2017 Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT İle İlgili Son Durum

11.01.2017
568
A+
A-
2017 Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT İle İlgili Son Durum

Yukarıdaki sorulara benzer gün içerisinde sayfamıza bir çok soru gelmektedir. Hal böyle olunca biz de emeklilikte yaşa takılanlar hakkında bu yazıyı yazma gereği duyduk. Bilindiği üzere yürürlükteki Sosyal Güvenlik Mevzuatımıza göre bir sigortalının emeklilik hakkı elde edebilmesi için sigorta ya da bağkur ya da diğer kapsamlardaki ilk başlangıç tarihine göre gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartlarını birlikte sağlamaları gerekmektedir. Prim gün sayısı ve sigortalılık süresini sağlayan ancak yaş şartını tamamlamamış kişiler emeklilikte yaşa takılanlar kısa ismi ile EYT’ler olarak adlandırılmaktadır. Peki bu konuda düzenleme olacak mı? İşte detaylar;

2017 Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Düzenleme Olacak mı?

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik darboğaz ve bu konuda yapılacak bir düzenlemenin getireceği maliyet göz önünde bulundurulduğunda 2017 yılında da EYT’lere müjdeli haber verilmesi zor görünüyor. Bakanlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar da bu konuda bir düzenleme yapılmasının zor göründüğünü gösteriyor.

2017 Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Resmi Açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, tarafından yapılan açıklamada Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için bir düzenleme yapmanın maliyetine dikkat çekiliyor. Yaklaşın 7 milyon kişinin yaşa takıldığını ifade eden SGK Başkanı, işin vahametini şu cümlelerle açıklıyor: “Genel sağlık sigortası bakımından İskandinav ülkelerinin bile önündeyiz. Uyguladığımız sağlık paketinin kapsamı, genişliği ve derinliği ileri düzeyde. Yaşa takılanlarda eğer biz fedakârlık edersek bu imkânı kullanamayız. Çok ciddi bir maliyet var. Siyaset mekanizması ‘Bu işe zinhar yanaşmıyoruz’ dediğinde, herhalde onların önüne bir rakam konuldu. O konuda çalışmayı yaptık, hakikaten vahim bir tablo çıktı. Yaşa takılanların sayısı 7 milyon 200 bin kişi civarında. ‘Bunları emekli edelim’ dediğinizde kamunun oluşan maliyeti 400 milyar lira.” Bağlı, sosyal güvenlik reformu yapılmaması halinde SGK’nın açığının her yıl 100 milyar lira olacağına dikkat çekti.

2017 EYT’ler Hakkında Bakan Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun AÇIKLAMALARI

Önceki günlerde yaşa takılanlar hakkında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da benzer açıklamalarda bulunmuş ve yaşa takılanlara yapılacak ödemenin gelecek nesilleri etkileyeceğini ifade etmişti. Bakan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Emeklilikte yaşa takılanlara bu hassasiyetle yaklaşmalıyız. Bu kesimin erken emekli edilmesinin sisteme getireceği ek maliyetin 400 milyar TL olduğu ve bunun sonraki nesillerin sırtına yükleneceği unutulmamalıdır.”

İŞE GİRSE “YAŞLI”, EMEKLİ OLSA “GENÇ”

Yaşa takılanlar konusunda dikkat çekici bir tespit ise bu kişilerin karşılaştığı zorluğu ifade ediyor: “‘Emeklilikte yaşı bekleyenler’in büyük bir derdi daha var. İşe girmek isteseler ‘Yaşlısın’ diyorlar, emekli olalım dediklerinde ise ‘Gençsin’ diyorlar. Bu sebeple iki arada bir derede kalmış gibiler.

MAĞDURLAR ANKARA’DA MUHATAP ARADI

Kamuoyunda yıllardır gündeme gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, ülkenin dört bir yanından sorunlarının çözümü için bir kez daha Ankara’ya geldi. Meclis ve Çalışma Bakanlığı’nda bir dizi görüşme yapmak isteyen emekliler, sorunlarını anlatacak muhatap bulamadıklarını ifade etti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. OKAN TEPEKÖYLÜ dedi ki:

  2019 SEÇİMLERİNDE GÖRÜŞÜRÜZ.BİZ Mİ YAŞA TAKILACAĞIZ,ONLAR MI SANDIĞA?KENDİLERİNE GELDİ Mİ HER TÜRLÜ KIYAK EMEKLİLİK VAR. BİZİMSE HAK ETTİĞİMİZ EMEKLİLİĞİ VERMİYORLAR. MAÇIN 80.DK.OYUNUNUN KURALLARI DEĞİŞİYOR.DAHA YAZICAK ÇOK KONU VAR AMA DEĞMEZ…

 2. abdi dedi ki:

  kusura bakmayin ama millet kayitsiz şartsiz bu pilitikacilara oy vermeye devam ettiği sürece işçiye kol saati verir kendileri için 2 yilda emeklilk çikarttilar yedi sülaleri bu milletin sirtindan köşeyi dönmeye devam ediyor çocuklarini uçuk maaşlar ile danişman yapiyorlar…bizim çocuklarimiz 18 yaşinda öğretmen doktor avukat olamazken bundan sonra vekil seçilme yaşini 18 düşürdüler çocuklarini vekil yapip 2 yılda emekli edecekler bizim ağzimiza bir parmak bal çalmaya bile gerek duymuyorlar nasil olsa zevk aliyoruz toplumca adamlar işi biliyor..

 3. Sevilay dedi ki:

  Babam 1955 doğumlu.2006 Kasim ayında Bağkur girişi var.Ne zaman emekli olabilir.2006 oncesi hic bir kaydı yok.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaş 25 yıl ve 9000 gün ile emekli olabilir.

 4. kezban koc dedi ki:

  sizinle telefonda konusalım bilgi almak icin hocam numaranınızı qonnderirseniz sevinirim

  1. Merhaba.Telefonla bilgi veremiyoruz maalesef.

 5. Umut dedi ki:

  İşçiyi perişan ettiler işçiyi köle Edip işçiden fazlaca tırpan kaşıkları para ile yol yapıyorlar köprü yapıyorlar zenginlerin arabaları yıpranması.Bunlarida reklam yapıp milletin oyunu alıyorlar balona hava ufluyorlar çağ ağlıyoruz böylece.Hersey ortada ücretler çok düşük emeklilik yaşı çok yüksek.Kucumsedigimiz ülkelerin çalışanların gelirleri bizden iyidir.EYT lilerin sorununu çözmek istemiyorlar..Zaten çözebilecek yok .Koltuklara yapılmışlardır kimse risk almak istemiyor.Birde vermeyi değil almayı çok iyi beceriyorlar

 6. muhammet dedi ki:

  ben 1993 eylül 10 unda girişim var ne zaman emekli olurum 1974 dogumluyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;54 yaşında 5675 gün ile emekli olabilirsiniz.