İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar 2017 

06.07.2017
278
A+
A-
İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar 2017 

2017 yılına uygulanacak net ve brüt asgari ücret 29.12.2016 tarihli asgari ücret komisyonu toplantısında belirlendi. isteğe bağlı sigorta 2017 de asgari ücretin belirlenmesinin ardından netleşmiş oldu. Buna göre istege baglı bagkur ne kadar , isteğe bağlı ek5 ssk, ev hanımı sigortası primi ne kadar 2017 ? İşte cevabı. 

2017 İsteğe Bağlı Sigorta  Olarak Ödenebilen SGK Sigorta Kolları Hangileridir,isteğe bağlı sigorta ne kadar?

isteğe bağlı sigorta primi ödenebilen Sosyal Güvenlik Kurumu primleri şunlardır;

 • İsteğe bağlı bağkur . Bunun için sigortalı çalışmıyor olmanız, çiftçilik kaydı, vergi kaydı v.s olmaması gerekir.
 • İsteğe bağlı ssk Ek5 tarım  Bu kapsamda prim ödeyebilmeniz için bir işyerinde çalışmıyor olmanız, vergi kaydı ve çiftçilik kaydınızın olmaması, ayrıca tarımda süreksiz çalışıyor olmanız gerekir.
 • Ev hanımı sigortası 2017. Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta. Bu kapsamda prim ödemek isteyen kadınların vergi kayıtlarının olmaması ve evde el işi vb. ürünleri satarak geçimlerini yapıyor olmaları gerekmektedir.

2017 En Düşük isteğe bağlı bağkur primi ne kadar,isteğe bağlı sigorta primi 2017 ne kadar ?

 • 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 arası en düşük isteğe bağlı bağkur primi: 568,80 T.L.

2017 Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi ne kadar?

 • 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 arası en düşük ev hanımı sigorta primi : 455,04 T.L.

2017 En Düşük Ek5 Tarım isteğe bağlı sigorta primi ne kadar?

 • 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 arası en düşük Ek5 ssk istege bagli sigorta primi: 490,59 TL.

İsteğe bağlı emeklilik 2017, isteğe bağlı emeklilik şartları nelerdir?

 • İlk defa 2017 yılında sigorta girişi olan kadınlar 7200 gün ve 58 yaşı tamamlamaları,
 • İlk defa 2017 yılında bağkur girişi olan kadınlar 9000 gün ve 58 yaşı tamamlamaları,
 • İlk defa 2017 yılında sigorta girişi olan erkekler 7200 gün ve 60 yaşı tamamlamaları,
 • İlk defa 2017 yılında bağkur girişi olan erkekler 9000 gün ve 60 yaşı tamamlamaları,

Halinde emekli olabilirler.

Kaç Aylık Prim Borcu Olan Hastaneden Faydalanmaz?

Yukarıdaki tüm sigorta kollarında son ödeme vadesi geçmiş prim borcu 60 günden fazla olursa hem sigortalının kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmeti alamazlar .

İsteğe bağlı sigorta şartları nelerdir, isteğe bağlı sigorta şartları 2017 ?

İsteğe bağlı sigorta ödemek istediğiniz kapsama göre şartlar değişebilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere dışarıdan sigorta ödeme yolu ile emekli olunabilecek isteğe bagli sigorta kolları Ek 5 sgk isteğe bağlı sigorta, isteğe bağlı 4b bağkur, Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta primi ödeme. Şimdi şartlarına ve başvuru yollarına kısaca değinelim.

1-Ek 5 Tarım SSK isteğe bağlı sigorta ödemesi şartları nelerdir, başvuru nereye ve nasıl yapılır?

 • Ek 5 tarım isteğe bağlı sigortalılık kapsamında prim ödeyebilmeniz için tarımda süreksiz çalışıyor olmanız, diğer ismi ile mevsimlik işçi olarak çalışıyor olmanız, sigortalı çalışmamanız ve bağkurlu olmamanız gerekiyor.
 • Ayrıca Ziraat Odalarında ya da İl/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmaması gerekir.
 • Ek 5 tarım sigorta yatırma için başvuruyu Ek 5 sigorta başvuru formu ile ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekmektedir.
 • Ek 5 tarım sigorta ödemesi yapmanız halinde hizmetleriniz SSK hizmeti olarak değerlendirilir ve SSK kapsamında emekli olabilirsiniz.

2-İsteğe bağlı 4b bağkur dışarıdan sigorta ödeme şartları nelerdir, isteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir?

İsteğe bağlı 4b bağkur kapsamında dışarıdan prim ödeyerek emekli olma hakkına sahip olabilirsiniz. İstege bagli sigorta sartlari şunlardır;

 • Sigortalı çalışmıyor olmanız, aktif vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı ya da çiftçilik kaydınızın olmaması gerekiyor.
 • Gerekli şartları sağlıyorsanız isteğe bağlı prim ödeme için başvurunuzu isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz.
 • Bu kapsamda yatırılan isteğe bağlı sigorta primleri 4b bağkur hizmeti olarak değerlendirilir.
 • Dışarıdan emeklilik hakkı kazanabileceğiniz bu sigorta kolunda yaş haddinden emeklilik için en az 5400 günü, normal emeklilik için ise en az 9000 günü tamamlamanız gerekir.

3-Ev Hanımları için disardan sigorta odeme şartları nelerdir, ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ile mümkün mü?

Ev hanımları için dışarıdan sigorta yaptırmak yoluyla emekli olunabilecek en iyi isteğe bağlı sgk sigorta kolu ev hanımı sigortasıdır. Ev hanımları için disardan sigorta odemesi gerekli şartlar şunlardır;

 • Aktif vergi kaydınızın olmaması (ticari vergi kaydı),
 • Herhangi bir kapsamda çalışmıyor olmanız, ziraat odaları ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde kaydınızın olmaması,şirket ortağı olmamanız gerekiyor.
 • Evde el işi, dikiş nakış ürünleri, dantel v.s. gibi ürünleri kendi imkanlarınız ile yani aracı olmadan satıyor olmanız gerekiyor.
 • Tüm bu şartları sağlıyorsanız bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden gelir vergisinden muaf olduğunuza dair belge ve ev hanımları isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi
 • Ev hanımları isteğe bağlı sigorta kapsamında yatırılan primler 4b bağkur hizmeti olarak değerlendirilir. Dolayısıyla emeklilik şartları 4b bağkura göre hesaplanır.
 • Bağkur yaş haddinden emekli olabilmeniz için 5400 günü, normal emeklilik için ise 9000 günü tamamlamanız gerekiyor.
 • Ev hanımları için toplu ödeme yapılması mümkün değildir. Sadece yurt dışında ikamet eden ve Türk vatandaşı olan ev hanımları ikamet sürelerini borçlanabilmekte. Türkiye’de ikamet eden kadınlar ise yalnızca sigorta ya da bağkur girişinden sonra doğan çocuklar için doğum borçlanması yapma hakkına sahip. Doğum Borçlanması için şartlar nelerdir başlıklı yazımızdan konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Engelli isteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2017?

Engelliler için istege bagli sgk 2017 primleri de yukarıda belirtildiği gibidir. İsteğe bağlı sigorta ücretinde engelliler için bir indirim söz konusu değildir.

Çiftçi sigortası primi ne kadar 2017

Tarımla uğraşıyorsanız ve ziraat odalarında ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınız varsa zorunlu olarak 4b tarım bağkurlu sayılıyorsunuz. 2017 yılında ödeyeceğiniz bağkur prim tutarı 490,00 TL. Eğer son ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borcunuz yoksa ve primlerinizi düzenli ödüyorsanız yüzde 5 indirim alırsınız ve ödeyeceğiniz prim tutarı 420 TL. olur. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 457 YORUM
 1. berk dedi ki:

  Merhabalar annem 75 doğumlu 90 girişli , aralıklarla çalışarak 1640 günü var isteğe bağlı prim ödemeye başlıyacaz ne kadar süre ödememiz gerekir ? ve aylık ne kadar ödeyeceğiz ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;47 yaşında 5450 gün ile anneniz emekli olabilir ama son 3.5 yılı SSK olmak zorunda.

 2. Münevver aydın dedi ki:

  Merhaba sigortam 2005 yılında 1ay ödendi başka yok

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Üçüncü derecede sakatlığı (% 40 – % 59 arasında) olanlara en az 20 yıl sigortalılık süresi ve en az 4400 gün,
   şartlarıyla yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar. 1963 doğumluyum ilk sigorta baslangıç tarihim 2000 yılı. 252 gun calismisligim var.. kac yasinda emekli olabilirim, emekli olma sartlari nelerdir paylasirsaniz sevinirimmm

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında 25 yıllık sigortalılık süresi 4500 gün ile ya da 7000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 4. Hatice taş dedi ki:

  Merhabalar…1968 doğumluyum 1.11.1987 sgk girişim var toplam 1890 gün … İsteğe bağlı olarak yada toplu ödeme yapabilirmiyim bunun için neler yapmam gerekli… Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;toplu ödeme uygulaması yok,çalışarak 3600 günü tamamlayarak 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 5. Arslan Kaya dedi ki:

  Merhaba Sayın Ahmet Sarı,bir sorum olacaktı;ssk istege bagli sigorta primi olarak 490,59 TL yazıyor yukarda,bu prim sadece 10-15 günlük falan ödenemezmi,ben şu an en fazla ayda 200-250 TL buna ayırabilirim onun için soruyorum,30 gün yerine 15 gün için ödesem ayda 245 TL falan yapar,böyle birşey mümkünmü,eger mümkünse 15 günlük ödeme yaparak saglık hizmeti alabilirmiyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dediğiniz gibi bir uygulama maalesef yok,sağlıktanda bu şekilde yararlanamazsınız.

   1. Arslan Kaya dedi ki:

    peki,emekli olabilecek bir yola girebilme adına bir yerde ayda 10 gün çalışsam ve o çalıştıgım yer bu 10 günün ssk primini ödese bu durumda 10 gün ödemeyle saglık hizmeti alabilirmiyim acaba?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;Geriye kalan 20 günlük GSS primini ödemek şartıyla sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 6. Münevver aydın dedi ki:

  Selamlar benim 2007 den bir aylık ssk var bilginize Münevver aydın

 7. Subhan dedi ki:

  Selamlar ben 1972 doğumlu bir bayım.17/06/1987 sigorta girişi ve 4600 günüm mevcut.hali hazırda aktif çalışmaktayım.emeklilik durumum ile ilgili bilgi paylaşırsanız sevinirim.iyi çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5525 gün ile emekli olabilirsiniz.

 8. Doğan dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey,ben 1992 doğumluyum,üniversiteden yeni mezun oldum.Yaşımın 25 i doldurması nedeniyle sağlık güvencem kapatılmış.Sistemden sorgulattığımda genel sağlık primi borcum görünmüyor.Annem, babam memur emeklisi,kendimize ait evimiz var.Ben kaymakamlığa gelir testi isteğinde bulunduğumda ödeyeceğim prim miktarı gelirimiz nedeniyle şu andaki aylık 53 liranın üzerinde mi çıkar?
  İkinci sorum ben isteğe bağlı dışardan sigorta yaptırabilir miyim?Bunun için nereye başvuru yapmam gerekir?Bu durumda yine 53 lira artı olarak öder miyim?Sizce gelir testi yaptırmayıp 53 liralık prim borcunu mu ödeyeyim yoksa isteğe bağlı dışarda sigorta mı yaptırayım? Yardımcı olusanız çok memnun olurum.Yanıtınız için şimdiden teşekkür eder,saygılarımı sunarım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tahminim 53 TL çıkar,isteğe bağlı sigorta için SGK’ya başvuru yapamanız gerekiyor,ödemeniz gereken tutar aylık 568 TL dir.

 9. metin dedi ki:

  mrb.eşim şu an sigortalı çalışıyor işten ayrılacak ve isteğe bağlı sigorta yapacağız….İsteğe bağlı olduğunda ememkliliğe etkisi varmı…Yani dah geç veya daha erken emeklili olma durumu varmı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3.5 yıl hangi kurumda çalışırsa o kurumdan emekli olur.SSK ve Bağkur emeklilik şartları farklı emeklilik şartı değişebilir.

 10. Sevda dedi ki:

  Merhaba 1968 doğumluyum 2004 sigorta girişim 3600 gün primi var ne zaman emekli olabirm

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;7000 gün 60 yaş ya da 4500 gün 25 yıl 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 11. Gülcan dedi ki:

  Bir sorum olacakti

 12. Gülcan dedi ki:

  Annem 45 yasinda resmide evli ama babam 5 yildir yok baskasiyla iliskisi var görüşmuyoruz annemin daha once babam ssksini yapmamis hic nasil ssksini disardan yatiririm ve ne kadar miktar odeme yapmam gerekir ben annemi erken emekli yapılmasını istiyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigorta yaptırabilirsiniz.En az 5400 gün ödemek zorunda aylık 568 TL ödemeniz gerekiyor.65 yaşında emekli olabilir.

 13. Arslan Kaya dedi ki:

  Merhaba Sayın Ahmet Sarı,yukardaki bana verdiginiz cevaptan sonra son bir soru sormuştum ama 7-8 yorum yukarda kalınca gözden kaçtı galiba o yüzden onaylanmadı,bu son sorumunda cevabını rica edebilirmiyim,sizin bana verdiginiz son cevaptan sonra şöyle sormuştum; bu durumda işveren 10 gün için ssk ya ne kadar prim öder acaba onu merak ettim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;konu hakkında detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

 14. Sezgin yıldız dedi ki:

  21 12 1964 dogum luyum..1993 yılı sigorta başlangıcım…..ara boşluğum var….2004 20009 yılları arası köy muhtarlığı yaptım …simdi sgk li çalışıyorum…nisanda 3 yıl dolacak.dogum borçlanması için muracat ettim…2010 yilindan488 gün bağkur ile toplam2858 gün oluyor…sorum şu geçmişe dönük doğum borçlanması gibi …ara boşlukları yatirabilirmiyim…3600den emekli olabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3600 günden 58 yaşında emekli olabilirsiniz.Ara boşlukları doldurma imkanı maalesef yok,eksik günlerinizi çalışarak tamamlamak zorundasınız.

 15. perihan dedi ki:

  meraba Ahmet beğ

  1964 doğumluyum 01/01/1996 tarım sigartası girişim var 180 gün pirmim var şimdi 4a da/gözüküyor hizmet bilgilerim .emkli olabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’dan emekli olabilmek için en az 3600 günü tamamlamanız gerekiyor.58 yaşında emekli olabilirsiniz ya da isteğe bağlı bağkur ödeyerek emekli olabilirsiniz.

 16. Aylin danışoglu dedi ki:

  Merhaba 3 aylik istege bagli 4/b prim borcum var.saglik hizmeti alamiyorum.yeniden saglik hizmeti alabilmem icin asgari ne kadar borc odemem gerekir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,isteğe bağlı da hiç borcunuz olmaması gerekiyor

 17. Necat dedi ki:

  Ahmet bey merhaba;
  Türkiye’de 13 ay SSK prim günü ödemem var, şu an yurt dışında çalışmaktayım.Türkiye’de isteğe bağlı SSK prim ödemesi yaparak sigortamı devam ettirebilirmiyim.
  Saygılarımla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigortalı olmanız için Türkiye’de ikamet etmeniz gerekiyor;ancak Türkiye’den yurtdışına işçi olarak götürüldüyseniz eksik günlerinizi isteğe bağlı ödeyebilirsiniz.

 18. ercan ustun dedi ki:

  1976 dogumluyum. 1995 mayis ayi girisliyim. 3742 gun sgk primim var. Askerlik borclanmasi yaptirmadim. Disardan odeyerek emeklilik hakkim var mi. Ne yapmam gerekiyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;55 yaşında 5750 gün ile emekli olabilirsiniz.

 19. mustafa dedi ki:

  30 yaşinyadım 2006 bu yana sigortam var %42 raporum var en erken ne zaman emekli olurum birde eşimde % 78 raporu var ona isteğe bağlı sigorta yapacağim o nasıl emekli olur .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 20. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba ben ev hanımıyım ve 2015’ten beri düzenli isteğe bağlı sigorta ek 5 ödüyorum bunu kaç sene ödemem lazım ve kaç yaşında emekli olunuyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 7200 gün ödemeniz lazım ya da 65 yaşında 5400 gün ile emekli olabilirsiniz.

 21. ismet dedi ki:

  Merhaba, ben şuan çalışmıyorum ama %40 rapor alma ihtimalim var eger rapor alabilirsem %40 raporla emekli olabilmem için sigorta yaşım 3 yıl eksik ve sigorta günümde 3 yıl eksik ben şuan çalışmıyorum ve rapor için başvuru yapacagım eger %40 rapor alabilirsem istege baglı sigortamı kendim yatıracagım nasıl bir yol izlemem lazım vergi indirimi alabilmem için sigortalı bir işten çalışıyor olmammı gerekiyor ve ben şimdi rapor aldıktan sonra kendi sigortamı yatıracagım 3 yıl dolduktan sonra benden yeniden rapor isterlermi isterseler ve rapor oranım düşerse diye endişeleniyorum yardımcı olursanız sevinirim, kolay gelsin teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;
   – 6/8/2003 tarihinden önce sigortalı olup bu tarihte en az 12 yıl ve daha fazla sigortalılık süresi olanlara 15 yıl 3600 gün,
   – 6/8/2003 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanlardan sakatlık derecesi;
   Birinci derecede sakatlığı (% 80 – % 100 arasında) olanlara en az 15 yıl sigortalılık süresi ve en az 3600 gün,
   İkinci derecede sakatlığı (% 60 – % 79 arasında) olanlara en az 18 yıl sigortalılık süresi ve en az 4000 gün,
   Üçüncü derecede sakatlığı (% 40 – % 59 arasında) olanlara en az 20 yıl sigortalılık süresi ve en az 4400 gün,
   şartlarıyla yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

 22. Merve Guner dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle şimdiden teşekkürler.
  İşe giriş tarihim 18.09.2012 ve ayrılış tarihim 01.03.2018 olacak.
  4a hizmet dökümüne girdiğimde Toplam Uzun Vade Gün Sayısı
  2440 olarak yazıyor anlamını da bilmiyorum. Bir süre çalışmadan 1 marttan itibaren kendim sgk ‘mı ödesem ne kadar öderim ve emeklilik hakkım ne zaman doluyor kaç gün kalmıştır acaba bu hakka?

 23. Merve Guner dedi ki:

  Merhaba,

  Az önce yanlış işe giriş tarihi vermişim çok özür dilerim, ilk işimi unuttum.

  Öncelikle şimdiden teşekkürler.
  İşe giriş tarihim yani sgk başlangıcı 15.10.2010’dur, ayrılış tarihim 01.03.2018 olacak.
  4a hizmet dökümüne girdiğimde Toplam Uzun Vade Gün Sayısı
  2440 olarak yazıyor anlamını da bilmiyorum. Bir süre çalışmadan 1 marttan itibaren kendim sgk ‘mı ödesem ne kadar öderim ve emeklilik hakkım ne zaman doluyor kaç gün kalmıştır acaba bu hakka?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en erken 58 yaşında emekli olabilirsiniz.Kademeli geçişe göre 65 e kadar uzayabilir,İsteğe bağlı olarak ayda 650 TL ödeyerek sigortalı olabilirsiniz.

 24. Ozge Bilen dedi ki:

  Merhaba. Is yerinden ayrilip birkac ay sigortani (ssk) kendin de odemezsen kayip ne oluyor? Gec mi emeklilik yoksa emekli maasi mi az odeniyor tam olarak mantigi nedir?

  Simdiden tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emeklilik yaşınızı değiştirmez gününüzü de tamamlarsanız 2-3 ayın herhangi bir etkisi yok emekliliğinize.

 25. Hasan dedi ki:

  Merhaba ahmet bey benim annem için bir sorum olacaktı annem ev hanımı 1957 doğumlu hiç çalışmışlığı yok şu an 60 yaşında emekli olma şansı varmıdır. teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 15 yıl prim ödemek zorunda.

   1. Hasan dedi ki:

    Merhaba cevabiniz icin teşekkürler peki biz toplu ödeme 15 yıllık pirimi ödeyip emekli olma şansımız varmi

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba,hayır yok

    2. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;hayır toplu ödeme uygulaması yok maalesef.

 26. Melis dedi ki:

  merhaba ben 01.05.1995 işe giriş ve 31.01.2015 çıkış tarihli 4a sigortalıydım. 5.876 günü doldurdum sonra bir kaza sonucu işten ayrıldım. ama 20 yıllık sigortalılık gereğini birkaç ay eksikle doldurmamış olduğunu fark ettim.emeklilik hakkı kazanmak için bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;20 yıllık sigortalılık sürenizi doldurmuş görünüyorsunuz.Yaklaşık 23 yıl olmuş gününüzde yeterli yaşı bekleyeceksiniz.

 27. Selim dedi ki:

  Merhabalar, 01.10.2008 mecburi 4-b sigortalılığım mevcut. 2017 sonu itibari ile işyeri kapanışından sigortalılığımı sonlandırdım. Benim sorum bundan sonraki süreçle ilgili. İsteğe bağlı veya 4-a statusu arasında hangisi daha avantajlı. Birde emekli maaşının ortalama yatırılan prim üzerine hesaplandığını duydum. İsteğe bağlı ödeme planı düşünürsem prim miktarını tavanı nedir. Teşekkür ederim şimdiden Ahmet bey.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2008 yılından itibaren Kurumlar arasında ayrım kalmadı,istediğiniz kapsamda sigortalı olabilirsiniz yalnız ssk da 7200 gün bağkurda ise 9000 gün ile emekli olabilirsiniz.İsteğe bağlı primin tavanı yaklaşık olarak 4900 TL.

 28. emrah dedi ki:

  Hocam merhaba, eşim (bayan) 29.05.2006 tarihli ilk işe giriş, 4/A dan devam eden 2204 günü var, işden ayrılacak ve isteğe bağlı sigortadan devam ettirmeyi planlıyoruz, lakin; emeklilik yaşı değiştiğinden dolayı, 2008 den sonra çıkan kanunda en fazla 1230 gün isteğe bağlıdan prim yatırın diyorlar, eşimin emekli ola bilmesi için; isteğe bağlıdan devam edersek kaç gün, normal bir yerde çalışıyor olarak gösterirsek kaç günde emekli olabilir ayrıca emekli maaşı hangisinde daha yüksek alabilir bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz? eşim ayrıca sgklıyken 1 doğumu var borçlanmada yapa bilir miyiz? Çok Teşekkürler..

  1. emrah dedi ki:

   eşim doğum tarihi 17.08.1982

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 7 yıldaki hizmetlerde fazla olan statüden aylık bağlanır.Eşiniz 4500 gün 25 yıllık sigortalılık süresi ile ya da 7000 gün ile 58 yaşında emekli olabilir.Maaş statülerde değişmez 2000 yılından sonra doğrum borçlanması yapma hakkınız da var.

 29. Basak dedi ki:

  Merhabalar
  1991/2010 yılları arasında emekli sandığına tabi çalıştım ve istifa ettim. Emekli sandığına müracat ettim dışardan ödeme için fakat gelen meblag çok yüksek olunca ödeyemedim. Öncesinde ve sonrasınga sgk yada bağ kur hizmetim yok. Mayıs ayında 48 yaşımı dolduracağım. Eksik günlerimi toplu ödeme yaparak (kredi çekip) kapatma imkanım olabilirmi . Yada nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. İyi çalışmalar diliyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;keşke isteğe bağlı emekli sandığı iştirakçiliğinden ödeme yapsaydınız,geriye dönük toplu ödeme uygulaması maalesef yok.

 30. Kasım dedi ki:

  20.08.1995 doğumluyum. ilk sigorta girişim 17.09.2012. Şuan da 869 gün sigortam var. Ben primimi doldurduğum zaman yaşımı beklemeden nasıl emekli olabilirim ve aralıksız kaç gün prim doldurmam gerekiyor? Erken emeklilik için şartlar nelerdir.

 31. zehra dedi ki:

  merhabalar eşim 1974 doğumlu 3600 gün sgk primi var 1991girişli daha ne kadar pirim ödememiz gerekir.isteğe bağlı sgk ile tamamlansa maaş ve yaş değişirmi.isteğe bağlı sglı olmanın şartları nelerdir serbest meslekle uğraşmakta