2017 Yılında Asgari Ücretten Vergi Kesilecek mi?

2017 yılında Asgari ücretten vergi kesilip kesilmeyeceği konusunda Başbakan Binali YILDIRIM’dan önemli bir açıklama geldi. 2017 yılı için uygulanacak net ve brüt asgari ücret 29.12.2016 tarihli asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlendi.  Buna göre asgari ücret 2017 yılının tamamı için 1404,00 TL net olarak uygulanacak. Peki 2017 yılının sonuna kadar aynı tutar ödenecek mi yoksa 2017 yılı sonuna doğru asgari ücretten vergi kesilecek mi? İşte cevabı :

2017 Asgari Ücret Vergi Dilimine Girecek mi?

Başbakan Binali Yıldırım, Ocak ayından sonra bin 404 TL olarak belirlenen asgari ücretin 2017 yılında vergi dilimine girmeyeceğini söyledi.Genç İşadamları Konfederasyonu’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Ocak ayından sonra bin 404 TL olarak belirlenen asgari ücretin 2017 yılında vergi dilimine girmeyeceğini açıkladı.

2017 Asgari Ücretin Vergi Dilimine Girmeyeceği Konusunda Resmi Açıklama

“Asgari ücret yeni yılda bin 404 lira olarak belirlendi ve bakanımız tarafından açıklandı. Orada bir yola gittik. Yılın yarısında şu kadar verelim yerine yıl boyunca geçerli bir rakamda mutabık kaldık ve açıkladık. Ama bunu yaparken 2 tane güzellik yaptık. Birisi geçen yıl olduğu gibi bu sene de işverenin prim yüküne katkı sağlamaya devam edeceğiz. Sizin bu asgari ücretten kaynaklanan maliyetinizin bir kısmını biz karşılayacağız. Bunun devlete karşılılığı 10 milyar lira. Bu iş için ayırdık. Bununla da yetinmedik yılın vergi diliminden dolayı senenin son 3 ayında asgari ücretin altına düşüyor bazı ücretler. Bunu da karşılamaya karar verdik. Bin 404 lira Ocak’ta da aynı olacak, Aralık’ta da aynı parayı alacak. Vergiden bir kayıp olmayacak. O farkı biz Maliye Bakanlığı marifetiyle karşılayacağız.”

Değerlendirme

Açıklamalardan da anlaşılacağı üzere 2017 yılının tamamında asgari ücret 1.404,00 T.L. net olarak ödenecek. Yapılacak düzenleme ile sigortalılardan yıl sonuna doğru kesinti yapılmaması sağlanmış olacak.Aynı düzenleme 2016 yılı için de yapılmış ve çalışanlar yıl boyunca 1300,00 TL net asgari ücret almışlardır.

Ayrıca işverenlere 2016 yılında çalıştırdıkları sigortalı başına verilen 100,00 T.L. tutarındaki sigorta prim indirimi 2017 yılında da verilmeye devam edilecek. Henüz indirim tutarı net değil ama en az 100,00 TL olacağı kesin.

2017 net ve brüt asgari ücret tutarları için TIKLAYINIZ

2017 Asgari geçim indirimi tutarları için TIKLAYINIZ

2017 Asgari Ücretin İşverene Maliyeti konusunda bilgi için TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Engelli vergi indirimi alıyorum 35 lira . Asgari ücretle çalışıyorum vergi kesintisi Oldu . Bu durumda kesintiyi geri alabilir miyim geçen ay kesilmemişti

 2. Ben akaryakıt istasyonunda çalışan bir isciyim, maaşım asgari ücret, geçen ay 30 tl, bu ay 80 tl maaşında kesinti oldu,bu yasal mı? Önümüzdeki ay ne kadar kesilecek,bir bilgi verebilir misiniz?

 3. Merhabalar kamuda taşeron işçi olarak çalışıyorum. Askeri ücretliyim yol ve yemek parası eklenince 1760 lira alıyorum. Ama eylül ayı maaşımdan itibaren 1511 lira yatıyor maaşım. Bu nasıl bir vergi dilimidir anlayamadım

 4. asgeri ücretle calısanım gecen ay maasımdan 70 00 tl bu ay da 70 tl bır kesıntı oldu nedır aceba bu ben kabul etmıyorum basbakan kesıntı olmayacak dedı bu yıl ama kesıldı ben neyın vergısını verıyorum ya zaten aldıgım maas nedır hakkımı aramak ıstıyorum zaten zor gecınıyoruz bırde vergi ödeyecez zenginler vergı kacırsın bız cekelım acısını yok boyle bısey.

 5. Bende otelde çalışıyorum 75 lira kestiler askari ücretle calisiyorum kesmeleri dogrumu eski muasebecimiz kesmiyodu

 6. merhabalar ben asgari ücretle çalışıyorum ve eylül ayında vergi dilimine girdim herhangi bir fazla almışlığım filan yok 1404 tl vergi dilimine girermiyim kesilirse hakkımı nasıl ararım

 7. Ben tasarona bagli olarak calismakta oldugum isyerinden asgari ucret ve yemek parasi olarak 1600 tl aliyorum ve son 4 ay kesintiler badliyor bu normalmidirr.

 8. Merhaba ben asgari ücret e taşeron bir firmada çalışıyorum bayramda mesai gidiyorum ama mesai paralarını vergi dilimine kesiyor lar kanunen bu dogrumudur bilgi alabilirmiyim birde bayram mesaileri yüzde yüz olması gerekmiyomu Teşekkürler

 9. Ben asgari ücretle çalışan biriyim ama yemek ve yol eklenince benim maaşım 1900 oluyor yine vergi kesintisi olurmu

 10. Mehmet bey kamuda taseron olarak çalışmaktayım maaşım 1900 tl 1404 lirayı kapsayan bu açıklamadan ben yararlanabiliyormuyum.bu yıl haziran dan ocak ayına kadar aylık 110 tl kesinti oldu normalmidir?teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba. Sizin için belirlenen tutar genelde asgari ücretin %25 %30 fazlası şeklinde oluyor. Sizin maaş da muhtemelen 2000 TL civarı olur. Kesinti neden yapılıyordu ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu