4b Bağkur Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

02.03.2018
1.083
A+
A-
4b Bağkur Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bağkurluların da malulen emekli olma hakları vardır. Bağkurlular nasıl malulen emekli olur, şartları nelerdir konusunda yazımızda bilgi bulabilirsiniz.

Bağkurluyum nasıl malulen emekli olabilirim?

Eğer ilk defa bağkurlu olduktan sonra;

 • En az 10 yıllık süreyi tamamladıysanız,
 • 10 yıllık sürenin içerisinde de en az 1800 gün priminiz varsa,
 • Sağlık Kurulu raporu gereği en az %60 üzeri iş gücü kayıp oranınız varsa ve ödenmemiş prim borcunuz yoksa bağkur kapsamında malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.
 • Eğer ağır engelli iseniz ve bakıma muhtaç iseniz 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmaz.

Raporum %60 gelmedi, bağkurdan yine de malulen ya da engelli emekli olabilir miyim?

Eğer Sağlık Kurulu raporunuz %40 ve üzeri geldiyse malulen emeklilik yerine engelli emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

 • Eğer sağlık kurulu raporu %40 ve %49 arasında gelirse 18 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4680 gün priminizin bulunması halinde emekli olabilirsiniz.
 • Eğer sağlık kurulu raporu %50 ve %59 arasında gelirse bu durumda da 16 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4320 gün priminizin bulunması halinde emekli olabilirsiniz.

Tabi emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için bağkur prim borcunuzun da olmaması gerekir.

Bağkur prim borcum var SGK beni malulen emeklilik için sağlık kuruluna sevk eder mi, sağlık kuruluna sevk için şartlar nelerdir?

Son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz olsa bile ve malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Eğer aktif güvenceniz yoksa malulen emeklilik ile ilgili sağlık kurulu raporu çıkartırken hastane masraflarını cebinizden karşılamanız gerekir.

SGK’nın sizi malulen emekliliğe sevk edebilmesi için malulen emeklilik talep tarihi itibariyle en az 1800 gün bağkur primini tamamlamış olmanız gerekir. Eğer 1800 gün yoksa askerlik borçlanması, doğum borçlanması v.s. ile tamamlayabilirsiniz. Borçlanma talebinde bulunmanız yeterli. Malulen emeklilik sevki için borçlanma tutarlarını hemen ödemek zorunda değilsiniz. Eğer %60 üzeri rapor gelirse ve Kurum size emekli olabilirsiniz derse bu durumda borçlanma tahakkukunu ödemeniz gerekir.

Bağkur malulen/engelli emekli maaşları ne kadar?

Malulen emekli maaşı ile engelli emekli maaşları normalde emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşından kısmen düşük olabilmektedir.

Bağkur malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır, nereye yapılır, başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

Malulen emeklilik ile ilgili talebinizi bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekir. Malulen emeklilik talebi için gerekli belgeler şunlardır;

 • Malulen emeklilik talep formu,
 • Kimlik fotokopimiz,
 • 1479 ya da 2926 sigortalılık belgesi (Belgenin üzerindeki ilgili kurumlara doldurtmanız gerekir),
 • Erkek iseniz askerlik yaptığınıza ya da yapmadığınıza dair belge gerekmektedir.
 • Eğer daha önce almış olduğunuz sağlık kurulu raporu varsa aslı ya da aslı gibidir fotokopisi.

Bağkur malulen emekliliğe başvurdum reddedildi, itiraz edebilir miyim?

Malulen emeklilik başvurunuzdan sonra SGK size çalışma gücündeki kayıp oranınızın %60 üzerinde gelip gelmediğine dair yazı gönderir. Yazı geldikten sonra sonuca itiraz edebilirsiniz. İtirazınız üzerine dosyanız SGK Yüksek Sağlık Kurulu’na gönderilir. Yüksek Sağlık Kurulu tarafından dosyanız ve raporlarınız bir kez daha incelenir ve sonuç size yazılı olarak bildirilir.

Bağkur malulen emekli başvurum kabul edildi, ne zaman maaş alırım?

Eğer malulen emeklilik talebiniz SGK tarafından uygun görülürse emekli maaşınız talep tarihinizi takip eden ay başından itibaren bağlanır.

Malulen emeklilik kontrol muayenesi nedir?

Bildiğiniz gibi bazı hastalıkların tedavi ile geçmesi mümkünken bazı hastalıkların da tedavisi mümkün bulunmamaktadır. İşte tedavi ile geçebilen bir hastalığınız varsa SGK rapora “Kontrol Muayenesine Tabiidir” ibaresini ekler. Bu durumda raporda belirtilen periyotlarda yeniden SGK sağlık kurulu kontrolüne tabi tutulursunuz. Eğer kontrol sonucu çalışma gücü kayıp oranınızın %60 altına düştüğü tespit edilirse malulen emekli aylığınız kesilir.

Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar ise kontrole tabi tutulmaz. Bu hastalıklarla malulen emekli olduysanız sürekli olarak aylık almaya devam edersiniz.

Malulen emekli maaşı çalışınca kesilir mi?

Eğer malulen emeklilik hakkından yararlandıysanız çalışmaya başlamanız, ziraat odalarında çitfçilik kaydınızın başlaması, aktif vergi kaydı açtırmanız ya da şirket ortağı olmanız halinde malulen emekli maaşınız kesilir. Engelli emeklilik kapsamında emekli olduysanız bu durumda çalışabilir, ticari ya da zirai faaliyette bulunabilirsiniz. Aylığınız kesilmez.

Bağkurlular hangi hastalıklarla malulen emekli olur?

SGK yönetmeliğine göre malulen emeklilik hakkından yararlanacak hastalıklar bellidir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Emrah dedi ki:

  Merhaba, dedem 1946 doğumlu bağkur prim başlangıcı Aralık 2009 ve 2017 sene sonu itibariyle 8 yılı tamamlayacak. 2 yıl da askerlik saydırma durumumuz var. Böylece 10 yıl olacak ve malülen emeklilik hakkı kazanacak.
  Sormak istediğim ise 8 yılın sonunda önce sağlık raporu alıp heyete göndersek gelen sonuç %60 ve üzeri ise askerlik borçlandırmasını yapsak emekli olabilir mi?
  Dedem açık kalp ameliyatı geçirdi, kronik akciğer rahatsızlığı var (koah) ve safra kesesi ameliyatı geçirdi. Yaş 70 üstü.
  Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dediğiniz uygulamayı bildiğim kadarıyla SGK yapmaya başladı.Başvuru yapabilirsiniz.

 2. Ayfer dedi ki:

  98de bağkur girim var diyabet hastası yım iki yıl hariç bütün pirimleri odedim malulen emekli olabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 3. cengiz ince dedi ki:

  bağkur maluluk emekliliği için 1800 gün dolması için ihtiyaç kadar gün borçlanabilmenin önünü açan yasa çıktımı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır öyle bir yasa çalışması bulunmamaktadır.

 4. cengiz ince dedi ki:

  bağkur maluluk emekliliğinin 1800 gün olması için ihtiyaç kadar gün borçlanabilmenin önünü açmak amaçlı hükümetin bugünlerde yapıtığı uygulamalar içinde buna yönelik bir çalışma varmı teşekür ederim

 5. Muhammet dedi ki:

  İyi Akşamlar ahmet bey ben 17.04 2008 başlangıcim var halende oduyorum bu durumda malulen emekli olabilirmiyim birde üstüme kayıtlı ev olsun dükkan olsun araba olsun bir sorun teşkil edermi aylık almama sol elimde yüzde 80 lik çalışmama durumu var iyi günler teşekkür ederim

 6. özkankiraz dedi ki:

  py bast amaliyatı oldum bagkura borcum oldudu için beni hastaneye sevk etmiyorlar 2015 den buyana borcum var .yapılandırma yaptım ödemyemedim yapılandırma 28 şubata kadar devam ediyor bagkur girişim 1999 eski bagkur borclarım silindi şimdi 2015 ten olan borcum var askerlile beraber 1800 günü tamamlıyorum . daha önce devlet hastanesinde yüzde 94 raporum var onun günü bitti vergi indirim hakkıda almıştım raporla beraber devlet hastanesini raporunun bir hükmü yok .kısaca ben borcumu ödemeden bagkurdan nasıl bir sevk alabilirim benim amacım sevk oltuktan sonra yüzde 60 raporu alıp kredi çekip borcumu bagkura ödeyip emekli olmak teşekürler.

 7. Hatice dedi ki:

  Merhaba 20.01.2000 doğumluyum. Ben 19.12.2018 de bese başvurdum ve bugun 29.01.2019 da 40 gun aradan gecti ve bankamdan 150 tl kesildi. Peki bu her ay mi 150 tl kesilcek. Para yatirmasam ne olur peki? Ve ne zman emekli olurum ne kadar para odersem emekli olurum ? Bide son olarak her ay yatirmak lazimmi diyelim param yok napabilirim ? Yardımcı olur musunuz lütfen cevap verebilirmisiniz??

 8. ayhan orhan dedi ki:

  doguştan sag göz tembelliği var ülser aktif kolit hastalıgındanda 25raporum var bagkurdan 9000 gün primim var emekli olurmuyum