2019 Kredi Sicil Affı Çıkacak mı?

Sicil Affı Çıkacak mı? Borçlarını ödeyemediği için kara listeye giren binlerce kişi ve esnaf, son zamanlarda bir hayli düşen faiz oranlarından faydalanarak kredi çekme imkanından da faydalanamamaktadır. Durum böyle olunca acil ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelmektedirler. Konu Meclis gündemine taşınmış durumdadır. Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan sicil affı işleminin tekrar Meclis’de gündeme gelebileceğini belirtiş bulundu.

Kredi, kredi kartı borcu, çek, senet ve diğer borçlarını en geç doksan(90) gün yasal süresi içerisinde ödemesini gerçekleştiremeyenler bankalar tarafından kara listeye alınmaktadır. Bu şekilde ödemelerini gerçekleştiremeyen kişileri sicili bozulduğu için bankaların sunduğu bazı imkanlardan 5 yıl boyunca faydalanamamaktadır. Bankalar tarafından kara listeye alınanlar kredi, kart, nakit avans, düşük faiz imkanlarından ve avantajlı kredi imkanlarından da yararlanamamaktadır. Bu avantajlardan mağduriyet en çok esnafı etkilemektedir.

Kara listede yer alarak mağdur duruma düşen esnaf için en çok bu durumu gündeme getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken olmaktadır. Esnafın işlerini yürütmek için kredi kullanımına ihtiyacı olduğunu fakat kara listede yer aldığından ötürü bankaların bunu bahane etmesi sebebi ile kredi kullanımına izin vermediklerini belirten Başkan Palandöken, borcunu 10 – 15 yıl öncesinden geciktirme yaparak sicili bozulan fakat daha sonra borcunu ödemesini gerçekleştirmiş bireylerin dahi kredi kullanamadıklarını belirtti.

Bankanın esnaflardan Memur kefil istediklerini belirtirken, bu şekilde bir işlemin olmaması gerektiğini belirterek kredi ulaşmadaki bu engelin ortadan kalkması gerektiğini ifade etti.

Sicil Affı Komisyonda Tartışıldı

Sicil Affı Komisyonda Tartışıldı, Konunun geçtiğimiz Cuma günü Meclis gündemine geldiğini, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bakanlığın bütçesi görüşmeleri sırasında, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan esnaf ve sanatkarlara sicil affı getirilmesi ile ilgili gelen bir soruya karşılık verdiği cevap şu şekilde oldu. Sicil affı bizim tek başımıza alabileceğimiz bir karar değil. İlgili bakanlıklarla daha önce bu konu ile ilgili konuştuklarını ve gerekirse tekrar gündeme getiririz ifadelerini kullandı.

Sicil Affı ile ilgili en son yasa tasarısı 2017 yılı içerisinde çıkartılmış olmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu