6552 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILANDIRILAN İŞVEREN PRİM BORÇLARI NASIL ÖDENİR?

6552 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILANDIRILAN SGK İŞVEREN BORÇLARININ ÖDENME ŞEKLİ!

Bilindiği üzere 11.09.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6552 Sayılı Torba 5510 Sayılı Kanunun 4/a Kapsamında (SSK) sigortalı çalıştıran işverenlerin 2014/04 dönemi öncesi sigorta primi,işsizlik primi, damga vergisi, idari para cezası, eğitime katkı payı ve özel  işlem vergisi borçlarını yeniden yapılandırma imkanı getirmiş, peşin ve ya 18 taksite kadar taksitlendirip ödeme imkanı sağlamıştır.
İşverenlerin yapılandırılan prim borçlarının ilk taksitlerinin 02.03.2015 tarihine kadar ödenmesi gerekmekte fakat işverenler söz konusu yapılandırma taksitlerini ödemekte zorluk çekmektedirler.Yatırabilen işverenlerin yatırdıkları paraların ise sistemlerin yoğunluğundan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu hesaplarına geçmesi bir kaç günü bulmaktadır.

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumunda tescilli olan  işvrenlerin 26 haneden oluşan işyeri sicil numaraları bulunmakta ve işverenler bankalar ya da Kurum internet sitesinden kredi kartı ile ödeme yaparken bu işyeri sicil numarasının sisteme eksiksik olarak girilmesi gerekmektedir.Eksik ya da hatalı girildiğinde sistem borcu bulunmamaktadır uyarısı vermekte ve ödemeler yapılamamaktadır.

Örnek İşyeri Sicil Numarası:4.4120.01.01.9999999.043.10.85.000

Yapılandırılan işveren prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı PTT ya da Banka Şubelerine ödenmek istendiğinde ödeme şu şekilde yapılacaktır:

SGK Mosip Ödemeleri-4/A İşveren Ödemeleri-6552 İşveren Yapılandırma Menusunden 26 haneli işyeri sicil numarası girilerek yapılacaktır.Bankalar çoğu zaman gerçek kişilerde T.C numarası ile ve ya tüzel kişiliklerde vergi numarası ile işveren prim borcu sorgulaması yapmakta ve dolayısıyla sistem borcu bulunmamakta uyarısı vermektedir.

Yapılandırılan işveren prim borçlarının Sosyal Güvenlik Kurumu internet sayfasından da ödenmesi mümkün bulunmakta ve işverenler açısından bu durum büyük kolaylık sağlamaktadır.

Yapılandırılan işveren prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumunun İnternet Sitesinden Kredi Kartı İle Ödenmek İstendiğinde Ödeme Şu Şekilde Yapılacaktır.

www.sgk.gov.tr/E-SGK/Kart İle Prim Ödeme/4-A İşveren Ödemeleri/İşveren 6552 Yapılandırma Tahsilatları Menusunden 26 haneli işyeri sicil numarası girilerek yapılacaktır.

*-*-*-*-

YAPILANDIRMANIN 3. TAKSİT ÖDEMESİ NE ZAMAN?   BAŞLIKLI YAZIYA ULAŞMAK İÇİN

*-*-*-*

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. takside çalışan şöför kriz dolayısıyla ek 6 ödemesini kapattığında yanı durdurduğunda sağlıktan kay ay yararlanır.Teşekkürler.

  1. Merhaba
   Bir önceki yıldan en az 90 gün ödemeniz mevcut ise, en fazla 90 gün faydalanabilirsiniz.

 2. sgk yapılandırmamın 5. taksiti son ödeme tarihi 31/07/2017. bir iki gün geç ödersem yapılandırma bozulurmu? ek süresi varmı?

 3. merhabalar 6552 işveren yapılandırmasından faydalandım borcumun bi kısmını ödedim üç taksiti ödemediğim için yapılandırma iptal oldu bu borcu nasıl ve nerden kapatabilirim kurumları araştırdım kimse birşey bilmiyor sistemlerde gözükmüyor alt yapı yapılmadan yapılandırma yapılıyo herkes sistemlerden şikayetci yardımcı olursanız sevinirim…?

 4. Merhabalar yapılandırma taksidini düzenli olarak ödemesini yapıyorduk ki geçen aya kadar artık bankalar ödemeleri almıyorlar,4440189 dan konuyla alakalı olarak durumu izah ettim ama onlarda tüm bankaların hatta ptt lerinde borcu tahsil etmeleri gerektiğini söylediler,gittiğim 4 farklı banka ve ptt şubesi ödeme almıyoruz dediler.şimdi internet üzerinden yapmak istediğimde gerekli tüm bilgileri girdiğim halde ödeme ekranı açılmıyor ve Borc Sorgulama Servisinde Hata Oluştu Lütfen Daha Sonra Tekrar Deneyiniz! uyarısı açılıyor 2 gündür aynı sorun çözüme ulaştıramadım,son 4 taksit kaldı ve sorunun çözülmemesi durumunda yapılandırma düşecek ve sil baştan geriye döneceğiz.Sizden bu konuda yardımınızı rica ediyorum.,şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar..

 5. 6552 işveren yapılandırma borcum var. %100 engelliyim ve devletimizin bakım ve rehabilitasyon merkezine yerleştim. Geri kalan borcumun silinmesi mümkün mü?

 6. İşveren yapılandırma borcu ödemeye çalışıyorum gecen haftadan beri.Sistem yok.Ne olacak?

 7. İşveren yapılandırma SGK ödemeye çalışıyorum gecen haftadan beri. Sistem yok.Ne yapacağız?

 8. BEN ŞUNU ÖGRENMEK İSTİYORUM BEN ŞUANDA ÖZEL ŞİRKETTE ÇALIŞIYORUM.2 GÜNLÜL RAPORLUYDUM.ŞİRKET BU GÜNÜMÜ BENDEN KESEBİLİR Mİ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu