2019 Ek-5 İsteğe Bağlı Ssk Primleri Ne Kadar Oldu?

27.06.2019
2.223
A+
A-
2019 Ek-5 İsteğe Bağlı Ssk Primleri Ne Kadar Oldu?

İsteğe bağlı sigorta primleri bağlı olunan sigortalılık birimine göre farklılık göstermektedir. Sigorta türüne göre değişen bu prim oranları her yıl düzenli olarak değişiklik gösterebilir. 4/A sigortalılık kapsamında emekli olma koşulları yapılan son düzenlemelerle birlikte diğer sigorta kollarına göre daha basit emeklilik şartları sunmaktadır. Herhangi bir iş kolunda çalışmayan kişiler için özellikle kendi bünyesinde tarım işiyle uğraşanların isteğe bağlı Ek -5 tarım sigortası yatırabilmeleri mümkündür. Ek – 5 isteğe bağlı Ssk primleri tarım ya da ormancılık alanında hizmet yürüten kişilerin isteğe bağlı olarak yatıracakları primleri ifade etmektedir. Bu primler yıllık bazda değişiklik göstere bildiği gibi asgari ücret temelinde de prim oranları değişiklik gösterebilmektedir. Prim borçlarınızın detaylarını ve diğer sağlık sigortası hizmetlerinin detaylı dökümlerini görmek için E- devlet kapısı uygulamasını ziyaret edebilirsiniz.     

İsteğe Bağlı EK – 5 Tarım Sigortası Nedir?

İsteğe bağlı Ek – 5 sigorta kapsamı ve prim ödemeleri diğer sigorta kollarına göre daha avantajlı olabilmektedir. Özellikle herhangi bir yerde çalışmadan kendine ait bir alanda tarım ya da ormancılık alanında faaliyet gösteren kişilerin yararlanması ön görülmektedir. 5510 sayılı kanun çerçevesinde düzenlenen maddelerde ilave olarak Ek -5 tarım sigortası, düzensiz olarak tarım veya ormancılık işlerinde faaliyet yürüten kişilerin genel sağlık sigortasından yararlanmasını hedeflemektedir. 18 yaşından büyük ve talep eden tüm çalışanlar 5510 sayılı kanun çerçevesinde isteğe bağlı olarak genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedir. Ek -5. Madde ile yapılan düzenlemede kendi imkânlarıyla, süreksiz çalışan kişiler bu sigorta kapsamından yararlanabilecektir.

Kimler İsteğe Bağlı Tarım Sigortasından Yararlanabilir?

Ek – 5 isteğe bağlı sigortadan yararlanmak için kanunla düzenlenmiş ilk şart düzensiz tarım ya da ormancılık alanında, kendi imkânlarıyla faaliyet gösteriyor olmaktır. İsteğe bağlı sigortadan belirlenen şartlar sağlandığı takdirde hemen hemen herkes yararlanabilmektedir. EK -5. Madde için ön görülen kişiler daha çok tarım ve ormancılık alanında çalışan kişiler olsa da kapsam genişletilebilmektedir. İsteğe bağlı sigortadan:

 • Bağ bahçe ve tarla çalışanları
 • Kendi tarım ürünlerini satan kişiler
 • Tarım ve orman alanında faaliyet yürütenler
 • Kendi isteğiyle çalışma hayatından çekilenler
 • 18 yaşından büyük olan herkes yararlanabilmektedir.

5510 sayılı kanunun ilgili maddesince belirtilen şartları taşıyan herkes bu sigorta türünden yararlanabilmektedir. Düzenli prim yatırmaları halinde bu kişilerin emeklilik hakkı kazanabilmeleri mümkündür. İsteğe bağlı tüm sigortalarda olduğu gibi Ek -5 tarım sigortalıları için de bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Ek – 5 Tarım Sigortası Nasıl Yaptırılır?

İsteğe bağlı tarım sigortası 5510 sayılı kanun kapsamında Ek -5. Maddede belirtilmektedir. Bu kapsamda isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanmak isteyen tarım ya da orman işlerinde çalışanların ilgili kurumlara müracaatıyla isteğe bağlı sigortaları başlatılmaktadır. Düzenli prim ödemeleri halinde genel sağlık sigortasından yararlanmaları ve emeklilik haklarından yararlanmaları hedeflenmektedir. EK- 5 tarım sigortası yaptırmak için:

 • Tarım sektöründe faaliyet gösterdiğini kanıtlamak
 • İlgili formları doldurmak ve
 • SGK’ya muhtarlıktan alınan belgeyle başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.

Tarım veya ormancılık alanında hizmet yürüten kişiler eğer Bağ –Kur yeni adıyla 4/B kapsamında sigorta yaptırmak isterlerse, tabii oldukları ziraat odasında kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt yaptırıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortalılık başvurusunda bulunabilirler.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Ek – 5 sigorta başvurusu için aranan ilk şartlardan biri tarım alanında faaliyet yürütüldüğünün kanıtlanmasıdır. Bunun için kişilerin, tarım ya da ormancılık alanında faaliyet yürüttüğünü kanıtlayan muhtarlıklardan onaylı bir belge temin etmeleri gerekmektedir. Bu belgeyle birlikte, Sosyal Güvenlik il ya da ilçe müdürlüklerinden isteğe bağlı tarım sigortasına başvuracaklarına dair formları talep etmeleri ve eksiksiz olarak doldurması gerekir. İsteğe bağlı Ek – 5 tarım sigortası başvuruları için istenen belgeler:

 • Ek -5 sigorta başvuru formu
 • Muhtarlık onaylı belge
 • İl/ilçe tarım müdürlüklerinden onay
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve
 • Sosyal Güvenlik Kurumunun istediği diğer belgeler

Olarak belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumundan talep edilecek olan formun doldurulmasının ardından bu form, muhtarlık ve il/ilçe Gıda Tarım ve Ormancılık il müdürlüklerine onaylatılmalıdır. Bu sayede Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca başvuruda bulunan kişilerin tarım alanında faaliyet yürütüp yürütmediği belgelenmiş olacaktır.

İsteğe Bağlı EK – 5 Tarım Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder? 

EK – 5 isteğe bağlı sigorta prim ödemesi geciken ya da hiç ödemeye yapmayan kişilerin genel sağlık sigortasından yararlanmaları ya da emeklilik şartlarını sağlamaları düşünülemez. Tarım ya da ormancılık alanlarında süreksiz faaliyet gösteren kişiler için belirlenen Ek -5 isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanmak için de sigorta primlerinin ödenmesi gerekmektedir. 5510 sayılı kanun çerçevesinde ve sonraki yönetmeliklerle düzenlenen Ek – 5 isteğe bağlı Ssk primleri ve prim oranları:

 • Belirlenmiş günlük kazancın 30 katının %35’nin
 • %12’si genel sağlık sigortası (GSS)
 • %2’si iş kazası sigortası ve meslek rahatsızlıkları sigortasıdır.

Ek -5 kapsamında isteğe bağlı sigorta ödeyen kişiler, başlangıçta asgari ücretin 10 günlük brüt tutarı üzerinden ödedikleri primler her yıl artış göstererek, asgari ücretin 30 günü üzerinden prim ödemesi sağlanacaktır. Bu sayede sağlık sigortasından yararlanacak kişilerin, emeklilik şartları daha iyi koşullara çekilmiş sayılabilir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Emekli Maaşları Ne Kadar?

Ek -5 isteğe bağlı sigorta emeklilik hakkının kazanılması için sigorta primlerinin eksiksiz olarak yatırılması gerekmektedir. Ödenen prim ve yıllara göre asgari ücret üzerinden yatırılan prim ödemeleri, EK -5 isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanan kişilerin farklı oranlarda emekli aylığı almasına neden olmaktadır. Başlangıçta asgari ücretin 23 günlük kazancı üzerinden prim ödemesi gerçekleştiren kişiler yapılan düzenlemeyle birlikte 2023 yılına kadar her yıl düzenli olarak artışla toplamda asgari ücretin 30 günlük kazancı üzerinden prim ödemesi gerçekleştireceklerdir. Bu durumda sonraki yıllarda ödeme yapan kişilerin prim oranları daha fazla olacaktır. Ek-5 kapsamında düzenli prim ödeyen kişiler 2016 yılı itibariyle 750 – 900 TL arasında emekli maaşı almıştır. Bu oranlar 2019 yılı itibariyle daha yüksektir.

EK – 5 Tarım Sigortası Emekliliği Nasıl Hesaplanır?

Tarım sigortası Ssk emeklilik, şimdiki adıyla 4/B EK -5 kapsamında emekli olan kişilerin emeklilik hesaplamaları prim ve yaşa göre yapılmaktadır. Tarım sigortasının kapsamında çalışan kişilerin büyük bir çoğunluğu Bağ – Kur üzerinden emeklilik hakkı kazanmaktadır. Tarımda isteğe bağlı sigortası olan kişilerde ise emeklilik hesaplaması daha farklı yapılmaktadır. Tarımda sigortalı olanların emekliliği için:

 • 7200/9000 prim günün tamamlanması
 • 58 – 60 yaş sınırı bulunmaktadır.

Bu şartları sağlayamayan tarım çalışanlarının erken emekli olmaları imkânsızdır. Tarım sigortası Bağ – Kur üzerinden hesaplanan tarım işçileri için daha farklı oranlar hesaplanmaktadır. Bağ – Kur üzerinden tarım emekliliği için:

 • Kadın çalışanlarda 7200,
 • Erkeklerde 9000 prim gününün tamamlanması gerekmektedir.

5400 prim gününü tamamlayan kişiler için on beş yıl sonraya erken emeklilik fırsatı tanınmaktadır. Ek – 5 isteğe bağlı Ssk primleri ve varsa önceki prim borçlarının ayrıntılı olarak E- devlet üzerinden sorgulanması mümkündür. Prim gün sayısı yeterli olup emekli olamayan kişilerin yaş haddini beklemeleri gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 218 YORUM
 1. üzeyir dedi ki:

  Mesele anlaşıldı. Çok aydınlatıcı bir bilgi oldu. Nokta nokta nokta TL.
  EN DÜŞÜK

  01 Ocak 2017 ile 30 Haziran 2017 tarihleri arası : ………. T.L.

  01 Temmuz 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arası : ………. T.L.

  EN YÜKSEK

  01 Ocak 2017 ile 30 Haziran 2017 tarihleri arası : ………. T.L.

  01 Temmuz 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arası : ………. T.L.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Üzeyir bey henüz asgari ücret açıklanmadı. Onun için baş bıraktın. Anlayışınız için teşekkürler.

 2. Abdullah dedi ki:

  asgari ücrete 100 tl zam gelirse hesapladım 24 gün üzerinden 487 tl yapar yeni ek 5 aylık miktarı.

 3. Yunus Karakoç dedi ki:

  Meraba ben ek5 30 gün üzerinden yatırıyorum 2017 yılında nekadar yatıracağım belli oldumu teşekkür ederim

 4. Tayfun dedi ki:

  Hocam ne kadar oldu 2017 ek5 aylık ücreti asgari ücret açıklandı 1.404 TL oldu

 5. Tayfun dedi ki:

  İsteğe bağlı bagkur ne kadar oldu aylığı

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   2017 isteğe bağlı bağkur primleri için TIKLAYINIZ

 6. kenan dedi ki:

  ne kadar sacma degilmi 1300 lira 100 lira zam 435 liraya 65 lira böyle orantısız zam yapanın allah belasını versin hakkım son damlasına kadar haram olsun

  1. mustafa dedi ki:

   aynen katılıyorum hakkım zehir zıkkım zembelek olsun

 7. kadir dedi ki:

  Merhaba, babam 01.01.1961 dogumlu. 1980 ocak ayı ssk girişi var. 3861 gün ssk ve 839 gün bagkur primi toplam 4700 günü var aralık ayı itibariyle. babam ne zaman emekli olabilir ve son 14 ay ek5 tarımdan yatırdık ve hala devam ediyoruz, bu ek5 tarım emekli aylıgında ciddi bir düşüş yaratır mı?

  Saygılarımla, iyi geceler.

  1. Merhaba. Babanız toplamda 5000 halinde emekli olabilir. Askerlik borçlanması ile kalan günleri tamamlayabilirsiz. Maaş konusunda bir hesap yapamıyoruz.

 8. Ekrem keleş dedi ki:

  Hocam bir şeyi tam anlayamadık.Ek 5 işçisinin her gün süreklimi çalışıyor olması gerek.Çünkü gündelikçi tarım islerinde hergun is bulmak cok zor.Ek 5 tarım iscisinin ayın 10 gunu calısip diger günlerinde işsiz olması kendisi açısından SGK bakımindan sakîncalımıdır.Hele kışın iş bulamayıp çalışamadığı aylar bile oluyor.Herhangi bir SGK denetlemesinde işçi bu durumu nasıl izah etmelidir veya edebilir

  1. Merhaba. Süreklilik şartı yoktur.Tanımında zaten süresiz ibaresi var.

 9. Ferhat dedi ki:

  Amin çok haklısın kardeşim bende aynı düşüncedeyim 1.5 senem kaldı sağ salim bir bitsede kurtulsam

 10. yunus dedi ki:

  zaten zor zekat 435 tl yi ödüyorken şimdede 490 tl mi ödeyeceğiz allah nasıl biliyorsa öyle yapsın inşeallah ama onlar da haklı ülkemizde yaşayan suriyeli vatan hainlerinin masrafı nasıl karşılanacak

 11. Harun dedi ki:

  Merhaba,
  2016 ocakta ek5 tarım sigortası başvurusunda bulundum, şu ana kadar tam ödedim. E-devlette beyanname bitiş tarihi 31.12.2016 yazıyor ve Ocak 2017 için herhangi bir borç yansımamış. Her yıl beyanname yenilemek mi gerekiyor?
  Saygılarımla, iyi çalışmalar.

  1. Merhaba. Yenilemeniz gerekmez. Bazen borç tahakkuku geç oluyor.

 12. Hasan dedi ki:

  Merhaba,
  2016 ocakta ek5 tarım sigortası başvurusunda bulundum, şu ana kadar tam ödedim. E-devlette beyanname bitiş tarihi 31.12.2016 yazıyor ve Ocak 2017 için herhangi bir borç yansımamış. Her yıl beyanname yenilemek mi gerekiyor?
  Saygılarımla, iyi çalışmalar.

 13. recai balta dedi ki:

  02/09/1966 dogumluyum 22/01/1998 bağkur giriş 2015 kadar 6242 günüm var 573 gün ek 5 ödedim ödemeye devam ediyorum 18 askerlik borclaması da yapmadım asklik ödersem nezaman emekli olurum

  1. Merhaba. Askerliğin tamamını borçlanmanız daha iyi olacaktır. 25 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamanız lazım çünkü. En az 3,5 yıl ssk kapsamında prim ödemeniz, askerliği de borçlanmanız halinde en erken 02/09/2022 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 14. Rukiye dedi ki:

  25/09/1970 doğumluyum 1 Haziran 1990 SGK işe başladım 4020 günüm var 1 normal 1 de ikiz çocuklarım oldu 1inci çocuk da 1 yıl çalışdım doğum borçlanmamdan ne kadar faydalanabilirim? Ne zaman emekli olurum?

  1. Merhaba. 47 yaş ve 5450 günü tamamladığınızda sskdan emekli olabilirsiniz. Çocuklarınız işe giriş tarihinden sonra doğdularsa doğum sonrası 24 aylık sürede prim yatmayan dönemleri borçlanabilirsiniz.

 15. Murat dedi ki:

  30 gün üzerinden ödüyordum. Şimdi nekadar olur. Teşekkürler

  1. Merhaba. 2017 yılında Ek5 sigorta 30 tam gün üzerinden ödeyenler için 613,00 T.L.

 16. Demircan KUŞ dedi ki:

  Kızımı ek-5 tarım sigortalı yaptım. 3 yıldır düzenli prim ödemekteyiz. Şimdilerde bunun iptal edileceği söylentileri dolaşıyor. İptal edilirse bu 3 yıllık ödediğimiz prim bize geri ödenir mi? Veya bu
  bir başka sigorta şekline mi dönüştürülür? Diğer sorum ise: Biz kendiliğimizden ayrılmayı talep edersek ödediğimiz prim bize geri iade edilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. İptal edilmesi halinde prim iadesi yapılmaz. Tarımda çalışmayıp Ek5 sigortası ödeyenler hakkında denetim yapılıyor. talep etseniz de primlerin iadesini alamazsınız.

 17. Metin dedi ki:

  Tarım SSK pirimi nekadar oldu 2016(267.00) 2017…

  1. Merhaba. Primler yazımızda belirtilmiştir.

 18. Furkan dedi ki:

  Mehmet bey babam 2000 yılında 2925 tarım öderken 2003 yılınakadar esnaflık yaptım bağkur kaydım yok şu anda bağkuru 3, 4 ay geriye dönük ödeyebilirmiyim

  1. Merhaba. Neye istinaden ödeyeceksiniz geriye dönük?

 19. devrim yarımbaş dedi ki:

  Merhaba ben 1976 temmuz ayında doğdum 4 yıldır tarım ek 5 öpüyorum ne kadar prim ödeme m gerekiyor 3600 mü yoksa 5000 mi bayanlar ne kadar ödüyor tteşekkür ederim

  1. Merhaba. En az 5400 günü tamamlamanız gerekli.

 20. Fikret dedi ki:

  Merhaba, biz Suudi Arabistan’da yaşıyoruz, Türkiye’de bulunduğumuz dönemlerde sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğimiz ve ileride emekli olabileceğim bir paket var mı?

  1. Merhaba. İsteğe bağlı bağkur ödeyebilirsiniz.Ancak ikamet şartı var. Türkiye olması lazım ikamet adresi.

   1. Fikret dedi ki:

    Teşekkür ederim,
    İsteğe bağlı bağ-kur; “Ek-5 Ek-6 Borçlanmaları” oluyor değil mi?

 21. Demircan KUŞ dedi ki:

  Demircan KUŞ
  4 Ocak 2017 at 13:54
  Kızımı ek-5 tarım sigortalı yaptım. 3 yıldır düzenli prim ödemekteyiz. Şimdilerde bunun iptal edileceği söylentileri dolaşıyor. İptal edilirse bu 3 yıllık ödediğimiz prim bize geri ödenir mi? Veya bu
  bir başka sigorta şekline mi dönüştürülür? Diğer sorum ise: Biz kendiliğimizden ayrılmayı talep edersek ödediğimiz prim bize geri iade edilir mi? Teşekkür ederim.

  Cevapla

  Mehmet ÇALIŞKAN
  9 Ocak 2017 at 09:34
  Merhaba. İptal edilmesi halinde prim iadesi yapılmaz. Tarımda çalışmayıp Ek5 sigortası ödeyenler hakkında denetim yapılıyor. talep etseniz de primlerin iadesini alamazsınız.

  Sayın Çalışkan diyelim ki, devlet bunu iptal etti. Primlerimize de iade etmedi. Ve isteğe bağlı sigortalılıga(Bağkur) geçtik. Bu durumda ek-5 teki hizmet süremiz geçerli olacak mı? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Geçerli olmaz iptal edilirse.

 22. aişe dedi ki:

  selamun aleykum hocam.
  bir yakinim da ek5 oduyor. su siralar denetim yapildigi soyleniyor. Bu yakinim koyde herhangi birilerine gidip tarlada calisiyor domates toplama vs. gibi.. gorevliler denetin icin bu kisiyi cagirdiginda hangi kiside calistigina dair belge isterler mi yoksa soz ile calisiyorum demesi yeterli oluyor mu?

 23. zeki dedi ki:

  merhaba ben istege baglı ek5 tarım sigortası yatırıyorum fakat herhangi bir tarım işinde çalışmıyorum… sgk da da istege baglı oldugu için tarım işinde çalışmam gerektigi söylenmemişti …bu iptal söz konusu nedir..

 24. Muhammet dedi ki:

  Slm abi ben3senefr ek 5 ödüyorum bundan sonra zorlanıyorum.kaç ay ödemezsem iptal oluyor

 25. zafer dedi ki:

  Merhaba, annemin doğum tarihi 01,01,1963 ile işe giriş 01,06,2000 (BAĞKUR)toplam 3400gün, ssk ilk işe giriş 22,05,2016 toplam 349 gün var. sskdan 4500gün 25yıl şartı çok alehimize oluyor, bağkuru sorduk 5400gün 60 yaş dediler, daha uygun şartlarla emekli olabilmesi açısında izleyeceğimiz bir yöntem varmıdır. yani normalde erkekler 25, kadınlar 20sene emekli olunuyor, kısmi emekli diye saçma sapan şartlarla vatandaşı mağdur ediyorlar.

 26. Muhammet yılmaz dedi ki:

  Neden cvp yazmıyorsunuz? İş durumları iyi olmadığından 2-3 aydır pirm ödeyemiyorum.durdursam tekrar başlaya bilirmiyim.veya en fazla kaç ay erteleye bilirim

 27. Tolga Güven dedi ki:

  Merhaba ben 11.02.1962 doğumluyum benim 20.12.91 de sigorta baslangıcım 1ay var 01.10.97 de tarim bagkuruna basladim ve 2004de 4ay sigortali ise girip 114 gun pirim yaptim daha sonra tekrar bagkura dondum ve toplam bagkurdan 16 yıl 4 ay 7 gun primim var 2014ten sonrada şu ana kadar 900 gun sigortam var 2004deki 114 gun haric ben ne zaman sigortadan emekli olabilirim yardimcı olursanız çok sevinirim

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Emeklilik hesapmalanızı aşağıdaki seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz.
   Bağkur Emeklilik hesaplama
   SSK emeklilik hesaplama

 28. Muhammet dedi ki:

  Niye cvp vermiyorsunuz alooooooooo kime diyorum

 29. Garip dedi ki:

  Ben 8000 prim ödedim emekli oldum 1200 tl maas alıyorum 3600 primle 1400tl maaş alıyor bir yakinim bu nasıl adalet adalet buysa ben fazla 4400 prim kimin cebine giriyor zehir zikkim olsun hesabını sikeyim onlarin

 30. m dedi ki:

  Senin vereceğim cvbn Allah belasını versin

 31. adem aksoy dedi ki:

  adem aksoy 01/01/1972 dogumluyum 01/04/1995 bakurluyum 5000 günüm var 1992 yılında 15 ay askerlik yaptım ek 5 egeçersem nezaman kaç yaş kaç günle emekli olurum saygılarımla

 32. Batuhan dedi ki:

  Ek 5 tarim sigortasi odeyen biri vergi mukellefi olabilirmii

 33. Aslı dedi ki:

  Sayın hocam ben annemin tarım sigortasını 4 yıldır yatırıyorum ama annemin ziraat odasında kaydı silinmediği için şuanda bi problem le karşılaştık ziraat odasında kaydı olan bu ödemeyi yapmıyormuş ziraat odasında aktif bi şeyi yok ama kaydı varmış nolcak şimdi nasıl yapıcaz bunlar iptal mi olur

 34. Yusuf dedi ki:

  04.08.1970 doğumluyum 01.10.1987 sigorta girişim var şu an ek 5 ödüyorum 3400günüm var ne zaman emekli olurum

 35. mustafa dedi ki:

  Yazın çayda günlük gidiyorum ış olursa günlüğü 90 tl .zaten 435 tl zor ödüyordum .65 tl zam ne diyelim adalet nerde .

 36. İrfan Çelik dedi ki:

  patronum sigortalı ek-5 yatırıyor ben işten çıkarsam eğer işsizlik maaşı alabiliyormuyum…

  1. Merhaba. Ek 5 tarım ssk kapsamında prim ödeyenler işsizlik maaşı alamazlar.

 37. s dedi ki:

  Merhaba eşim hayvancılık yapıyor. Hayvan alıp satıyor. Ara ara tarımla da uğraşıyor. 1993 doğumlu. SSK olarak ilk işe giriş tarihi 05.07.2010, çıkış tarihi de 15.01.2014. bu zaman arasında giriş çıkış yapıldığı için uzun vade gün sayısı 55. sizce ek-5 mi uygun olur yoksa bağkur mu?

  1. Merhaba. Eğer aktif olarak tarımda süreksiz çalışıyorsa ek5 ssk kapsamında prim ödeyebilir.

 38. .Ayhan çopur dedi ki:

  Selam hocam Bn 2014 te ek5 yatırmaya başladım bugün itibariyle primlerin hepsini geri aldılar para görünüyor sorun arada giriş çıkışlar elden yazdığım dilekçeden dolayı.örnek. ben Ayhan. …… …………tcnolu ek 5 tarım sigortami dondurmak istiyorum. Şimdi primleri geri alabilirmiyim

  1. Merhaba . Fazladan yatan primleri iade alabilirsiniz.

 39. Sultan dedi ki:

  Merhaba mehmet bey benim dukkanım vardı isletiyordum kapattık 2016 yılında 6 7 ay sigorta girişim var ek 5 e geçmek istiyorum devAm ettirmek istiyorum olurmu bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi kaydınızı sonlandırdıysanız;Ek-5 kapsamında sigortalı olabilirsiniz.

 40. Mustafa yilmaz dedi ki:

  Merhaba ben 9 ocak 2017 tarihinde ek 5 tarim sigortami baslattim ve ocak la subat primlerimide yatirdim ve 14 subatta ameliyat oldum rapor aldigim takdirde rapor parasi alabilirmiyim acaba ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ek-5 sigortalilari maalesef rapor parası alamaz.

 41. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba hocam ek 5 prim ödemesine yeni başlayan(2017 itibariyle) ve daha önce 2007 yılında 5 gün ssk primi olan 1989 doğumlu kadının emekli olabilmesi için yaş ve prim gün ödeme sayısı nedir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;7000 gün ve 58 yaşında emekli olabilir.

 42. İbrahim AKDOĞAN dedi ki:

  merhaba 1970 doğumlu bayanım ek 5 sigortası ödemeye 2010 yılında başladım ne zaman emekli olabilirim. 1991 doğumlu ve 1995 doğumlu çocuklarım var doğum borçlanması yapabilir miyim yaparsam ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;7200 günü doldurduğunuz tarihteki kademe tablosundan yaş bulunur.Ama en erken 58 yaş

 43. sedt dedi ki:

  merhaba,benim emekli sandığım var ve eşim ev hanımı,çalışmıyor.Eşime ek-5 tarım sigortasını 15.11.2016 tarihi itibariyle başlattım ve hiç prim ödemedim.şimdi geriye dönük 4 aylık primi ödeyip ardından kapatırsam ilerde eşimin emekli olması için mesela 20 yıl sonra geçmişe dönük toptan 80 bin tl falan yatırınca emekli olması mümkün olabilir mi? teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,bahsettiğiniz şekilde ara süre ödemesi mümkün değildir .Sigortalı olduğu sürece hizmet alabilir .

 44. Halil dedi ki:

  Merhaba ben ek 5 ek 6 SSK primi yatırıyorum 3 yıldır lakin 2017 şubat ayının primi 228 lira çıktı genellikle ziraat bankası ATM yerinden yatırıyorum 27 şubat 2017 tarihinde yatırcağım prim 228 lira çıktı ocak ayında 490 civarı ödemiştim şubat ayında neden böyle düşük meblağ çıktı öğrenebilir miyim teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tescilinizde bir problem olabilir.SGK ile görüşebilirsiniz.

 45. ali Y dedi ki:

  merhaba. üzerimde hisseli tarla var. gerekli evrakları resmi daireye sundum ve ek5 ödüyorum. Ancak yurt dışında iş buldum ve gidicem ek5;e devam etsem sorun yaşarmıyım teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışında ikamet ederken Türkiyeden sigortalı olmanız Kanunen mümkün değildir.

 46. ayşe dedi ki:

  eşimin 6300 gün bağkur primi var bağkuru durdurdu 3,5 yıl ek 5 ödeyecek emekli maaşı çokmu düşük olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Emekli maaşı ortama prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanıyor. Biz ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamıyoruz.

 47. zeynep dedi ki:

  Ahmet bey yukarıdaki yazılarda ek 5 lerin iptal edilecegini okudum böyle bir şey olabilirmi bildigim kadarıyla ssk yada bagkurlu olmayanlar yararlanıyordu aydınatırsanız sevinirim teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba , Ek-5 in şartlarını saglamayanlarin sigortaliliklari iptal edilebilir .

 48. cuma kaya dedi ki:

  merhaba ek 5 tarım ödüyorum ama imkanımı zorluyor 15 gün kısmi ödeme yapabilirmiyim tşk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Ek-5 Tarım sigortasında kısmi ödeme bulunmamaktadır.Ancak istediğiniz kadar ödeme yapabilir geriye kalan borcunuza gecikme zammı ve gecikme cezası işler.

 49. gürsoy toprak dedi ki:

  3 yıl öncesi babama ait zeytinlikte yömyeci olarak çalıştım halen ödemeye devam ediyorum sorun çıkarmı iptal edilme imkanı varmıdır yani 3 sene önce çalışşam halen ödemeye devam etsem sorun oluyormu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,ek 5 tarım sigortası tarım işlerinde süreksiz çalışan işçiler içindir.

 50. turan dedi ki:

  AHMET BEY MERHABA: 1200 gün bagkurum var şimdi e5 istege baglı tarım sigortası yaptırıyorum orda burda gündelik çalışıyorum nekadar yatırıpta emekli olabilirim. saygılarımla….

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;durumunuzla ilgili daha detaylı bilgi vermeniz halinde yardımcı olmaya çalışacağız.

 51. raşit dedi ki:

  mrhabalar. 25.05.1973 doğumluyum. 05.12 1988 da sigorta girişim var. yaklaşık 1960 gün çalışan sigortası var ondan sonra 2925 tarım sigortasına geçtim. halen devam ediyorum. 4095 günüm var.benim araştırmama göre 2925 tarım dan emeklilik gelmiş. fakat maası az .ben emekli olmalıyım mı . yüksek maas için ne yapmalıyım. bana yardımcı olun … saygılar…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3,5 yılınızı ssk da geçirerek SSK’dan emekli olabilirsiniz. Ancak 51 yaş ve 5450 günü beklemek zorundasınız.

   1. raşit dedi ki:

    3600 günden emekli olursam ne kadar maaş alırım veya 5450 günden emekli olursam ne kadar maaş alırım sizce ne yapmalıyım

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba , maalesef emekli maaşı hesabı yapamıyoruz

    2. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba,maalesef maaş hesabı yapamiyoruz

 52. Yusuf dedi ki:

  Mrb ben babanın ek5 ystırıyom ama aylık ödemesi çok çıkıyor neden acaba 750 ve 900 civarı ne yapmalıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geriye dönük borcunuz olabilir ya da prime esas kazancınız yükselmiş olabilir; Kuruma başvurun lütfen

 53. Meltem Özduygu dedi ki:

  merhabalar 01.04.1998 ssk girişim bulunmaktadır.2014 yılında ek5 tarım sigortasına gecerek ödemelerimi yaptım toplam 3363 gunum bulunmaktadır.SGK gittiğimizde 6 yıl daha ödeme yapmamız gerektiği belirtildi bayan olarak acaba 3600 prim gününü doldurup yaşımı beklediğim takdirde emekli olma şansım varmıdır ? Birde sgk ya gittiğimizde devletin tarım sigortasını kaldıracağını paraların geri iade olacagını emekli olamayacağımızı söylediler.Böyle bir durumda ne yapabiliriz itiraz şansımız yokmudur ? Yardımlarınız için teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında 3600 günden emekli olabilirsiniz,ek-5 in kaldırılması şu an söz konusu değildir.

 54. Nihat Çalışkan dedi ki:

  Merhaba size bir yakınımla ilgili bir sorum olacaktı , kendisi 27.02.1946 doğumlu sigorta başlangıcı 1978 tarihinden 2008 de zorunlu olarak bağkura geçti ama ödeme yapamadı , şu anda bağkur borcu dondurulmuş olarak duruyor, 01.03.2015 den itibaren sigortalı olarak çalışmakta , sigortayı 3,5 seneye tamamlayıp 6,5 sene bağkur borcunu tekrar canlandırıp ödeme yaparsak 3600 gün den ssk dan emekli olabilirmi teşekkür ederim…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1978-2008 arası bağkur tescili var ise o süreleri ihya yoluyla satın alabilir son 3,5 yılı ssk da geçirerek 3600 günden emekli olabilir.

 55. Ferhat Tekfidan dedi ki:

  Merhaba… Tarım işci sigorta yaptırmak için gerekli şartlar nedir..Tarım işçisi değilken isteğe bağlı olarak, Tarım sigortalı olabilirmiyiz..Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortalı olmayan, kendi sigortalılıklarından dolayı bu kanunlara göre gelir veya aylık almayan ve 18 yaşını doldurmuşolanlardan; tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar, örneği Kurumca hazırlanan ve Kurumca
   belirlenen ilgili muhtarlık, birlik, kuruluş, il veya ilçe tarım müdürlükleri tarafından usulüne uygun olarak düzenlenip
   onaylanmış belgeleri ile talepte bulundukları tarihten itibaren EK-5 TARIM sigortalı sayılırlar.İsteğe bağlı tarım sigortası uygulaması bulunmamaktadır.İsteğe bağlı bağkurlu olabilirsiniz.

 56. olgun dedi ki:

  Merhaba,
  Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla ssk yapacağımız kişi , ek 5 tarım ssk kapsamında isteğe bağlı prim yatırmakta.
  Bu şekilde isteğe bağlı ssk primi ödemiş olması,bizim 4447/10 maddesindeki teşvikte belirtilen işe başlamadan önce son 6 ay SSK’ lı olarak çalışmamış olmasına engel bir durummudur?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ek-5 tarım sigortası isteğe bağlı sigorta olmadığından dolayı teşvik almanızı engeller.

 57. ensari dedi ki:

  merhabalar eşim yeni tarım sikortasına kayıt olacak nekadar ve kaç yıl yatırmamız gerek doğum 1979

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk defa sigortalı olacaklar için 7200 gün prim ödeme şartı bulunmaktadır.

 58. Fatihkaynar dedi ki:

  İyi geceler bende tarım sigortası yaptırmak istiyorum …iki ay ssk lı gözüküyorum bu engelmi…. birde prim nekadar öderim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; tarım işlerinde süreksiz çalışıyorsanız Ek-5 tarım sigortası yaptırabilirsiniz.önceden ssklı olmanız engel değildir.

 59. emin ozturk dedi ki:

  Merhaba ben esnaf bagkurluyum ek 5 sigorta yatirabilirmiyim yayirsam ceza alirmiyim tskler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkurunuz varken ek-5 tarım sigortalı olamazsınız;normal sigortalı olabilirsiniz.

 60. Yasin dedi ki:

  Merhabalar
  Babam 1959 doğumlu 1981 SSK girişi var 31.12.2014 te 3600 günü tamamladı .
  60 yaş emeklilik için yaşını beklerken köyde üzerine yer olduğu için ;
  2015 in 1 ci ayında ssk sı kapandığı için mecburi tarım sigortası
  yapılmış.22.07.2015 yerleri bana kiraladı.Çiftçi kaydını sildilrdi.aradaki 7 ayda 2650 lira ve faizi 750 lira bağkurdan borç çıktı ve 200 tl GSS borcu da çıktı.Babam 2015 ten beri benim sigortamdan yararlanıyor

  Borcunu yatırmadan emekli olabilir mi yada
  Borçları 65 yaşında silinir mi.
  Mecburi tarım sigortasının iptali mümkün mü.Borcunu yatırsa şuan 58 yaşında emekli olabilir mi düşük maaş mı alır

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında 3600 gün SSK’dan emekli olabilir;borcunu ödemesi gerekir.

 61. Lokmanahmetkaraman dedi ki:

  19 senedir bagkurluyum 1 senede ek bes yatiriyorum yasim 52 emeklilik tarihim nedir ve bundan sonra ek 5 primi yatirmam gerekiyormu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hangi kapsamda emekli olmak istiyorsunuz ? son 3.5 yıl SSK ödeyerek SSK dan emekli olabilirsiniz.

 62. Kaptan dedi ki:

  Merhaba ek-5 ile normal sgk dan emekli olan kişi aynı maaş mı alırlar.?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;önemli olan sigorta kapsamı değil;prime esas kazanç yani yatırılan primdir.

 63. Yasin dedi ki:

  Merhaba
  Tarım Bağ-Kuru sildirme veya dondurma süresi geçtimi mi şartları nelerdir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son olarak 01.05.2015 tarihinden önce 1 yıldan fazla prim borcu olanların hizmet ve borçları silindi.

 64. Mehmet dedi ki:

  İyi günler. 2014 yılında ek 5 isteğe bağlı tarım sigortalılığmı başlattım, fakat daha sonra ödeme yapacak durumum olmadığı için ödeme yapamadım. tabi geçen aylar borçlu gözüküyorum. Benim sorum şu; sigortalılığımı iptal ettirdiğimde ödemiş olduğum primleri geri alabilirmiyim. Cevabınız için teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödediğiniz primleri geri almanı mümkün değildir.Sadece borçsuz ayınız itibariyle sigortalılığınız sonlandırılır.

 65. Murat Bursalı dedi ki:

  Merhabalar Ben babamın ek5 tarımı yatırıyordum ama 4 ay yatıramadım 4 ay sonra bankaya gittim bana toplam borcun 2260 tl oldu söylendi bende 1000 tl verdim ben 2016 yılın 11 ve 12 ay ve 2017 nin 1 ay ödenmemiş direk 2 ay ödenmış bu neden böyle normalde 11 ve 12 ödenmesi gerekmiyormuydu yardımcı ola bilirmisiniz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;önce cari ayın borcu ve cari aydan önceki borç tahsil edilir.Ondan sonra geçmiş aylara tahsilat yAPLILIR

 66. Derya dedi ki:

  Merhabalar sgk giriş 1989 ancak prim ödeme 1995 yılında başladı…
  1974 doğumluyum…şuan çalışmıyorum..isteğe bağlı ödemek istiyorum…
  3600 den emekli olursam kaç yaşı beklemem gerekiyor?
  Ve 3600 den emekli oldugumu ve yasımın geldigini varsayarsak şuan ne kadar emekli maaşı alabilirim….
  Teşekkür ederim
  Saygılarımla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3600 günden 58 yaşında emekli olabilirsiniz.Ortalama 800-1000 TL arası maaş alabilirsiniz.

 67. meral dedi ki:

  01,02,1992 sigorta başlangıcım var 5525 gün için 1400 günüm eksik bunu için ek 5 tarım sigortalısı olsam nasıl bir denetleme yapılıyor sgk uzmanları tarlada mı görmek istiyor çalışanı ben şehirde yaşıyorum ikametimi köye mi almam gerek teşekkür ederim saygılarımla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Ek-5 tarım sigortası tarım işlerinde süreksiz çalışan kişilerin girmesi gereken bir sigortadır. Sosyal Güvenlik Kurumu nasıl bir denetleme yapıyor bilemeyiz ama;tarım işlerinde çalışmıyorsanız hizmetleriniz iptal edilebilir.

 68. Hıdır dedi ki:

  Sayın ahmet bey, saygılar sunarım. böyle herkese cevap yazmak kolay değil.
  Eşim 27/04/1966 doğumlu 1986 yılı 01 nisan SSK lı o tarihten 300 günümüz 2014 yılından sonra ek-5 dahil 650 günümüz olmak üzere toplam 950 günümüz bulunmakta. 2 çocuğumuz var borçlanmaya dahil oluyor yani 1.440. bunula birlikte 2.390 gün oluyor.
  eşim ne zaman emekli olur. kalan süreleri ne kadardır. ek-5 le yatırmak avantajlımıdır. şimdi den saygı ve sevgiler sunarım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;normal şartlarda eşiniz 42 yaş 5075 güne tabi.Ancak 3600 günden 58 yaşında emekli olabilir.Tarım işlerinde süreksiz çalışıyorsa ek-5 ödemeye devam edebilirsiniz.

 69. Ertan dedi ki:

  Merhaba. Annem 61 yaşinda. 1997 yilinda istege bagli bagkur odemeye basladi. 2005 yilinda ust uste birkac ay primleri odeyemedi. Sonrasinda bu yuzden saglik hizmetinden yararlanamadigi icin primleri odemeyi birakti. Simdi ek5 ssk li olarak 3.5 yil sonra emekli olma sansi var mi? Teşekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anneniz 53 yaş ve 5900 günden SSK’dan emekli olabilir.

 70. Ayten dedi ki:

  Merhaba,1966 doğumluyum sigorta başlangıcı 1986,947 gün ödenmiş.1.7.2014 tarihinde ek-5 tarım sigortasına başladık,bu arada hiç ödeme yapılmadı.3 çocuk var borçlanma yapabiliyorum.3 ay önce eşimi kaybettim,şu anda eşimin bağkur maaşını almaktayım.sorum şu ki kaç yaşında ne zaman emekli olabilirim.Sigorta ve bağkuru beraber alabilirmiyim. Alamazsam tarım sigortasını sonlandırmalı mıyım, alacağım maaş herhalde eşimden aldığım maaştan yüksek olmayacak,çocuk borçlanmalarıda var,ödemem gereken hayli prim var sanırsam,ödeme imkanımda sınırlı…bana yol gösterirmisiniz. Saygılarımla,

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3600 günden 58 yaşında emekli olabilirsiniz.Çocuk borçlanması yaparak günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 71. ayten dedi ki:

  Merhaba,Ahmet bey ben yukarıdaki ayten isimli şahısım,ödemiş olduğum 3 yıllık sigorta primlerimi geri iade alabilirmiyim,iade şartları nelerdir.Saygılarımla,

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,58 yaşınızda iade alabilirsiniz

 72. Ozlem dedi ki:

  Merhaba eşim 2000 de sigortali nisan 2017 den malulen emekli oldu yuzde 60 raporlu vergiden muaf bağladıkları maaş 714 bu doğru mudur tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2000 den sonra çalışmalarından dolayı emekli olanlara bağlanan aylıklar o civarda

 73. ORHAN ÇEROĞLU dedi ki:

  MERHABA BEN ORHAN ÇEROĞLU BEN BAĞKURDAN SONRAKİ 1261 GÜNÜ SİGORTALI OLARAK TAMAMLAMAK İSTİYORUM 180 GÜN LAZIM BUNU EK5 DEN TAMAMLAYABİLİRMİYİM EMEKLİLİKTE ÇALIŞAN SİGORTAYLA EK 5 ARANSINDA MAAŞLARDA FARK OLURMU

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tamamlayabilirsiniz.Ek-5 tarım sigortası da ssk dan sayılır.Maaşınızda fark yaratmaz.

 74. İsmigül Öztürk dedi ki:

  Merhabalar Ahmet bey . 30.04.1968 doğumluyum . 1986 yılından 32 gün ödenmişlik var .
  01.03.2013 yılından beri ek5 sigorta primini düzenlik ödemekteyiz . 3600 günden ne zaman emekli olabilirim.? iki cocuğum var ? yardimci ollursaniz sevinirim .teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında 3600 günden emekli olabilirsiniz.İki çocuktan toplamda 1440 gün kazanabilirsiniz.

 75. HASAN dedi ki:

  iyi günler babam 1960 yılında doğdu ilk defa 2011 nisan ayında tarım bağkuru yatırmaya başladı nisan 2017 yılında da ek5 tarım sigortasına geçiş yaptı. babam ne zaman emekli olabilir ve ne kadar maaş alabilir. teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında 7200 gün ödeyerek emekli olabilir.Alacağı maaş bugün için 650 700 TL civarıdır.

   1. HASAN dedi ki:

    bu durumda 7200 günü 70 yaşında dolduruyor 60 yaşını doldurduğunda eksik kalan primleri toplu yatırabiliyor muyuz. teşekkürler

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba,toplu ödeme imkanı bulunmamaktadır Bağ-Kur hizmeti geriye dönük varsa ancak o hizmetler toplu olarak satın alabilirsiniz

 76. mert dedi ki:

  Hocam merhaba yatırdığımız isteğe bağlı bağkur ve ek 5 tarım ssk sigortası paralarını ssk dan geri alabilir miyiz birde ssk önceden yatırdığımız ek 5 ve isteğe bağlı bağkur sigortalarını iptal edip paraları herkese iyade edecekmiş kanunla yıllarca ödenen ssklar iptal edilip ücretler iyade olur mu isteğimiz dışında.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödediğiniz primleri geriye almanız mümkün değildir.Ancak iptal edildiği taktirde geri alabilirsiniz.Eğer sağlıktan yararlandıysanız tüm harcamalar yersiz ödeme olarak tarafınıza borç tahakkuk eder.

 77. mert dedi ki:

  Ahmet bey ssk hiç bir gerekçe yokken geçmişe dönük ek 5 ssk ve isteğe bağlı bağkurları iptal edilebilir mi tüm ülkede ve tüm isteğe bağlı bağkur ve ek 5 olarak yatıranların geçmişe dönük sigortalıları gerekçe göstermeden kanunla iptal edebilir mi bu kazanılmış hakka girmiyor mu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bilindiği üzere Ek-5 Tarım sigortası; adı üstünde tarım işlerinde süreksiz çalışan kişilerin yaptırması gereken bir sigorta koludur.Eğer bu işlerde çalışmadığınızı kurum denetim elemanları ispat ederse hizmetleriniz iptal edilir;kazanılmış hakka girmez.

 78. A.Hikmet ÖZÖĞRETMEN dedi ki:

  hocam 1960 doğumlu eşimin 1978 yılından 160 günlük SSK prim ödemişliği var. temmuz 1982 yılından beride EK- 5 tarım sigortasını ödüyoruz. zannedersem 3600 gün ödeyerek emekli olabilecek.( doğum borçlanmasını en son yapmayı düşünüyoruz.) yalnız 1881 ve 1984 doğumlu 2 çocuğunun 1440 günluk borçlanmasını, 3-5 ay kala , EK- 5 den, SSK ya geçiş yaparak SSK den ödeyebilir mi, bu durumda son 3,5 yılını SSK dan ödemiş olur mu. bu durumun emekli maaşının artmasını sağlar mı .teşekkür ederim .. A.Hikmet ÖZÖĞRETMEN

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1981 1984 den doğum borçlanması yapması sın 3.5 yılı etkilemez;borçlanmalar ait olduğu yıllara mâl edilir.

 79. serkan dedi ki:

  1960 doğumlu kadın 01/06/2001 tarım sigortası başlangıcı var 2013 ocakta 2220 gün oldu sonra ek 5 tarım bağkuru ödedi nisan 2017 itibarıyla 3600 günü doldurdu. yaşı 57 emekli olabilir mi emekliliği hak etmiş midir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında emekli olabilir.

 80. Emir dedi ki:

  Merhaba annem 1978 ise giriş tarihi,3600 günden emekli olabiliyor .şu anda 3588 günü ek tarımdan yatiriyoruz .12 Mayıs itibariyle 3600 güm doluyor .Mayıs ayını kısmı olarak yatirmamizda bir sakınca olur mu yani Mayıs ayını 16 gün olarak yatirabilirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;16 Mayısta terk dilekçesi verirseniz 16 günlük borç tahakkuk eder;herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

 81. mehmet doğan dedi ki:

  merhaba annem 1968 doğumlu ilk ssk girişi 1999 yılında yapılmış fakat sistemde görünmüyor araştırılması için müracat ettik şu an sistemde görünen girişi 08-2009 ve toplamda 380 günü var kaç yaşında emekli olabilir ve emekli olabilmesi için ek 5 yaptırmak doğru olur mu yada başka ne yapılabilir . teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 7200 günü tamamlamak zorundadır.

 82. Murat k. dedi ki:

  Hocam merhabalar,
  Ekim 2016’dan beri ek 5 tarım primi yatırıyorum. Ama artık bu işte çalışmıyorum. Bir de SGK çok araştırma yapıyormuş, sıkıntı olmasın diye çıkmak ve artık prim yatırmak istemiyorum. Yatırdığım primleri geri alabilir miyim. Bunun için ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eğer hizmetleriniz iptal edilirse yatırdığınız primleri geri alabilirsiniz.

   1. Murat k. dedi ki:

    Eyvallah Ahmet bey,
    Hizmetleri nasıl iptal edebilirim? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;çalışmalarınızın sahte olduğu anlaşılırsa hizmetleri Kurum iptal eder.

 83. Kadir dedi ki:

  Eşim 1972(bayan) doğumlu 1992 ssk girişi var.2600 gün hizmeti bulunmakta.3600 güne göre kaç yaşında emekli olur.Daha erken emekli olma durumu olabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında 3600 günden emekli olabilir.

 84. kudret dedi ki:

  95 yılında tutum kocani var. 2016 aralık ayı 26 sinde sigortalı oldu.(ek 5 olarak )ve 4 aydır prim borçlarını ödüyor şimdi bu mayis 2017 de çıkan prim borç affından yararlanıp eski günlerini yatirabilir mi

  Annem 06.04.1963 dogumlu tutun kocani 1995 yılına ait

  Herkes farklı birşey dediği için kafamız karıştı .hangi maddeye göre başvurulur yada basvurulmaz rahatsız ettiysem kusura bakmayın

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;odalara kaydı var ise hizmet alabilir fatura tarihinden itibaren kaydı yok ise sadece o yılın sonuna kadar hizmet alabilir.Tevkifata istinaden tescillerde yapılandırma yok maalesef.

 85. Emir dedi ki:

  Merhaba annemin ise giriş tarihi 1978, yaşı 63 , 2000 yılından önceki primi 3056 gün, 2008 den sonraki prim günü 544 gün toplamda 3600 gün bu şekilde baktığımızda aylık bağlama oranı kaç olur ve ne kadar maaş bağlanır .şimdiden emeğinize sağlık .kolay gelsin

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100 TL aylık alabilir.

 86. EMİNE dedi ki:

  MERHABA BABAM 08.07.1968 DOĞUMLU 1995 TE TARIM SİGORTASI YATIRMAYA BAŞLAMIŞ 3600 GÜN OLMUŞ EMEKLİ OLABİLİR Mİ SİZCE

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;53 yaşında emekli olabilir.

 87. Cigdem Yuksel dedi ki:

  Merhaba;bilindiği üzere Ek-5 Tarım sigortası; adı üstünde tarım işlerinde süreksiz çalışan kişilerin yaptırması gereken bir sigorta koludur.Eğer bu işlerde çalışmadığınızı kurum denetim elemanları ispat ederse hizmetleriniz iptal edilir;kazanılmış hakka girmez.

  Ahmet bey bir arkadasa ve daha pek cok arkadasa bu cevabi vermissiniz…Ben yurt disinda yasiyorum…Turkiyede iken ssk girisim var…Lakin artik Turkiyede olmadigim icin…calisamadiigimdan dolayi…ssk ya odenen primler duruyor…

  15 yildir yurt disinda olan bir bayanim…sigortali olmak icin ssk ya gittigimde…ne yapmam gerektigini …hangi sigortaya dahil olursam benim icin daha iyi olabilecegini sorduugumda…onume bir istegee bagli…birde ek5 tarim sigortasini sundular…Bana hic tarim iscissi olup olmadigim sorulmadi…sorulmadigi gibi benden herhangi bir evrak dahi istenmeden bir memur tarafindan ek5 tarim sigortasina dahil edildim…iki yil boyunca ziraat bankasina odemelerimi zamaninda yaptim….

  Bu sefer turkiyeye gittigimde ssk ya gidip gun sayimi hesaplatmak istedigimde…bana bir evrak verdiler…ve o evrakta sizde taktir edersiniz ki ve dediginiz gibi surekli bir tarim iscisi degilsem…bu sigortadan yararlandigim icin cok afedersiniz dolandirici yerine konuldum…ve odedigim primlerin bana iade olmayacagini ogrendim…

  Bagli oldugum yerin ssk mudurune kadar ciktim…durumu izah ettim…yapabilecegimiz hic bisi yok…biz akrabalarimizi…tanidiklarimiz dahi bu sigortayi tavsiye ettik…hepsi magdur….aciklamasini aldim…

  Peki bu tanidiklar nasil bir yol izledi bu durumda diye bir soru yonelttigimde…bazilarinin dondurdugunu…bazilarinin ise risk alarak devam ettigini soyledi…

  Ben kendi sahsim adima dondurdum…o riske girmedim…

  Lakin bana bu sigortayi tavsiye eden devlet memuru…memuru gectim…ssk gibi bir kurumdan bahsediyoruz…benden hicbir evrak talep etmeden…tarimda calisiyor musun gibi bir soru bile yoneltmeden beni bu sigortaya dahil eden…ve duzenli olarak odedigim primlere el koyan, geri odeme yapmayan kurum veya devlet dolandirici degil…ben miyim dolandirici…?

  Bu benim kazanilmis hakkimdi Ahmet Bey…

  Ne guzel sigortali oldum…yavas yavas odeniyor…seneler cabuk gecer diyerek sevinen ben hayal kirilkligi yasadim…

  Vatandasi bu kadar eksik bilgilendiren…(hatta eksik bilgilendiren bile degil…isine geldigi gibi firildak ceviren)…iki yil boyunca bana prim odeten…sanki yeni cikmis bir kanun gibi elime bir evrak tutusturup eger surekli tarim iscisi degilseniz ve bu ispatlanirsa dolandirici muameleri goreceeksiniz diyen…kim var ise bu ise dahil olan hakkimi helal etmiyorum…

  Ne zaman helallik alirlar…o zaman bir daha gorusuruz…

 88. Ayşe dedi ki:

  Ahmet Bey Merhaba,

  1964 doğumluyum, ilk sigorta girişim 05.11.2010 4a olarak 477 gün çalışmışlığım vardır. sonrasında 08.01.2014 tarihinde ek 5 tarım sigortasına geçiş yaptım ve hala ödemekteyim. yazın 1 ya da 2 ay süreyle tarımda çalışmaktayım, ek 5 tarım sigorta kaydım için problem teşkil etmekte midir? ayrıca ne zaman emekli olabilirim, illaki 7200 günü doldurmak zorunda mıyım, yoksa 61 yaş 5400 günü doldurduktan sonra emekli olabilir miyim?

  ayrıca 25 yıl sigortacılık süresi ek 5 tarım için şartları arasında mıdır?

  yardımlarınızı için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5400 günden en erken 64 yaşında emekli olabilirsiniz.

 89. veli alioglu dedi ki:

  Merhaba,ben veli 1964 dogumluyum 1991 yilindan 104 gun sigortaliyim. 2005-2016 arasi toplam 11 yil tarim/ciftci bsgkuru yatirdim. 2016 yilindan bu tarlhe kadar 16 ay ek 5 olarak odeme yaptim. Odeme yapmaya devam edlyorum. Uzerime kayitlu 2 katli ev ve 1 adet araba var, bu tsrih itibariyle ekip bicmeye uygun yaklasik 10 donum babamdan miras kaldi\ bu arazilere bu tarlhe kadar devlet destekleme vermis. Bu tarlalari uzerime almam durumunda ek5 sigortam iptal olur mu ? Ne zaman emekll olurum ? Tesekkur eder iyi bayramlar dilerim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ziraat odasına kaydınız olursa tarım bağkurlu olursunuz ve ek-5 sigortanız iptal olur.SSK’dan 53 yaşında 5600 gün ile emekli olabilirsiniz.

 90. melek dedi ki:

  1970 doğumlu bayanım.ilk sigortalılığım 1991 yılı ekim ayıdır.
  1991 ekimden/1993 arasında 540 gün vekil öğretmenlik 4/c .sonra sigortam yok.1995 ve 2000
  doğumlu 2 çocuğum var.2011 şubattan,2017 nisana kadar isteğe bağlı bağkur ödedim aralıksız.
  2017 hazirandan itibaren ek 5 tarım ssk ya geçtim.ne zaman emekli olurum.dedikleri gibi 700/800 tl mi emekli aylığı bağlanır.doğum borçlanmamı ne zaman yapmalıyım.ek 5 primini 490 tl den yüksek ödemenin yararı var mı.teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;48 yaşında 5525 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.Eksik günleriniz var ise doğum borçlanmasından 1440 gün kazanabilirsiniz,ortalama bağlanacak maaş 800-1000 TL arası olacaktır.

 91. hüsnü dedi ki:

  2007 baslngic kac yas ve ne

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;7000 gün ve 58 yaş ya da 4500 gün 25 yıllık sigortalılık süresi ve 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 92. hüsnü dedi ki:

  2007 baslngic kac yas ve ne f

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;7000 gün ve 58 yaş ya da 4500 gün 25 yıllık sigortalılık süresi ve 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 93. hüsnü dedi ki:

  2007 baslangicim var kac yas ve ne kadar pirm olmasi gerekiyo

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;7000 gün ve 58 yaş ya da 4500 gün 25 yıllık sigortalılık süresi ve 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 94. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ; Ahmet Hocam babamın doğum tarihi 02.02.1961. 2313 gün tarım sigortası var. 902 gün ssk var. SGK dan bize son 3,5 yılı ssk dan yatırmanız halinde 60 yaşında emekli olabilirsiniz dediler. Ancak işyeri babamı işten çıkardı. biz bu 3,5 yılı ek-5 ten tamamlayabilirmiyiz. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tarım işlerinde süreksiz çalışıyorsa EK-5 Tarım sigortalısı olabilirsiniz ve 3,5 yılı tamamlayabilirsini.

 95. Mert Dursun ZORLU dedi ki:

  Efendim bir sorum olacaktı Babaannem in yurtdışı sigorta başlangıcı 1973 iki çocuktan yararlandı Almanya borçlanması ödedi ve Türkiye den devam ettirip 3600 güne tamamladı Ek 5 olarak yaşı 59 Emekli olacak acaba maaşı ne olur Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hangi yılları borçlandınız öğrenebilir miyim ?

 96. Mert Dursun ZORLU dedi ki:

  Almanya borçlanması olarak 1010 TL ödenmiş yıllar tam olarak belli değil efendim 1973-1977arasi.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1000-1200 TL civarı bir aylık bağlanır.

 97. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Eşim 28/04/1988 doğumlu 24/06/2006 işe girişi var. 477 gün SSK lı çalışma günü var. İşten çıktı çalışmıyor. ben devlet memuru olduğum için sağlık yönünden bende faydalanıyor. Eşim ileride emekli olması için elime toplu para geçtiğinde yatırmak istiyorum. borçlanma yapıp ileride elime para geçince yatırmak istiyorum. böyle bir yol var mı öğrenmek istiyorum. bide kaç yaşında emekli olur. 2015 doğumlu bir çocuğum var. doğum borçlanması yapabilir mi kaç gün oluyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;toplu ödeme yaparak hizmet satın alma uygulaması bulunmamakta,emekli olabilmesi için fillen çalışmalı ya da isteğe bağlı sigorta ödemesi yapmalısınız.

 98. Alev Kırat dedi ki:

  Merhaba; 1965 doğumluyum. 2006 başlangıçlı sgk ödemem var. 6 ay ödendi, sonra 2010-2014 yılında tekrar çalıştım ama çalıştığım şirket iflas eden şirket statüsünde olduğu için ödemeler dondurulmuş. (sgk tarafından böyle söylendi) tarım sigortası başlatmak istiyorum, bu durumda yaşa bağlı olarak ne zaman emekli olabilirim? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında emekli olabilirsiniz;ya da 4500 günden 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 99. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Eşim 28/04/1988 doğumlu 24/06/2006 işe girişi var. 477 gün SSK lı çalışma günü var. İşten çıktı çalışmıyor. 5 Ağustos 2015 tarihinde bir kızım oldu. doğum borçlanması ne kadar yapabilir. Daha Sonra çocuk olsa maksimum ne kadar doğum borçlanması yapılabiliyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3 çocuğa kadar her bir doğum için 720 gün borçlanma yapabilir.

 100. Levent dedi ki:

  Eşim 1981 doğumlu hiç sigorta başlanğıcı yok ben yatırmak istiyorum tarım sigortasını veya ssk sigortası önerirmisiniz bayan için teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tarım sigortası tarım işçileri içindir.Herhangi bir çalışması yok ise isteğe bağlı bağkur yaptırmanız gerekiyor.