2017 Evlenme Yardımı Ne Kadar?

21.01.2017
984
A+
A-
2017 Evlenme Yardımı Ne Kadar?

2017 yılında evleneceklere devlet tarafından evlenme yardımı yapılır mı? 2017 evlenme yardımı şartları neler?Yeni evlenen çiftlere devlet tarafından ödenen evlenme yardımları neler? Kaymakamlık yeni evlenenlere yardım eder mi?

Evlenecek Olan ya da Evlenenlere Devlet Tarafından Hangi Yardımlar Yapılır?

Evlenecek olan ya da yeni evli çiftlere devlet tarafından yapılan yardımlar şunlardır;

  • Anlaşmalı bankada bir çeyiz hesabı açılması ve en az 3 yıl süreyle katkı payı ödenmesi halinde devlet tarafından ödenen evlenme yardımı,
  • Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından yapılacak sosyal yardımlar,
  • Yetim aylığı alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde SGK tarafından yapılan evlenme ödeneği diğer ismi ile çeyiz parası,
  • Belediyelerin yapmış oldukları evlenme yardımı.

Şimdi bu yardımları şartları ile birlikte ele alalım;

1-Devlet Tarafından Yapılan Evlenme Yardımı Şartları

  • Bu yardımdan faydalanacak kişinin 27 yaşı tamamlamadan evlenmesi,
  • Evlenmeden önce en az 3 yıl önce anlaşmalı bankalardan birinde çeyiz hesabı açtırması ve düzenli katkı payı ödemesi halinde evlendiği tarihte bankada biriken paranın %20 si kadar devlet tarafından evlenme yardımı ödenmekte. Bu tutar hiç bir şekilde 5 Bin TL yi geçememekte.
  • Özetle siz evlenme tarihinden en az 3 yıl önce hesap açacaksınız ve katkı payı ödeyeceksiniz. Diyelim ki hesapta 20 bin TL biriktirdiniz. Devlet size 4 bin TL katkı sağlayacak.

2-Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Tarafından Evlenme Yardımı

Normalde Kaymakamlık tarafından ödenen böyle bir ödenek yoktur. Ancak vakıf tarafından yardıma muhtaç olduğunuz uygun görülürse ve Kaymakam tarafından da onaylanırsa belirli oranda bir ödenek çıkartılabilir.

3-SGK Tarafından Ödenen Evlenme Yardımı (Çeyiz Parası)

Bilindiği üzere 4a ssk, 4b bağkur VE 4c emekli sandığı kapsamında anne ya da babasından dolayı yetim maaşı alan kız çocuklarına evlenmeleri ve SGK’ya talepte bulunmaları halinde resmi nikah çıkarttıkları tarihte almış oldukları en son aylıklarının 24 katı tutarında evlenme yardımı çeyiz parası ödenmekte. Yani diyelim ki 15 Mart 2017 tarihinde evlendiniz. En son aldığınız yetim maaşı tutarı da 450 TL. Bu durumda talepte bulunmanız halinde SGK size 450*24=10.800,00 TL çeyiz parası diğer ismi ile evlenme yardımı öder.

4-Belediyeler Tarafından Yapılan Evlenme Yardımları

Belediyeler tarafından böyle bir yardım yapılabilmesi için belediye meclisince böyle bir karar alınmış olması gerekir. Her belediye bu yardımı ödemez. Ancak yeni evlenenlere yardım yapan birçok belediye vardır. Bu konudaki bilgiyi bağlı bulunduğunuz belediyeden alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.