50 Saat Fazla Mesai Hangi Memurlara Ödenecek, Şartları Neler?

Devlet memurlarına 50 saat fazla mesai ödenmesi müjdesi. 13 Mayıs 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile devlet memurlarına aylık 50 saate kadar fazla mesai ücreti ödenecek. Peki 50 saat fazla mesai hangi memurlara ödenecek? Hangi kurumlarda çalışan memurlar fazla mesai hakkından yararlanacak? İşte detaylar;

Hangi memurlar 50 saat fazla mesai parası alacak, aylık mesai ücreti ne kadar olacak?

13 Mayıs 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi çalışan memurlara ayda 50 saate kadar fazla mesai ücreti ödenecek. Söz konusu düzenlemeye göre;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde çalışan devlet memurlarına fazla mesai yapmaları halinde ayda 50 saate kadar fazla mesai ücreti ödenebilecek.
  • Fazla mesai yapan memurlara saat başı 9,15 TL tutarında fazla mesai ücreti ödenecek. Ayda 50 saat fazla yapan memur böylece 457,50 TL ye kadar fazla mesai ücreti yapabilecek.
  • Fazla çalışma yapacak devlet memurları ile ilgili fazla çalışma cetvelinin düzenlenmesi ve birim amirlerince onaylanması gerekmektedir.
  • Bakanlar Kurulu’nun bu kararı 01 Mart 2017 tarihi ile 31 Ağustos 2017 tarihleri arasında geçerli olacak.

özetlemek gerekirse söz konusu düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetlerinde biriken iş ve işlemlerin bir an önce tamamlanması amaçlanmakta. Bu düzenleme ile ilgili personel 31 Ağustos 2017 tarihine kadar olan fazla çalışması için fazla mesai ücreti alabilecek. Fazla mesai ayda 50 saati geçemeyecek. Alınacak ücret de en fazla 457,50 TL olabilecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu