2017/2018 Eğitim Öğretim Yılı Ücretli Öğretmen Maaşları

01.03.2018
1.105
A+
A-
2017/2018 Eğitim Öğretim Yılı Ücretli Öğretmen Maaşları

Ücretli öğretmenler 2018 Ocak ayından itibaren maaşlarını zamlı alıyor. Bildiğiniz üzere ücretli öğretmenler girmiş oldukları ders saati başı maaş almaktadırlar. Ay içerisinde çalışılan toplam ders saatinin belirlenen ders başı ücreti ile çarpılması sonucu alınacak maaş tutarı hesaplanmakta. 2018 ücretli öğretmenlik maaşları ne kadar olacak? 2018 ücretli öğretmen ek ders ücretleri ne kadar?

2017 ücretli öğretmen maaşları

31 Aralık 2017 tarihine kadar ücretli öğretmenlik yapılan süreler için hesaplama 2017 yılı ek ders ücretleri üzerinden yapılacak. Buna göre 31 Aralık 2017 tarihine kadar ücretli öğretmen girdiği her ders başına 11,33 TL ödeme alacak. Ay içerisinde 120 saat derse giren bir ücretli öğretmenin maaşı 1360 TL civarında olacaktır.

2018 Ücretli öğretmen ek ders ücretleri ve maaşları ne kadar?

Ek ders ücretleri her yıl 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren belirlenmektedir. 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren ücretli öğretmenler için önceki yıllar artış oranına göre değerlendirme yaptığımızda 12 TL civarında olacaktır. Dolayısıyla 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren ek ders karşılığı 120 saat derse giren öğretmen yaklaşık 1440,00 TL maaş alabilecektir.

Ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır?

Ücretli öğretmenlik başvurularını çalışmak istediğiniz ilçenin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bizzat yapmanız gerekmektedir. Ücretli öğretmenlik başvurusu için gerekli olan belgeler şunlardır;

  • Ücretli öğretmenlik başvuru dilekçesi (Milli Eğitim Şubesinden temin edebilirsiniz)

  • Diploma ya da mezuniyet belgesinin aslı ya da çıkış belgesinin aslı ya da fotokopisi,

  • Kimlik fotokopiniz,

  • Sağlık raporu (Sağlık ocağından alabilirsiniz)

  • Sabıka kaydı (e devlet sisteminden alabilirsiniz)

  • Bir adet fotoğraf,

  • Varsa kurs/seminer belgeleri.

Ücretli öğretmenlik başvuru şartları nelerdir?

Ücretli öğretmen olabilmek için lise mezunu olmak yeterlidir. Ancak genelde Lisans mezunları önceliklidir. Lisans mezunu yoksa önlisans mezunlarından o da yoksa lise mezunları arasından ücretli öğretmen seçimi yapılmaktadır.

Ücretli öğretmenlikten ayrılan işşizlik maaşı alabilir mi?

Ücretli öğretmenler işsizlik priminden muaftırlar. Yani normal sigortalılardan çalıştıkları dönem boyunca toplamda %3 oranında kesilen işsizlik primi ücretli öğretmenlerden kesilmemektedir. Dolayısıyla ücretli öğretmenler görevi sona erdiğinden işsizlik maaşından yararlanamamaktadırlar.

Ücretli öğretmen sigortası kaç gün ödeniyor?

Toplamda ay içerisinde çalışmış olduğu saatlerin 7,5 ile bölünmesi sonucu bulunan gün sayısı kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na hizmet bildirilmekte. Ay içerisinde 120 saat çalışan bir öğretmenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilecek hizmet gün sayısı 120/7,5= 16 gün olacaktır.

Ücretli öğretmen eksik bildirilen SGK günlerini borçlanabilir mi?

Eğer ay içerisinde bildirilen hizmet gün sayınız “06-Kısmi istihdam” eksik gün kodu ile bildirilmekte ise takip eden ayın sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak eksik bildirilen gün sayısını 30’a tamamlayabilirsiniz. Bunun için süreniz takip eden ay sonudur. Geçmişe yönelik olarak eksik günleri borçlanma imkanı bulunmamaktadır.

Ücretli öğretmenim prim günüm 30 günden az ödeniyor ayrıca GSS borcu çıkar mı?

Prim günü 30 günden az ödendiği için ayın 30 günden az kalan sürelerini dilerseniz 4a SSK kapsamında yukarıda belirttiğimiz gibi borçlanabilirsiniz. Eğer bunu yapmayacaksanız ve bakmakla yükümlü olarak başka da güvenceniz yoksa 30 günden az kalan süre için ayrıca Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödemeniz gerekmektedir.

Ücretli öğretmenlikten ayrıldım SGK’dan kaç gün yararlanırım, GSS borcu çıkar mı?

Ücretli öğretmenlikten ayrıldıktan sonra eğer ayrılış tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün varsa 99 gün süre ile yararlanmaya devam edersiniz. Eğer 90 gün yoksa 9 gün yararlanırsınız. Bu sürelerin bitim tarihinden itibaren eğer çalışmayacaksanız ve bakmakla yükümlü olarak da güvenceniz yoksa Genel Sağlık Sigortasına geçmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.