2020’de Emeklinin Yüzü Gülecek! Milyonlarca Kişiye 4 Bin 750 TL Ek Ödeme

Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İmzaların atılmasının ardından gerçekleştirilen protokoller birer birer açıklanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kuruma bağlı SSK ve Bağkur emeklilerinin bankalardan emekli maaşı alması karşılığında ödenen promosyon ücretinde bu yıl artış yaşandığını açıkladı. Bu kapsamda bankalar emekli vatandaşların maaşlarını kendi bankalarından alması için çeşitli kampanyalarla emekli maaş müşterileri çekme yarışına girdi. Emekliye 2020 yılında verilen promosyon ve ikramiyelerle birlikte emekli vatandaşların toplamda 4 bin 750 TL’ye kadar ek ödeme imkanından yararlanabilmesi gündeme geldi. Detaylar haberimizde…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kuruma bağlı SSK (4A) ve Bağkur (4B) emeklilerine 4 bin 750 TL’ye kadar ek ödemelerin başladığını açıkladı. Geçtiğimiz gün yapılan kamuoyu duyurusunda SGK ile anlaşma sağlandığı ve imzalanan protokol gereğince Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşa 2020 – 2023 yılları arasındaki süreç için promosyon ödemesi yapılacağı bildirildi. Emekli vatandaşların sevinçle karşıladığı bu müjdeli haberin ardından internet üzerinden de en çok araştırılan konuların başında bankaların emekli maaş müşterilerine ne kadar promosyon ödemesi yaptığı geliyor.

Bankaların Emekli Maaş Müşterilerine Promosyon Kampanyaları

Emekli vatandaşların müjdeli haberleri almasının ardından internet üzerinde en çok araştırılan konulardan biri de emeklilere yapılan promosyon tutarları oldu. Promosyon görüşmeleriyle birlikte bu rakamın 2 bin 750 TL’ye kadar çıkabileceği açıklandı. Emekli vatandaşların SGK ile bankaların yapmış olduğu anlaşmadan gelen promosyon ödemelerinin yanı sıra bir de yılda iki kez ödenen bayram ikramiyesinden faydalanması gündeme geldi. Böylelikle emeklilere ödenecek toplam ücret 4 bin 750 TL’ye çıkacak.

Vefat eden emekli vatandaşların promosyon ücretlerinin nasıl ödeneceği veya ödenip ödenmeyeceği de merak konusu oldu. Konuyla ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkililerinden bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada vefat eden emekli vatandaşın eşi ve çocuğuna da promosyon ödemesi yapılacağı açıklandı. Bu kapsamda vefat eden emekli vatandaşın aylığını eşi ve 2 çocuğu alıyorsa ve maaşına göre promosyonu 750 TL ise eşe 375 TL, çocukların her birine 187’şer TL olmak üzere promosyon ödemesi yapılacağı aktarıldı.

18 Yaş Altındakiler Promosyon Ödemesini Nasıl Alacak?

Vefat eden emekli vatandaşın 18 yaşından küçük çocuğu bulunması durumunda bu kişilere bankalar tarafından emekli promosyon ödemesinin nasıl yapılacağı da merak konusu haline geldi. 18 yaşında promosyon alınabilmesi için vefat eden emekli ebeveynin maaşını alanlar için anne veya babasının velayetinin gerektiği açıklandı. Anne veya babasının velayeti altında olanların kendi gelir tutarı ile banka aracılığıyla aylık alan anne veya babasının aylıkları tutarı toplamı esas alınarak velisine promosyon ödemesi yapılacağı belirtildi.

Aynı Anda Birden Fazla Maaş Alanların Promosyon Ödemeleri

Bilindiği üzere emekli vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gerekli şartları sağlamaları halinde aynı anda birden fazla emekli maaşı alabiliyor. SGK’dan aynı zaman dilimi içinde birden fazla gelir ve aylık alan emekli vatandaşların promosyon ödemeleri için emekli maaş müşterisi oldukları bankalara bu durumu belirtmeleri gerektiği açıklandı. Bu kapsamda yapılan duyuruya göre genel uygulamanın tüm gelir ve aylıkların toplamı üzerinden tek bir promosyon ödemesi şeklinde olduğu ifade edildi.

Dolayısıyla birden fazla emekli maaşını SGK’dan alan emekli vatandaşların almış oldukları aylıkların toplamı esas alınacak. Örnekle açıklamak gerekirse 2 bin lira yaşlılık aylığı ve ölen eşinden dolayı da 600 lira ölüm aylığı alan bir vatandaşın SGK’dan aldığı gelir toplamı 2 bin 600 TL olarak kabul edildiği için bunun üzerinden promosyon ödemesi yapılacak.

Emeklilik İçin Eksik Primleri Tamamlama Yöntemleri Nelerdir?

Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur ?

4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yalanınız batsın 2750 promosyonu kim veriyor üstelik bayram ikramiyelerinin kesilmeside gündemde uta madan yalan haber yapıyorsunuz

  2. Lutfen dogru haber yazin 4 gundur intibak onaylandi diye yaziyosunuz altindada onaylanirsa diyosunuz emekliler zaten perisan ac sefil birde umutlarinla dalga gecmeyin.gunahtir gercekleri yazin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu