6552 yapılandırmam bozuldu ne yapabilirim?

11.09.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6552 Sayılı Torba yasa gereği Sosyal Güvenlik Kurum alacaklarına da yapılandırma imkanı getirilmiş, peşin, 6 taksit,9 taksit, 12 taksit ve 18 taksit seçenekleri ile sigortalılara ödeme imkanı sağlanmıştır.

6552 Sayılı Kanuna göre yapılandırma ihlali sayılan durumlar

6552 Sayılı Kanuna göre ilk taksit son ödeme tarihinden itibaren bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksidinin geç ödenmesi ya da ödenmemesi ve ya bir takvim yılı içerisinde cari primlerden ikiden fazlasının vadesinde ödenmemesi ya da geç ödenmesi yapılandırma ihlali sayılmakta ve üçüncü taksitin ya da primin ödeneceği son günün ardından yapılandırma bozulmaktadır.

6552 yapılandırması bozulanlar ssk bağkur sigortalı

Yapılandırma ihlali yaptığı için yapılandırması bozulan sigortalılar borçlarını tekrar yapılandırıp yapılandıramayacaklarını, yapılandırma kapsamında ödenen primlerin ne olduğunu, yapılandırma iptal olursa hizmetlerin de iptal olup olmayacağını merak etmekteler.

Bu sorulara açıklık getirmekte fayda var düşünüyoruz.Zira son zamanlarda okuyucularımızdan en çok bu yönde soru gelmekte.

6552 yapılandırması iptal olanların ödemiş olduğu primler

Kapsama giren borçları yapılandırılmış olan borçluların, ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemeleri nedeniyle yapılandırmadan yararlanma hakkını kaybetmeleri halinde, ödedikleri tutar kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanmış sayılmaktalar, bakiye alacaklar ise cari usul ve esaslar çerçevesinde tahsil edilmektedir.

Yani yapılandırma kapsamında ödenen taksitler yapılandırma dahilinde borçtan düşmekte.

Yapılandırması bozulanlar borçlarını yeniden yapılandırabilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumunun 6552 Sayılı Kanunun uygulanışı ile ilgili yayımlamış olduğu 2014/26 sayılı genelgesinde “Geçici 60 ıncı maddenin ondördüncü fıkrasında, “Bu madde hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunan borçluların taksit ödeme süresince tahakkuk eden sigorta primlerini çok zor durum olmaksızın bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödememeleri ya da eksik ödemeleri halinde, belirtilen madde hükümlerine göre yapılandırılan borçlarına ilişkin kalan taksitlerini ödeme haklarını kaybederler.” hükmü yer almaktadır. “

Aktif olarak kaydı devam etmeyenler yani cari prim ödemesi bulunmayanlar açısından yapılandırmanın zor durum bildirimi yapılarak yeniden ödenmeye devam etmesi mümkün değil.

2014/26 Sayılı genelgeye göre 6552 sayılı yasa kapsamında bozulan yapılandırmanın yeniden ödenebilmesi için:

-bir takvim yılında yapılandırma ikiden fazla yapılandırma taksidinin aksatılmamış olması,

-Cari primlerin zor durum gerekçesiyle ödenmemiş olmasının 6183 Sayılı Kanun gereği Sosyal Güvenlik Kurumu’nca tespit edilmiş olması gerekmektedir.

Özetlemek gerekirse cari primlerini zor durum sebebiyle ödemediği ve bu yüzden yapılandırması bozulduğu anlaşılan sigortalıların yapılandırılması yeniden yapılmaktadır.

Ancak 6552 Sayılı yasa kapsamındaki taksitlerini aksattığı için yapılandırması bozulanların yapılandırmasının yeniden yapılması mümkün bulunmamaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

62 Yorum

 1. 12 yıl önce bir avukat tutarak memuriyet almış olduğum sicil için dava açmasını istedim fakat davayı avukat davayı zamanında açmayarak davayı zaman aşımından kaybettim bu sefer davayı kaybeden avukat hakkında savcılığa dava açtım avukat davada 3 ay hapis cezası aldı hapiste yatmadı onun hakkında 40 bin tl tazminat davası açtım davaya bakan hakim 1.500 ona para ödemesi için karar verdim ben yargıta ya itirazda bulundum dava benim aleyhime karar vererek dosyayı kapattı hem de itiraz etmemek şartıyla ben ne yapabilirim tekrar dava açabilir miyim davaya itiraz edebilir miyim nereye baş vurabilirim

 2. Merhabalar ,

  Temmuz 2018 yapılandırma sürecinde , sgk ya olan borcumu yapılandırdım , Ek-5 Tarım sigortası kapsamındayım. İlk taksiti agustos sonunda ödedim ancak 2. nin tarihini tamamen unutmaktan kaynaklı atladım. Belirtilen şartlarda ilk 2 taksit ödenmediğinde bozulacağı yazıyor. Zaten şuan yapılandırma borcu ödeme seçeneğinde herhangş bir borç cıkamaktadır.

  Nasıl ödemeye devam edebilirim bilmiyorum. SGK lardan sordum ancak net bir yanıt alamadım.

  Birde SGK bana bağlı olduğum birime gidip kapattrımam gerektiğini söyledi , Yapılandırma bozulduğu için otomatik olarak düşmez mi? Dilekçe vererek kapattırma işlemi yapmalı mıyım? Ayrıca ben kapattırmak istemiyorum ödemek istiyorum .

  Nasıl bir yol izleyeceğimi bilemedim, Yardımcı olur musunuz?

  Teşekkürler,

 3. MERHABA
  BENİM ÖĞRENİM KREDİ VERGİ BORCUM VARDI YAPILANDIRMIŞTIM AMA 2 TAKSİDİNİ ÖDEYEMEDİM VE YAPILANDIRMAM BOZULDU TEKRAR YAPILANDIRMA ŞANSIM VARMI

 4. 6736 kanun yapılandırma da iki taksitten dolayı ihlal oldu..
  7143 sayılı yasayı bekliyordum bilinçli iptal ettim peşin ödemek için gittim… ihlal olduğundan dolayı 7143 yasa kapsamına almadıkları gibi, 1000 tl civarında bir borca 3000 tl civarında bir rakam isteniyor.. ne yapabilirim…

 5. merhaba, 30 nisan 2018 vergi yapılandırmasında öğrenim krediside var mıdır acaba
  teşekkür ederim

 6. Merhaba
  2000 de bağkur girişim var 15 senelik bagkurum var
  1965 doğumluyum (erkek)
  bagkurdan 15 senelik erken emekli olabilir miyim
  Yada kaç sene beklerim.

 7. Merhaba
  2000 de bağkur girişim var 15 senelik bagkurum var
  1965 doğumluyum (erkek)
  Bulgurdan 15 senelik erken emekli olabilir miyim
  Yasa kaç sene beklerim

 8. 6552 yapılandırmasına dahil oldum ve 7 senelik prim borcuma karlışık 6600 tl çıktı ve 6 taksite böldüm
  ilk 3 taksiti ödedim ve daha sonra maddi durumdan dolayı geri kalan 3 taksiti ödeyemedim
  ödediğim 3030 tl sistemde görünüyor ama bana yansayan gün veya herhangi bişe görünmüyor
  burda bana kaç yıllık gün yansıması lazımdı.
  borcun yarısını ödedğim için 3,5 sene yansıması gerekmiyormuydu

  1. Merhaba;borcun olduğu yıllara göre değişiklik gösterir,bu konu ile ilgili sistemden bilgilerinize bakılması gerekiyor.En yakın Sosyal Güvenlik Merkezine başvurabilirsiniz.

 9. merhaba yapılandırılmış öğrenim kredisi borcumun taksitlerinin ilk 8 taksidini ödedim ancak kalan kısımları ödeyemediğim için yapılandırmam bozulmuş tekrar yapılandırmak mümkün mü yada toplu halde ödersem faiz indirimi olur mu

  1. Merhaba;şu an yeni bir yapılandırma yok,toplu ödemenizde faiz indirimi maalesef olmaz.Yeni bir yapılandırmayı bekleyebilirsiniz.

 10. Yapılandırma ödemeleri olarak Nisan 2 son olarak bir haber gördüm dün bunun doğruluk payı var mıdır ?
  Öyle bir durum varsa ne yapılması gerekiyor ?

 11. “Tecil dosyası bozulmuştur” uyarısı aldım, son taksidi ödeyeceğim. Bunu nasıl ödeyebilirim? Bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba;sanırım yapılandırmanızda bir sıkıntı var,Kurumla görüşmenizi tavsiye ediyorum daha sonra ödeme yapabilirsiniz.

 12. geçen yıl yapılan 1yıl önceki yapılandırmada kyk borcumu yapılandırdım ilk taksidimi ödedim fakat 2.taksidi ödeyemedim. çünkü eşim polis okulundaydı ve hiç gelirim yoktu o dönemde. Yapılandırma bozulduğu için ödeme yapmak istememe rağmen yapılandırma bozuldu deyip sistem kabul etmedi. Şimdi ise bankadaki parama bloke gelmiş. Ben bu ödemeyi tekrar yapılandıramıyor muyum acaba ne yapabilrim. Şimdiden teşekkürler….

 13. Merhaba Ahmet Bey, Tarım Bağ-Kur primini 6552 sayılı kanunla ödemekte iken 2016 yılında 6736 sayılı kanunla peşine çevirmek istedim. 2016 yılında iki taksit atlatmıştım. 30 Eylül 2016 da üçüncü taksiti kurumun yönlendirmesiyle ödemedim. 6736 dan yararlanıp peşine çevirdim. Fakat daha sonra kurum yapılandırmanın bozulduğunu, 31.07.2015 tarihinde bir yıldan fazla borcum olduğu için bu tarihten sonra yatırdığım 4 adet taksit tutarını ve peşin ödediğim tutarı geri almam gerektiğini yeniden ihya talebinde bulunmam gerektiğini söyledi. Benim öğrenmek istediğim konu 31.07.2015 tarihinden sonra yatırdığım 4 adet taksitin sigortalılık süresine sayılıp sayılmayacağı.(Kurum sayılmayacağını söylüyor) Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba;ödediğiniz tüm primler borcunuzdan düştüğünden dolayı hizmetten sayılır ama memurun dediği başka bir konu olabilir SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz ancak.

 14. Merhaba,
  6552 kapsamında yapılandırdığım öğrenim kredisi borcumu 18 taksit*90tl= 1620 tl yi ödemekteydim, son iki taksidi ödeyemedim, 180 lira ödeyeöediğim borç için toplam 1970 tl istiyorlar şimdi…Benim kaba hesabıma göre öğrenim kredisi borcum 2002 yılında 450 tl idi ve hiç yapılandırmaya girmeden ödemesem bugün 6 katı olan 2700tl olacaktı ama ben borcun %88ini ödedim ve 2700in %12sini yani 324 tl ödemem gerekir 180tl için….
  Çünkü kanunda ödediği kısım için bu kanundan yararlanır diyor, %88i için borcumun gecikme faizi silinmeli diye düşünüyorum, yanlış mı hesaplıyorum…

  1. Merhaba;ödediğiniz kısımların faizinin silinmesi gerekiyor.Son iki taksit için istenen miktar biraz fazla görünüyor.Yeniden görüşün Maliye ile.

 15. 6552 sayılı kanunla yapılandırma yapmıştım son üç taksitim kaldı ihlal durumundayım ne yapabilirim çok kötü durumdayım

 16. merhaba 2014 yılında 6552 sayılı kanunla borcumu 18 taksit yaptırdım 5ci taksitte peşin ödeyerek tüm borcumu kapattım bagkur 1273 gün yapılandırdıgım 630 günümü saymış 643 günümü saymamış ödedigim parayı fazla ödeme diye tutmuş 1 yılsonra zorunlu bagkura otomakmen geçtigim için pirim günlerimden düşmüş kuruma söylüyorum yapılandırmayı bozmuşsun diyorlar oysa ben günü gününe yatırdım bocumu kurum benim yapılandırmamı bozmuş elimde dekontlarım var 6552 sayılı yasaya göre yatırdıgıma dahil sizden ricam nasıl bir yol izleyeyim mahkemeyemi vereyim bana yardımcı olurmusunuz lütfen iyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba,sanırım sonradan tarafınıza hizmet kazandırılmış odediklerinizde yeni tescile aktarılmış aslında bunun bildirilmesi gerekirdi ,Kuruma bir dilekçe ile itiraz edebilirsiniz

 17. Yapılandırmam bozuldu dün itibari ile sgk dan cezası ile beraber borcumu ogrenıp bankaya yatırmaya gittim.bankada bana 2 ayrı borcunuz gorunuyor bir tanesi bagkur prim tahsilatı altında 1407 tl digeri ise 6552 yapılandırma borcu altında 1138 tl dedi.sgk kadan aldıgım cıktıda ise cezası ile 1410 tl cıkıyor.Tekrar sgk ya gittigimde memur 1410 tl gorunuyor baska da borcunuz yok diyo .ne yapacagımı şaşırdım 🙂

 18. 6552 Sayılı yasa ile 2012 yılı 02-12. ayları dahil arasını, 2013 yılı 01-12. ayları dahil arasını, 2014 yılı 01-04. ayları dahil arasını Ek-5 Tarım Sigortası kapsamında oluşan 6394 TL. yi bir kerede tamamını 02.03.2015 tarihinde ödemek üzere yapılandırma yapıldı.
  02.03.2015 tarihinde bulunduğumuz ilçe dahilinde anlaşmalı tüm bankaların terminalleri SGK ödemeleri için çalışmadığından yatıramadım. Ertesi gün olan 03.03.2015 tarihi saat 11:00 de bu sefer anlaşmalı banka terminalinde toplam borç 6394 TL. iken 6484,08 TL. olarak SGK kanunundaki %1,4 faiziyle birlikte 6552 yapılandırma ihlali hatası alınmaksızın tahsil edildi. Banka dekontunda söz konusu 6484,08 TL. nin 4155-EK5 6552 Yapılandırma Tahsilatı olduğu belirtimektedir.
  2016 yılı Kasım ayı başından bu yana bağlı olduğum ilçe ve il müdürlükleri, ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve BİMER’e yaklaşık 4 aydır muhtelif seferlerde yaptığım başvurularda;
  Sistemsel bir hata olduğunu, ilgili birim olan Ankaradaki SGK EK-5 programcılarının buna cevap vermediği belirtilmektedir.
  Emekli olmam için bu sürenin hizmet dökümüne işlenmesine ihtiyaç vardır. Fakat SGK kurumu yapılandırmaya söz konusu günleri işlemediği gibi paranın iadesi istendiğinde 6552 Yapılandırma bedelini ödemişsiniz demektedir. İlgili ödeme gününden sonra SGK dan hiç bir bildirim yazılı olarak tarafıma tebliğ edilmemiştir. Bu kadar uzun süredir cevap verilemediğine göre; mahkeme açmak dahil hangi yolları önerirsiniz.
  Saygılarımla

   1. Maalesef hepsi aylardır suskun kalıyorlar. En son bugünde gelen dilekçenin cevabında yanıt verilemiyor deniyor

 19. Merhaba. SGK ile bir problemim var. 6552 GSS yapılandırması ile 2014 yılında yapılan ödeme planımda bulunan 6 taksit içinde ihmal yada hata sonucu 4.taksit ödenmemiş görünüyor. Devam eden 5. ve 6. taksitler ödendiği için 4. taksit atlanmış ve gözden kaçmış.
  Bankalarda ve internet sitesinde bu ödeme ekranı görünmediği için ödeme yapamıyorum. İzmirdeki SGK müdürlüğünde de borcumu ödeyebilmem için çözüm bulunamadı. Ödeme kanalım olmayan mevcut borç sebebiyle ailem sağlık hizmeti alamadığı gibi borca faiz uygulanmaya da devam ediyor. Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba;taksitlerinizi ödemediğinizden dolayı yapıandırmanız bozuldu ise yapacak bir şey yoktur.Ancak cari primlerden dolayı yapılandırma bozuldu ise SGK’ya zoe durum bildirimi yapabilirsiniz.

 20. 6552 sayının 2. taksidi ödemedikten sonra bidaha ödeme yapılmıyor.

  ihlal edilmiştir diyor. Bunla ilgili birşeyler olmalı.

 21. yeni torba yasada 6552 nolu yapılandırmasını ihlal edenlere tekrar bir şans veriyormu

  1. Hayırlı günler pandemi dolayısıyla daha önceden yapılandırılmış olduğum öğrenim kedimin 30 mart 2020 ve 30 mayıs 2020 de ödemem gereken son iki taksidini ödeyemedim 23 haziran 2020 de her ikisini ödeyerek borcunu kapatmak için vergi dairesine gittim ancak ihlal olduğunu ve daha önce yapılandırma yaptığım Van özalp mal müdürlüğünü aramam söylediler. Bu durumda benim mevcut yapılandırmanın haricinde daha fazla mı ödeme yapmam gerekecek

   1. Merhaba
    Dünya genelinde Pandemi ilan edildiği için herhangi fazla ödeme söz konusu olmaz.

 22. 6552 nolu yapilandirmam 2 defa taksitimi gec odedigim icin iptal oldu. Birinde rahatsızlık bedeniyle digerinde ise maddi sıkinti nedeniyle geciktirdim. Yaklasik 8000 tl iken 2000 tl kalmisti simdi ne yapmam gerekiyor bana yardimci olurmusunuz.

 23. Öğrenim kredisimin ilk taksidini eksik yatırdığım için yapılandırma bozuldu ne yapabilirim ne kadar beklemem gerekiyor herhangi bir cezai ödemesi var mıdır

  1. Merhaba. Vergi birinci taksit ödeyemeyen ya da eksik ödeyenler ile ilgili bir düzenleme yapılacak. Sanırım ikinci taksitte her ikisi birleştirilecek.

 24. Merhaba hocam yapılandırılmış borcunun ilk ödemesini 30 kasım 2016 da yapamadim çünkü ameliyat oldum ve o yoğunlukta unuttum ve yapilandirmam iptal olmuş bu konuyla ilgili bir düzenleme olacakmış?

 25. Merhaba Ben 01.01.2017 Tarihinde Emekli Olacam Hayırlısyla 2yıl Önce Yapılandırma Yaptım 1yıl Odedim 1yıl Odemedıgım Icın Yapılandırmam Bozuldu Toplam 13bin Borcum Kaldı 01.01.2017 de Sgk Bagrura Gıttıgım Zaman O Burcum Tahmınen Ne Kadar Olur Bıde Ne Yapmam Lazım Sızden Rıcam Bılgı Istıyorum Bu Konu Hakkında Kafam Çok Karışık İnanın Bide O Odediğim Odemeler Siliniyomu

   1. 25Yıl 6Ay Hızmetim Var Esnaf Bagkur 2yıl Once Yapılandırama Yapmıstım Borclarımı 1 YıL Odedim 1 Yıl Odemedıgım Icın Yapılandıram Bozuldu Yaklasık 13 Bın Tl Borcum Tek Kaldı Bu Borcum Tahmınen Ne Kadrdır Bıde 1 yıl Odedıgım Para Bosam Gıdıyo Ne Anlamdım Gıttı Vallah

 26. Öğrenim kredisimin ilk taksidini eksik yatırdığım için yapılandırma bozuldu ne yapabilirim

 27. merhaba 30 kasımda sistem kilitlendiği için ödeme yapamadım . gelir idaresi başkanlığının sitesine erişemedim . şu an yapılandırma ihlal edildi görünüyor bu konuyla alakalı ne yapılabilir acaba ?

  teşekkürler iyi çalışmalar ..

 28. Kasımdaki yapılandırmamız ilk taksiti ödemediğimiz için bozuldu. Her yerde iki taksit üst üste ödenmezse bozulur diyordu şoka uğradık. Bu durum için geçmiş yıllarda af çıktı tekrar çıkabilir dediler?Sizce çıkar mı? Yoksa bu durumun sonu nereye gider?Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Konu ile ilgili düzenleme yapılacak merak etmeyin. İlgili yerler ile görüştük. Düzenleme bekliyoruz. Mağdur edilmeyecek siniz.

 29. Merhaba Hocam,

  Veraset ve Harc kredilerimi yapılandırma yapmış ve ödemekteydim.2016 yılı içinde 2 defa geç ödeme yaptım ve tescil dosyası ihlal edildi diye sistemde uyarmaktadır.
  Tekrar kalan ödemeleri mi nasıl ödeyebilirim?

 30. bağkur yapılandırmam bozuldu emekliliğim sıkıntıya girdi ne yapabilirim tekrar bir af çıkarmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu