Milyonları ilgilendiren gelişmede 3 yıl boyunca vergi desteği sağlanacak. 1 yıllık sürede ise SGK primleri devlet tarafından ödenecek. Kendi işini kuran gençlere yönelik önemli bir vergi avantajı sunuluyor. Böylece prim tutarlarında 15 bin 720 liralık kazanç sağlanıyor.

Gençlere 3 Yıl Boyunca Vergi Yok

Kendi işini kurmak isteyen gençler için devlet tarafından özel destekler sunuluyor. Buna göre devlet kendi işini kuran gençlere aynı zamanda nakdi kredinin yanında 3 yıl boyunca vergi de ödenmiyor. Bu sayede gençlerin istihdamının arttırılması amaçlanıyor ve aynı zamanda da iş kurmaları gerçekleşiyor. Girişimci olan gençlere yönelik sunulan bu destek sayesinde vergi ve prim ödemelerinde kolaylıklar öne çıkıyor. Genç girişimcilerin vergi ve primleri karşılanırken aynı zamanda ilk kez kendisine ait olacak şekilde işyeri açanlara yani kendi işini kuranlara da Sosyal Güvenlik Kurumu’na Bağ-kur üzerinden kayıt yaptıranlara 1 yıl boyunca Bağ-kur primleri devlet tarafından ödeniyor. Bunun yanında en önemli şart ise 18 – 29 yaş aralığında olunması. Bu bakımdan genç girişimci 1 yıl boyunca SGK’ya herhangi bir prim ödemesi yapmıyor. Primleri devlet tarafından karşılanıyor ve iş yaşamı için büyük bir destek buluyor. Verilen destek ise en alt seviyeden dahi hesaplandığında halihazırdaki tutarlar kapsamında 12 bin 184 lirayı buluyor. Genç girişimcilerin her ay ödeyecekleri bin 15 liralık prim ödemeleri de böylece kendilerine kalıyor. Prim desteğinden yararlanılması için ise en önemli nokta kendi işyerinde çalışması ya da işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi oluyor.

Yıllık Kazanç 15 Bin Lirayı Buluyor

Aynı zamanda ilk kez gelir vergisi mükellefi olarak işyeri açan 18 – 29 yaş aralığında olan gençlere yönelik de 3 yıllık vergi istisnası sunuluyor. Böylece bu yaş aralığında olan genç girişimciler 3 yıl boyunca kazançlarının 75 bin lirayı geçmemesi halinde gelir vergisi ödemiyorlar. 75 bin lira matrah beyan etmiş girişimciler için yıllık olarak 15 bin 720 lira vergi alınmazken, 3 yıllık sürede bu tutar 47 bin 160 TL’yi buluyor. Bu durumda yeni iş kurmuş olanlara büyük avantaj sağlıyor. " width="100%" height="315" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">
Editör: TE Bilisim