2016 Sgk Emzirme Yardımı Ne Kadar?

2016 SGK çocuk parası ne kadar? 2016 doğum emzirme SGK ücreti ne kadar? 2016 SGK süt yardımı ödemesi? 2016 Bağ-Kur emzirme yardımı ne kadar? 2016 süt parası?

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu SSK ve Bağ-Kur kapsamında çalışan ya da emekli olanlara gerekli şartları sağlamaları halinde emzirme yardımı ödemektedir. Emzirme yardımı tutarı her yıl için ayrı olarak belirlenmekte ve TÜFE tutarı kadar arttırılmaktadır. 2015 yılı TÜFE oranlarının açıklanmasının ardından 2016 yılında ödenecek SGK emzirme yardımı tutarı da belli oldu.

Emzirme Yardımı Kime Ödenir?

Emzirme yardımı:

-Sigortalı ya da Bağ-Kur’lu kadına,

-Eşi çalışmayan SSK ya da Bağ-Kur kapsamında çalışan erkeğe,

Ödenmektedir.

*****Not:657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan memurlara emzirme yardımı ödenmemektedir.

SGK Emzirme Yardımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Emzirme yardımı ödenebilmesi için:

-SSK kapsamında doğum tarihinden önceki son bir yıl içerisinde en az 120 gün primin olması,

-Bağ-Kur kapsamında doğum tarihinden önceki son bir yıl içerisinde en az 120 gün primin olması aynı zamanda vadesi geçmiş prim borcunun olmaması gerekmektedir.

***********Ayrıca sigortalı işten ayrıldıktan sonra 300 gün içerisinde çocuğu doğanlara doğum tarihinden önceki son on beş ay içerisinde 120 prim günü olması halinde de emzirme yardımı ödenebilmektedir.

Emzirme Yardımı Nasıl Alınır Başvuru Nasıl Yapılır?

Emzirme yardımı için talep şartı aranmamaktadır. Ancak hastanenin doğum bilgisini sisteme işlemesi ve doğan çocuğun nüfus kaydının yapılması gerekmektedir. Siz yine de bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine başvurun.

Emzirme Yardımı Ne Zaman ve Hangi Bankaya Yatar?

Emzirme yardımları her ayın 8-14′ ü arasında Ziraat Bankası’na gönderilmektedir.

2016 Emzirme Yardımı Ne Kadar?

2016 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 122,00 T.L. emzirme yardımı ödenecek.

*******Emzirme yardımı ödemeleri bir defaya mahsus yapılmakta ve her ay ödenmemektedir.

2015 YILI EMZİRME ÖDEME TUTARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. iyi aksamlar ben gecen senetürkuyede basvurumu yapmisdim almanyadan geliyorum bu senede türkiyeden cekebilirmiyim

  2. merhaba ben 400 TL cocuk parasi ve 122 TL süt parası aldım özel bir bankada çalışmaktayım. iş yerindeki arkadaşlarım bu ödemeler dışında 1200 TL civarında postane den ödemesi yapılan bir parada aldılar ancak ben bunun için sgk ya basvurdugumda böyle bir ödeme olmadığını ilettiler.acaba bu para ne olabilir ve nasıl alınır şuan bebeğim 4 aylık

  3. merhaba ben 2.cocugumu doğurdum 400 TL ödenek ve 122 TL ödenek aldım özel bir bankada çalışmaktayım iş yerindeki arkadaşlarım bu odenekler dışında 1200 TL civarında postaneden ödemesi yapılan bir ödenek daha aldıklarını söylediler ben sgk ya başvuru yaptım ancak böyle birşey olmadığıni ilettiler acaba bu ödenek ne olabilir ve nasıl yararlanabilirim konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

  4. Benim 21-06-2008dogumlu kızım var ben ayrıldım suan tekrar evlilik yaptım su anki eşim emekli ben kizimdan sut parasi alabiliyormuyum zaman aşımına uğramış olurmu bilgilendirirseniz sevinirim tesekurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu