2018 Sgk Teşvikleri, Asgari Ücret Desteği 2018 

Yanınızda çalışan sigortalı işçiniz varsa devletin sunmuş olduğu çeşitli sigorta prim indirimi kanunlarından yararlanabilirsiniz. Genelde işveren olarak sizin pek bilginiz olmuyor ama muhasebecinize bu teşvikleri anlatırsanız ve tabi ki siz de bilgili olursanız hangi teşvikten yararlanabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

2016 ve 2017 yıllarında işverenlere çalıştırdıkları sigortalı başına yapılan 6661 asgari ücret desteğinin 2018 yılında da devam edecek ve şu anda TBMM’de görüşülen torba kanunun içerisinde sgk prim desteği 2018 düzenlemesi de yer alıyor. Torba kanunun 2018 mart ayı sonuna kadar yasalaşmasını bekliyoruz. Düzenleme ile birlikte işverenler 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren sigortalı başında asgari ücret teşvikinden yararlanabilecek ve Ocak ile Şubat aylarına ilişkin destek tutarları da daha sonraki dönem prim borçlarına mahsup edilebilecek. Peki 

687 teşvik 2018 yılında devam edecek mi?

Bilindiği üzere işverenlere 687 sayılı teşvik 2018 yılında 687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile verilmiş ve uygulanma süresi 31 Aralık 2017 tarihinde sona ermişti. 687 sayılı kanun 2018 yılında aynen devam etmeyecek. Ancak şu anda TBMM de görüşülen torba kanunla 687 Sayılı teşvikin devamı niteliğinde olabilecek yeni bir sgk teşvik yasası geliyor. Mevcut durumda 687 Sayılı teşvikten yararlanan çalışanların bu yeni teşvike geçişi mümkün olmayacak belki ama yeni kanun da işverenlere önemli teşvikler sunacak.

Gelelim torba yasa ile gelecek yeni SGK teşvik uygulamalarına ve işverenlerin yararlanabilecekleri teşviklere.

Mevcutta uygulanan 2018 sgk teşvikleri

Bu başlık altında 2018 yılında yararlanabileceğiniz ve yürürlükte olan ve en çok uygulanan başlıca işveren teşvikleri 2018 konusunda bilgi bulabilirsiniz.

1-5510 Yüzde 5 lik sigorta prim indirimi

Bu teşvikten yararlanabilmek için

 • E bildirge ekranında kanun numarası olarak 05510 Sayılı Kanunu seçmeniz gerekir.
 • Son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması varsa bile yapılandırılmış/taksitlendirilmiş olması ve taksitlerin de düzenli ödeniyor olması gerekir.
 • Aylık prim ve hizmet belgesini ya da prim ve muhtasar hizmet beyannamesini zamanında göndermeniz gerekir.
 • Bu teşvik süresiz olarak uygulanacaktır.

Yukarıdaki şartları sağlamanız halinde yüzde 5’lik sigorta prim indiriminden yararlanabilirsiniz.

Bu teşvik kapsamında brüt ücretin %32,5’i oranında prim ödenir. Yani 2018 yılı için asgari ücret desteği ile birlikte bir sigortalı için bu teşvik kapsamında ödenecek bir aylık sigorta prim tutarı asgari olarak; 559,58 TL olacaktır.

2-4447 /10. madde sigorta prim teşviki

Bu teşvikten yararlanabilmeniz için;

 • Son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması varsa bile yapılandırılmış/taksitlendirilmiş olması ve taksitlerin de düzenli ödeniyor olması gerekir.
 • Aylık prim ve hizmet belgesini ya da prim ve muhtasar hizmet beyannamesini zamanında göndermeniz gerekir.
 • Bu kanun kapsamında işe alınan çalışanın işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık sürede 4a SSK kapsamında çalışmamış olması, daha önce de bu teşvikten başka işyerinde yararlanmamış olması gerekir.
 • İşe alınan çalışanın 18-29 yaş arasında olması gerekir. Bayan ise yaş şartı aranmaz. İşkur’a kayıtlı işsiz arasından işe alınan çalışan için de yaş şartı aranmaz.
 • Çalışanın işe başladığı tarihten önceki 6 aylık çalışan ortalamasına ilave olarak işe alınmış olması ve bu teşvikten yararlandırıldığı süre boyunca da bu teşvikten yararlanan çalışan haricinde bu ortalamanın sağlanması gerekir.
 • Bu teşvikten işverenler minumum 24 ay süre ile yararlanır. Çalışan İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından alındıysa ek 6 ay daha teşvik alınır. Eğer mesleki belgesi ile birlikte mesleğine uygun bir pozisyonda işe alındıysa bu durumda ek 24 aylık daha teşvik verilir.

Bu teşvik kapsamında brüt ücretin %17’i oranında prim ödenir. Yani 2018 yılı için asgari ücret desteği ile birlikte bir sigortalı için bu teşvik kapsamında ödenecek bir aylık sigorta prim tutarı asgari olarak; 245 TL olacaktır.

Yeni torba kanunla işverenlere verilecek sigorta prim teşvikleri

Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilen torba kanunla 4447 sayılı kanuna eklenecek geçici maddeler ile işverenlere yeni sigorta prim teşvikleri geliyor. İşte torba yasa ile verilecek yeni sigorta prim desteği uygulamaları

4447/19. madde sigorta prim teşviki (687 Sayılı Teşvike benzer)

Bu teşvikten yararlanabilmek için;

 • Çalışanın İşkur’a kayıtlı işsizler arasından işe alınması,
 • İşe girdiği tarihten önceki son üç aylık dönemde 10 günden fazla 4a ssk kapsamında çalışması olmaması,
 • İsteğe bağlı bağkur hariç olmak üzere 4b kapsamında bağkurlu olmamaları,
 • İşe alındıkları tarihten bir önceki takvim yılındaki ortalama çalışan sayısına ilave olarak işe alınmış olmaları,
 • İşyerinin imalat ve bilişim sektöründe faaliyet göstermesi halinde maksimum brüt asgari ücret kadar,
 • Diğer sektörlerde faaliyet göstermesi halinde ise asgari ücret üzerinden tahakkuk edecek işveren prim hissesi ile sigortalı hissesinin tamamı devlet tarafından karşılanacak.
 • Teşvikten özel sektör işverenleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar işe aldıkları ve gerekli şartları sağladıkları çalışanları için yararlanabilecek.
 • Ayrıca son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması varsa bile yapılandırılmış/taksitlendirilmiş olması ve taksitlerin de düzenli ödeniyor olması ve aylık prim ve hizmet belgesini ya da prim ve muhtasar hizmet beyannamesini zamanında göndermeniz gerekir.
 • Teşvik süresi 12 ay olacak. Ancak işe alınan kişinin 18 yaşından büyük kadın, 18-25 yaş arasında erkek ya da engelli olması halinde teşvik süresi 18 ay olacak.

4447/20. madde sigorta prim teşviki (Bir ay işverenden bir ay devletten teşviki)

Bu teşvikten yararlanabilmek için

 • 2017 ortalama çalışan sayısının 1-3 arasında olması,
 • İşyerinin imalet sektöründe faaliyet göstermesi ve özel sektör işvereni olması,
 • İşe alınacak kişinin 18-25 yaş arasında olması ve İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından işe alınması,
 • Çalışanın işe alındığı tarihten önceki son 3 aylık dönemde 4a ssk kapsamında 10 günden fazla çalışmasının olmaması, isteğe bağlı 4b bağkur haricinde diğer kapsamlarda bağkurlu olmaması,
 • Çalışanın 2017 yılı ortalama çalışan sayısına ilave olarak alınması ve çalıştığı süre boyunca da ortalama çalışan sayısı şartının sağlanması gerekir.
 • Bu destek 2018/Aralık ayına kadar uygulanacak.
 • Bu teşvik kapsamında işverenlerin çalışanı işe aldığı tarihten sonraki ikinci ay başlamak üzere işveren ve çalışan hissesinin tamamı 2 ayda bir devlet tarafından karşılanacak.
 • İşverene destek sağlanan ay sigortalının çalıştığı hün sayısının 53,44 TL ile çarpılması sonucu bulunan tutar kadar işverenlere sigorta prim desteği verilecek.
 • Bu kapsamda işverenler en fazla 2 çalışan için destekten yararlanabilecek.
 • 2018 yılında ilk defa tescil edilen işyerleri ile daha önceden tescil edilmiş olmasına rağmen 2017 yılında prim hizmet belgesi vermeyen işverenler bu destekten yararlanamayacak.
 • Ayrıca son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması varsa bile yapılandırılmış/taksitlendirilmiş olması ve taksitlerin de düzenli ödeniyor olması ve aylık prim ve hizmet belgesini ya da prim ve muhtasar hizmet beyannamesini zamanında göndermeniz gerekir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. KOLAY GELSİN. BABAM EMEKLİ VE YALNIZ OLDUĞU İÇİN EVDE TEMİZLİKÇİ ÇALIŞTIRACAK. BİR KİŞİYLE ANLAŞTI. ÇALIŞACAK BAYAN SADECE HAFTA İÇİ 5 GÜN GELECEK. BABAM 30 GÜN SİGORTASINI YATIRMAK İSTİYOR. ACABA 4447/19. maddenin TEŞVİĞİNDEN YARARLANABİLİR Mİ? YARARLANABİLİYORSA BUNUN İÇİN SGK YA MI BAŞVURMASI GEREKİYOR. İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILABİLYOR MU.

 2. merhaba 06111 yasılı kanundan faydalandırdığım mükellfi şimdi diğer kanundan faydalandırabilirmiyim

  ve en önemli aylık muhtasar da kesinti nasıl yapılır
  teşekür ederim

 3. Merhaba,
  1 Ocak 2018 itibarı ile sigorta girişini yaptığım çalışanım için
  5510 sayılı kanunun 81 maddesi ve 4447 sayılı kanunun geçici 10. maddesi teşviklerinden yararlanmış görünüyorum ama
  sigortalı başına 100 TL asgari ücret desteği ise hala bana uygulanmamış görünüyor.ocak subat ve mart ayinda da bu indirim yapilmadi.
  Bu destekten yararlanmak için ne yapmalıyım?

 4. Merhaba,
  2.5 senedir e-ticaret yaptığım bir şahıs firmam var. Kosgeb Ar-Ge inovasyon programına başvurarak inovatif ürünler imalatı Ar-Ge’si üzerine çalışıyoruz, yine eski e-ticaret nace kodumuzla. Bu kapsamda projede yazılacak yeni istihdam edilecek kişilerle ilgili nasıl bir sgk indirimi alabiliriz?
  Teşekkürler

 5. Merhaba,
  Evimde bebeklerime bakmak için çalışma izni çıkardığım çalışanım için Ocak 2018 için primini yatırmaya çalıştığım zaman 100 TL indirimin yansıtılmadığını gördüm ve SGK’yı aradığımda daha yasalaşmadığını söyledi ve şu anda hala 659-TL olarak görünüyor. benim sorum şu; şimdi bu borcu ödesem yasa çıktığı zaman otomatik olarak bir sonraki dönemde primimden düşecekmidir yoksa yasa çıkana kadar ödeme yapmamam mı gerekiyor? ben aylık olarak beyanda bulunmuyor sadece e-devletten ödeme yapıyorum.

  1. Merhaba;kanun çıkarsa diğer borçlarınızdan mahsup edilir,siz ödemelerinizi düzenli yapın,yoksa teşviklerden yararlanamazsınız.

 6. 27.10.2017 tarihinde açmış olduğum şahıs şirketimde sigortalı olarak 2 işçi çalıştırmaktayım. İşçiler, işbaşını Ocak 2018 de yaptılar. Bahsi geçen hangi teşvikten ve yararlanmak için nasıl başvurmalıyım?

 7. Merhaba,
  1 Ocak 2018 itibarı ile sigorta girişini yaptığım çalışanım için 375 TL sigorta bedeli çıktı.
  5510 sayılı kanunun 81 maddesi ve 4447 sayılı kanunun geçici 10. maddesi teşviklerinden yararlanmış görünüyorum ama
  sigortalı başına 100 TL asgari ücret desteği bana uygulanmamış görünüyor.
  Bu destekten yararlanmak için ne yapmalıyım?

  1. Merhaba. Henüz 2018 asgari ücret desteği uygulamasını içeren torba yasa çıkmadı. Torba yasa resmi gazetede yayımlandıktan sonra asgari ücret destek tutarları 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren sisteme işlenecek ve gelecek dönem borçlarınıza mahsup edilebilecek.

 8. selam.1687 sayılı kanun teşvikinden 2018 yılında faydlanacakmıyız.çalışanların yaşı 40 ın üstünde.

  1. Merhaba. 1687 sayılı kanun teşviği devam etmeyecek. Ama yazımızda da belirtildiği üzere yeni torba kanunla ona benzer yeni bir teşvik uygulaması geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu