Çiftçinin o köyde ikameti son derece önemli olmaktadır,
 • Hangi ürünleri ektiği, üretilen ürün arz açığı olup olmadığı puanlama sistemini etkilemekte olacak,
 • Kadın, genç çiftçi ve ziraat mühendisi başvuruda bulunması durumunda puan durumu artacaktır.

Araba Sahibi Olmak İsteyenlere İş Bankası’ndan 60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Kampanyası

PTT İhtiyaç Kredisi Borç Erteleme Kampanyası Başlattı

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Para Yardımı Sorgulama

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu