2021 SGK Günlük Borçlanma Tutarları Ne Kadar Oldu?

2021 yılında SGK günlük borçlanma tutarı; alt limit olarak 119.25 TL ve üst limit olarak da 894.38 TL’dir. Hizmet borçlanması; emeklilik için gerekli olan yaş ve sigortalılık süresini tamamlayan kişilerin, gerekli prim gününü tamamlamak için yaptıkları borçlanmadır. Eksik prim günleri üzerinden borçlanma tutarı hesaplanmaktadır ve bu tutarın ödenmesi ile beraber erken emekli olunabilmektedir. Günlük borçlanma tutarının maksimum miktarı hesaplanırken; minimum tutarın 7.5 katı baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Borçlanma tutarları hesaplanırken; borçlanmaya konu olan faaliyetin olduğu tarihlerdeki borçlanma tutarı üzerinden değil, başvuru yapılan tarihteki borçlanma tutarı üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Borçlanma Yapılabilecek Durumlar Nelerdir?

Borçlanılabilecek olan süreler 5510 sayılı kanunun 41. maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye göre borçlanmaya dahil olabilecek olan durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Doğum yapan anneler hizmet borçlanması yapabilmektedir.
 • Askerlik süresini erkeklerin borçlanabilme imkanı vardır.
 • Doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri borçlanılabilmektedir.
 • Sigortalı olmaksızın avukatlık stajı yapılan süre borçlanılabilmektedir.
 • Sigortalı olduğu sürede tutuklu olan veya gözaltında olan kişiler, bu süreleri borçlanabilmektedir.
 • Yurt dışında geçirilen süre için hizmet borçlanması yapılabilmektedir.

Sigorta Primine Esas Kazancın Alt ve Üst Sınırı Ne Kadardır?

2021 yılında belirlenen yeni asgari ücret baz alındığında; sigorta primine esas kazancın alt ve üst sınırı şöyledir:

 • Prime esas günlük kazancın alt sınırı 119.25 TL’dir. Aylık ise 3.577,50 TL olmaktadır.
 • Prime esas kazancın üst sınırına bakıldığında; günlük 894.38 TL ve aylık 26.831,40 TL olmaktadır.

Doğum Borçlanması Yapabilmenin Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması için uyulması gereken koşullar şunlardır:

 • 4A, 4B veya 4C sigorta koluna ait olan sigorta başlangıcının; doğum yapılan tarihten önceye denk geliyor olması gerekmektedir. Doğumdan sonra sigorta başlangıcı olması durumunda, borçlanma yapılamamaktadır.
 • Borçlanmanın yapılacağı süreçte, üzerinden doğum borçlanma parası ödenecek olan çocuğun yaşaması gerekmektedir.
 • Maksimum 3 çocuk için doğum borçlanması ödenebilmektedir.
 • Doğum yapılan tarihten sonraki 2 yıl için herhangi bir sigorta priminin ödenmemesi durumunda, borçlanma yapılabilmektedir. Ayrıca kısmi prim ödemesi yapılanlar da başvuru yapabilmektedirler. Sadece ödenmeyen kısmın ödemesini yapabilmektedirler.
 • Borçlanma tutarları dönemin asgari ücretine göre değişiklik göstermektedir.

2021 Doğum Borçlanma Tutarı Ne Kadardır?

2021 yılında yükselen asgari ücret ile beraber doğum borçlanması için belirlenen tutar da artış göstermiştir. Asgari ücret üzerinden hesaplandığında; 1 aylık doğum borçlanma tutarı 1.144,80 TL, 1 yıllık borçlanma tutarı 13.737,60 TL ve 2 yıllık borçlanma tutarı da 27.475,20 TL olmaktadır. Doğum borçlanmasının tutarının, tebliğ tarihinden sonraki 1 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Borçların zamanında ödenmemesi durumunda borçlanma başvurusu iptal edilmektedir ve yeniden başvuru yaparak işlem başlatılması gerekmektedir.

Çocuk Sayısına Göre Ne Kadar Doğum Borçlanması Yapılır?

Her çocuk için 2 yıllık doğum borçlanması yapılabilmektedir ve maksimum 3 çocuk için doğum borçlanması yapılabilmektedir. Çocuk sayısına göre doğum borçlanma tutarları ise şu şekildedir:

 • İlk çocuk için 2 yıllık borçlanma yapacak olan kişiler toplamda 720 gün borçlanmaktadırlar. Toplamda 2 yıllık borçlanma tutarı 27.475,20 TL olmaktadır.
 • 2 çocuk üzerinden doğum borçlanması yapacak olan kişiler; 1.440 prim günü borçlanmaktadır ve 54.950 TL ödemeleri gerekmektedir.
 • 3 çocuk sahibi olanların borçlanabilecekleri prim günü sayısı 2.160’dır. Ödemeleri gereken borçlanma tutarı ise, 82.425 TL’dir.

2021 Askerlik Borçlanma Tutarı Ne Kadardır?

Tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ödenmesi gereken askerlik borçlanması için SGK günlük borçlanma tutarları aşağıdaki gibidir:

 • 1 aylık, yani 30 günlük borçlanma tutarı 1.144.80 TL’dir.
 • 6 aylık askerlik borçlanması 180 prim günü üzerinden hesaplanmaktadır. 6.868,80 TL ödeme yapılmalıdır.
 • 360 prim günü, yani 1 yıllık borçlanma tutarı 13.737,60 TL’dir.
 • 18 aylık askerlik borçlanması, 540 prim gününe tekabül etmektedir. 20.606,40 TL’dir.

Yurtdışı Borçlanmasının Koşulları Nelerdir?

Yurtdışı borçlanması yapacak olanların sağlamaları gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Yurtdışında yaşanan ve çalışılan süre içerisinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.
 • Türk vatandaşı olunması, yurt dışı borçlanması yaptırabilmek için zorunlu bir durumdur. Ancak herhangi bir sebep dolayısı ile vatandaşlıktan çıkartılan kişilerin bu durumu yazılı istekle bildirmeleri gerekmektedir. Yurt dışında yaşıyor olmasına rağmen, sonradan Türk vatandaşı olanların başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır.
 • SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı olmak üzere istenilen sigorta kolu üzerinden prim ödemesi yapılabilmesi mümkün olmaktadır.
 • En az 3.600 prim günü ile 5.000 prim günü arasında bir sürede borçlanma yapılmalıdır.

Yurtdışı Borçlanması Yapabilmek İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Yurtdışı hizmet borçlandırması yapacak olanların başvuru esnasında sunması gereken evraklar aşağıda verilmiştir:

 • Yurt dışında çalıştığı süreye ait olan hizmet cetvelini veya sigorta kartlarını sunması gereklidir.
 • Çalışılan iş yerine ait belgelerin kamu kurumları tarafından düzenlenmesi istenmektedir.
 • Hizmet belgeleri talep edilmektedir. Bu belgeleri, çalışılan iş yerinin bağlı olduğu belediyeler düzenlemektedir.
 • Çalışılan süreyi belgelemek için vergi dairelerinden evrak alınmalıdır.

Yurtdışı SGK Günlük Borçlanma Tutarı Ne Kadardır?

Yurtdışı borçlanması yapacak olan bir kişinin SGK’ya günlük borçlanması gereken tutar 38.16 TL olmaktadır. Bu alt limit üzerinden ödenen borçlanma tutarıdır. Ancak üst limit üzerinden borçlanma yapacak olanlar ise; günlük borçlanma tutarı olarak 248.04 TL ödemelidir.

Bağ-Kurluların SGK Borçlanma Tutarları Ne Kadardır?

Bağımsız çalışan Bağ-Kurluların aylık prim oranları 1.235 TL’dir. Ayrıca primlerin düzenli olarak ödenmesi durumunda; teşvik amacı ile 5 puan indirim yapılmaktadır ve ödenmesi gereken tutar 1.005.19 olmaktadır. Tarım faaliyetleri sürdüren Bağ-Kurlular için ise; ödenmesi gereken prim tutarı 30 gün üzerinden hesaplanmamaktadır. Prime esas günlük kazancın 27 katı üzerinden borçlanma tutarı hesaplanmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigortalıların SGK Borçlanma Tutarları Ne Kadardır?

İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapacak olanlar Bağ-Kur sigorta koluna bağlıdır. Prime esas aylık kazançlarının %32’sini prim olarak ödemeleri gerekmektedir. 2021 yılı için bir aylık borçlanma tutarı 1.144 TL olmaktadır. Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sigortalı olarak gösterilmektedir. Ödemeleri gereken prim tutarı ise; prime esas günlük kazancın alt sınırının %2’si olarak hesaplanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası SGK Günlük Borçlanma Tutarı Ne Kadardır?

Genel sağlık sigortası primini ödemekle yükümlü olanlar ve olmayanlar bulunmaktadır. Hane içerisinde kişi başına düşen gelir hesaplandığında; bu tutarın dönemin asgari ücretinin 1/3’ünden daha az olması durumunda, devlet ödenmesi gereken primleri karşılamaktadır. 2021 yılında gelir testi yaptıran bir kişi için, hanede kişi başına düşen gelirin 1.192 TL’den az olması durumunda; devlet genel sağlık sigortası primini karşılamaktadır. Geri kalanlar ise borçlanma ile ödeme yapmalıdır. Genel sağlık sigortası için SGK günlük borçlanma tutarı, aylık borçlanma tutarı ise 108 TL’dir.

Yaşlılık Aylığı (Maaşı) Ve Başvuru Şartları Nelerdir ?

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

163 Yorum

 1. Iyi Gunler,

  Doogum tarihim 16/11/1962.
  02/12/1980 ile 04/05/1997 yillari arsinda Emekli Sandigina bagli olarak calistim. Istifa ederek yurt disina gittim ve halen yurt disinda bulunmaktayim ve calismaya devam ediyorum,

  E-Devlet den edindigim hizmet belgeme gore Toplam 4a Uzun Vade PÖGS : 90, Toplam 4c PÖGS : 5264 hizmetim var. Yurt disindan borclanarak emeklilik hakki almak istiyorum.

  1-Emeklilik hakki kazanmak icin ne kadar geri borclanma yapmam gerekir?
  2-Bu sekilde yurt disindan borclanarak emekli olduktan sonra, Turkiyede bulundugum sure icinde [emekli karnesi ile ] saglik hizmetlerinden yararlanabilirmiyim?
  3-Bu sekilde yurt disindan borclanarak emekli olduktan sonra emekli ayligim kesilmeksizin SGK payi odeyerek calisabilirmiyim?

  Yanitiniza simdiden teskur ederim,

  Saygilar,

 2. 69 dogumluyum 2011 sgk grişliyim2 sene tam calışarak odedim şuan ücretli oğretmenlik yapıyorum sgk tam yatmıyor boşluk doldurabilirmiyim nekadar olur parası daha doğrusu ben emekli olabilirmiyimm

 3. 1961 dogumluyum. 1979 da 30-40 gun gibi SSK pirimim yatti. emekli olmak istesem kac gunluk prim yatirmam gerekir.

 4. Merhaba Ahmet bey,
  1972 Almanya dogumluyum ve Alman vatandasiyim,1988 Almanyada sigortam basladi ve halen calismaktayim…Türkiyede emekli olmam icin nekadar en düsük ve en yüksek prim yatirmam gerekiyo…..ve yatirdigim rrimler karsisinda nekadar emekli maasi alabilirim.Son olarakda kac yasinda emekli olabilirim.
  Zahmetleriniz icin simdiden tesekkür ederim.

  Saygilarimla

  Mustafa Türkmen

 5. İyi günler,
  Öncelikle ilginize teşekkür ederim.
  Yurtdışı borçlanması ile ilgili soru sormuştum.Azami yada asgari yaparsak emekli maaşımı ne derece etkiler diye.Sizde ne kadar yüksek ödeme yaparsanız o kadar yüksek maaş alirsınız demiştiniz.Benim İsviçrede 89 yılında girişim 16 sene eksiksiz çalışmışlığim var.Türkiye de Şubat 2016 itibari ile sigortalıyım.En yüksekten borçlanırsam 800 bin tlye yakın borcum çıkıyor mümkün değil altından kalkamam.asgari ödemeyi kabul edersem 110bin tl civarında bir borç çıkıyor kendi hesaplamalarımla bu net değil.borçlanma formundaki diğer tl.kısmına neye göre kaç tl yazmalıyım hiç bilmiyorum.İsvicrede ki çalıştığım yıllarımı göze alarak emekli maaşımın düşmesini istemiyorum.
  Bilgilendirirseniz mutlu olurum
  İyi çalışmalar.

 6. Selamlar
  Ben 25.05.1960 dogumluyum ben 1976 senesinden bu yana Norvecde ikamet ediyorum cifte vatandaslik var benim 01.10.1992 tarihinde SGK ise giris tarihim ve sicil numuram var ama malasef prim ödemesi görünmüyor,ben 2010 yilinda emekli olmak icin muracat yaptim ve bana 5000 gün borclanma cikardilar ve ben bunu ayni zamanda ödedim,ben primi ödedikten sonra emekli olacam diye beklerken 1992 yilinda prim ödenmedigini söylediler ve benim SGK yi mahkemeye verip 1 gün cikartmam gerektigini söylediler bende bir Avukata basvurdum oda en kisa zamanda hallederiz dedi ama o kadar beceriksiz bir avukatmis becerememis günü cikratamadigi gibi davayi kaybetmis, ben halen beklemekteyim yil 2017 ne yapmam gerekir nasil emekli olabilirim yardimci olabilirmisiniz.Not: benim su an 5003 prim günüm var.
  simdiden tesekkurler.

 7. merhaba 1968 dogum tarihim
  sigorta baslangicim1986 agustos
  su an sigorta primim 4618 gun
  daha once dogum borclanmasi yaptim .
  simdi kalan eksik primlerimi odemesi toplu yapabilirmiyim

 8. Merhaba,
  esim 01.03.1974 dogumlu ve 03.09.1992 de Almanya gelmistir. Esim Türkiye’den nasil ve ne zaman emekli olabilir?
  Tesekkürler
  Selim Baskal

 9. Merhaba, tarih hatalarımdan dolayı yazımı tekrar gönderiyorum.
  11 ağustos 1966 doğumluyum. Türkiye’de SSK girişim Nisa’n 1995 görünüyor ama bir yıl öncesi halk eğitimde haftada 3 gün ve 2 saatlik çalıştım SSK kayıtlarındada halk eğitim kayıtlarındda prim ödemem 1994 adına yok! 1995 Nisa’n var!
  Almanya’ya 1 haziran 1996 yılında geldim. 2008 yılında Alman vatandaşı olup mavi kart aldım! 8 mayıs 2008 de oğlum doğdu! 11 temmuz 2000 kızım!
  Almanya’da yaklaşık 12 yıllık Türk vatandaşlığında bazen ev hanımı bazen çalışmış olarak geçen sürem var! Ben nasıl emekli olurum ve ne kadar öderim.. Almanya’da kalma tarihimle çakışan Çocuk süresi ve vatandaşlıktan çıktıktan sonra Türk vatandaşı oğluma bakma sürem bana ekstra gün hakkı sağlar mı? mavi kartlılara Doğum borçlanması ekstra gün olarak eklenirmi?
  Şimdiden teşekkür ederim… ☺️?????

  1. Merhaba;51 yaşında 5750 gün ile emekli olabilirsiniz. Mavi kartlı olduğunuz tarihe kadar borçlanma yaparak eksik günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 10. Merhaba
  11 ağustos 1966 doğumluyum. Türkiye’de SSK girişim Nisa’n 1996 görünüyor ama bir yıl öncesi halk eğitimde haftada 3 gün ve 2 saatlik çalıştım SSK kayıtlarındada halk eğitim kayıtlarındda prim ödemem 1994 adına yok! 1996 Nisa’n var!
  Almanya’ya 1 haziran 1996 yılında geldim. 2008 yılında Alman vatandaşı olup mavi kart aldım! 8 mayıs 2008 de oğlum doğdu! 11 temmuz 2000 kızım!
  Almanya’da yaklaşık 12 yıllık Türk vatandaşlığında bazen ev hanımı araştıra çalışmış geçen sürem var! Ben nasıl emekli olurum ve ne kadar öderim.. mavi kartlılara Doğum borçlanması ekstra gün olarak eklenirmi?
  Şimdiden teşekkür ederim… ☺️?????

  1. Merhaba;51 yaşında 5750 gün ile emekli olabilirsiniz. Mavi kartlı olduğunuz tarihe kadar borçlanma yaparak eksik günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 11. Merhaba,

  Ben 10/10/1984 dogumluyum.
  Gunluk borclanma tutarini yatirdiktan ne zaman sonra emeklilik maasim yatmaya baslar? Belli bir yasi mi beklemek gerek yoksa hemen emeklilik maasi almam mumkun mu?

  Yardiminiz ve cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

 12. Merhabalar,
  Yurtdışı borçlanması için SGK ya başvurdum.Tarafıma bir form geldi.Formda borçlanma miktar hesabındaki seçenekler asgari,azami ve diğer tl olarak bulunuyor.ne anlama geliyor?Emekli maaşıma ne derece etkiler?
  İyi çalışmalar

 13. Merhaba,
  Babamın doğum tarihi 14.06.1963. İlk işe giriş tarihi ise 16.01.1982’dir. Ve sadece 880 gün primi görünmektedir. Borçlanma yoluyla veya başka bir şekilde, hangi yollarla emekli olabileceği hakkında bizi bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

  1. Merhaba;en az 3600 günü tamamlamak zorundadır.Askerlik borçlanması ya da yurtdışında çalıştıysa yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz.

 14. Saygılarımla Hocam
  Benim eşim ev hanımı olarak borçlanma yaparak emekli oldu 2016 yılında 5600 günden emekli oldu 1160 lira emekli baglandı bana az geldi burada emekli maaşı alanlar 1400 1590 lira aldıklarını söylüyorlar ne yapmalıyız ?
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba;Emekli maaşı ortama prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanıyor o nedenle herkesin maaşı prime esas kazancına göre değişiklik gösterebilir.Bağlı bulunduğunuz SGK’dan maaşınızın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz.

 15. Slm öncelikle kolay gelsin dorum esim icin olacak 1970 agustos dogumlu yurtdisi giris 2000 temmuz ev hanimi türkiyede kisa 10 günlük ssk calismasi yapti bir oglumuz var 1990 türkiye dogumlu
  1900 gün ssk borclanmasi yaptik türkiye dogumlu cocuklar sayiliyormu
  Esimin 60 prozenti var sol taraf akcigeri alindi
  Panik atak
  Yüksek tansiyonu var esim kac günle kac yasinda emekli olur
  Türkkyede prozent alamazsa öxlede degerlendirmenizi istiyorum tsk ederim
  Almanyadan slm lar

  1. Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 16. 1967 dogumluyum bağkur baslangicim 1990 askerliğimi sigorta baslangicindan once yaptim iki yila yakin ekbes ten odemeyapiyorum şu an 8500 günüm var askerlik borclanmasi yapabilirmiyim borçlanma yaparsam nezaman emekli olabilirim

 17. İyigünler benim sorum şöyle ben 12.09.1988 trihimden beri almanyada calışıyorum 1972 doğum tarihim türkiyeden hangi tarihte emekli olabilirim bir şu an ihtibariyle ne kadar ödemem lazım 2013 te 13 gün SGK girişim bar cok teşekürederim şimdiden

 18. İyi günler
  ayda 12 gün partime çalışmaktayım.geri kalan günler için borçlanma yapmak istiyorum. Geri kalan iş günleri için mi yoksa geriye kalan takvim günü olan 18 gün üzerinden mi borçlanmamı hesaplamalıyım.
  Teşekkürler

 19. Merhaba yurt dışında çalışmaktayım benim aklıma takılan bir konu var.Ben yurt dışında çalışıyorum fakat benim şirketim Türkiye’de sadece sağlık sigortasını yapmaktadır.Yurt dışı borçlanması yapacağım ödeyeceğim tutardan bu sağlık sigortası ödemesi mahsup edilerek mi yatıracağım yoksa yatırdığım tutarda bir değişiklik olmayacak mı ? Bu konuda bilgi verir iseniz sevinirim.Teşekkürler.

 20. Merhaba, ilk işe giriş tarihim 1993: Arada çok boş gün var ve 750 günlük pirimim var. 1971 doğumluyum, borçlanm yapabiliyor muyum. Teşekkürler.

  1. Merhaba; doğumunuz var ise doğum borçlanması yapabilirsiniz ya da yurtdışında geçirdiğiniz süre varsa yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz.

 21. 09.08.1969 dogumluyum.mayis 95 ten beri almanyada ev hanimiyim.hic calismisligim yok.98 ve 99 dogumlu iki kizim var.nasil ve ne zaman emekli olabilirim.ne zaman ve nekadar maas alirim.bu sekilde emekli olursam diger emekliler gibi saglik hizmeti alabiliyormuyum.teşekkürler

 22. merhaba,02.01.1971 dogumluyum.11 temmuz 2008 yilindan itibaren yurt disinda calismaktayim.herhangi bir sosyal guvencem yok.1990 yilinda stajer olarak calistigim isyerinde bir aylik sigortalilik durumum vardi.yurt disi borclanmadan faydalanabilirmiyim. diger sorumda ne zaman emekli olabilirim.tesekkur ederim.

  1. Merhaba;yurtdışı borçlanmasından tüm yurtdışında çalışmış olan Türk vatandaşları faydalanabilir.Anlaşmalı ülkelerdeki ilk başlangıç Türkiyedeki ilk başlangıç olarakta sayılmaktadır.

 23. Merhaba 1969 doğumluyum ssk başlangıcım 01/04/1983 pirim gün sayım 7847 ne zaman emekli olabilirim teşekkürler.

  1. Ahmet bey merhaba
   10/12/1969 doğumluyum SSK girişim 01/04/1983 şu ana kadar 7847 pirim günüm var. gün ay yıl olarak nezaman emekli dilekçemi verebilirim. şimdiden teşekkür ederim.

 24. merhabalar 03.05.1967 doğumluyum askerliğimi 18 ay yaptıktan sonra 18.02.1991 tarihinden beri aktif olarak çalışıyorum.
  1. sorum: askerliğimi erken emeklilik için en az kaç gün borçlanmam gerekli
  2. sorum; askerlik borçlanması maaşımın düşmesine neden olurmu

  1. Merhaba;452 gün borçlanmanız gerekmektedir.Askerlik borçlanması maaşınızı düşürmez 2000 öncesi olduğu için cüzi bir miktar yükseltebilir.

 25. 24 ay Yurtdışı borçlanması emekli aylığına ne kadar yansır.şu an 7842 gün pirimim var
  Borçlanmaya değermi değmezmi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 26. Merhaba 1969 doğumluyum ssk başlangıcım 01/04/1983 pirim gün sayım 7842 ne zaman emekli olabilirim teşekkürler.

 27. Merhaba,

  20.06.1973 doğumluyum. 01.09.1989 iş hayatina Meslek yaparak başladım ve kesintisiz halen calışmaktayım 20.06.1991 senesinde 18 Yaşıma girdim Türkiye’den emekli olmak istiyorum ilerde.

  Türkiye’de sigorta girişim 2017 ve 6 gün sigortam var. Ne kadar ödemeliyim ve kaç yaşında emekli olmalıyım?

  Borçlanma miktarının hesabında seçtiğim bir günlük prim esas kazanç Asgari ve Azami olarak fark ediyormu ediyorsa ne kadar? ve siz hangisini tavsiye ediyorsunuz?

  Teşekkür ederim.

  Saygılarımla

 28. Merhabalar,
  1979 – 2010 yılına kadar almanyada ikamet ettim 2010 yılından Beri Türkidede çalışmaktayım ve Türkiyede 2228 gün prim ödedim ve hala ödemekteyim. Almanyada Siğorta girişim 1989 ve toplamda 15 yıol çalıştım Almanyada. Bir Bayan Olarak Kaç Gün Toplam Prim Günü Börçlanmalıyım ve Nekadar Ödemeliyim.
  Şimdiden Vereceğiniz Cevap İçin Teşekkür Ederim.

 29. Slm babam vefat etti hc emeklili yom ama cabancilik yapti icin elimde sut fatirasi var 2008 yilina ayit annemi emekli yapmak isturum acaba kac gun olmasi gerekiyor nasil bir yor cizmem lazim yesekur.

 30. Belgin aslan
  Bayan doğum tarihi: 30/01/1976
  Belcikaya 1991 de geldim
  2012 çalışmaya başladım.
  Kaç yaşında turkiyeden emekli olabilirim
  Ne kadar ödeme yapmam lazım.
  Ne zaman para almaya başlarım.

  Saygılar

  1. Merhaba;50 yaş ve 5675 gün yurtdışı ev hanımlığı borçlanması yaparak emekli olabilirsiniz.Borçlanmanın günlük tutarı 2017 yılı için asgari 18,95 TL dir.

 31. Merhaba,

  doğum tarihim: 13/11/68
  1980 den beri belcikadayim.
  1990 dan beri çalışmaktayım.
  Türkiye de hiç calismisligim yok.

 32. Merhaba,
  20.04.1967 tarihli doğum. 1988-1989 askerlik 550 gün. 08.01.1990 işe giriş ve halen çalışıyorum. Askerlik borçlanmasını ödediğim taktirde emeklilik tarihim tam nedir ?

  Teşekkürler,

 33. 1965 de almanyaya gittim 1974 is hayatina basladim iki yil türkiyede calismam var.
  1958 dogumluyum. 60 yasinda turkiyeden emekligimi yatirmak istiyorum.
  ne kadar yatirmam lazim
  saygilarimla

  gürcan solaker

  1. Merhaba .0 .10 .1986 sigorta girisim dogum borclanmasi ile 3150 gunum oldu 03.08.1966 dogumluym emeklilik icin “bedelli”geri donuk borclanma yapabilirmiyim

 34. Merhaba. İyi günler benim bir sorum olacak. 2013 yılında benim hanımı SSK dan emeklilik için başvuruda bulundum ve primi ödedik (yaklaşık 62bin TL. )bize 2023 den emekli olacak dediler. Yalnız her yıl kanunlar değişiyor sorum erken olabilirmi.(1974 doğumlu).

 35. merhaba iyi gunler benim annem 1969 li sigorta girisi 1985 suanda calisamiyor artik acaba yasalardan yararlanabilir mi 2500 gunu var ?

 36. Babam 18.07.1959 doğumlu. 1978’den beri Almanya’da çalışıyor. 20 aylık bir askerlik dönemi var. Hala Almanya’da çalışmaya devam etmekte. Türkiye’de 15 günlük çalışmışlığı(sigortası) bulunmakta. Borçlanma yöntemiyle emekli olabilir mi? Ne kadar ödemesi gerekiyor?

  1. Merhaba; yurtdışında çalıştığı süreleri ve 1 yıla kadar geçen işsizlik sürelerini borçlanarak emekli olabilir. Ancak Türkiye’den emekli olabilmesi için yurtdışında çalışmaması gerekir.

 37. Merhaba, 1966 dogumluyum ve belcikada yasiyorum. Turkiyede hic calismiligim yok..yurtdisi borclanmasi ile emeklilik icin basvurmayi dusunuyorum. Kac yasinda emekli olabilirim? Ayrica bunun riskli oldugunu duydum. Issizlik maasi aldigim icin sgk dan emekli olmam sakincali oldugunu soylediler. Calismayan ve bir geliri olmayan kisiler icin daha uygun oldugu dogrumu? Yani issizlik maasi alirken emeklilik maasi da alabilirmiyim? Selamlar

 38. Merhaba Yurtdisindan borclanma ile emekli olmak istiyorum ama emekli ayligi olarak 3000 tl olmasi icin günlük ödemem gereken mevla nedir ?
  9000 is günü olacak

 39. Merhaba, benim bilgi almak istedigim konu yurtdisi emeklilik borclanmasi ve özellikle Isveç’le ilgili. SGK bu ülkeyke anlasma yapilmadigi icin, sigortalilik baslangic tarihi olarak Isveç’teki ilk isgününü kabul etmiyor. Dolayisiyla da diger ülkelere kiyasla borclanilan gün sayisi nerdeyse 1,5 – 2 kata cikiyor. Bununla ilgili bize yardimci olabilecek biri veya emsal teskil edebilecek bir dava varsa, bizi bilgilendiriseniz cok seviniriz.

  Ayrica, bu kanun su anki uygulamasiyla Isveç acisindan anayasaya bir aykirilik teskil etmiyor mu?

  Simdiden tesekkurler, saygilar.

 40. Slm ben 1992 de askerlik yaptım 1993 den1997 yekadar türkiyede.sigortalı çalıştım ….27.12..1997 de almanyaya geldim buzamanadek çalışıyorum kaç isgünü.yatirmamlazim kaç para tutar kaç yaşında emekli olurum 1972 doğumluyum teşekkürler

  1. Merhaba;54 yaşında gününüzü 5675 güne tamamlayarak emekli olabilirsiniz.Eksik kalan günlerinizi yurtdışı borçlanması yaparak tamamlayabilirsiniz.2017 yılı için 1 günlük borçlanma tutarı 18,95 TL dir.

 41. Merhaba ,dogum tarihim 29.04.1962 ilk ise giris tarihim 01.101989 suan Turkiyede sgk primlerim odeniyo toplam 2940 is gunum var,ayni zamanda Bulgaristanda is yerim var ve sigortaliyim 2011 senesinden bu yana,ben yurt disi borclanmasi yapabilirmiyim ,simdiden tesekur ediyorum

 42. merhaba.dogum tarihim 19/02/1976. ise giris tarihim 01/07/1997 .uzun vade gun sayisi 1148. 2005 yilindan beri yurtdisinda ikamet ediyor ve calisiyorum. ne zaman emekli olabilirim ve yurtdisi borclanmasini nasil yapabilirim ve ne kadar odemem gerekiyor? simdiden verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim

 43. Merhaba ben 98yılında almanyaya gittim hic calismadım trden 95 yilindan bir aylik sigortam var üc cocuk annesiyim 19 yildir almanyadayim lütfen hesaplarmisiniz ben ne zaman emekli olabilirim

 44. mehmet bey özürdilerim iş başı tarihi 1989 olucak rakamı yanlış yazdığımı sonradan farketim tşkr kendi doğum tarihi 07 04 1970

 45. mehmet bey özürdilerim iş başı tarihi 1989 olucak rakamı yanlış yazdığımı sonradan farketim tşkr

 46. selağmun aleyküm.Mehmetbey eşim için yazıyorum.1986 yılında ssk lı olarak halk eğitimde usta eğitimci olark görev yaptı ozamanlarda pirimlerini saat üzerinden yatırılmış.tabiki ara ara evlendik 2 çocuğumuz oldu aralarında 4 yıl var.tekrar devam etti şu anda 1100 pirimi var sgk yaşı ve kendi yaşı doldu .yaşı itibarı ile işyerleri kabuletmiyorlar iş bulamıyoruz.para karşılığı nasıl emekli olabilir.bir çıkaryolu varmı lütfen yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler.

 47. turkıyede hıc calısmadım 20 yıl yurt dısında kaldım 15 yıl yurt dısı borclanması ıcın 96 bınlıra para yurt dısı borclanması ıcın yadırım yabdım ne kadar maıs alacağım

 48. Merhaba MEHMET Bey,
  Yurtdışı borçlanması ile ilgili bilgiye ihtiyacım var. -1416 sayılı Kanuna Göre Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin Yurt Dışı Öğrenim Süreleri Denmiş yazıda. Dil öğrenimi bu gruba girer mi? 1.5 yıl 1996 yılı için borçlanmak istiyorum. Prim ve yaşı öne çekmeye ihtiyacım var.
  Teşekkür ederim şimdiden.

 49. merhaba yurtdışı borçlanma için aylık hesaplama nasıl oluyor mesela çarpı 30 mu yoksa iş günümü

  1. Merhaba. Borçlanmak istediğiniz gün sayısıXgünlük en düşük borçlanma tutarı ile hesaplanır. Borçlanma ise brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’sidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu