2017 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaş Zammı Ne Kadar?

20.12.2016
51
A+
A-
2017 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaş Zammı Ne Kadar?

Bilindiği üzere iş kazası ve meslek hastalığı sonucu meslekte çalışma gücü kayıp oranı en az %10 ve üzeri olanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaktadır. İş kazası sonucu sürekli iş göremezlik geliri bağlanma şartları konusunda “İş kazası sonucu sürekli işgöremezlik geliri bağlanma şartları” konulu yazımızda detaylı bilgi vermiştik. Yine meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik geliri bağlanma şartlarına da “Meslek Hastalığı Sonucu Sürekli İş Göremezlik Geliri Bağlanma Şartları konusunda detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise iş kazası ve meslek hastalığı geliri alanların 2017 Ocak ayından itibaren ne kadar zam alabilecekleri konusunda sizlere detaylı bilgi sunacağız. 

2017 Ocak Sürekli İş göremezlik Geliri Zammı Ne Kadar?

İş kazası sonucu çalışma gücü kayıp oranını en az %10 ve üzerinde kaybedenlere ssk ve ya bağkur kapsamında gelir bağlanmaktadır. Bilindiği üzere SSK ve Bağkur’lular her yılın Ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa zam almaktalar. Verilen zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre belirlenmekte. 2016 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranı yaklaşık olarak %3,73. Bu durumda iş kazası ve meslek hastalığı geliri alanlar 2017 Ocak ayından itibaren %3,73 oranında zam alacaklar.

Sigortalı Çalışırsam ya da Bağkurlu Olursam İş Kazası ve ya Meslek Hastalığı Maaşım Kesilir mi?

Sürekli iş göremezlik geliri ömür boyu ödenen bir gelirdir. Kişinin sigortalı çalışması ya da bağkurlu olması halinde bu gelir kesilmemektedir. Gelir alan kişi çalışmaya devam etmesi halinde hem emekli aylığı alır hem de sürekli iş göremezlik gelirini.

2017 Yılı SSK ve Bağkur zamlı emekli maaşları için TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 38 YORUM
 1. Bedrettin akpunar dedi ki:

  Sa hocam ben sivastan bir engelli vatandas yasim 35 1997 de is kazasi gecirdim ozaman ciraklik okuluna gidiyordum tek gozumu kaybettim %36 is gorememezlik raporum var bize neden az maas bagliyorlar bu raporu %40 olursa maasimda artma olurmu beni bi aydilatirmisin suanda 500 gun pirimim var ne yapmam lazim

  1. Merhaba. Aylık o dönemki brüt kazancınız üzerinden hesaplanmıştır. Zaten normal emekli aylığına göre düşük bağlanır. Eğer iş kazasına bağlı oranda yükselme varsa SGK’ya yeniden talepte bulunabilirsiniz.

  2. ayhan aral dedi ki:

   bel fıtıgı ve boyun fıtıgı amelıyatı oldum nasıl emeklı olabılırım vergı ındırımınden emeklı olabılırmıyım saygılar

   1. Merhaba. Önce bir rapor çıkartın. Çıkan oranı bize bildirin. Ona göre değerlendirme yapalım.

 2. Deniz dedi ki:

  Hocam iş kazası geçirdim 37.2 iş göremez oranım var sigorta yaşım 22 3830 günüm var ve dört çocuğum var nekadar iş göremez maaşı bağlanır yaşım kırk iş kazam 2015 kasımda oldu tşk ederim.

  1. Merhaba. İş kazası tarihindeki brüt kazanç bilgisi gerekli.

   1. Deniz dedi ki:

    1647 tl brüt hocam

  2. deniz dedi ki:

   hocam cvp verirseniz sevinirim.

 3. Mulkiya dedi ki:

  Merhaba hocam eşim 28.08.2015 yılında iş kazası geçirdi .%52 rapor aldı sürekli iş görmezlikten maaş bağlanacak acaba ne kadar olur.Doğum tarihi. 02.05.1961 sigorta primi 1900.gün

  1. Merhaba. İş kazası tarihindeki brüt kazanç bilgisi gerekli.

 4. Serdar demircan dedi ki:

  Merabalar 21.12.2015 tarihinde iş kazası geçirdim %20 rapor verildi sikorta günüm 4040 yaşım 33 3cocuk babasıyım kaza tarihdeki maaş bürütüm 3.600 ne kadar ücret baglanır acaba

 5. Serdar demircan dedi ki:

  Merabalar 21.12.2015 tarihinde iş kazası geçirdim %20 rapor verildi sikorta günüm 4040 yaşım 33 3cocuk babasıyım kaza tarihdeki maaş bürütüm 3.000 ne kadar ücret baglanır acaba

 6. Serdar demircan dedi ki:

  Maas bürütümü yannış yazmışım dogrusu 3.000

 7. SERKAN KOÇAK dedi ki:

  Hocam (kalp krizi) işkazası iş gücü kaybı oranı sgk sağlık kurulundan % 10,02 çıktı itiraz ettim. Hastalığı kalp krizi değil, kalp hastasıymışım gibi değerlendirmişler. Benim kaza öncesi kalple ilgili bir sorunum yoktu. İş kazası sebebi kalp krizi sgk işgücü kaybı cetvellerinde geçirilmiş stabil miyokard enfarktüsü maddesi varken oran olarak daha düşük ve önemsiz olan kalp hastalığı maddesinden değerlendirme yapılmış Bana göre % 72 olması lazımken % 10,02 gibi bir rakam çıktı. Ayrıyeten sgk iş gücü kaybı E cetvelinde % 10,02 gibi bir rakam yok % 10,2 rakamı var. İnsanlar işlerini yaparken sizce hatamı yapıyor yoksa kasıtlımı davranıyor. Daha önce kalp krizi iş kazası vakalarında iş gücü kaybı oranlarıyla ilgili bilgi verebilirmisiniz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;oranlar Kurum Sağlık Kurulu tarafından belirlenmekte olup;bu oranlar ilgili mevzuat çerçevesinde belirlenmektedir.

  2. Dinçer Güneş dedi ki:

   Kolay gelsin itirazınızın sonucu ne oldu acaba. Oran değiştimi.

 8. serhat ali dedi ki:

  iyi gunler 09.03.2016 tarıgınde iş kazası gecırdım ve suanda %28 engelli raporum var 1900 gunluk sgk ödemesi var ve 1500 tl brut.1988 dogumluyum ne kadar baglanır vede nereye muracat etmem gerekır.teşekkurler şimdiden.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvurabilirsiniz.Detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ.

 9. yılmaz mercan dedi ki:

  iş kazası geçirdim sol el orta parmagım koptu birinci bogumdan ben makın bakım ustasıyım emeklılıgime üç yıl var benim işim hep parmaklarla ne olur bir hakkım varmı ssk dan

  1. Merhaba. Sgkya iş kazası geliri talebinde bulunabilirsiniz.

 10. murat dedi ki:

  sa hocam 79 dogumluyum 11ayın7si 2015te işkazası geçirdim 96girişim var 5394pirimim var yüzde 52 işgöremezlik raporum çıktı maaşım askeri üçretten yatıyodu acaba nekadar sürekli iş göremezlik maaşı ala bilirim saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sürekli iş göremezlik ödeneğinizi öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 11. Yaşar serkan dedi ki:

  Merhaba hocam annemin babası vefat etti babamda vefat etti şu an babamın maışımı alıyor vefat eden dedemin iş kazası maışını alabilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yüksek olan aylığın tamamı az olan aylığın yarısını alabilir.

 12. Raşit Çulha dedi ki:

  Mrblar ben askerde kalp aort kapak ameliyatı geçirdim.vergiden muaf olmak için heyete girdim her seferinde %44,%45 çıkan ropor değerlendirmede % 34,%35 geriliyor yaşım 40 SSK gün sayımda bitti normal emeklilik için yaşımı bekle diyorlar ne yapmam lazım SSK gün sayım 5750 doldurdum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 13. Ahu Sayarer Güner dedi ki:

  Merhaba,

  Geçirmiş olduğum iş kazası sonrası iş göremezlik oranım %34,2 olarak belirlendi. Boyun omurlarım ve karın duvarımdan olmak üzere 2 ayrı sekelim söz konusu. Sağlık Kurulu Raporu şöyle diyor: 23 X 4 30 A: 34 C: 34 D: 34,2.

  4 ve 30 iki ayrı orana ve iki ayrı hasara mı işaret etmektedir?

  Sağlık Kurulu Raporu açıklama kısmında sadece boynum ile ilgili sekelden bahsediyor. Karın duvarıma hiç değinmiyor. Sadece en yüksek orandan bahsetme ve küçük olan hasara değinmeme gibi bir uygulama var mı?

  Çok teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu Tıp Uzmanlığı gerektiren bir konu.Şüpheniz var ise sonuca itiraz edebilirsiniz.

 14. Ali dedi ki:

  Merhaba ben iş kazasi gecirdim. 1 ay kadar rapor aldim. Sgk dan rapor günü kadar ücretimi alicam. Ayni zamanda iş yerindende kendi maaşimi alabilirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyerleri genelde o ücretleri ödemez.Çünkü SGK ödeme yapıyor.

 15. Serhat dedi ki:

  Hocam mrb. 2009 ve 2011 yıllarında 2 tane iş kazası geçirdim. Yüzde 17 iş görememezlik raporu aldım. 450 tl maaş bağlandı. Maddi ve manevi tazminat davası açıldı. Tahmini ne kadar tazminat hakkım olur bilgi verebilirmisiniz iyi çalışmalar.

 16. Erkan dedi ki:

  Merhaba ben 2011 yilinda is kazasi gecirdim %70 raporum var sürekli is gorememezlik maasi aliyorum suanda 1200 gün sigorta primim var. Ben 1800 gunden emekli olabilirmiyim hic bir bilgi alamadim neticeye varamadim bana yardimci olabilirmisiniz lutfen nasil bir yol ilerlemeliyim simdiden tesekkur ediyorum .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 17. aziz burak sancak dedi ki:

  Mrb ben 15 temmuz gazisiyim dizimden vuruldum sakat kaldım bana hastane 100/48 engelli raporu verdi raporum ankara sağlık kurulunda 100/60 kabul edildi vazife malulu maaşı bağlandı 1 senem doldu kontrol muayenesi istediler tekrar hastane aynı oranı verdi ankara 100/60 kabul etti ve tekrar kontrol muayenesi gerekmediğine diye evrak geldi skkdan bizi devlet memuru olarak işe aldılar memuriyete başlama tarihim 06.02.2017 ama iş görememezlik rapuru veriyor hastane 11aydır memur olduğumdan beri çalısamıyorum ama maaşımı alıyorum hastane bana sürekli iş görememezlik raporu vericek doktor ole dedi o raporu alsam kurumum beni malulen emekli edicek ama maaş alabilecekmiyim çünki vazife malulu maası alıyorum malulluk maaşıda alabilirmiyim sigorta girişim (28/03/2005 4A 1905 günün var )(4C olarakta 330 günün var )memurluktan asaletimi daha almadım bizim ikinci emeklilik hakkımız var onu biliyorum ama malulen emekli olursam 2 maaş birden alabilirmiyim ALLAH rızası için cevaplarsan beni aydınlatırsan çok dua ederim kimseden sorularımın cvbanı alamadım vergi dairesine başvuru yapsam engelilik erken emeklilik için olemi daha iyi veya bişey farketmezmi teşekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Harp malulleri ile 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna veya 2330 sayılı Kanun hükümleri veya 8/6/1949 tarihli
   ve 5434 sayılı Kanunun 56 ncı maddesi uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre vazife malullüğü aylığı
   bağlanmış malullerden, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamında sigortalı olarak çalışmaya
   başlayanların aylıkları kesilmez. Aylıkları kesilmeksizin 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında çalışanlar
   hakkında uzun vadeli sigorta kolları, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında çalışanlar hakkında ise
   iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanır.

 18. mesut dedi ki:

  mhrb ben 2011 yılında maden kazası gecirdim belimi kırdım dört adet belimde pilatin var yüzde 10 rapor işime yararmı ve 2011 2017 birikmiş hakkımı alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 5 yıllık süreyi alabilirsiniz ancak iş kazası olduğuna dair müfettiş raporunun tutulması gerekiyor.

 19. halil dedi ki:

  iş kazası sonucu % 23 sürekli iş gürmez raporu aldım maaş nekadar bağlanır teşekkür ederim