Sağlık Uygulama Tebliği’nde Değişiklik

Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’nin  05.08.2015 tarihli ve 29436 sayısında yayımlanmıştır.

Zihinsel özürlü hastalar başta olmak üzere iletişim kurulamayan veya algılama güçlüğü yaşayan hastaların, diş tedavilerinde tedavi kalitesi geliştirmek ve hasta konforunu arttırmak amacıyla anestezi üniteleri olan ağız diş sağlığı merkezleri ve hastanelerde hizmet alabilmelerini sağlayan düzenleme yapılmıştır.

Obezite ameliyatlarının (mide küçültücü işlemler) ülkemizde giderek artan sıklıkta uygulanmaya başlaması sonrası multidisipliner (çok branşlı) yaklaşımın  geliştirilmesi amacıyla gereklilik raporları düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme ile hastanın tedavisine dahil olacak ilgili hekimlerin aynı sağlık hizmeti sunucusunda çalışma zorunluluğu getirilmiştir.

Bu Hastalardan Katkı Payı Alınmayacak

Spida Bifida (doğumsal omurilik gelişim bozukluğu),  Nefrotik Sendrom (protein kaybı ile seyreden böbrek hastalığı), Osteogenezis İmperfekta (cam kemik hastalığı) tanısı alan hastalardan hekim muayenelerinde katılım payı alınmaması yönünde düzenleme yapılmıştır. Katılım payı alınmayan kronik hastalıklar listesine bu tanılar eklenmiştir.

Medula Optik Uygulamasında e-Reçete  ve  e-Rapor

Görmeye yardımcı tıbbi malzemelerde e-reçete ve e-rapor düzenlenmesine yönelik değişiklikler yapılmıştır.

Asistan  Hekimlerin Yazdığı Reçetelerle İle İlgili Sorun Çözüldü

Görmeye yardımcı tıbbi malzemelerden gözlük cam ve çerçevelerinin, eğitim ve araştırma hastanelerinde görevli asistan hekimler tarafından da reçete edilebilmesini sağlayan düzenlemeye gidilmiştir.

Gözlük cam ve çerçevenin temininde göz sağlığı ve hastalıkları uzman hekimleri ile bu dalda ihtisas yapan asistan hekimler tarafından düzenlenen reçeteye/e-reçeteye dayanılarak işlem yapılacaktır. Ancak acil polikliniklerinde yazılan gözlük cam ve çerçeve reçete/e-reçete bedelleri karşılanmayacaktır.

Hasta Alt Bezi Tanımı Değiştirildi

Hasta Alt Bezi’nin alan tanımı “Hasta alt bezi/külotlu hasta alt bezi” olarak değiştirilmiştir. Bu sayede hastaların kullandığı külot şeklinde hasta alt bezleri de ödeme kapsamına alınmıştır.

6 Adet İlaç Daha Ödeme Listesine Alındı

 6 adet ilaç Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla yurt dışından temin edilmekte iken ödeme listesine alınarak yurt içinde vatandaşın erişimine sunulmuştur.

Listede bulunan veya yeni ilave edilen ilaçlara ilişkin 19 ayrı endikasyonda (kalsiyum taşlı renal tübüler asidoz, akut koroner sendrom, akut ve kronik miyeloid lösemi, tüylü hücreli lösemi, tiroid kanseri, dev hücreli kemik tümörü, kronik idiyopatik ürtiker, darier sendromu, epilepsi, izovalerik asidemi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, kronik immun trombositopeni, AIDS tedavisi, multiple skleroz, Cushing sendromu, juvenil idiyopatik artrit, osteoporoz, narkolepsi tedavisi) düzenlemeler yapılarak bu ilaçlar vatandaşın erişimine ulaştırılmıştır.

*******

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu