2018 A-B-C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı Ne kadar?

30.12.2016
71
A+
A-
2018 A-B-C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı Ne kadar?

Halihazırda iş güvenliği uzmanları maaşları şu şekilde hesaplanıyor.

Kamuda çalışan iş güvenliği uzmanı maaşları:

ek ders üzerinden 18 saat haftalık ek ders ücreti almakta. buna ilave olarak haftada 80 saati geçmeyecek şekilde ödeme alırlar.

Mesela 6. derece/1. kademede çalışan bir iş güvenliği uzmanı öğretmen maaşı yaklaşık 3200 TL maaş almakta. 4 haftalık bir ayda 72 saat ek ders almakta. buna ek olarak 80 saatte iş güvenliği ödemesi alıyor.

72×12.5= 900 Tl görevlendirme ücreti

80*200*0,108550=1736 Tl de ek ücret alır.

yani toplamda 3200 tl maaş, 900 tl görevlendirme ücreti, 1736 tl de toplam saat=5836 Tl gibi bir ücret almaktalar.

c sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları

yukarıda bahsettiğimiz hesaplama tüm sınıflar için geçerli.

Ülkemizde 2012 yılına kadar yeterli sayıda iş güvenliği uzmanı olmadığı için özellikle A sınıfı uzmanlar çok yüksek ücretlerle çalışıyordu. Hatta basında bazen aylık 50 bin TL maaşla çalışan uzman haberlerini de görüyorduk.

Fakat 2012 sonrasında yapılan bazı değişikliklerle – mesela belirli süreler kamuda çalışmış kişilere A sınıfı uzman olma şansı verildi, sıklıkla uzmanlık sınavı yapıldı – uzman maaşları azalmaya başladı. Hatta öyle bir noktaya geldi ki 1000 TL ile uzman çalıştıran OSGB’ler bile mevcut.

2018 İSG maaşları için lütfen TIKLAYINIZ: ⇒⇒ iş güvenliği uzmanı maaşları 2018

Kimler İş Güvenliği Uzmanı olabilir?

A, B ve C sınıfı olmak üzere 3 Uzman grubu vardır

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 3 üncü maddesi ve İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik uyarınca, iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip yani yetkili eğitim kurumunda sertifika almış;
• Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler,
• Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları,
• Teknik öğretmenler,
• Fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar,
• Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans (fakülte – dört yıllık okul) veya ön lisans (iki yıllık okul – yüksek okul) programı mezunları,
iş güvenliği uzmanı olabilirler.

Hangi sınıf uzman hangi sınıf iş yerinde çalışabilir?

A sınıfı iş güvenliği uzmanı tüm tehlike sınıflarında çalışabilir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanı Az tehlikeli ve tehlikeli sınıfı işyerlerinde çalışabilir.

C sınıfı iş güvenliği uzmanı az tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde çalışabilir.

Fakat; C ve B sınıfı iş güvenliği uzmanları Çok tehlikeli sınıfta yer alan bir iş yerinde o iş yerinde A sınıfı bir uzmanın çalışıyor olması şartıyla çalışabilirler.

 

İSG Uzmanı Brüt 3500 TL maaş alacak

TMMOB 19.11.2016 tarihinde aldığı bir kararla şöyle demiştir

KARAR NO 94: TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre ücretli çalışan mühendis mimar ve şehir plancıları için 2017 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 3500 TL olarak belirlenmesine; Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmasına,

Bu kararda mühendis olmayan ve teknik elemanlar için ve bir mühendislik odasına bağlı olmayan mühendisler için bir açıklama yok. Yani yukarıdaki açıklama Mühendis olan ve bir mühendislik odasına bağlı olan iş güvenliği uzmanları için geçerli

Peki Mühendislik odasına bağlı olmayan ve/veya mühendis olmayan iş güvenliği uzmanlarının maaşları ne kadar?

OSGB kapsamında çalışan ve OSGB kapsamında çalışmayan uzmanların maaşları sınıfına da bağlı olarak değişiyor.

OSGB kapsamında çalışanlar için:

A sınıfı iş güvenliği uzmanları genelde 5 bin TL ve üzeri maaş almakta.

B sınıfı iş güvenliği uzmanları genelde 3 ile 5 bin TL arasında maaş almakta.

C sınıfı iş güvenliği uzmanları genelde 1500 ile 3 arasında maaş almakta.

OSGB kapsamında çalışmayanlar için:

OSGB kapsamında çalışmayan iş güvenliği uzmanları: İş güvenliği sertifikası sınıfı, çalıştıkları il, çalıştıkları işyeri sayısı, işyerindeki personel sayısı, çalıştıkları saat ve çalıştıkları ilde bulunan OSGB ve iş güvenliği durumuna göre çok farklı maaşlar alabilmekteler.

Bu nedenle OSGB kapsamında çalışmayan isg uzmanları maaşları hakkında ancak kullanıcılarımızın yapacağı yorumlar vesilesiyle bilgi sahibi olabiliriz.

Konuyu okuyan iş güvenliği uzmanlarımızın Yorum kısmına soyadlarını belirtmeden maaşlarını yazmaları diğer kullanıcılarımız içinde yardımcı bir bilgi olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  Güzide bir fabrikada C Sınıfı isg uzmanı olarak çalışıyorum. Maaşım net olarak 3000+Agi şeklinde alıyorum. Mesleğe ilk başladığımda şantiyelerin çamurunu tozunu bolca yuttum ondan ötürü de neyin ne olduğunu en güzel şantiyede öğrenirsiniz. Size kimse bir şey öğretmez sakın ola işcilere o nasıl bu nasıl diye sormayın yoksa onlara sözünüzü bir daha geçiremezsiniz.

  1. İbrahim dedi ki:

   C sınıfı uzman olmak için kaç yıllık bir deneyiminiz oldu ?

 2. Murat dedi ki:

  Bende üniversite ön lisans bölümü 2016 mezunu olarak 2 yıl kadar şantiyelerde çalıştım 2 yıl sonra C sınıfı uzman olarak Osgb bünyesinde çalışıyorum 30 küsür tane firmanın atamalarını üzerime yaptılar, işimizin gerçekten çok sorumluluk isteyen bir iş olduğunu hatırlatıyor bu bize, velhasıl 2200+Agi olarak anlaşabildim. Hakan arkadaşa kısmen katılmıyorum. Sorumlu olduğunuz yerin yabancısı olabilirsiniz, ehil bir kişiye danışmak o nasıl bu nasıl demekte yanlış bir şey yok, sorular kaliteli olmalı…