6736 Yapılandırma Vergi İlk Taksiti Ödemeyenler ile İlgili Düzenleme

19.08.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 Sayılı Alacakların Yapılandırılması sayılı kanun ile 2016/06 dönemi ve öncesinde vergi borcu olanlar da bu borçlarını peşin ya da taksitli seçenekleri ile yapılandırmıştı. 6736 Sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan vergi borçları için yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi 30 Kasım 2016 tarihiydi. Ancak bu tarihte bankaların yapılandırma tahsitlatlarında problem yaşaması, vergi dairelerinin de gece geç saatlere kadar açık olmasına rağmen tahsilatların tamamını alamaması çoğu kişinin ilk taksiti ödeyememesine ve yapılandırmalarının bozulmasına sebep olmuştur. Peki 6736 yapılandırma ilk taksiti ödemeyenler ile ilgili bir düzenleme olacak mı? 6736 vergi yapılandırma ilk taksit süresi uzatıldı mı ? İşte detaylar;

6736 Vergi Yapılandırma İlk Taksit Son Ödeme Tarihi Uzatıldı mı?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan vergi borçları için ilk taksit son ödeme tarihi 30 Kasım 2016 tarihi idi. Bu tarihte gün sonuna kadar ödeme yapamayan mükelleflerin yapılandırmaları bozuldu. Zira 6736 sayılı Kanunda diğer yapılandırma kanunlarından farklı olarak ilk iki taksitin ödenme zorunluluğu bulunmamaktadır. Hal böyle olunca ilk taksiti ödemeyenlerin yapılandırmaları bozulmuştur.

6736 Sayılı Yasa Kapsamında yapılandırılmış SGK borçları yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi 02 Ocak 2017 iken yine bankalarda yaşanan tahsilat problemleri nedeni ile SGK aynı gün ilk taksit için son ödeme tarihinin 09 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldığını açıklamıştı. Ortadaki mağduriyet vatandaştan kaynaklı olmayınca SGK’dan düzenleme hemen geldi. Ancak Gelir İdaresi bu duyarlılığı göstermedi. Hala 6736 yapılandırma ilk taksit ödemeyenler düzenleme bekliyor.

Yetkililer ile yaptığımız görüşmeler neticesinde 6736 vergi yapılandırma ilk taksitini ödeyemeyenler ile ilgili bir düzenleme olacağı ve 6736 vergi yapılandırma ikinci taksit son ödeme tarihine kadar birinci ve ikinci taksiti ödeyenlerin yapılandırma hükümlerinin devam edebileceği şeklinde bir düzenleme üzerinde çalışıldığı şeklinde bir açıklama yapıldı. 

6736 Vergi Yapılandırma İkinci Taksit Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılmış vergi borçları için yapılandırma ikinci taksit son ödeme tarihi 31 Ocak 2017. Eğer ilk taksit ödemeyenler ile ilgili belirttiğimiz düzenleme gelirse her iki taksidi 31 Ocak 2017 son ödeme tarihine kadar ödeyenlerin de yapılandırma hükümleri devam edecek.

Eğer ikinci taksidi yatırıp ikinci taksidi yatırmazsanız yapılandırmanız bozulur. İlk iki taksidin vadesinde ve eksiksiz ödenme zorunluluğu olduğunu unutmayın lütfen

6736 Vergi Yapılandırma Borcu Kredi Kartı ile Nasıl Ödenir?

6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olduğunuz vergi borçlarınıza ait taksitleri ödemek için internet vergi dairesine TC no ile giriş yaptıktan sonra;

 • Borç sorgulama ve ödeme,
 • Yapılandırılmış vergi borcu sorgulama ve ödeme,
 • 6736 Tescil borcu sorgulama ve ödeme,

Menülerini kullanarak 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olduğunuz vergi borcunuzu kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. MERHABA….
  02/01/2017 TARİHİNDE ÖDEME YAPACAKTIM YAPAMADIM. SİSTEM ÇÖKTÜ DEDİLER.
  09/01/207 TARİHİNE UZADI. BİZDE 9’UNA KADAR ÖDERİZ DEDİK. HATA ETTİK SON GÜNE KALDI. BU SEFER BEN RAHATSIZLANDIM. YATIRAMADIM. BİR KAÇ GÜNDÜR YATAKTAYDIM YORGAN DÖŞEK.
  16/01/2017 TARİHİNDE 2,432 TL ÖDEMEMİ ÖDEMEK İÇİN BANKAYA GİTTİM ALMADILAR. ÖDEME YAPICAM BENİ ÇEVİRMEYİN DEDİM. SSK’ YA GİT DEDİLER. SSK’YA GİTTİM GEÇTİ DEDİLER. CEBİMDE PARAM DURUYOR BEKLİYORUM. 1 VE 2. TAKSİTLERİ BİRLEŞTİRİRSENİZ YAPILANDIRMAM BOZULMAZ. ARZ VE TALAEP EDERİM.

 2. Bakanlar Kurulunun yetkisi 30 gün içerisinde uzatma şeklinde idi. Şu anda sadece çıkarılacak yeni bir kanun ile çözüm bulunabilir. O da zor görünüyor. Yetkililerden hiç bir açıklama yapılmaması çok enteresan. Taksit tarihi 31.01.2017. Meclis şu anda anayasa değişikliğine odaklanmış durumda. Siz hala bu olayın 31.01.2017’den önce çözüleceğini düşünüyor musunuz

 3. Gib’na yaptığımız başvurularda yetkinin Bakanlar kurulunda olduğu şu an için böyle bir durumun söz konusu olmadığı yönünde. Teselli bulduğumuz açıklamanız bir yorum mu yoksa resmi kaynaklar ile yaptığınız görüşmeler neticesi midir? Mağduriyet bu kadar ciddi boyutta iken hiç bir resmi kanaldan en ufak bir yorum yapılmaması nedeni ile merakımızı giderirseniz seviniriz

 4. Ramazan bey tüm mercilere konunun çözümü için başvurda bulunuyoruz. Ama mağduriyetin giderileceği yönünde en ufak bir açıklama yok. Tek teselli yönünde bilgi sizden geldi.

 5. teşekkür ederim hocam inşallah düzenleme olur böyle bir anlayış varmı 30 kasım hem peşin hem taksitli ödemelerin son günü idi.peşin ödeyene ek süre verilsin taksitli ödeme yapacaklara verilmesin böyle bir anlayış varmıdır.lütfen bu yanlışın düzeltilmesi lazım.düzeltmelidirler.

 6. BEN YERALTI CEVHER TESPİTİ YAPIYORUM.HAVA MUHALEFETİ VE BOZUK
  PİYASADAN 3 AYDIR TALEP VAR PARA YOK.1.TAKSİTLERİMİ ÖDİYEMİYORUM.LÜTFEN UZATIN……………………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu