2018 Torba Yasada Neler Var?

Hepinizin malumudur ki bizim torba yasalarımız baya meşhurdur ve neredeyse ayda 2-3 tane torba yasa çıkar. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeleri devam eden yeni torba yasada da vergi ve Sosyal Güvenlik konularında düzenleme içeren önemli bir torba yasa var. Torba yasanın önemli bazı maddelerini sizin için derledik. Tamamını değil de önemli olan ve birçok kesimi ilgilendiren maddeleri üzerinde duracağız. 

Torba yasa 2018 tüm maddeler

Yeni torba kanunda yer alan önemli düzenlemeler şu şekilde;

Hurda araç ötv indirimi

Düzenleme ile hurda araç karşılığında sıfır araç alımında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi indirimi yapılacak. Düzenleme 1,6 motor ve altındaki sıfır araç alımında geçerli olacak. 2017 yılında çıkan hurda yasası ile bu yeni düzenleme farklı. 2017 yılında çıkan ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuruları devam edecek olan hurda yasasında ÖTV indirimi düzenlemesi yoktu.

İşverenlere asgari ücret desteği

2015 ve 2016 yıllarında sigortalı işçilere işverenler için aylık 100 lira sigorta prim indirimi uygulanmıştı. Bu uygulama asgari ücret tespit komisyonunun kararı ile 2018 yılında da devam edecek. İşverenler 2018 yılında çalıştırdıkları sigortalıları için aylık olarak 100 lira tutarında indirim alabilecek. Sigorta prim desteği 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak ve işverenler asgari asgari ücret desteğindeng geriye dönük yararlanacak. Böylece 5510 yüzde 5 lik indirimle ve asgari ücret desteği ile birlikte işverenin bir işçi için ödeyeceği aylık sigorta primi 559,00 TL olacak.

İlave işçi alımına sigorta primlerinin tamamı devletten teşvikleri

2017 yılında uygulanan 687 Sayılı KHK sigorta prim teşvikine benzer yeni teşviklerle ilave işçi alan işverenlerin işçi prim maliyetleri ile gelir vergisi stopajının tamamı devlet tarafından karşılanacak. Teşviklerle istihdamın artışı hedeflenmekte. Teşvikler konusunda bilgiyi 2018 sigorta teşvikleri başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Asgari ücret ilave asgari geçim indirimi düzenlemesi

Brüt asgari ücretin yüksek olması sebebi ile asgari ücretli gelir vergisi matrahı yükseldiğinden yıl sonuna doğru vergi diliminde bir üst dilime çıkmakta bundan dolayı gelir vergisi kesintisi yükselmekte ve net asgari ücret de düşmektedir. Net asgari ücretin asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen tutarın altına düşmemesi için ilave asgari geçim indirimi düzenlemesi yapılacak. Böylece net asgari ücret 2018 yılı sonuna kadar 1603,12 TL altına düşmeyecek.

Otomatik BES cayma süresi uzatılıyor

Ocak 2017’de uygulamaya konulan otomatik bireysel emeklilik sisteminde mevcut düzenlemede sisteme dahil edilen çalışan sisteme dahil tarihinden itibaren 3 ay içerisinde çıkması halinde kesilen katkı payları herhangi bir kesinti yapılmadan iade edilebilmekte. Sisteme katılımın artması ve sistemde kalmanın daha da etkin hale gelebilmesi için bu süre 6 aya çıkarılacak.

Devlet konut yardımını 25 liraya yükseltecek

Konut hesabı açarak belli bir süre katkı payı ödedikten sonra ilk konut alımında devlet desteği 25 bin lira olarak ödenecek. Konut hesabı başlıklı yazımızdan sistemin ayrıntıları konusunda bilgi edinebilirsiniz. Mevcut durumda konut yardımı 15 bin lira olarak ödenmekteydi

Çeyiz yardımı 7,500 TL ye yükselecek

Kız çocukları adına evlilik tarihinden en az 3 yıl önce bankalarda çeyiz hesabı açılması ve düzenli olarak en az 3 yıl katkı payı ödemesi halinde evlilik tarihinde ödenecek evlenme yardımı 5 bin TL’den 7500 TL yükselecek.

SGK eksik gün bildirimi tamamen kalkıyor

Getirilecek yeni düzenleme ile 10’dan az çalışanı olan özel sektör işverenlerin ay içerisinde 30 günden az çalışanları için SGK’ya eksik gün bildirimi yapma zorunluluğu kaldırılıyor. Böylece hem işverenler hem de çalışanların evrak işlemleri kolaylaşmış olacak.

Yetim aylığı alanlar çalışsa bile aylıkları kesilmeyecek

Anne ya da babasından dolayı yetim aylığı alan çocuklar öğrenim görüyor olması koşulu ile sigortalı çalışsa bile yetim maaşları kesilmeyecek. Okumayan ve yetim aylığı alanlar için bu geçerli değil. Lisede okuyanlar çalışsa dahi 20 yaşına kadar,üniversitede okuyanlar çalışsa dahi 25 yaşına kadar yetim maaşından yararlanabilmekte.

Torbada SGK affı ve vergi affı var mı?

Yeni torba kanunda ne SGK prim borçlarının ne de vergi borçlarının yeniden yapılandırılması ya da affa uğraması ile ilgili bir düzenleme bulunmuyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. A.B.D Yurt dışında yaşayan akrabam 2011 yılında isteğe bağlı olarak.
  Emekli oldu.fakat halen ABD yasamakta 2017 yılında kendisinin bir ışte
  Çalışıyor bunun öğrenilmesi durumunda maaşı kesilmiş olup geriye dönük ödenen maaşını iyade etmesini resmi yazıyla tebliğ edilmiştir.
  Bulunduğu ülkede turkiye deki maaşla geçimini sağlaması mümkün değil becburiyetten çalışmak zorunda bu konuda ne yapmalı bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla.

 2. merhaba konuyla pek ilgili değil ama güncel ve içi boş bayram ikramiyesi meselesi şu ana kadar kimseden doğru bir yanıt alamadım konu şu annem bağkur emeklisi babamdan ssk dan dul dedemden emekli sandığından yetim maaşı alıyor bu bayram ikramiyesini ne şartlarda alıcak şimdiden teşekkür ederim her maaşdan bağlanma oranına göre vereceklermi.

 3. HOCAM İYİ GÜNLER…13 AY ÖNCE SİGORTAM DONDURULDU.AMA SON 1 YIL İÇİNDE ÖDEME YAPILMADIĞI İÇİN,MUAYENE OLAMADIM..SİSTEM PROVİZYON VERMEDİ.BU YASANIN DURUMUMA BİR FAYDASI VARMI…2inci SORUM 0N YIL ÖNCE HASTANEDE YATTIM YOĞUM BAKIMDA O ZAMAN BİR GÜVENCEM YOKTU..SAĞLIK BAKANLIĞI İCRAYA VERMİŞ.DOSYAM AVUKATTA,NE YAPABİLİRİM..TŞK.LER.

 4. bağkur malulen emeklilik için eksk gün kadar borçlanma hükümetin şu anki çalışmaları içinde varmı teşekür ederim

 5. İYİ GÜNLER AHMET BEY. BEN İSTEĞE BAĞLI BAĞKUR ÖDÜYORUM. VE 1992 DEN SSK GİRİŞİM VAR. FAKAT 3 AY ÖDEMİŞLİĞİM VAR. İSTEĞE BAĞLI BAĞKUR ÖDEYEREK PRİMİMİ TAMAMLASAM 1992 GİRİŞİM SAYILIRMI?TŞKLR. BİRDE İSTEĞE BAĞLI BAĞKUR BORCUMU ÖDEYEMEDİĞİM ZAMAN SAĞLIKTAN FAYDALANABİLİRMİYİM? MESELA 2 YIL ÖDEMEDİM SONRA TOPLUCA ÖDEYECEM. VERECEĞİNİZ CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SELİM ŞAHİN

 6. Hocam 06/03/1979 dogumluyum işe giriş tar 01/12/2004 4a lıyım 99/2000 arası askerligimi yaptım 4209 pirimim var ne kadar daha pirim gerekiyor ve kaç yaşında emekllilik için hak kazanırım Saygılar.

 7. Merhaba. 76 doğumluyum.15.09.1994 tarihinde 4a sigorta başlangıcım var.(bu tarihten sonra 6 ay sigorta primim ödendi) Daha sonra 23.11.1999 tarihinde kamuda 4c statusunde işe başladım ve bu güne kadar 4c li olarak çalışıyorum. Emekli olabilme sartlarim nedir? 94 deki sigorta baslangicim emeklilik icin baslangic kabul edilecekmi?4a ve 4c hizmetlerin birleştirilmesi için çalıştığım kurum üzerinden SGK ya dilekçe verdim ama yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen sonuçlanmadı.Hizmet birleştirme bu kadar uzun sürer mi? Sorularımi cevaplayacağinızı umarak saygılar sunarim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu