4/C, Bağ-Kur, SSK, Engelli Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplaması

15.12.2019
2.925
A+
A-
4/C, Bağ-Kur, SSK, Engelli Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplaması

Emekli maaşı hesaplaması yapmak için sosyal Güvenlik kurumu tarafından hazırlanan hesaplama robotu kullanılmalıdır. Emeklilik dönemine kadar ödenen prim gün sayısı, ödenen prim tutarları, kişilerin yaşı, sigorta başlangıcının yapıldığı tarih ve bağlı olunan sigorta koluna göre emekli maaşı hesaplaması yapılmaktadır. SSK, BAĞ-KUR, emekli sandığı ve engelliler için verilen emekli maaşlarının belirlenmesinde, birbirinden farklı hesaplama yöntemleri kullanılacaktır.

Emekli Maaşı Hesaplamasında Hangi Bilgiler Kullanılır?

Emekli maaşının hesaplanması için kullanılan temel bilgiler aşağıda sıralanmıştır:

 • Emekli olunacak dönem
 • Sigorta başlangıç tarihi
 • Toplam prim ödemesi
 • Prim ödemelerinin tutarı
 • Kişilerin malullük durumunun olup olmadığı
 • İsim soy isim bilgileri

Yukarıda sıralanan temel bilgiler dikkate alınarak, 4A, 4B, 4C ya da farklı sigorta koluna ait emekli maaşı sorgulaması yapılmaktadır. 2008 tarihinden önce sigortalı olan işçilerle, 2008 yılından sonra sigortalı olan kişilerin alacakları emekli maaşları birbirinden farklıdır. 2008 ve öncesinde sigorta başlangıcı yapıldığı zaman, daha yüksek emekli maaşı alınacaktır.

Emekli Maaşı Hesaplaması Nereden Yapılır?

Emekli maaşının hesaplaması için sosyal güvenlik Kurumu resmi internet sitesinde bulunan hesaplama robotu kullanılmalıdır. https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ bağlantı adresi kullanılarak, SGK emekli maaşı hesaplama ekranı açılmalıdır.

Hesaplama bölümünde talep edilen bilgiler şunlardır:

 • C. Kimlik Numarası
 • SSK Sicil Numarası
 • Baba Adı
 • Nüfus İL
 • Doğum Tarihi

Yukarıda sıralanan bilgilerin sisteme girilmesinin ardından “Sorgula” butonuna tıklanmalıdır. Sorgulama ekranı açıldıktan sonra, mevcut prim değerleriyle elde edilen emekli maaşının tutarı hesaplanacaktır.

4/A Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SSK kapsamındaki çalışanların alacakları emekli maaşının hesaplamasında, aşağıda yer alan işlemler ve bilgiler kullanılmaktadır:

 • 4A sigortalıların emekli maaşları hesaplanırken, 2000 yılının öncesinde ve sonrasında sigortalı olmaları dikkate alınmakta ve buna göre hesaplama yapılmaktadır.
 • 2000 yılından önce sigorta başlangıcı yaptıran SSK’lıların emekli maaşı hesaplamasında “Gösterge Rakamı x Aylık Bağlama Oranı + Katsayı” değerleri kullanılmaktadır.
 • 2000 yılında önce sigortalı olan SSK’lıların emekli maaşı hesaplamasında “Güncelleme Katsayı Oranı x Aylık Bağlama Oranı” işlemleri kullanılmaktadır.

2000 yılından önce SSK’lı olan kişilerin emekli maaşı hesaplamasında kullanılan “Gösterge Rakamı” değeri, son 10 yıl içerisinde elde edilen ortalama kazancı temsil etmektedir. Katsayı değeri yerine “12000” aylık bağlama oranı yerine %60 değerleri kullanılmaktadır. “Güncelleme Katsayısı” terimi, 2000 yılından sonra başlatılan sigortaların primlerini temsil etmektedir.

4/B Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplaması için dikkate alınan bilgiler ve hesaplamanın genel özellikleri şu şekildedir:

 • 4B sigortalıların alacakları emekli maaşları hesaplanırken, sigorta giriş tarihine göre farklı işlemler gerçekleştirilmektedir.
 • 2000 yılından önce sigorta başlangıcı yapan 4B sigortalılar, ödedikleri toplam primin %70’i kadar emekli maaşı almaktadır.
 • 2000 yılıyla 2008 yılları arasında sigorta girişi yaptıran BAĞ-KUR çalışanlarının emekli maaşı hesaplanırken “Aylık Bağlama Oranı X Ağırlıklı Ortalama” işlemleri kullanılmaktadır. Ağırlıklı ortalama değerinin hesaplanması için 2000 ila 2008 yılları arasında ödenen toplam prim sayısı, tüm zamanlarda ödenen toplam prim gün sayısına bölünmektedir.
 • 2008 yılından sonra işe girenlerin emekli maaşı hesaplamasında da “Aylık Bağlama Oranı X Ağırlıklı Ortalama” değerleri kullanılmakta ancak, ağırlıklı ortalama değeri yerine büyüme hızıyla TÜFE değerleri toplanmaktadır.

4/C Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı kapsamında görev yapan kamu personelinin alacağı emekli maaşının hesaplamasında, aşağıdaki bilgiler kullanılmaktadır:

 • Emekli Sandığına mensup olan sigortalıların emekli maaşı hesaplamasında, 4A ve 4B sigortalarında olduğu gibi kriterler kullanılmamaktadır.
 • 4C sigortalıların emekli maaşı hesaplamaları, sgk.gov.tr adresi üzerinden ya da e-devlet sisteminden yapılmaktadır.
 • 4C emekli maaşı hesaplamasında derece, kademe, ek gösterge değeri, makam temsil süresi, görev tazminat süresi, hizmet yılı, toplam hizmet yılı, ikramiye yılları, maaş alma tarihleri, genel pay/payda değerleri ve kademe tazminatı ek gösterge değerleri dikkate alınmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik sorgulama ekranında talep edilen bu bilgiler doğrulandıktan sonra, emekli olma tarihi ve alınacak emekli maaşı bilgilerine ulaşılabilir.

Emeklilik ve emekli maaşı sorgulamasına eksik ya da yanlış bilgi girilmesi durumunda, hesaplama hatalı olacaktır. Emekli sandığına ait emekli maaşı sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi kullanılarak, resmi emekli maaşı teyit edilebilir. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası kullanılarak, www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. “Sosyal Güvenlik Kurumu” bölümü açıldıktan sonra, “4C Sigorta” seçimi yapılmalı ve emekli maaşı için sorgulama başlatılmalıdır.

Engelli Emekli Maaşının Genel Özellikleri Nelerdir?

Engelli raporuyla emekli olan çalışanların alacakları emekli maaşının hesaplaması ve maaşın genel özellikleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Engelli kategorisinden emekli olmak için engelli sağlık kurulu raporuna sahip olunmalıdır.
 • Engelli emekli maaşının hesaplamasında, engellilerin sigorta başlangıç tarihi ve engel oranına göre prim gün sayısı hesaplanmaktadır.
 • 2008 yılından önce ve 2008 yılından sonra sigorta başlangıcı bulunan emekliler, farklı kategorilerde maaş alacaktır.
 • Engellilerin SSK, ağ-kur ve emekli sandığı üzerinden emeklilik hakkı bulunmaktadır.
 • %40 ila %49 oranları arasında engel raporuna sahip olan çalışanların, 4600 gün prim ödeme zorunluluğu bulunmaktadır.
 • %50 ila %59 arasında engelli raporu bulunan engelli çalışanların, emekli olmak için en az 4200 gün sigorta prim ödemesi yapması gerekir.
 • %60 ve üzerinde engele sahip olan çalışanların, emeklilik için 3960 gün prim ödemesi yapması zorunludur.
 • %80 ve üzerinde engele sahip olan ve 3003 ila 2008 tarihleri arasında sigorta başlangıcı yaptıran engellilerin, emeklilik için 3600 gün prim ödemesi yeterlidir.

Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik sorgulamaları, Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi ve e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Emeklilik ve emekli maaşı sorgulama işlemlerinde 4A, 4B, 4C ve diğer sigorta kollarına uygun olarak hesaplama yapılacaktır. E-devlet emeklilik sorgulaması işlemleri, www.turkiye.gov.tr bağlantı adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-devlet ana sayfası açıldıktan sonra sayfanın üst kısmındaki “Giriş Yap” butonuna tıklayarak ya da sayfanın tam ortasında bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak, e-devlet giriş ekranı açılmalıdır.

E-devlet giriş ekranında, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi talep edilecektir. İstenen tüm bilgiler girildikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayarak sorgulama ekranı açılacaktır. E-devlet girişinin ardından, Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik hesaplama sistemi açılmaktadır. Sistemde talep edilen kimlik bilgileri girildikten sonra, emeklilik tarihi ve emekli maaşı sorgulaması yapılacaktır.

Emekli Maaşının En Düşük Tutarı Ne Kadardır?

4A, 4B, 4C ve engelliler için belirlenen emekli maaşlarının en düşük limitleri aşağıdaki açıklamada ele alınmıştır:

 • 4A kapsamında emekli olan SSK’lılara verilen en düşük maaş 2000 yılı öncesinde 1.983 TL, 2000 yılı sonrası emeklilerde 1.181 TL’dir.
 • 4B BAĞ-KUR emeklilerine verilen en düşün emekli maaşı 1.775 TL’dir.
 • 4C memur emeklilerine verilen en düşük maaş 2.522 TL olarak hesaplanmıştır.

Emekli maaşının en düşük tutarı yukarıda belirtilen limitler olurken, kesin emekli maaşının hesaplamasında kişilerin prim ödeme tutarları ve prim süreleri dikkate alınmaktadır. 2000 yılından önce emekli olan kişiler, 2000 yılı sonrasında emekli olanlara kıyasla daha fazla emekli maaşı almaktadır. SGK emekli maaşları, yıl içerisindeki enflasyon değerine göre zam almaktadır. En son yapılan zamlarda, emekli maaşının tutarı %5 oranında artırılmıştır.

Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Engelliler İçin Sosyal Yardım Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Hangi Hastalıklardan Malulen Emekli Olunur ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 134 YORUM
 1. Göksel dedi ki:

  Merhaba, SGK nın sitesi üzerinden yapılan emekli maaş hesabı gerçeği verir mi? ve çıkan maaş sonucu NET maaş olarak mı ödeniyor.
  İyi çalışmalar

  1. Merhaba. SGK sayfasından hesapladığınız emekli maaşı aşağı yukarı aynı maaşı verir. Orada belirtilen tutar net tutar tabi ki.

 2. Güven PEKİYİ dedi ki:

  Merhaba Hocam,

  24.05.1966 doğumluyum, 31.03.1988 ile 30.11.1988 arasında 8 ay kısa dönem askerlik yaptım.
  10.06.1989 tarihinde SGK’lı olarak işe başladım. 2000 öncesi 3682 gün, 2000-2008/10 arası
  3150 gün, 2008/10 sonrasında 3030 gün ve toplamda 9862 gün hizmet dökümüm bulunuyor.
  En son 4.000 TL ücretle işten ayrıldım, 24.05.2017 tarihinde emeklilik yaşımın dolması için
  bekliyorum. Yaklaşık ne kadar emekli maaşı alabilirim ? 8 Ay askerlik borçlanması yapsam
  emekli maaşımın artmasına faydası olur mu ? Asgari ne kadar borçlanma yapmam gerekir ?

  Teşekkürler, saygılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma yapmanız maaşınızı değiştirmez;ortalama 1400-1600 TL arası maaş alabilirsiniz.

 3. Mehmet volkan dedi ki:

  Merhaba , Malulen emekli iken 1350 tl gibi maaş alıyordum SSK lı iş girişim olunca maaş haliyle kesildi , Ben hem çalışıp hem emekli maaşı almak istediğim için çareler arıyorum.%70 raporum var ve %70 vergi indirimim var, fakat son çalışma gününüm ssk 1260 günü
  ( 2 yıl , 9 ayım var ) doldurmadığı için ssk dan vergi indirimli emekli olamıyorum.
  Bağkur günüm 14 yıl 2 ay 5500 gün 15 yılı doldurmadığım için bağkur vergi indiriminden emekli de olamıyorum , geriye Bağkur erken yaşlılık emekliliği kalıyor , bu emeklilik türüne müracaat etsem,
  malül maaşımın çokm altına düşer aşagı yukarı 1000 tl üzeri veya altı yada eski maasa yakın gibi bir yorumunuz olabilirmi. Birde Emekli olduktan sonra umduğum çıkmaz ise emekliliği iptal ettirebiliyormuyuz ,malul emeklisi iken normal emeklilik sartları oluştuğunda hangisi tüksek ise ona geçebiliyorduk galiba , erken yaşlılık emekliliğinde de bu kolaylık olurmu .İlgi ve yardımlarınıza teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malûlen emekli olduktan sonra çalışmaya devam eder ve şartları sağlarsanız normal emekli de olabilirsiniz.

 4. emine dedi ki:

  merhaba benim eşimin yüzde 90 raporu var .gün sayısı 1075 gün silinen 15 yılı var. yüzde 90 raporu olanlarda gün sayısını doldurması gerekiyormu ? aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet 1800 günü tamamlamak zorunda.

 5. mehmet volkan dedi ki:

  malulen emekli oldukdan sonra hangi statüde çalışmaya devam edebilirim detay verebilirmisiniz. Zaten malulen emekli iken çalışmaya başladığım için malullük ortadan kalkmıştır siz çalışacak gücü bulduğunuz için normal çalışabilirsiniz diyerek malul maaşımı kestiler .Bunun başka bir yolumu var malul maaşı alırken çalışmaya hangi statüde devam edebilirim. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malulen emekliler hiçbir statüde çalışamazlar.

 6. Ayhan dedi ki:

  Merhaba, 1988 SSK girişim var ve 231 günüm var sonrasında 1993 yılından itibaren Emekli Sandığında çalışmaya devam ediyorum. SSK dan emeklilik yaşı 50 Emekli sandığı 53 olarak görülüyor. Yaşım gelmeden Emekli sandığından istifa edip SSK lı olarak 3600 gün çalışırsam Emekli maaşım daha yüksek olabilir ve erken emekli olabilirim diye düşünüyorum. Ancak Kıdem tazminatımı alabilirmiyim ve ne kadar olabilir ayrıca SSk Emeklileri daha yüksek maaş alır konularında pek bilgi bulamadım. Bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’dan emekli olursanız belki biraz daha yüksek maaş alabilirsiniz;ancak emekli sandığından emekli olmadığınızdan dolayı emeklilik ikramiyesi alamazsınız.

 7. Yazgı dedi ki:

  Merhaba,

  18.08.1974 doğumlu bir bayanım. 07.12.2006 tarihinde isteğe bağlı Bağkur sigortamı başlattım
  ve bugüne kadar primlerimi düzenli olarak ödedim. 31.05.2017 tarihinde bağkuru durdurmayı düşünüyorum.
  İleriki yıllarda isteğe bağlı bağkuru tekrar başlatabilir miyim ?
  Babamın emekli sağlık sigortasından yararlanma hakkım var, fakat 2008 kanun değişikliğinden sonra %12 genel
  sağlık sigortasını isteğe bağlı bağkur ile ödemek zorunda kaldım. Bağkurdan 9000 gün ile 58 yaşımda tam emeklilik
  hak etmek istersem sadece sağlık sigortasına ödeyeceğim miktar hayli yüksek.

  Kalan primleri ödeyip bağkurdan emekli olursam aynı anda yetim aylığı alma hakkım var mı? Annem ev hanımı ve dul aylığını
  alıyor olacak bu dönemde. Babam SSK emekliliğinden şu anda 1300 TL civarında maaş alıyor.
  Bağkur ya da yetim aylıklarından birini tercih etmek zorunda kalırsam, hangisi doğru tercih olur. Ne kadar maaş alacağımızı
  nasıl hesaplayabiliriz? SGK 4b hesaplama sistemi bağkur primlerim 5400 günden az olduğu için çalışmıyor.

  İsteğe bağlı bağkurda, Mayıs sonuna kadar 3774 prim günüm oluyor. 5400 günü tamamlamak için primlerimi
  1261 gün SSK’lı ve 365 gün isteğe bağlı bağkur olarak ödersem, SSK’dan 60 yaşında emekli olma şansım var mı?
  Bu koşullarda hangi yolu seçmek doğru olur ?

  İsteğe bağlı bağkuru 31.05.2017’de durdurup, babamın sağlık sigortasına geçmek ve zamanı gelince annem dul
  aylığı alırken yetim aylığı almak. Bu durumda yatırdığım isteğe bağlı bağkur primlerini (43,568 TL) geri alabilir miyim?
  Emeklilik yaşında primler toplu olarak geri verilirse, ilgili tarihte enflasyon farkları eklenmiş olarak mı geri ödeme yapacak SGK?

  Yetim aylığı, 60 yaş 5400 gün kısmi bağkur/SSK emekliliği, 58 yaş 9000 gün tam bağkur/SSK emekliliği arasında tercih yaparsak
  hangisi avantajlı olur.

  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;istdiğiniz zaman isteğe bağlı sigortayı başlatabilirsiniz.Kendi çalışmalarından dolayı aylık alanlar yetim maaşı alamazlar.

 8. Mustafa Ç dedi ki:

  Selamınaleykum; 09/07/2002 ssk baslangıcım askerlık 1998 terhis 18 ay 1994 yılı staj ssk var ama prım emeklılık ıcın prim yatmadı. 10/12/2005 kamuda daimi kadrolu işçi olarak işe başladım ve prımım burdan yatmakta
  01/02/2017 ıtıbarıyla %70 raporum işlem gördu ve kamuda engellı kadrosunda calışmaktayım. Askerlık borclanmasını yatırmadan bu gun itıbarıyla 5030 gun prımdeyım. Hesabıma göre 28/10/2018 tarıhınde 6200 gun prımle emeklı olabılıyorum. Sure ve prımı doldurdugım takdırde 9000 prım gununden emeklı olabılecegım soylenıyor; sıze sorum bu sartlar altında emeklı maasım normal emeklı olanlardan (9000esas alarak) cok mu dusuk olur; maaşla ılgılı oran veya yaklasık rakam soyleye bılırmısınız,
  TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaşınız ortalama 1200-1400 TL arasında olur.

 9. Erkan dedi ki:

  Merhaba 4 Ekim 2000 Bağkur girisliyim , 14 yıl şirketi açık tuttum , son iki yılı sildirdim, toplam 12 yıl Bağkur lu, 8 inci basamaktayim. 2 yılda sigortalı çalıştım , SGK maaşım olarak ortalama 2500 TL gösterildi , %58 engelliyim , Bağkur a sorduğumda emekli olabilirimisim , simdi emekli olsam ne kadar maaş alırım , çok teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1000-1200 TL maaş alabilirsiniz.

 10. Erkan dedi ki:

  Merhaba Bağkur a sordum 26 mart 1976 doğumluyum , sigorta girişim 4 Ekim 2000 şirket kapanış 31 Aralık 2013 , 560 günde sigortalı çalıştım , 2015 de engelli oldum, %58 engel raporum var, Bağkur şimdi emekli olursam 700 TL maaş alacağımı iletti , bu doğru mu? Bana çok düşük bir rakam gibi geldi. Bağkur da 8.inci basamaktayim, gelir asgariden gösterildi. Tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışmalarınızın hepsi 2000 sonrası olduğundan dolayı maaş hesaplamanız doğru görünüyor.

 11. Zubeyde dedi ki:

  Subat 1974 dogumlu bayanim,10/10/1989 ssk giris tarihim,2009 yili dahil toplam primim 1300 gun, simdi 8 aydir asgari ucretli sskli calisanim, ne zaman emekli olurum, ne kadar emekli maasi alirim? Istege bagli ssk primi yatirirsam emekli maasim ne olur?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;48 yaşında 5525 gün ile emekli olabilirsiniz.Ortalama 1000-1200 TL aylık alabilirsiniz.

 12. Faruk dedi ki:

  Merhaba 44 engelli raporumvar vergi muafiyeti de 44 le geldi 1988 ssk girişim 5100 toplam prim son 5 yıl Askar ücretin üstünde suan 2600 brüt emekli olsam ortalama ne kadar alırım saygilar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1000-1200 TL maaş alabilirsiniz.

 13. Ismail dedi ki:

  1990 ssk girisi var 74 dogumluyum 1800 brut mmaasim var yuzde 40 engel raporu var 6660 gunum var malulen emekli olursam ne maas alirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1100-1300 TL aylık alabilirsiniz.

 14. Karamanlı dedi ki:

  Bagkur veya ssk dan emekli olan bir kişi maaşını yurt dışında atm den aylıgını cekebilirmi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aynı banka ise çekebilir,farklı banka ise taşıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 15. Ibrahim Şimşek dedi ki:

  Selamun aleyküm. Ben 14/05/1967 doğumluyum. Ssk girişim 1nisan 1986. Toplam 3610 gün primin var. Genelde primler asgari ücret üzerinden yattı. Yüzde 82 engelli raporu verdiler. Ağır koah hastasıyım ve hiç bir işte calisamiyorum. Engelli emekli olursam ne kadar maaş alırım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;900-1100 TL aylık alabilirsiniz.

 16. Murat TÜR dedi ki:

  Merhaba hocam 01 061017 emekli başlangıç tarihi e devlet te 193.87 tl ek ödeme bilgisi var ama ağustos ayı bölümünde.. Bu tutar aylık ek ödeme mi? Yoksa maaş yatmaya başlayıncaya kadar toplam ödeme miktarı mı? Yardımınız için teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;birikmiş ek ödeme gibi görünüyor.Yine de aylık karar bilgi formu elinize ulaşınca tüm bilgilerinizi görebilirsiniz.

 17. Kenan dedi ki:

  Merhaba 40 raporum var 1989 ise giriş 7500 pirimin son yedi senesi tavan dan yattı kaç lira emekli aylığı alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 2000 TL emekli aylığı alabilirsiniz.

 18. hakan dedi ki:

  mrb yuzde 41 ve sürekli raporum var vergı ındırımımde 3 derece olarak geldigunumu doldurmama 4 gun kaldı şuan 3916 3920 olması gerekiyor şayet muracaat etsem ne kadar maaş bağlanır girişim 1996 yılı

 19. hakan dedi ki:

  mrb yuzde 41 ve sürekli raporum var vergı ındırımımde 3 derece olarak geldigunumu doldurmama 4 gun kaldı şuan 3916 3920 olması gerekiyor hala aktif calışmaya devap edıyorum şayet muracaat etsem ne kadar maaş bağlanır girişim 1996 yılı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900-1100 TL aylık alabilirsiniz

 20. vasfi arduç dedi ki:

  işe giriş 21.11.1976 turkiyede 1652 ssk primi ve yurtdısından 1750odenmemiş prım vardı turkıyede iki sene calısırken işitme engelli olarak yüzde 54 rapor ve vergi indrimim vardı 15.04.1959 dogumluyum engelliden yararlanarak yastan emekli oldum ama primlerimi topladm 3675 günü 15.06.2016da odedim peki ozaman odediğim prim miktar ne kadar olmalıydı tesekkürler saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Özür dilerim,sorunuzu anlayamadım öğrenmek istediğiniz nedir ?

 21. CEYDA dedi ki:

  MERHABA
  15/03/1990 girişliyim 8861 toplam günüm var yas bekliyorum 6 sene % 45 engelli raporu aldım bu şekilde şimdi emekli olursam ne kadar maas alırım engelli maşası.bürüt ödenen 5647
  engelli emekli olursan düşük maas alırsın diyorlar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama olarak 1200-1400 TL aylık alabilirsiniz.

 22. ADİL ÇÖVER dedi ki:

  14/12/1995 ssk girisim var 3614 ssk 218 gunbagkurum var 2017 ekimde günlerim doluyor emekli olunca ne kadar maaș baglanir saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;900-1100 TL aylık alabilirsiniz.

 23. ADİL ÇÖVER dedi ki:

  14/12/1995 ssk girisim 3614ssk 218 gün bagkurum var,%44 engelli vergi indrimim var 3920 dolmasina 88 gunum var emekli olunca ne kadar maas alirim birde yatan primlerim cogu 2000ve 2017 arasisaygilar iyi çalişmalar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;800-1000 TL civarı maaş alabilirsiniz.

 24. Sağlık dedi ki:

  03/1997 sgk girişliyim. 6700 prim günüm mevcut. %48 engelliyim.
  2014 yılına kadar 5000 TL brüt ortalama ve 2014-2015 yıllarında 1,5 yıl 2000 TL ortalama brüt maaşım oldu.Son 1-5 yıldır 5750 TL brüt maaş alıyorum.3.sınıf engelli emekli olursam ne kadar emekli maaşı alırım? Ayrıca emekli olduktan sonra sgk lı olarak çalışabilirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1400-1800 TL aylık alabilirsiniz.Emekli olduktan sonra da çalışma hakkınız var.

 25. Sinan Erdem dedi ki:

  Öğretmen olarak görev yapmaktayım.30 Yıl 3 Ay hizmetim var. Klas 3 %50 Engelli raporum var.Bu rapor emekli maaşımda artış yaratırmı.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;memurların maaşları derece kademe ek gösterge bilgilerine göre hesaplanır.Bu nedenle maaşınıza etki yapmaz.

 26. Hakan dedi ki:

  %52 gözden engelli raporum var 5000 iş gücüm var net maaşım 2100 TL burut maaşım 2750 ne kadar emekli maaşı alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900-1200 TL maaş alabilirsiniz.

 27. ADİL ÇÖVER dedi ki:

  1995ssk girisim var sskgunlerim 2000öncesi 283 gün 2000 2008 arasi 1104 gün 2008 sonrasi 2257 gün ve2010 girisli 218gün bagkurum var %44 engelliraporum sürekli vergi indirimim var 3920 günden emekli olucam emekli olunca ne kadar maas alirim iyi calismalar diler saygilar sunarim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100 TL aylık alabilirsiniz.

 28. Bülent dedi ki:

  12.02.1997ssk giriş 2000 öncesi 455 2000-2008arası1860 gün.2009-2016 ondan sonra esnaf bağkur 2497 gün son olarakta 2016-2017 480gün ssk yüzde40engellı raporum var bağkurdan emeklı olabiliyorum acaba bağkurdan ne kadar maaşım olur ayrıca esnaf bağkurdanmı emeklı olucam

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;esnaf bağkurdan emekli olursunuz.Alacağınız maaş ortalama 1100-1300 TL civarı olacaktır.

 29. Sedat Sevinç dedi ki:

  Merhaba 1970 doğumluyum 1985 yılı SGK girişim var . %45 engelli raporum var. Toplam 7200 günüm var. Rapordan emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım??

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1300-1400 TL maaş alabilirsiniz.

 30. Pınar cakir dedi ki:

  Merhaba babam 12. 09.1958 doğumlu 01.06.1994 yılında çiftçi bagkuruda girişi var ve bugün ilk ayligini aldi 1570 tl ama birikmiş ucrette varmış içinde yaklaşık olarak aylığı nekadar olur acaba şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1000 TL maaşı olur.

 31. teoman kanbur dedi ki:

  03.01.1980 doumluyum.
  sigorta giris tarihim
  01.08.2004

  odenmis prim gun sayim
  4000 gun
  15.07.2016 da engelli oldum.
  darbe sonucu devletimiz bana malul maasi bagladi.
  3713 sayili kanun 21 madde j bendine istinaden.
  yuzde 61 surekli raporum var.
  01.10.2016 dan itibaren malulen emekliyim.3713 sayili teror kapsaminda.
  sorum su?

  simdi ben yakinda kamuda ise baslayacagim.

  eger 5400 toplam prim gun sayisini tamamlarsam( 4000 gun +1400 gun)
  engelli oldugumdan dolayi emekli olabilir miyim?
  olabilirsem ne kadar maas alriim ortalama?
  hem engelli maasi hemde 3713 kapsaminda vazife malulu maasi alabilir miyim?
  saygilar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kamu derken devlet memuru olarak mı göreve başlayacaksınız.

 32. SELİMKACAK dedi ki:

  SGK STAJ SİGORTASI İLK GİRİŞ TARİHİM:01,10,1991 PRİM ÖDEMELERİM 1994 YILINDA BAŞLAMIŞTIR. 1994DEN 2000 YILINA KADAR 1930 GÜNÜM 2001 DEN 2008 YILINA KADAR 2880 GÜNÜM 2009 DAN 2017 HAZİRANA KADAR 3036 TOPLAMDA 7846 GÜNÜM MEVCUT HAZİRAN AYINDA %66 ENGELLİ RAPORU ALDIM VE EMEKLİ OLDUM. BANA 1030 TL MAAŞ BAĞLANDI BU DOĞRUMU NORMALDE EMEKLİ OLMAK İÇİN 2029 YILINI BEKLEMEM GEREKİYORMUŞ BENDE ENGELLİ EMEKLİSİ OLDUM VE ŞUAN AYNI İŞYERİN DE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUM.SİZCE DOĞRU MU YAPMIŞIM MAAŞIM DOĞRUMU HESAPLANMIŞ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaşınız doğru görünüyor.

 33. Hacer dedi ki:

  2011 girişlitim isteyeye bağli tarim sigorta ne zaman emekli olurum ve ne kadar maşaalirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5400 gün ile emekli olabilirsiniz.

 34. Rabia Kasımoğlu dedi ki:

  Merhaba,
  1975 doğumluyum 1995 Sgk girişim var 2014-2015 senesinde 2 sene bağkur ödeme primim
  mevcut 2016 da %86 engelli raporum var ve şu anda SGK lı olarak çalışmaktayım.1. derecede vergi indirimi almaktayım. sgk olarak 1076 bağkur olarak 815 gün pirim mevcut toplamda 1891 gün primim var. sorum şu ben 3600 den emekli olabilir miyim 2 tane çocuğum var bağkur primlerimi ve sgk toplayıp doğum borçlanması yaparak emekli olabilir miyim. koah hastasıyım 4 sene çocuklara ödeyerek erken emekli olup emekli maaşı yaşa takılmadan alabilir miyim. ve ne kadar emekli maaşı alabilirim
  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3600 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.Borçlanma yaparak eksik günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 35. tülay dedi ki:

  merhaba 1975 doğumluyum 1992 ssk girişim toplam 4070 gün pirimim var özür oranım%42 ne kadar maaş bağlanır.teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100 TL alabilirsiniz.

 36. ali demir dedi ki:

  merhaba %41 sürekli ortapedik engelliyim ssk ilk kayıt 1996 ama aktif olarak 01.01.199 dan beri yatıyor 4280 gün ssk 147 gün istege bağlı bagkur var şuan emekli olsam ne kadar alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ortalama 800 TL alabilirsiniz.

 37. ibrahim söylemez dedi ki:

  merhabalar.1993 yılı sigorta girişim.3850 gün sigorta pirimim var. 2009 dan sonra 2493 bağkur pirimim var.%44 engelli raporum var .bağkurdan emekli olmak için dilekçe verdim. kaç tl maaş bağlanır. saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100-1300 TL aylık alabilirsiniz.

 38. ADİL ÇÖVER dedi ki:

  2017 ekim ayi itibari ile engelli 3920 prim gunumle emekliligim doluyor ekim ayının primi kasım ayınín 20sinden önce yatmiyor acaba emeklilk dilekcemi ne zaman vermeliyim saygilar iyi calismalar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,Ekim ayının sonunda işten çıkış bildirgesi ile beraber basvurabilirsiniz

 39. Serdar dedi ki:

  1995 SSK girişim var. 6355 primim var. %71 engelli raporum var. Emekli maaşı ne kadar alırım ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1200-1400 TL alabilirsiniz.

 40. ibrahim söylemez dedi ki:

  ibrahim söylemez

  merhabalar.1993 yılı sigorta girişim.3850 gün sigorta pirimim var. 2009 dan sonra 2493 bağkur pirimim var.%44 engelli raporum var .bağkurdan emekli olmak için dilekçe verdim. kaç tl maaş bağlanır. saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1000 TL maaş alabilirsiniz.

 41. Emin dedi ki:

  Merhabalar 21/02/2000 31/10/2008 SSK primim 1551 gün 2009 /20017 bağkur 3040 primim var
  Toplam 4590 primin var %46 engelliyim Bağ-Kur’a emeklilik için baş vurdum 90 gün daha öde 21/02/2018 tarihinde 4680 gün prim ile emekli olabilirsin dediler. Sizden ricam ne kadar emekli maaşı alırım. Teşekkür ediyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 700 TL alabilirsiniz.

 42. Şahin Samat dedi ki:

  Hocam, kamuda işçiyim, 6700 prim günüm ve 7200 tl brüt maaşım var. İşe giriş tarihim 01.01.1986 %74 engelliyim. 2018 Ocak ayında emekli olursam ne kadar maaş alırım. Primlerim 18 yıl tavandan yattı.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 2700 TL alabilirsiniz.

 43. Emin dedi ki:

  EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ
  Yaş Şartı Yaşınızın Dolacağı Tarih
  Hizmet Yılı Şartı Sürenizin Dolacağı Tarih
  Prim Gün Şartı Kalan Prim Gününüz
  2 – ) 2000 YILI İLE 2008 EKİM ARASI KAZANÇLAR
  Yıl Gün Kazanç Güncel Kazanç
  2008
  2007
  2006
  2004
  2003
  2000
  330
  348
  224
  117
  213
  159
  12.128,06 ₺
  11.008,29 ₺
  6.655,24 ₺
  2.143,56 ₺
  3.180,50 ₺
  756,00 ₺
  12.128,06 ₺
  11.008,29 ₺
  7.538,23 ₺
  3.267,87 ₺
  5.772,36 ₺
  4.049,26 ₺
  Toplam 43.764,07 ₺

  Gün Sayısı 1391
  Ort. Gunluk Kazanç 31,46 ₺
  Ort. Aylık Kazanç 943,87 ₺
  Aylık Bağlama Oranı 60
  Yeni Tam Aylık 566,32 ₺
  Yeni Kısmı Aylık 504,00 ₺
  3 – ) 2008 EKİM SONRASI KAZANÇLAR
  Yıl Gün Kazanç Güncel Kazanç
  2015
  2014
  2008
  180
  22
  90
  7.209,00 ₺
  831,60 ₺
  3.393,57 ₺
  7.850,60 ₺
  996,26 ₺
  6.752,13 ₺
  Toplam 15.598,99 ₺

  Gün Sayısı 292
  Ort. Gunluk Kazanç 53,42 ₺
  Ort. Aylık Kazanç 1.602,64 ₺
  Aylık Bağlama Oranı 30,00
  Tam Aylık 480,79 ₺
  Kısmı Aylık 89,82 ₺
  EMEKLİ MAAŞINIZ
  Emekli Maaşınız 1.327,25 ₺ Ek Ödeme 53,09 ₺
  Toplam 1.380,34 ₺

  Hocam maaş.com hesaplamasını üsteki gibi 2009 kadar olan 1680 gün primlerim üzerinden yapmış 2009/2017 arası 3000 gün esnaf bağkurum var bunuda hesaba katsak emekli maaş ne kadar olur. 2008 sonra yatan primlerim maaşımda düşüklük yaparmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaşınız aynı kalır ya da az bir miktar düşebilir.

 44. Emin dedi ki:

  %46 engelliyim 18sene 4680 Günden emekli olacağım

 45. yakup dedi ki:

  yüzde53 egelliyim 07,10,1991den sigorta girrişimvar 7660 günüm var emekli olursam ne maaş alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1400-1600 TL alabilirsiniz.

 46. Cem GÜNAY dedi ki:

  Hocam,
  Mrb,
  1972 doğumluyum ve 1994 SSK girişliyim.
  1196 yılından beri kesintisiz çalışmaktayım ve 7300 güm primim gözüküyor.
  Brüt maaşım 5.600 TL
  %40 engelli raporuyla 2018 yılı başında emekli olursam ne kadar maaş alabilirim
  Şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ortalama 1800 TL alabilirsiniz

 47. Hüsnü özdemir dedi ki:

  24.02.1970 ilk işe giriş 25 .06.1987 200 yılına kadar 4011 gün 4c 2001/2008 1064 Gün 4c 2008/2017 2728 gün 4a SGK 10 yıl uzman çvş luk yaptım toplam 5040 4c 3600 sgk toplam 8640 gün Şubat 2018 de emekli olacam emekli maaşı ne alırım saygılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1600-1800 TL alabilirsiniz.

 48. Bahar dedi ki:

  Merhaba 01.11.1999 yılında sigorta girişim var yüzde kırk engelliyor bu yıldan başlayarak 2008 Ekim ayına kadar 3132 gün primin oldu 2010 yılında ve 2014 yıllarında toplamda 70 prim günüm var. Daha sonra isteğe bağlıdır ödedim hala odemekteyim ondan da 171 günüm oldu şimdiye kadar not.1999/2008 yılları arasında akbankta isciydim yaklaşık erken emekli olsam ne kadar maaş alırım hocam

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100 TL alabilirsiniz.

 49. TOLGA DEMİRCİ dedi ki:

  Merhaba ,
  18.01.2000 sigorta girişim var %48 engelli raporum var . 18 ocak 2018 tarihinde emekli olacağım . şu an brüt maaşım 4000 TL 2000 – 2008 arası 1993 gün 2008 – şu an 3148 gün toplam : 5141 gün ssk var. toplam yatan prim 370000 tl . Ne kadar emekli maaşı alırım.
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1500 TL alabilirsiniz.

 50. Cem GÜNAY dedi ki:

  “Hocam,
  Mrb,
  1972 doğumluyum ve 1994 SSK girişliyim.
  1196 yılından beri kesintisiz çalışmaktayım ve 7300 güm primim gözüküyor.
  Brüt maaşım 5.600 TL
  %40 engelli raporuyla 2018 yılı başında emekli olursam ne kadar maaş alabilirim
  Şimdiden teşekkürler.”
  diye sormuştum.

  Ahmet SARI 13 Aralık 2017 at 17:46
  “Merhaba,ortalama 1800 TL alabilirsiniz” demiştiniz.
  ve ortalama 1800 tl maaş alırsınız demiştiniz.

  SGK nın sitesine bu bilgileri girdiğimde 2.500 TL üzerinde bir maaş çıkıyor.
  Rakam yada hesaplamada bir yanlışlık olabilir mi?
  Bu benim için çok önemli.
  Ben bu bilgiyi en net olarak nasıl öğrenebilirim.
  Çünkü çalıştığım işe geri dönüşüm olmayabilir.
  Sabrınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bizim rakamlarımız tamamen tahmine dayalıdır.Tüm gün ve kazanç bilgileriniz SGK sisteminde kayıtlı olduğundan dolayı SGK’nın verdiği bilgiler doğruya daha yakındır.

 51. Hakan özalemdar dedi ki:

  Merhaba 05.05.1986 SSK başlangıç tarihim 31.10.1998 e kadar 2139 gün SSK primim var 31.03.2004 tarihine kadar Bağkur pirimin var 01.12.2014 tarihi itibariyle 1261 günü ödüyorum 30 Haziran 2018 de doluyor emekliliğe hak kazanıyorum ne kadar maaş bağlanır teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1200-1400 TL alabilirsiniz.

 52. Olcay sevin dedi ki:

  Merhaba babam 01.25.1951 doğumlu 01.03.1977 ilk sigorta girişi var sigortalılık süresi 13 yıldır toplam prim gün sayısı 1566 gündür.
  Engelli olarak doğuştan %71 raporu var 1800 gün şartıyla emekli olabilir mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi indiriminiz var ise vergi indiriminden emekli olabilirsiniz ancak 3600 günü tamamlamanız gerekiyor.

 53. Cemil dedi ki:

  Dogustan %64 engelli raporum var 1995 dogumluyum 2015 yilinda sigorta baslangicim var ve158 gun pirimim var. Ayrica engelli milli sporcu maasi aliyorum sgk dan istege bagli sigorta yaptirabilirmiyim yaptirabilirsem ne zaman emekli olurum .tesekurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet yaptırabilirsiniz,emeklilik yaşınız 65 i bulur.

 54. ayhan yaman dedi ki:

  merhabalr 11/10/2003 ssk giriş %85 raporum var vergi indirimim var gün olarak 4000 ini geçti

  11/10/2018 tarihinde emeklilik dilekcesini vereceğim bu şartlarda ne kadar maaş alırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 700-900 TL alabilirsiniz.

 55. Aysun Aydoğan dedi ki:

  merhaba 17.05.1977 doğumluyum, 6145 işgünü doldurmuşum ilk sigortalı olma tarihim 01.09.1996 ,yüzde 43 engelliyim 4/a lıyım.Emekliliği hak kazandım.Ne kadar emekli maaşı bağlanır tahmini .Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1000-1300 TL alabilirsiniz.

 56. Erdal dedi ki:

  Merhaba 1987 12 ay sskgırıslıyım 3 ay .sskdan sonra bagkura gectım 13 yıl bagkur yatırdım.sonra ssk.ya gectım.5yıldır ssklıyım. Emeklı olsam nekadar maas alırım . bılgılerınız ıcın tşk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1200-1500 TL alabilirsiniz.

 57. İsmail Demirel dedi ki:

  Merhaba
  %45 engelli raporum var. ilk olarak 03.02.2003 te SSK’lı olarak çalıştım. 1 ekim 2008 den sonra 5510 4-C’li olarak işe başladim. 5510 geçici 4. maddesi kapsamında 5400 gün (15 yıl) pirimle emekliliğe hak kazanıyorum.
  SORUM
  2008/10 öncesi 2032 GÜN SSK pirim
  104.684,80 TL YILLIK KAZANÇ
  51,52 TL ORT. GÜNLÜK KAZANÇ
  2008/10 sonrası 667 GÜN SSK+2730 GÜN 5510 4-C pirim
  277.144,87 TL YILLIK KAZANÇ
  81,59 TL ORT. GÜNLÜK KAZANÇ
  SGK Kısmi aylık bağlama durumuna göre tarafıma yaklaşık ne kadar yaşlılık aylığı bağlanır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1900 TL emekli aylığı alabilirsiniz.

 58. serkan dedi ki:

  2004 yılında Engelli kadrosundan %45 raporla girişim var ;emekli sandığı 4c kapsamında 540 gün primim var.
  2008 sonrası, 500 gün SSK gün primim var;1440 gün yine Emekli sandığı 4c kapsamında günüm var.
  yani 2008 öncesi ve sonrası(540 4c) + 500 SSK ve (1440 4c).
  raporumu %45 den %60 a(bakıma muhtaçtır) yapıp 1800 gün 10 hesabından Engelli MALULEN EMEKLİ olursam nekadar maaş alırım?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an statünüz nedir acaba,son statüye göre malulen emekli olacaksınız çünkü

 59. Levent Aydemir dedi ki:

  Merhaba 1970 doğumluyum 1984 de ssk ya girişim var
  2013-2017 arası 1230 gün memurluğum var
  aşağıdaki bilgiler edevletten görünmekte Sgk müdürlüğüne gittiğimde 1544 lira maaş bağlandığını söylediler daha önce size yazımda 1800-2100 arası maaşbağlanır demiştiniz acaba itiraz etsem herhangi bir düzeltme yapılırmı

  En son çalıştığı kurum :özel
  AYLIK BAŞLANGIÇ TARİHİ : 01.04.2018
  GÖSTERGESİ : 9585
  DURUM KODU : HİSSE ORANI : 1/1
  AYLIK TUTARI : – BANKA :
  BANKA ŞUBE : – EK ÖDEME TUTARI :
  KESİNTİ TUTARI : – BİRİKMİŞ AYLIK TUTARI : 0
  AYLIK BAĞLAMA ORANLARI GÜN SAYILARI
  2000 ÖNCESI : 70.00 2000 ÖNCESİ : 4394
  2000-2008/10 ARASI : 55.00 2000-2008/10 ARASI : 485
  2008/10 SONRASI : 41.54 2008/10 SONRASI : 2598
  İNTİBAK : 0.00 TOPLAM : 7477

 60. HÜSAMİ EDEBLİ dedi ki:

  DOĞUM TARİHİM 12.08.1979 İŞE GİRİŞ TARİHİM 10.07.1999 4488 GÜN SGK VE 1082 GÜN BAĞKUR PRİMİM YATMIŞ BULUNUYOR. UZUN YOL GEMİ KAPTANIYIM VE GENELLİKLE YURTDIŞI GEMİLERDE ÇALIŞIYORUM. ENGELLİ RAPORU ALMAMI GEREKTİRECEK BİR RAHATSIZLIĞIM VAR. SGK DAN SORUŞTURDUĞUMDA %40 ÜZERİNDE ENGELLİ RAPORU VERİLİRSE EMEKLİ OLABİLECEĞİMİ SÖYLEDİLER. SON 10 YILIN İLK 5 SENELİK DİLİMİNDE ASGARİ ÜCRETİN %30 FAZLASINDAN SİGORTAM YATTI. 2013 TE İSTEĞE BAĞLI BAĞKUR YATIRDIM. 2014 TE 6960 TL TAVAN MAAŞ ÜZERİNDEN SİGORTAM YATTI. 2015 TE İSTEĞE BAĞLI BAĞKUR YATIRDIM. 2016 DA ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN SİGORTAM YATTI. SON 1 SENEDİR YİNE İSTEĞE BAĞLI BAĞKUR YATIRIYORUM. ŞU ANDA TÜRK BANDIRALI BİR GEMİ 14000 TL MAAŞ VE BU MAAŞ ÜZERİNDEN SİGORTA YATIRIP 6 AY ÇALIŞTIRMAK ÜZERE BANA İŞ TEKLİF EDİYOR. ANCAK YABANCI BANDRALI GEMİLER DAHA YÜKSEK ÜCRETLİ VE DAHA UZUN SÜRELİ ÇALIŞTIRIYORLAR. 6 AY DAHA 14000 TL ÜZERİNDEN PRİM YATARSA ENGELLİLİKTEN ERKEN EMEKLİ OLDUĞUMDA EMEKLİ MAAŞIM NE KADAR ETKİLENİR BİLMEK İSTİYORUM.

 61. Aydın Güleç dedi ki:

  Merhaba eşimin sigorta bilgileri aşağıdaki gibidir. 3611 gün prim toplamımız mevcut. 10 günden fazla ev temizlik sigortasını ödüyoruz, 24 ay bittiği için teşvikte bitti ve primler de yükseldi. Bu yüzden prim ödemeye devam edelim mi yoksa 3600 günden emeklilik şartlarını bekleyelim mi? maaşta ne kadar fark olur ikisi arasında?
  Doğum tarihi: 01/08/1974
  SGK giriş : 09/02/1996
  Prim ödemeleri;
  2000’öncesi : 699 gün
  2000-2008 : 1862 gün
  2008 sonrası : 1050 gün.

  Teşekkürler
  iyi günler

 62. yaman dedi ki:

  merhaba, 1996 mart sgk grişim var. 2007ye kadar sgk 2007-2017 arası özel banka emekli sandığından tavandan ödemelerim yapıldı. 2018 den bu yana bağkur ödemekteyim. sizce sgkdan mı devam etmem maaş alma açısından daha avantajlı?25 yılımın dolmasına 3 yıl kaldı.

 63. Saliha dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey 16.07.1984 doğumluyum 24.03.2003 tarihinde sigorta başladım %65 yüzde raporluyum 4504 prim var emekli maaş aylığı hesapla öğrenebilir miyiz teşekkürler…..

 64. serkan dedi ki:

  merhaba yüzde 68 raporum ve vergı ındırımı aldım ssk gırısım 1998 2800 gunum var 550 gun askerlıgı odeyıp halen daha yaklaşık 18 aydaga odeyıp 3840 gundenden emeklı olduğumda ortalama nekadar maas bağlanır .bırde endusuk ve enyuksek ne kadar maas bağlanıyor engellılere

 65. serkan dedi ki:

  Toplam
  2000 Öncesi 2089
  2000-2008/10 Arası 2442
  2008/10 Sonrası 848
  Toplam 5379
  ne kadar maaş bağlanır tşk

 66. ümit dedi ki:

  İyi günler Annem 01.01.1968 doğumlu 01.10.1987 yılında sigorta başlangıcı var bu başlangıçtan sonra 3 çocuk var şuanda 352 çalışma günü mevcut lütfen yardımcı olabilirsiniz hangi yolları izlemeliyiz ne yapılmalı .

 67. Baskın Erdi dedi ki:

  (Doğuştan ortapedik Engelliyim) Askerlik’den muafım Engelli kimlik kartı başvurum adına aldıığım raporum 2016’da %54 verildi.İlk iş’e giriş başlangıç tarihi SGK 01.06.2006-4A (340 gün) ilk bağkur açılış tarihi 01.10.2008 BAĞKUR 4B (2477 gün) dışarıdan borçlanmayla veya bekleyerek beklemeden hangi kategorilerde emekli olma şansım var öğrenebilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerekli ?? Teşekkürler.

 68. İbrahim dedi ki:

  Merhaba ben %53 raporum var 5500 gün primim var ssk başlangıç tarihim 10.26.1999 hala çalışıyorum Emekli olsam nekadar maaş alabilirim.

 69. Erol dedi ki:

  28.07.2008 tarihinde 9/3 derece ve kademeden Veri hazırlama ve Kontrol işletmeni olarak kamu kurumunda işe başladım. 2018 yılında engelli raporu aldım. 18.09.2019 tarihinde 4/1 dereceden malulen emekli olursam emekli maaşım kaç lira olur?

 70. Tarık Kan dedi ki:

  24/2/1968 doğumluyum
  15/9/1991 ile 31/71992 tarihleri arasında (3 ay 1 gün) 4-a hizmeti
  15/9/1992 ile14/8/1994 tarihleri arasında (1 yıl 11 ay) 4-c
  15/11/1994 ile 14/8/2016 arasında (21 yıl 9 ay) 4-c
  15/08/2016 ile 14/9/2016 arasında(15 gün) 4-c (1/2) öğretmen olarak hizmetim var
  1.sorum:Ne zaman emekli olurum?
  2.sorum:Kalan süreyi ssk dan prim yatırarak emekli olsam kaç lira maaş alırım?
  3.sorum:Bypasslıyım,kanser ve skolyoz (%40 eğrilik) rahatsızlıklarım var.Bu durumda malülen emekli olsam kaç lira maaş alırım?

 71. murat dedi ki:

  .merhaba .
  18.08.1974 doğumluyum 10.02.1991 sigorta grişliyim şu an 5332 gun ve 25 yıllık hizmet sürem dolu. 53 yaş beklediğim için emekli olamıyorum. geçen yıl beyin kanaması geçirdim.çalışamadığım için sağlık hizmetlerindende faydalanamıyorumki tedavimin devam etmesi gerekmekte. bana nasıl bir yol öneririsiniz ve ne maaş hakediyorum. (çalışmalarımın yarısından fazlası tavan primle ödendi)

 72. Kemal dedi ki:

  Merhaba 30.07.2000 tarihinde SSK girişim var ve şuana kadar 4658 gün pirim ödemem var.bu primlerin 2 yılı 2008 öncesi kalanı 2008 sonrası şimdi bir rahatsızlıktan dolayı %55 rapor alacağım. Acaba nekadar malül maaşı alabilirim.Birde emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmek istesem emekli maaşı kesilir mi.Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler

 73. Gündüz baba dedi ki:

  Selamlar.24.12.1969 doğumluyum 03.10.1987 ssk başlangıcım var 1999 kadar1999 nisanından 2005 yılına kadar 1773 gün bağkurum var 2005 den büyümede ssk lı çalıştım 2019 17 haziranda iş yarım tazminatımı verip işten çıkardığında toplam ssk günum 4798 gün ssk+bağkur toplam günüm 6571 gün ve sizden ricam bunca hizmetin ustune sağlık sorunlarımdan dolayı yüzde 41 in üstunde engelli raporum olursa engelli maaşım mı yoksa normal emekli olup damı maaşım yüksek olur ve bu hizmet ile aralık tamı emekli olsam yada engelli belgemi alıp belli bir süre engelli çalışırsammı emekli olsam iyi olur.birde fazlalık yatan primlerimi geri alabiliyormuşum, bu konuda yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

 74. Berrin ozdogan dedi ki:

  Merhaba, güncel bir bilgi almak istiyorum fakat ulaşamıyorum?
  21 Riskli hastalıklardan 18 ay malüllük maaşı sonrasında %60 iş görmezlik durumunda tamamen malül emeklilik söz konusu olmakta yazmakta min 1800 gün prim ödemeli ..
  Bizim durumumuzda 4300 prim ödemesi ve hepsi tavandan ödendiğinden ilgili maaş bağlama bunları hesaplayarak mı yapılmakta yoksa sabit 1000 tl civarında mı verilmektedir?
  Umarım görülebilir

 75. Ilhan karaca dedi ki:

  1994 den beri esnaf baykuşundayım şu an 6500 gün pirimim var malulen emeklilik icin başvuru yapacağım ülseratif kolit hastasiyim %40 alabilirmiyim maaşım nekadar olur

 76. Emel dedi ki:

  Merhabalar eşim beyin kanseri 23 yılın 2 yılını memur 21 yılını öğretmen olarak görev yapıyor malulen emekli olursa ne kadar maaş ve ikramiye alır yada bu şartlarda normal emekli olur mu

 77. Gökhan dedi ki:

  Devlet kurumunda sürekli işçi olarak çalışmaktayım. Sigorta girişim Ekim 1995. Toplam gün sayım 6640 tir. Ayrıca %50 engelliyim. En son maaşım 3500 TL. Acaba kaç lira maaşa bağlanırım ve tazminatım ne kadar olur teşekkürler..

 78. BETÜL ŞAHİN dedi ki:

  meraba 2005 in 8. ayında tarım bağkuru yatırmaya başladım.Şimdiye kadar yatırdım.Emekli olunca yüksek maaş almak için ne yapmam lazım.Nezaman emekli olurum. 1980 doğumluyum. Bayanım. Bana yardımcı olursanız sevinirim.