2017 Doğum Yapan Kadınların Hakları ve Süt İzni Süreleri

4a ssk ve ya 4c emekli sandığı kapsamında çalışan kadınların doğumdan doğan haklarının neler olduğu konusunda bu yazımızda sizlere detaylı bilgi vermeye sunacağız. Kadınlara doğumdan dolayı devlet hangi ödemeleri yapar? Kadınların doğum öncesi ve doğum sonrası izin hakları kaç gündür? Yarı zamanlı çalışma şartları nelerdir? İşte doğumdan dolayı kadın çalışanların sahip oldukları tüm haklar;

2017 Kadınların Doğum İzin Süreleri

Hem 4a ssk kapsamında çalışan hem de 4c emekli sandığı kapsamında çalışan kadınların;

 • Doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık izin hakları bulunmaktadır. Çoğul gebelikte ise doğum izin hakkı 18 hafta olarak verilmektedir.

2017 Kadınların Analık Süt İzin Hakları

Çalışan kadınlara verilen süt izni 4a ssk ve 4c emekli sandığı için aynı değildir;

 • 4a ssk kapsamında çalışan kadınların doğum sonrası analık izin süresinin bitiminden itibaren başlamak üzere çocukları 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izni yani emzirme  hakları bulunmaktadır.
 • 4c emekli sandığı kapsamında çalışan kadın memurların ise doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci 6 ay ise günde 1,5 saat süt izni yani emzirme hakları bulunmaktadır.

2017 Kadınların Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Hakları

Hem 4a ssk hem de 4c emekli sandığı kapsamındaki kadınların doğum sonrası analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren yarı zamanlı çalışma hakları bulunmaktadır.

2017 Yılında Doğum Yapan Kadınlara Devlet Hangi Ödemeleri Yapar?

4a ssk kapsamında çalışan kadınlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus emzirme yardımı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından da bir defaya mahsus doğum yardımı ödenmektedir. 4c emekli sandığı kapsamındaki kadınlara da bir defaya mahsus doğum yardımı ödenmektedir. Tutarların ne kadar olduğu ve şartları konusunda detaylı bilgi için

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

159 Yorum

 1. MERHABA SÜT İZNİ TAŞÖRENDE YASAL DOGUM İZNİ BİTTİKTEN SONRA 1 YIL OLARAKMI BASLIYACAK YOKSA BEBEGİN DOGDUGU GÜN İTİBARİYLE 1 YILMI YANİ BEBEK YASINA GİRDİGİNDE BİTİYORMU SİMDİDEN TESEKKURLE

 2. Merhaba; 18 haftalık doğum izninden sonra 2 aylık yarı zamanlı (kısmi çalışma) hakkımı ve daha sonra süt iznimi kullanmak istiyorum. Sİgortamız haftalık 22,5 saat üzerinden yatacağından eksik günler bize ilerde sorun çıkarır mı? Mesela işsizlik ödeneği için ”işten ayrıldığı tarihten geriye doğru 4 ay yani 120 gün kesintisiz olarak çalışmış olması” gerekir maddesinde sıkıntı çıkarır mı eksik günler?
  Birde 3 haftalık yıllık iznim var onu ne zaman kullanabilirim yarı zamanlıya başlamadan önce 18 haftaya ekleyebilir miyim?
  Teşekkürler.

 3. Merhaba,

  Analık izni donrası 60 günlük ücretsiz izni kullanmakta (Haftalık 22,5 saat çalışmaktayım) ve İŞKUR desteği almaktayım. Bu süre bittikten sonra belli şartlarda “kısmi zamanlı” olarak 30 saat haftalık çalışabileceğimi yönetmelikten okudum. Sualim ; Süt izni bu 30 saatlik çalışma süresinden sayılacağı için 5 gün içerisinde ben aslında 30-7,5 =22,5 saat çalışmaya çocuğum 1 yaşına erişinceye kadar devam edebilirim, doğru mu?

 4. merhaba. süt izni sürelerine yol dahil mi yoksa yol hariç süreler mi? benim evim 1 saatlik mesafede git gel 2 saat yapıyor ve yol hariçse 1,5 saatlik süreyi aşmış oluyor. kanunda bununla ilgili bir düzenleme göremedim

 5. Merhaba Ahmet Bey, ben bir kabin memuruyum. 16. Haftaya kadar ucabilir, sonrasinda ise ucamaz raporum oluyor;fakat is yerinde yer hizmeti vs olmadigindan 16. Haftadan sonra zorla toplu yıllık izin ve süt iznimi toplu olarak doğumdan once kullanmamı aksi halde mağdur olabileceğimi söylüyor. Buna hakları var mi?

 6. Merhaba özel sektörde hafta içi 09-18 ve cumartesi günü 09-14:00 saatleri arasında çalışıyorum. hafta içi 1,5 saat süt iznimi kullanıyorum. cumartesi için yine 1,5 saat süt iznim var mı ? Teşekkürler

 7. MERHABA
  analık izin süresi bebek 2 aylıkken bitiyor yazınızdan anladığım kadarıyla ssk çalışan kadın çocugu 1 yaşına basana kadar süt izni kullanabilecek ama memur olan anne 14 aylık olana kadar süt izni kullanacak öylemi? Bu biraz adeletsizlik olmamışmı bizdeki çocuk değilmi 2 ay daha az süt izni kullanabiliyoruz.

 8. MERHABA HAMİLEYİM ,İŞYERİM TAŞINIYIYOR YİNE İSTANBUL İÇİ FAKAT 1,5 SAAT UZAKLIKTA..DOGUMDAN SONRA GİDEMEM TAZMİNAT ALMA HAKKIM VARMIDIR

 9. merhaba;
  mayıs ayında doğum yaptım normal izin hakkım bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin aldım. 17 şubat iş başı olmasına rağmen ben 5şubatta işe başladım. karşılıklı anlaşarak. süt izin hakkımı kullanabilirim değil mi_? sabah 08:30 akşam 18:00 çalışıyorum normalde. nasıl bir yol izlemem gerek yardımcı olabilir misiniz. bir de servis olayında onlar bırakmak mecburi midir_? çok teşekkür ederim.

 10. Merhaba, bir firmada 2 senedir çalışıyorum 21 eylül 2017de evlendim ve 13 ağustosta bebeğim doğucak. Doğumdan sonra çalışmak istemiyorum ama kıdem tazminatı alabilmem için 1 yıl içinde işten ayrılmam gerekmekte. Sizce doğumdan sonra eylüldemi işi bırakırsan daha karlı olurum yoksa doğum izni süt izni 6 ay ücretsiz izinlerimden sonra ayrılırsammı benim için ücret anlamında daha karlı olur şimdiden teşekkürler.

 11. Ahmet bey merhaba.özel sektörde çalışmaktayım.sabah8 akşam 6 Cumartesi çalışmıyoruz ancak iş günü olarak gözüküyor
  Bu şekilde toplu süt iznimi nasıl hesaplatabilirim

 12. Merhaba, Mühendis olarak görev yapıyorum.2.çocuğumu dunyaya getirdim.doğum iznim bitince yarım gün izin kullanabilirmiyim? bu şekilde çalışınca tam maaşmı alıcam?birde 4 ay yarım gün çalıştıktan sonrada 2 aymı süt iznim kalacak günde 3 saat olarak?

 13. Merhaba,
  6,5 aylik bebeğim var ve yasal izinlerimden sonra üç aylik ucretsiz izin kullanip 2 ocakta is basi yaptim. Calisma saatlerime gore saat 16-16:30 arasinda isten cikiyorum fakat vardiya degisiminden dolayi o saatte olan is yerinin servis saati değiştiği icin belli bir duraga kadar kendimi biraktirmak ve sonrasinda otobus ile devam etmek zorunda kaliyorum. Bu durumda şirketimden yol parasi talep edettigimde yasal zorunluluklari var midir? odeme yapip yapmamak kendi insiyatiflerinde midir? Teşekkürler iyi çalışmalar

 14. merhabalar. ben araştırma görevlisi olarak çalışıyorum, Şuan doğum iznindeyim. 11 ocakta doğum iznim bitiyor. 40 gün senelik iznim var. izin bitiminde bu izni almak istiyorum. Sonrasında 6 ay 3 saat süt izni kullanabilir miyim? Ayrıca ücretsiz izin de kullanmak istiyorum. 6 ay 3 saat süt izni sonrası ücretsiz hakkım var mı? ya da bu 3 izini (senelik izin,6 ay 3 saat süt izni,ücretsiz) kullanma sıram nasıl olmalı?

 15. Merhaba,

  Doğum yapalı 9 ay oldu işe devam ediyorum günlük 1 buçuk saat süt iznim var şimdi yeniden 1 aylık hamileyim günlük 7.buçuk saat çalışma olması gerekiyor bu durumda her iki haktan da yararlanacakmıyım?

  1. Merhaba; hamilelerin çalışma saatleriyle ilgili İş Kanununda bir düzenleme yok;doğum yaptıktan sonra süt izninden yeniden yararlanabilirsiniz.

 16. 2018 martda doğumum olacak. torba yasada yeni bir şey varmı gebelere. ikiz gebelik zorunlu işten ayrılmam son 3 haftamı yine.5 haftamı

 17. Merhablar 6 aylık bebeğim var avm de çalışıyorum çalışma sürem kanunlara uygun fakat çıķış saatlerim gece 10 yada 11 olabiliyor yani 16:30 girip 23 te çıkabiliyorum yeni anne olmuş bir kadın bu sekilde calismak zorundamidir yani gunduze cevirme hakkim varmi saatlerimi ?

 18. Merhaba 21.12.2017 tarihinde süt iznim bitiyor ama mecburi eleman olmadığından 5 hafta tam gün çalıştım bunu nasıl telafi edebilirim

 19. Merhaba Doğumdan önce 1.5 saat erken çıkma hakkımız varmı gebe Bayanların da böyle bir hakkı olduğunu duymuştum günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacakları yardımcı olursanız sevinirim

 20. Merhabalar,
  Ben süt hakkımı toplu bir şekilde kullanmak istiyorum bu durumda kaç güne takabül ediyor?

  Teşekkürler

 21. Merhabalar. Süt İznini toplu bir şekilde kullanırsak kaç gün kullanma hakkımız var?

  Teşekkürler.

 22. Merhaba özel sektörde sabah 8 akşam 6 olarak çalışıyorum cumartesi pazar tatil bu durumda süt izni hakkım günde 1.5 saatmi.Normal şartlarda saatleri birleştirip bir günde toplanıyor ama benim durumumda bunu yapabiliyormuyum.Teşekkürler şimdiden.

 23. Merhaba mağazada çalışıyorum 5 ay ücretsiz iznimi kullandıktan sonra döndüm 1.5 saat süt izni 1.15 dakika yemek molası kullanıyorum. Haftada 1 gün full 10.30 dakika çalıştırma hakları varmı?

 24. özel sektör çalışanına süt izni günde 1 kez 1,5 saat doğru mu anladım? memura günde 3 saat ?

 25. Merhaba 7.3.2018 tarihinde bebegim 1 yasinda olacak 16 ekim tarihinde ise basladim ogle tatillerimi emzirme icin kullaniyorum. Sut iznimi de haftada 1 gun kullanmak istedim gunde 9 saat calisiyorum cumartesi pazar tatil. Kafama takilan su ki 7.3.2018 e kadar olan hafta ici calisma gunlerim gunluk izin olan 1.5 la carpildi ve gunluk calisma saatine bolundu. Ama 7.5 saate bolunmeliydi diye dusunuyorum yardimci olur musunuz

 26. Merhaba, doğum izni sonrasında süt iznimi toplu olarak kullanmam konusunda şirketle anlaştık. Sonrasında da ücretsiz izin kullanacağım. 9 Kasım’da raporum bitti 1 mart itibariyle de işe başlayacağım. Acaba süt iznim hesaplanırken sonrasında alacağım ücretsiz izin için bir düşüm yapılması gerekiyor mu?
  Teşekkürler

 27. Merhaba süt izninin 1.5 saati yemek izni dışında mı geçerlidir. Yani yemek molası bu 1.5 saatin içinde mi?

 28. Merhaba eşimin doğum izni bitti bizim de çocuğu bırakacahımız yer olmadığı için çıkış almasını ve haklarını almasını istiyoruz 4600 günü doldurmasına 20 gün kaldı 4600 taam doldurduktan sonra bu hakını ala biliyırnu yada iş veren akşam ları 1.5 saat süt izni kullanmasına müsade etmiyor bunu şikayet edip haklarını ala bilirmiyiz normal çalışma saatleri sabah 8 akşam 16:45 araya yemek ve dinlenme molası diye çıkış saati 16;45 oluyor

 29. Hocam işkurdan belediyede geciçi işçi olarak çalışıyorken 32.haftalık raporu aldım ve 10 gün sonra sözleşme bitti rapor parası nasıl olacak 10 günlük mü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu