600 Euro Maaşla İş İmkanı! Yurt Dışı Vasıfsız Eleman İlanları!

Yurt dışında vasıfsız eleman ihtiyacı yaşayan şirket ve kurumlar, Türkiye’den vasıfsız işçi istihdam etmeye devam ediyor. Vasıfsız işçi bulma konusunda son yıllarda sıkıntılar yaşadığı bilinen Bulgaristan en az 600 Euro maaşla çalışacak personel arayışına devam ediyor. Yurt dışında çalışma imkanına sahip olmak isteyenler, internet üzerinden bu ilanların başvuru tarihlerini ve başvuru şartlarını merak ediyor. İşte Bulgaristan 600 Euro maaşla vasıfsız işçi alımı ilanları başvuru detayları ve yöntemleri…

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan Bulgaristan özellikle son yıllarda vasıfsız işçi bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu sebeple ülkenin Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ülkedeki iş gücü eksikliğini karşılayabilmek için kapılarını yurt dışından gelecek işçilere açtığını duyurdu. Bulgaristan’da Euro maaşla çalışmak isteyenler, vasıfsız işçi ilanlarının detaylarını merak ediyor. Bulgaristan vasıfsız eleman iş başvurusu nasıl ve nereden yapılır? Merak edilen tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

600 Euro Maaşla Yurt Duşunda İş Fırsatı

Bulgaristan’da yaşanan işçi bulma kıtlığına çözüm Çalışma Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamasıyla birlikte, Bulgaristan ucuz iş gücü bulabilmek amacıyla Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve Moğolistan ile iş birliği anlaşmaları imzalandığını duyurdu. Bulgaristan’da 2011 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımına göre ülkenin nüfusu 7,36 milyon olarak belirlenmişti. 2007 yılında AB’ye giren ve serbest dolaşım hakkı kazanılmasının ardından, ülkedeki nüfusun geçen yıl itibarıyla 7 milyonun altına indiği kaydedildi.

İşçiler AB Ülkelerine Göç Ediyor

Bulgaristan’da vasıfsız işçi bulma kıtlığı yaşanıyor. Milli İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) verilerine bakıldığında geçtiğimiz yıl ülkede 15 – 64 yaş arası çalışanların sayısının 3,2 milyonu bulduğu görülüyor. Ortalama maaşın 630 Euro olduğu ülkede çalışanların yaklaşık yüzde 12’si 155 Euro asgari ücret alıyor.

Bulgaristan’ın 2007 yılında Avrupa Birliği’ne girmesinin ardından vatandaşlara serbest dolaşım hakkı tanınmıştı. Bununla birlikte bu tarihten itibaren ülkede vasıfsız işçi olarak çalışan Bulgaristan vatandaşlarının kademeli olarak işgücü ihtiyacı olan diğer Avrupa ülkelerine yerleştiği görülüyor. Gelinen son noktada ülkede çalıştırılacak işçi bulmakta zorlanan özel kurumlar ve devlet kurumları, çareyi yurt dışından ucuz işgücü almakta buldu.

Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ucuz işgücü istihdamı yapabilmek amacıyla Türki Cumhuriyetler olarak bilinen Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan ile Moğolistan’dan işçi alacağını duyurdu. Türk vatandaşları da Bulgaristan’da açılan vasıfsız işçi ilanlarına başvuruda bulunabiliyor.

Piyasa İhtiyaçlarını Karşılamaya Yetmedi

Bulgaristan’da geçtiğimiz yıldan itibaren mevsimlik işçi olarak Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’dan çalışmaya gelenlerin piyasadaki işçi arzını karşılayamadığı belirtildi. Bunun üzerine harekete geçen Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ucuz işgücü bulabilmek amacıyla harekete geçti. Vasıfsız işçilerin çeşitli sektörlerde görevlendirileceği açıklanırken en çok talebin turizmde olduğu öğrenildi.

Turizm Sektöründe Çalışacak İşçi Aranıyor

Bulgaristan’da yaşanan işçi bulma krizini çözmek adına mevsimlik işçilerin yanı sıra özellikle turizm sektöründeki personel açığını kapatmak üzere çeşitli ülkelerden personel alımı yapılıyor. Her yıl ortalama 8 bin kişinin Bulgaristan’a gelerek iş bulduğunu kaydeden Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitza Saçeva, Bulgaristan’da 2011 yılında yapılan nüfus sayımında nüfusun 7,36 milyon olduğunu, ülkenin AB üyeliğine geçmesiyle birlikte geçen yıl nüfusun 7 milyonun altına indiğini açıkladı.

Bulgaristan’da çeşitli sektörlerde vasıfsız işçi olarak iş bulmak ve 600 Euro’ya kadar maaş almak isteyenler başvurularını internet üzerinden Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği platformlar aracılığıyla yapabiliyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba ben mehmet 15 ay rusyada güvenlik görevlisi olarak çalıştım e sınıfı ehliyetimde var iş arıyorum 51 yaşında genç emekliyim 10 yıllık pasaportunda var ülke farketmez heryere çalışmaya gidebilirim irtibat 05438703000 ilginize şimdiden çok teşekkür ederim.

    1. Merhaba
      Başvurularını internet üzerinden Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği platformlar aracılığıyla yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu