25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı mı?

25 sene evli kalanlar için emeklilik yasası geçen günlerde yasa tasarısı olarak meclise sunuldu. Yasa tasarısının temel fikri ise, 25 sene boyunca aralıksız evli kalan kişilerin emeklilik hakkı idi. Bu sayede uzun süreli evli kalan çiftlerin yaşam kalitesinin artması sağlanacaktı. 25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası yalnızca kadınlar için geçerli bir yasadır. Bu yasadan erkeklerin faydalanması söz konusu değildir. Bu yasa kapsamında sigortalı olmayan ev kadınlarının 25 senelik evlilik sonunda emekli olabilmesi için sunulan yasa kabul edilirse, ev hanımları bu sayede emeklilik hakkı elde edebilecektir. SGK ile ilişiği olmayan kadınlar, 25 sene evli kalma şartı ile bu yasa tasarısından faydalanabilecek. Ancak bu noktada kadının yaşı ve prim gün sayısı hesapları da yapılacaktır. Emekli olmak için prim gün borcunu peşin ödeyen ya da borçlanan kadınlar emekli aylığı almaya hak kazanacaktır.

25 Sene Evli Kalanlar için Emeklilik Şartları Nelerdir?

25 yıl evli kalanlar için emeklilik şartları yasa tasarısı kapsamında sunulmuştur. Buna göre emeklilik hakkından faydalanmak isteyen kişilerin aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekmektedir:

 • Sigorta girişi olan kadınlar, arada kalan süreyi borçlanarak eksik prim gün sayısını tamamlamalıdır. Bu sayede emeklilik hakkı elde edebilecektir. Ancak bu kişilerin sigorta girişi olması öncelikli şarttır.
 • Talep edilen emeklilik şartları arasında, kişinin en az 25 sene evli kalması bulunmaktadır. 25 senelik süre içerisinde boşanan ve tekrar evlenen kişilerin bu yasadan faydalanması mümkün değildir.
 • Ancak 25 sene evli kaldıktan sonra boşanan kadınlar için istisna yapılabileceği konuşulmaktadır.

Ülke dışında ikamet eden ev hanımları için yasaya kısıtlama getirilmiştir. 2019 itibari ile günlük olarak SGK’ya 21.64 TL borçlanma yapılabilmektedir.

Sigorta Girişi Olan Kadınların 25 Yıllık Evlilik ile Emekli Olması Mümkün mü?

Sigorta girişi olanların emeklilik hakkı yasa tasarısı kapsamında değerlendirilmektedir. Bu yasa tasarısı henüz resmileşmemiş olsa dahi, yakın zamanda yasaya gireceği konuşulmaktadır. Ancak bu noktada 25 senelik evlilik ile emeklilik hakkını kullanmak isteyen kişilerin sigorta girişlerinin olması gerekmektedir. Bir diğer aranan koşul ise 25 sene aralıksız evli kalmış olmaktır. Emeklilik hakkı için ilk olarak kadının borçlanması gerekmektedir. Şayet prim gün sayısını karşılayacak ekonomik durumları yoksa, kredi çekmesinin önü açılacaktır. Bunun yanı sıra yurt dışında yaşayan vatandaşlar, çift emeklilik haklarını eksik prim günlerini tamamlayarak elde edebilir.

25 Yıl Evli Olanlara Emeklilik Borçlanması Ne Kadar Çıkar?

25 senelik evli olanlara emeklilik borcu sigorta girişi olan kadınların, aradaki eksik prim günlerini kapatarak emekliliğini sağlayan sistemdir. Geriye dönük borçlanma kapsamında eksik prim ücretlerini ödeyerek emekli olma hakkı doğmaktadır. 2019 senesinde günlük prim borçlanması 21 TL ve 61 TL arasında değişmekle beraber, sigorta giriş tarihine göre emeklilik için gerekli olan borçlanmayı kapattıklarında emeklilik hakkı sağlanacaktır.Yirmi beş senelik evli kadınların emeklilik hakkı se:

 • Kadının sigorta girişi varsa ancak çeşitli sebeplerle sigortası devam etmemiş ve primlerini ödeyememişse emeklilik hakkından faydalanabilir.
 • Kadının 25 senelik aralıksız evli kalmış olması gerekmektedir.
 • Maddi imkansızlıkları olduğu tespit edilen kadınlar için eksik günler için 2019 senesinde 21,64 TL olacaktır.

25 Sene Evli Kalan Kadınlar için Emeklilik Yasa Tasarısı Onaylandı mı?

25 senelik evlilere emeklilik yasa tasarısı henüz kabul edilmemiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi sunulan 25 yıllık evli kadınlar için emeklilik şartını kabul etmedir. Bu durumda yasada yeni düzenlemeler yapılıp yeniden TBMM’ye sunulacak. 2019 itibari ile emeklilik yasaları kapsamında kadınların emekli olması için sigorta prim günlerini ödemesi gerekmektedir. Yasa tasarısı onaylansaydı:

 • 25 sene aralıksız evli kalan kadınlar, emeklilik hakkı elde edebilecek ve her ay emekli aylığı alacaktı.
 • Yasa tasarısı 25 sene evli kalmış ancak dul kalmış kadınlar için de geçerli olacaktı.
 • Evlenip boşanan ve yeniden evlenen kadınların toplam evlilik süresi 25 sene olsa bile bu haktan faydalanmaları mümkün olmayacaktı.

25 Sene Evli Kalmış Dul Kadınlar Emekli Olabilir mi?

25 senelik evli kalmış dul kadınların emeklilik hakkı söz konusu yasa tasarısına göre kabul edilmekteydi. Fakat 25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmedi. Bundan dolayı da 25 sene evli kalmasına rağmen eşi vefat eden ya da boşanmak durumunda kalan kadınların emeklilik hakkı şu an için bulunmamaktadır. Tasarının yasalaşması durumunda birçok ailenin gelir durumu rahatlayacak ve ekonomik olarak genişleme de elde edilecekti. Fakat yasa tasarısı kabul edilmedi. Bu yasa tasarısının kabul edilmesine kadar geçen sürede ise, yasada resmileşmiş olan emeklilik şartları geçerli olacaktır. 2019 senesinde evli kalan kişiler için emeklilik yasasının kabul edilmesi şu an için söz konusu değil.

Ev Hanımları için Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ev hanımları için emeklilik şartları düzenlenen yasa tasarısı kapsamında belirlenmiştir. Buna göre ev kadınları isteğe bağlı olarak en düşük aylık prim ödemelerini yapmaktadır. 2019 senesinde ev hanımlarının ödeyeceği aylık sigorta primi ise 709,41 TL olmaktadır. Bu durumun başlıca dezavantajı ise Bağ-Kur kapsamında emeklilik sağlanmasıdır. Ödenen primler yalnızca Bağ-Kur kapsamında ödenmektedir. Bağ-Kur kapsamında isteğe bağlı sigortadan emekli olabilmek için en az 9000 yani 24 sene prim ödemelerini yapmak gerekmektedir. Şayet herhangi bir sigorta girişi yoksa, kişi 58 yaşını tamamladıktan sonra emeklilik hakkı elde edebilir.

Ev Hanımlarının Emekli Olmak için Yapması Gerekenler Nelerdir?

Ev hanımlarına emeklilik tasarısı TBMM’ye sunulsa da kabul edilmemiştir. Bundan dolayı ev hanımlarının emeklilik hakkı elde etmesi için günümüzde geçerli olan emeklilik yasalarını kullanması gerekmektedir. Ev hanımlarının emekli olması için:

 • Ev hanımlarının emekli olması için isteğe bağlı sigorta yaptırması en çok tercih edilen çözümler arasındadır. Ev hanımları emeklilik için en düşük primlerden ödeme yapmaktadır.
 • Ev hanımlarının isteğe bağlı şekilde emeklilik hakkı elde edebilmesi Bağ-Kur aracılığı olmakla beraber aylık ödemeler 709 TL olmaktadır.
 • Ev hanımlarının emekli olması için bir başka yol ise, sigortalı olarak çalışmak ve tarım 5 kapsamında Bağ-Kur primlerini ödemeye devam etmesi olacaktır. Bu şekilde hem daha yüksek emekli maaşı alınabilir hem de daha erken dönemde emeklilik sağlanabilir.
 • Ev kadınlarının emekli olması için alternatifler 2019 itibari ile bunlardır. 25 sene evli kaldıktan sonra emeklilik hakkı henüz yasadan geçmemiştir.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Yaş Sınırı

25 sene evli kalanlara yaş sınırı hazırlanan tasa tasarısında 58 olarak belirtilmiştir. 58 yaşını dolduran kadınlar, 25 senelik evli ise emeklilik hakkından faydalanabilecekti. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi yasa tasarısının onaylanmasına müsaade etmedi. Bunun yanı sıra gelecek yıllarda 25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası için onay çıkacağı öngörülmektedir. Ancak 2019 itibari ile ev hanımlarının emeklilik hakkı elde edebilmesi için mevcut sigorta yasasına göre prim günlerini ve yaş sınırını doldurması gerekmektedir. Aksi durumlarda emeklilik hakkı 25 senelik evlilik ile söz konusu olmayacaktır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

52 Yorum

 1. Ben 10 sene baskasila 16 dene baskasiyla evliyim simdi benim durum yok pirim yatirmaya nadil emekli olabilirim 53 yasindayim2003senede 30gunluk pirimle calistim ben emekli olabilirmiyim

 2. selamlar annem 88 yılında evendi yaklasık 27 yıldır evli. 25 yıl üstü evli kalan kadınlara emeklilik hakkı tasarısı geçti mi geçtiyse nasıl yararlınabilir bilgi verir misiniz ?

 3. 1982 ssk girişim var artı askerlik borçlanmasını yatırdım 2000 + 2008 bağkur ödedim şuan bağkuru dondurdum prim yatırmıyorum 01/01/1963 doğumluyum bu şartlarda nasıl emekli olurum… yorum yaparsanız seviniriz

 4. Merhaba iyi aksamlar türkiyede emeklilige basvurmak icin alman makamlsrindan alinacak bege bedir bilen varsa lütfen almancasini yazin

 5. Merhabalar ben 1972 doğumluyum 26 senelik evliyim benim hiç sigorta başlangıcın yok bende yararlanabilirmiyim ne yapmam gerekiyo

 6. Annem 1965 doğumlu , 2001-2004 yılları arasında yaklaşık 1200 gün ssk primi var. 2014 ten beridir de yaklaşık 1000 gün civarı isteğe bağlı bağkur ödedik , ödemeye devam ediyoruz. 33 yıllık evli ve çocuk doğum yılı 1985 , yani ilk sigorta girişinden önce. Yasa çıkarsa ssk ve bağkur günleri toplanıp geriye kalan prim günü sayısını mı borçlanırız ? Ayrıca Kasımda çıkacak deniyordu , yeni bir gelişme ya da sizin bir öngörünüz var mı ? Teşekkürler

 7. Merhaba Annemin 1991-92 yıllarında vergi kaydı var ancak sigorta kaydı yok, 1 çocuk var girişten sonra. 3600 e tabi olabilir mi?

 8. Hocam ülkemizdeki ev hanımları için borçlanma varmı daha önceki sorularıma cevap alamadım saygılar

 9. Selamualeykum hocam annem 1965 dogumlu 32 yıllık evli 1982 den sigorta girişi var su anda 3342 gün primi var bu yasadan emekli olması icin kaç güne ihtiyacı var gün şartı nedir aynı zamanda alacağı maaş normal emekli maaşı mi olacak yani ortalama ne kadar ve zaman dilimi aylık mi olacak teşekkürler.

 10. Geçmişe dönük eksik günleri ödeyerek zaten emekli olunuyor ne fark var anlamadım.

 11. merhabalar ben 1967 doğumluyum 35 yıllık evliyim ve 4 evlat yetiştirdim bir tanesi halen eğitin görüyor zamanında sigortalı çalışmama ve eğitimimi tamamlamama imkanım olmadı şu an halen evli ve aynı zamanda üniversite öğrencisiyim dolayısıyla sigorta girişim yok bende pirim ödeyip emekli olabilecek miyim yasa çıkarsa faydalanmak için yapmam gereken bir başvuru var mı bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. 32 yıllık evliyim hiç bir yerde çalışmadım sigorta girişim yok bende bu yasadan çıkarsa eğer faydalanabilirmiyim

 12. 25 YIL VE ÜZERİ OLANLAR İÇİN ANLADIĞIM KADARIYLA. BENİM SORUM BİZİM EMEKLİ YAPIP DAHA SONRA PRİM BORÇLARIMI ÖDEYECEĞİZ.

 13. merhaba annem 1981 yıılından 1..5 yıllık sigortası var nasıl yararlanabilir teşekkkürler

  1. 32 yıllık evliyim hiç bir yerde çalışmadım sigorta girişim yok bende bu yasadan çıkarsa eğer faydalanabilirmiyim

 14. Annem 30yillk evli hiç sigortası yok giriş yapılmamış emekli olabilirmi maddi durumuda yok

 15. inandırıcı bir yanı yok bence secim yatırımı taseron isciler ne oldu 40 defa soz verilmisti yasa takılanlar ne oldu bunlar bos laflar ben oyle dusunuyorum

 16. Aynı adamla 19 yil evli kalır ve 5 ay ayrılır tek evleniyor lar 35 yıla gelirler emekli şansı varmı

 17. 25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Geliyor! YASASI NE ZAMAN YASALLAŞACAK ACABA HANGİ AŞAMADA BİLGİNİZ VARMI?

 18. Kişi 1 yıl prim ödemiş olsun geriye kalan 24 yılı borçlanarak emekliye ayrılacağı varsayılıyor.
  Günlük borçlanma Tutarı 19,00 TL
  30 Gün için: 19,00 X 30 = 570,00 TL (Aylık Borçlanma)
  Yıllık: 570 X 12 = 6.840,00 TL.
  24 Yıl Borçlanacak olursa
  6.840,00 X 24 = 164.160,00 TL Yani Yaklaşık 164 Milyar ödemeniz gerekecek sonrada aylık 1.500 TL civarı maaş alacaksınız)
  Son olarak Lütfen Ayrıntılarını öğrenmeden sevinmenize gerek yok.
  Bu 164.000 Tl kredi çekerek aylık maaşınızdan öderseniz, Artı olarak Bankaya 250.000 TL Ödemeniz gerekeceğinide UNUTMAYIN.

 19. Ayrıca 27 yaşında zihinsel engelli kızım 22 yasinda oglum var bu emekliligimi nasıl etkiler

  1. Merhaba;şu an bu düzenleme sadece bir taslaktan ibaret.Taslak yasalaştığı zaman tüm detaylarını sitemizden öğrenebilirsiniz.Takip edin lütfen

 20. 2006 başlangıç 2010 da sonlandi sigortam 29 09 1970 dogumluyum 28 yıldır evli bayanim yasa kabul edilirse kac yasinda emekli olurum ne kadar toplu para odemem lazım teşekkür ederim

  1. Merhaba;şu an bu düzenleme sadece bir taslaktan ibaret.Taslak yasalaştığı zaman tüm detaylarını sitemizden öğrenebilirsiniz.Takip edin lütfen

 21. Bu çok güzel bir haber ben 30 yıllık evliyim benim içinde umut oldu daha önce sigorta girişim yok şimdi çocuk okuttuğum için ikibuçuk yıldır sigortalı bir ışte çalışıyorum primlermi 30 gün üzerinden yatıyor 3 çocuğum var umarım iyi bir düzenleme ile bizimde işimize yarar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu