2019 EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Ödemeleri Ne Kadar?

18.06.2019
2.900
A+
A-
2019 EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Ödemeleri Ne Kadar?

EK 5 İsteğe bağlı tarım sigortası ödemeleri 2019 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi özellikle çiftçilerimiz ile tarım ve orman işlerinde süreksiz olarak çalışan mevsimlik işçiler tarafından yakından takip edilmektedir. Bu noktada EK 5 tarım sigortası bağlamında Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamına dahil olarak söz konusu vatandaşlara isteğe bağlı sigortalı olma fırsatı sunulmaktadır. Tarım ve orman işlerinde çalışan mevsimlik veya gündelik işçiler, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu kanunlar nezdinde EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası yaptırabilme şansına sahipler. Bu kapsamda primlerini dışarıdan ödeyerek erken emekli olabilme hakkını kullanmak isteyen gündelik veya mevsimlik tarım işçileri, “2019 EK 5 İsteğe bağlı tarım sigortası ödemeleri ne kadar?” sorusunu gündeme getirmektedir. Rehber niteliğindeki bu yazımızda söz konusu ödemelere ilişkin detaylı bilgileri bulabileceğiniz gibi aynı zamanda;

 • EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası nedir?
 • EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası 2019 yılı primleri ne kadar oldu?
 • Kimler EK 5 isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanarak erken emeklilik yapabilir?
 • EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası başvuruları nereye yapılır?
 • EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası için talep edilen belgeler nelerdir?

gibi bu alanda en çok merak edilen soruların yanıtlarını hakkında detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Nedir?

EK 5 İsteğe bağlı tarım sigortası hizmeti, tarım ve orman işlerinde süreksiz olarak çalışan gündelik veya mevsimlik işçilerin isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için gündeme getirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na eklenmesinin akabinde oluşmuştur. 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında düzenlenen EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası hizmeti, 2011 yılında resmen yürürlüğe girerek yasalaşmıştır. Buna göre 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nun EK 5’inci maddesine eklenen tarım sigortası sonucunda bu isimle anılmaktadır.

Söz konusu EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası, tarım ve orman işlerinde süreksiz olarak çalışan mevsimlik veya günlük işçilerin eski adıyla SSK yeni adıyla 4A statüsüne bağlı olarak primlerini ödemeleri akabinde emekli olmalarını sağlayan bir sistem olarak öne çıkmaktadır. Tarım sigortasını dışardan ödeyebilmek için kişilerin tarım veya orman işlerinde mevsimlik işçi ya da gündelikçi işçi gibi unvanlarla çalışıyor olması gerekmektedir.

Daha önce BAĞKUR’da görebildiğimiz isteğe bağlı sigorta türlerine nazaran, EK 5 İsteğe bağlı tarım sigortası, SSK yani 4A kategorisinde değerlendirilmeye alınan tek isteğe bağlı ödenen sigorta koludur. Fakat her ne kadar bu sistem SSK’dan emekli olmak isteyen gündelikçi veya mevsimlik tarım işçileri için gündeme getirilmiş olsa da son dönemde yapılan başvurular göz önünde bulundurulduğunda SGK’ya yapılan başvuruların neredeyse yarısının tarım sektöründe çalışmayan kişilerden oluştuğu görülmektedir.

EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası 2019 Primi Ne Kadar?

EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası primleri 2019 yılında da geçmiş yıllarda olduğu gibi brüt asgari ücret üzerinden yüzdelik hesap alınarak belirlenmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortasının aylık ödenecek tutarı 2019 yılında brüt asgari ücret tutarına zam yapılmasının ardından artış gösterdi. Her yıl söz konusu sigorta primlerinin değiştiği göz önünde bulundurulduğunda bu yıl ödenen primlerin ayrı, gelecek sene ödenecek olan primlerin de ayrı ücret baremi üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

2019 yılı asgari ücret tutarının brüt 2.550,48 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda 1 Ocak 2019 ila 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ödenmesi gereken EK 5 isteğe bağlı tarım sigortasında en düşük ve en yüksek prim tutarları şu şekilde oluşmuştur:

 • Aylık ödenecek en düşük prim tutarı 764,96 TL
 • Aylık ödenecek en yüksek prim tutarı 5.737,21 TL

Söz konusu aylık prim ödemeleri geçtiğimiz yıl en düşük 583,48 TL iken, en yüksek prim tutarı da 4.376,10 TL idi. Ancak brüt asgari ücret tutarına yapılan zammın ardından EK 5 isteğe bağlı tarım sigortasının primleri de 2019 yılında artış göstermiş oldu.

Kimler EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortasından Yararlanabilir?

EK 5 isteğe bağlı tarım sigortasından faydalanabilen kimseler, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nda açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre söz konusu şartları sağlamayan kişi veya kişiler EK5 isteğe bağlı tarım sigortası ile emekli olabilme imkanına sahip değildir. Bu bağlamda söz konusu sigortadan yararlanabilen kişilerin şu şartları sağlamaları gerekmektedir:

 • Ziraat, tarım ve orman işlerinde süreksiz olarak yani gündelik veya mevsimlik işlerde çalışılıyor olması
 • Ziraat odası, ilçe ziraat, pancar kooperatifi ve benzeri biçimde hizmet veren kurum ve kuruluşlarda aktif olarak çiftçilik kaydının bulunuyor olması
 • Esnaflık kaydı, resmi vergi kaydı veya şirket ortaklığı kaydı gibi belgelerin bulunması
 • Bununla birlikte EK 5 isteğe bağlı tarım sigortasına başvuruda bulunan hak sahibinin 18 yaşının tamamlamış ancak 65 yaşından da gün almamış olması gerekmektedir.

EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Başvuruları Nereye Yapılır?

EK 5 isteğe bağlı tarım sigortalarının başvuruları, hak sahibi kişilerin ikamet ettikleri şehirde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya İlçe Müdürlükleri’ne yapılması gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuruları, hak sahibi olarak değerlendirilen kişilerin yapmış olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü SGK’ya yapılan son dönemdeki EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası başvurularının neredeyse yarısı, çiftçilikle ya da tarım ve orman işleriyle alakası olmayan kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu tür başvuruları usulen reddeden SGK bu talepleri olumsuz karşılamaktadır. Dolayısıyla yetkili kuruma yapılan başvurularda mutlaka gerekli belgelerin hazır bulunmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası için talep edilen belgeler, Sosyal Güvenlik İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılan başvurularda hak sahibi vatandaşlardan istenmektedir. Bu belgeler arasında;

 • EK 5 İsteğe bağlı tarım sigortası dilekçesi
 • Hak sahibinin kimlik fotokopisi
 • EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası başvuru formu

gibi belgeler yer almaktadır. Bu belgeler arasında öne çıkan EK 5 isteğe bağlı tarım sigortası dilekçesinin mutlaka tarım müdürlüğüne, ikamet edilen yerdeki muhtara ve bağlı bulunan ziraat odasına onaylatılması gerekmektedir.

2019’da EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar?

2019 yılı itibarıyla EK 5 isteğe bağlı tarım sigortasından emekli aylığı alanların sahip olduğu emekli maaşının tutarı da geniş kitleler tarafından merak edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, 4A yani eski adıyla SSK’ya bağlı olarak emekli aylığı alan hak sahiplerinin maaşlarını enflasyon rakamına göre ayarlamaktadır. Bu bağlamda daha önceden kurum tarafından yapılan açıklamaya göre emekliye yaklaşık %9 oranında zam yapılacak. Ocak ila temmuz döneminde %5 olarak beklenen zam için 2019 Ocak ayında emekli olan yıla göre en düşük işçi emeklisinin aylığı 1885 liraya en düşük BAĞKUR emeklisinin aylığı 1686 liraya yükselecek. Öte yandan en düşük tarım emeklisinin maaşı da 1280 liraya yükselecek. Buna göre EK 5 isteğe bağlı tarım sigortasından emekli olan vatandaşlar da aylık bu tutar üzerinden emekli maaşı alacaklar. Bu yazımızda “2019 EK 5 İsteğe bağlı sigorta ödemeleri ne kadar?” sorusuna ilişkin merak edilen tüm soruların yanıtlarını vermiş olduk.

3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

Bağkur Ne Zaman Emekli Olurum Hesaplama, SGK Uzmanına Sor

Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Kimlerdir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 541 YORUM
 1. Aysel dedi ki:

  Merhaba benim işe giriş tarihim 1987 pirim günüm 1672 ikide çocuk var ne zaman emekli olabilirim birde tarım SGK olurmu bilgi verirseniz memnun olurum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çocuklarınız ilk sigorta girişinde sonra doğmuşsa her ikisi için de borçlanma yapabilirsiniz. 44 yaş 5225 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz

 2. Havva dedi ki:

  Benim sık başlangıcın 1990 pirim günüm 4030 yaşım 42 ne zaman emekli olurum 20 yıl mı tamamlamam gerek yoksa primim dolarsa emekli olurmuyum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İşe giriş tarihiniz tam olarak ne zaman?

 3. Gönül dedi ki:

  Merhaba ben 01.01.1973 doğumlu 4 çocuklu ev hanımıyım.11.05.1989 -1993 kadar sigortalı olarak çalıştım,1993te evlendim ve işi bıraktım hangi sigortayı devam edip emekli olabilirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sizin için en mantıklı olan ssk kapsamında devam etmek.

 4. Volkan dedi ki:

  MERHABALAR,
  KASIM 1962 DOĞUMLUYUM..EKİM 1986’DA BAŞLAYIP TOPLAM 5 YIL SSK’LI OLARAK ÇALIŞTIM.DAHA SONRA DEVLET MEMURU OLUP TOPLAM 17 YIL ÇALIŞTIM.FAKAT AİLEVİ SEBEPLERDEN DOLAYI BELLİ ARALIKLARLA 3 KEZ İSTİFA EDİP (SONUNCUSU EKİM 2011’DE) GÖREVİ BIRAKTIM..ŞARTLARIM GEREĞİ ŞU AN İŞ BULMAKTA ZORLANIYORUM.BİR GELİRİM DE YOK..SSK’DAN EMEKLİ OLABİLMEM İÇİN SON 3,5 YIL KURALI GEREĞİ 1260 GÜN ÇALIŞMAM GEREKİYOR..EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ OLABİLMEK İÇİNSE 61 YAŞIMI BEKLEMEM LAZIM..BAŞKA BİR YOLU VAR MI,BİLMİYORUM.FAKAT 3 FARKLI KURUMDA ÇALIŞANLARA 1260 GÜN ŞARTI OLMADIĞINI SÖYLEYENLER VAR..1260 GÜNÜ EVDE MANTAR YETİŞTİRİP TARIM SİGORTALISI PRİMİ ÖDEYEREK DOLDURMAMI SÖYLEYENLER DE..
  TAVSİYE VE FİKİRLERİNİZİ PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM..SAYGILARIMLA..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Emeklilik dilekçesi verdiğinizde son 7 yıla ait hizmete bakılır. Hangisi 3,5 yıldan fazla ise o sigorta kolundan emekli olursunuz. SSK’dan emekli olmak istiyorsanız 3,5 yıl ssk kapsamında çalışmanız ya da ek5 sigorta kapsamında prim ödemeniz gerekir. Tavsiyem çncelikli olarak bir işyerinde çalışmanız. eğer bunu yapamıyorsanız Ek5 sigort primlerini biraz yüksekten ödeyin.

 5. Havva dedi ki:

  Benim işe giriş tarihim 1.6.1990 pirim günüm 4000 benim sorum pirim imin doldurmam mı önemli yoksa 20 yıl doldurmak zorundaymışım 5450 gün doldurmam gerekiyor ama bu prim günü 20 yıl etmez aydınlatırsanız memnun olurum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. 01.06.1990 girişe göre 5450 günü ve 20 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamanız gerekli. 01.06.1990 tarihinden bu yana 26 yıl geçtiğine gçöre 20 yıl şartını sağlamış oluyorsunuz. 5450 günü tamamladığınızda eğer 47 yaşı da tamamladıysanız emekli olabilirsiniz.

 6. Miyase dedi ki:

  03.07.2007 den beri tarım sigortası ödüyorum toplam 10 yıl oldu. 1959 doğumluyum.10 yıl ve 3600 primle emekli olabilirmiyim. 3 doğumum var sigortadan önce bunları ilave edebilirmiyim.tşker

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Emekli olabilmeniz için 7000 günü tamamlamanız gerekiyor. Ya da 4500 gün ve 25 yıllık sigortalılık süresini. 3600 gün ile emekli olamazsınız

 7. Cahit Karakaya dedi ki:

  Meraba biraz evvelki yazımda eşimin memuriyeti 1978-1980 yılları arasındaki 240 gün çalışması vardır. Bilgilerinize ilave olunur.

 8. asuman dedi ki:

  merhaba yaşım 41 2015 1 haftalık sigorta girişi yaptırmıştım babam 2016 yılının temmuz ayında 14 dönümlük tarla verdi bende tarım bagkuru veya ek 5 yaptırmak istiyorum benim için hangisi uygun hangisini tavsiye edebilirsiniz kaç yıl yatırdığımda emekli olabilirim teşekür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eğer ziraat odası kaydınız varsa tarım bağkurlu olabilirsiniz. Ek 5 sigorta ödeyemezsiniz.

   1. asuman dedi ki:

    ziraat odasında kaydımız yok

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Eğer bir tarlanız varsa Ziraat Odası kaydı zorunldur. Ziraat odası kaydı olacağı için tarım bağkurlu olmanız da zorunludur.

 9. Abdulkadir Yılmaz dedi ki:

  Merhaba. Annemin 25.09.1999 da sigorta girişi var ve sigorta prim sayısı 738. Daha sonra annemi 10.08.2011 de çiftçi bagkuruna kaydettirdik. Oradan da toplam 1912 günü var. Annemin toplam primi 2650 ediyor. Annem bagkur dan devam ederse 2750 gün yani ortalama 7.5 yıl prim oduyecek. Sigortadan devam ederse 1850 gün ortama 5 yıl prim ödeyip 25 yılı tamamlaması için artı 3 yıl daha bekleyip 8 yıl sonunda emeklilik hakkına sahip olacak. Buraya kadarki bilgileri e devlet ten derleyip yazdım. Sorum şu. Annemin emekli olabilmesi için hangi yolu takip etmesi daha mantikli ve karlı olur sizce? Sigortadan devam etmiş olsa en az prim odemesi hangi sigorta da bulunuyor?

  1. Merhaba. Anneniz en erken sskdan emekli olur. Ssk kapsamında 7000 gün ve 58 yaşı tamamlaması gerekiyor. Bağkurda 9000 gün ve 58 yaşı tamamlaması gerekiyor. Bağkur 5400 gün için 60 yaşı tamamlaması gerekir. Ssk 4500 gün için ise 25 yıllık sigortalılık süresi ve 58 yaşı tamamlaması gerekiyor.

 10. Abdulkadir Yılmaz dedi ki:

  Hocam Annem 06.07.1958 doğumlu. Yani hertürlü yaştan sıkıntısı yok. Biz her halukarda 7 veya 8 yıl beklicez. Bu süreci bagkur ile mi yoksa ssk ile mi tamamlamak bizim için daha hesaplı ve makul olur.

  1. Giriş tarihi ne zaman sigortaya?

 11. Aise dedi ki:

  Babamı 01 03 1991 yılında kaybettik 7 aylık baymur da kalıp terketmiş 30 ay askerliği var elimizde besici esnaf mükellef kartı ve vergi ödeme kağıtları var yıllarca pancar ekti besicilik yaptı 81 yaşındaki annem için maaş baglanabilirmi

  1. Merhaba. En az 1800 gün prim gerekiyor. Belirttiğiniz kayıtlar için geriye dönük tescil yapılamaz.

 12. meto dedi ki:

  sayın hocam öncelikle ilginiz ve yardımınız içi teşekkürler.
  benim annem 1959 lu. 90 lı yıllarda 2 yıl kadar tarım işçisi olarak sigorta yatırmış. şu an da yaklaşık 2 yıldır ben ek 5 ni ödüyorum. geriye dönük toplu ödeme diye bir şey var mı? primi doldurup emekli etmemiz mümkün mü?

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Maalesef geriye dönük toplu ödeme diye bir şey yok.
   Annenizin emekli olabilmesi için en az 3600 günü tamamlaması gerekiyor.

 13. Esra dedi ki:

  2008 den girisim var cifci sigortasına 1985 doğumluyum ne zaman emekli olurum ve kaç gün öde mem gerek yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Bağkurdan 9000 gün ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

 14. okan dedi ki:

  2008 de bağkur borcumu yapılandırdım ve 5 taksit ödedim daha ödeyemedim ve yapılandırma bozuldu.1 sene sonra emekli olacağım ve ödediğim paralar boşamı gitmiş oluyor öğrenmek istiyorum.

  1. Merhaba. Ödediğiniz tutar kadar hizmet almış oluyorsunuz. Boşa gitmez.

 15. Ferdi Tüfekci dedi ki:

  1983 doğumluyum sigorta giriş tarihi 1998 3315 gün prim yattı ne kadar daha yatacak

  1. Merhaba. İşe giriş tarihiniz tam olarak ne zaman?

 16. Yeliz şengüden dedi ki:

  Merhaba ben 30.08.1979 doğumluyum.02.06.1998 sigorta girişliyim.halen mevsimlik bir işte ara ara devam etmekteyim.2015 ağustos ayından bugüne ek-5 tarım sigortası ödemek teyim.bize ek-5 in günlerinin geçerli olmayacağını söylüyorlar.halk arasında acaba sakıncalı mı ödememız.ödenen günler boşa gider mi?korkuyorum yanlış birşey yapmaktan bilinçli değiliz.devletimize yanlış yapmak istemem.duyarlı bir vatandaş olarak.ayrıca ne zaman emekli olurum vede kaçgün den olurum.teşekkür ederim.

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. SSK kapsamında 3600 gün 60 yaşı ya da 57 yaş 5900 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Ek5 kapsamında prim ödeyebilmek için tarımda süreksiz çalışıyor olmanız gerekir.

 17. ayse dedi ki:

  Hocam vericeniz bilgiler benim icin cok onemli simdiden tesekkurler ben 1965 dogumluyum 1986 sigorta girisim 77 ssk 1500 bagkura gun sayim var uanda bagkurdan devam ediyorum ben ssk dan emekli olmak istiyorum dogum borclanmasi yaparak ssk dan nasil emekli olurum birde ek5 tarim sigortasida benim icin uygun olurmu benim icin en uygun bu sartlarda hangisi daha uygun ssk mi bagkurmu ek 5 mi nezaman emekli olurum tesekkurler

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Sizin için en uygun olan SSK. SSK kapsamında 3600 gün ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz. Ancak en az 3,5 yıl ssklı çalışmanız ya da ek5 sigorta kapsamında prim ödemeniz gerekir.

 18. mustafa dedi ki:

  selam..babaannem ve dedem 2 yıl önce vefat etti maaşını alan yok,babamda çok önce vefat etti annem dul eşinden maaş alıyor benim bilgi almak istedigim dedemden annem maaş alabilirmi??

  1. Merhaba. Hem babadan hem de eşten maaş almanın belli istisnaları ve şartları vardır. Bunun sağlanması gerekir. SGK’dan bilgi alabilirsiniz.

 19. Levent dedi ki:

  Merhaba 1975 doğumluyum 2001 sigorta girişliyim 2005 den buyana emekli sandığına bağlı yım ne zaman emekli olurum

  1. Merhaba. 60 yaş ve 9000 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

 20. Ayse dedi ki:

  Merhaba, 47 yaşındayım ve 1993 ssk girişim var. 2008 eylül ayından beri engelli cocuguma baktığım için calisamiyorum. İsteğe bağlı sigorta primleri yüksek olduğu için odeyemiyorum. Tarım sigortası ile kalan eksik günümü tamamlayabilirsiniz miyim?

  1. Merhaba. Tarımda süreksiz olarak çalışmıyorsanız bu kapsamda prim ödeyemezsiniz.

 21. Fatma ay dedi ki:

  Merhaba hocam. 04.09.1964 dogumlu bir bayanim. Ilk sigortali tarihim 01.10.1977 (13 yasinda iken devlet tarafindan koyumuzun ormaninda fidan dikiminde calistim ) 1985 ve 1988 dogumlu iki cocugum var. Toplamda 804 gun sigortam var. Dogum borçlanmasi yaparsam ne kadar odemem gerekir ?? Ne zaman emekli olabilirim ???? Tesekkur ederim

  1. Merhaba. 5000 günü tamamlamanız halinde hemen emekli olabilirsiniz. 3600 gün ile 58 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 22. şefika dedi ki:

  Merhabalar

  babam yıılar önce bağkur a kayıt yaptırmış.fakat hiç ödeme yapmamış.bağkur kaydı silinir mi?
  silinmez ise geriye dönük borçlanma ödenirse emekli olabilir mi?

  1. Merhaba. İhya ile borçlanma yapabilirsiniz.

 23. şefika dedi ki:

  merhaba

  babam yıllar önce bağkura kaıy yaptırmış fakat hiç yatırmamış bağkur kaydı silinir mi?
  silinmemiş ise geriye dönük ödeme yapılırsa emekli olabilir mi?

 24. iMDAT dedi ki:

  Slm hocam 1995 2016 yılarında Sgk lı çalıştım 3710 gün pirimim var vergi indiriminden 3.dereceden faydalanıyorum 3920 pirim günüyle ekmekli olabiliyorum 210 günüm eksik bunu ek 5 tarımdan yatırıyorum emekli maaşım düşük olurmu sgk lı bir iş bulamadım bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla

  1. Merhaba. Yatırabilirsiniz. Çok fazla etkisi olmaz.

 25. sadık dedi ki:

  Mehaba 01.05.1990 ssk girişim var 6700 gün primim var. 1974 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim. Teşekkurler.

  1. Merhaba. 52 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 26. asuman dedi ki:

  merhaba 1975 dogumluyum 2014 yılında sigorta girişim var 1 aylık şu anda ek 5 yatırmaya başladım kaç yıl prim ödemem gerekiyor ve ne zaman emekli olurum

  1. Merhaba. 7200 gün ve 58 yaşı tamamlamanız gerekiyor.

 27. Ozan dedi ki:

  Merhaba babamin Bağ-Kur borcu var ve vergi borcu şirketi battığı için ödeyecek durumda benim üzerimden bakılması için ne yapmamız gerekir

  1. Merhaba.Aktif şirket ortaklığı yoksa SGK’ya dilekçe vererek babanızı üzerinize alabilirsiniz.

 28. metin dedi ki:

  Merhaba.SSK başlangıcım 02.06.1987. Toplam 2145 gün 4a, 1380 gün 4b ödemem var. Şu an isteğe bağlı sigorta kapsamında 568 TL prim ödüyorum (30 günlük). 50 yaşında emekli olabilmem için son 3.5 yılı ssk üzerinden ödemem gerektiğini biliyorum. Şu an babamın üzerine kayıtlı tarlamızda tarım yapıyorum. Acaba şu an Ek5 için başvuru yaparsam ve primlerimi 30 gün üzerinden aylık 600 tl civarı ödersem SSK şartlarıyla emekli olabilir miyim, herhangi bir sigortalı işte çalışarak bu primlerin ödenmesine kıyasla emekli aylığımda bir fark ya da dezavantaj olur mu veya siz ne tavsiye edersiniz.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba.Ek 5 kapsamında 2017 yılı için 613 TL olarak ödeme yaparsanız kaybınız olmaz. Ya da bir işyerinde çalışarak tamamlayacaksınız.

 29. meryem dedi ki:

  selam esim 2 yil once tarim ek 5. sogortasini baslattiklakin 1 yil odeme yapip 1 yil odeme yapmadik ve simdide allah nasip ederse calistigi yerde bagkur sigortasi yapilacak.sorum su ki tarim a 1 yillik borcumuz. var ve suan odeme yapmazsak ne gibi problem cikar

  1. Merhaba. Dilerseniz dilekçe ile borcunuzu sildirebilir ve son ödeme tarihi itibariyle ek5 sigortayı durdurabilirsiniz.

 30. KENAN AYDIN dedi ki:

  KARDEŞİM 1972 DOĞUMLU 2000 YILINDA SİGORTALI OLARAK BAŞLADI.ASKERLİĞİ İSE 1998 YILINDA YAPTI.SİGORTALILIK TARİHİNİ ASKERLİK BORÇLANMASINI YAPARSA GERİ ÇEKEBİLİR Mİ ?.Ayrıca staj yaptığı tarih sigortalılıktan sayılır mı ? Dava açılabilir mi ?
  TEŞEKKÜRLER.

  1. Merhaba. Askerlik borçlanması yaparsa girişi geri çekilir tabi. Ama staj girişi emeklilikte başlangıç sayılmaz.

 31. HAYRI dedi ki:

  Merhaba hocam 1998 girişim var 600 gün sigortam var 2007 beri tarım sigortası yatiriyorum ne zaman emekli olabilirim?

  1. Merhaba. Tam işe giriş tarihiniz ne zaman?

 32. ahmet dedi ki:

  16 11 1975 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 15 08 19994 yılıdır bağkur ve ssk toplam 5800 günüm var sanırım 5775 gün ve 25 yıla tabiyim günlerim dolu çalışmıyorum çalışıldıkça asgari ücretten emekli olunulduğunda emekli maaşının düşüleceği söyleniyor bu doğrumudur emekli olunulduğunda maaşın düşmemeşi için ye yapılması gerekir asgari ücretin 3.5 kat fazlası yatırılırsa ssk primi ödenirse maaş düşmez yükselirmiş bu doğrumudur birde babama ait işyerinde 1 ayda 10 günlük puaantaj usulu yada öğlen 1 2akşam 6 gibi pat tıme mi derler 06 kod kısmı istihdammı yoks a07 puantaj usuluylemi bildirilşmesi gerekir bir ayda ssk ya 10 günlük ödenen prim asgari ücretin 3.5 kat fazlası emekli olunulduğunda maaş yükselirmi yada 10 günlük asgari ücretin 3.5 kat fazlası ssk ya ödenecek tutar kaç tl tutar ileride bi sorun olurmu abbana ait işyerinde yarı zamanlı çalıoşşam

 33. Emrah dedi ki:

  Hocam kolay gelsin. Ben 1987 doğumluyum. Memurum.
  2008 temmuzda işe başladım.
  10 yılımı doldurunca istifa etmeyi düşünüyorum. Emekli olmak için ne yapmam lazım. Ve ne zaman emekli olabilirim.
  Tarımla uğraşmak istiyorum. Yani muhtemelen tarım sigortası yatıracam. Şimdiden teşekkür ederim.

 34. Yasemin dedi ki:

  Iyi gunler bi sorum var ilgilenir misiniz Annem 1960 dogumlu 1997 de ssk baslangici var 740 gun prim i var 01.9.2009 da bagkur a gecti toplam 3300 gun prim i var 2017 de tarim sigortasina kaydini aldik merak ediyorum cok bilgi vermiyorlar ne zaman hangi sartlarda emekli olur yaş gecerli olur mu bilgi verirseniz sevinirim sağ olun…

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Emeklilik hesapmalanızı aşağıdaki seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz.
   Bağkur Emeklilik hesaplama
   SSK emeklilik hesaplama

 35. esma dedi ki:

  selam ben 1972 doğumluyum 1988 işe giriş 3800 ssk günümvar 2çocukğun var 65 gün eksiğim oluyor doğum isteğe bağlı odesem bir sorun olurmu

 36. Cansel dedi ki:

  Merhaba tarım işlerinde çalışıyorum. Ek 5 tarim sigortası ödemek istiyorum. 435 tl ile başlayıp sonradan parayi artirabilirmiyim.faydasi ne olur?Teşekkürler

 37. safiye dedi ki:

  1994 95 yilinda. Stajerligim var 2003 yilinda ise girdim 2000 yillinda 1 cocugum oldu 1995ile 2003 yilin arada dogumum olduguna gore cocuk odememi yaparsam girisimi one ceke birmiyim

 38. cansel dedi ki:

  1979 doğumlu yum 1999 SSK başlangıcı 2200 gün prim var 6 aydır ek5 yatırıyor Dum şimdi ödeme zorluğu çekiyorum kapatmak için ne yapabilirim yada kapanmaz sa ne olur

 39. ilhan dedi ki:

  merhaba 1969domluyum 1997ssg girişim var şuanakadar 1245 gün ödenmişim var belirli bir işe giremedim icin ek5 gecsem nekadar ödemem gerekiyor emekli olabilmem icin..

 40. safiye dedi ki:

  1994. 1995 yillarinda stajerlim var 2003 yilinda ise girdim halla calisiyorum 2000 yilinda 1 dogum yaptim dogum borclanmasi yaparak girisimi one cekebilirmiyim

 41. Cemal tosun dedi ki:

  Selamun aleykum 1962 doğumluyum sigorta başlangıcı 02 1989 pirim 4069 ve 11 aydır ek5 odeyemiyorum borc görünüyor borcu ödersem primden sayılır mı ve pirim sayım kaç gün olması lazım emekli olmak için tesekkurler

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Emeklilik hesapmalanızı aşağıdaki seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz.
   Bağkur Emeklilik hesaplama
   SSK emeklilik hesaplama

 42. tugba dedi ki:

  merhaba, annemin ek 5 tarımdan 1800 gün primi var. yaş 55 emekli olabilmesi için ne yapmamız gerekir. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Emeklilik hesapmalanızı aşağıdaki seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz.
   Bağkur Emeklilik hesaplama
   SSK emeklilik hesaplama

 43. Ahmet süle dedi ki:

  Merhabalar babam 1959 doğumlu 1994 ile 2008 arası bağkur primi var artı 1250 gün SSK primi var ayrıca 1994 tarım kaydı var sizden ricam babam ne zaman tarım sigortası,bağkur veya sigortadan emekli olabilir

  1. Kemal YILMAZ dedi ki:

   Emeklilik hesapmalanızı aşağıdaki seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz.
   Bağkur Emeklilik hesaplama
   SSK emeklilik hesaplama

 44. Mustafa F. dedi ki:

  Merhaba,1975 doğumluyum. 1995 girişli polis memuru olarak emekli olabilmek için çalışmam gereken süreyi sadece Emekli Sandığında çalışarak 15.02.2016’da tamamladım. Ancak Kasım 2016’da KHK ile ihraç edildim. Maaşlı emekliliğim 2021 (46 yaş) , bu arada başka bir sigortalı işte çalışmam emekliliğimi yada ikramiyemi etkiler mi?, yada bir işe başlamadan önce hak kazandığım emeklilik işlemlerimi yaptırmalımıyım? ne yapmalıyım?

 45. Gamze dedi ki:

  Merhaba babam yaklaşık 5 buçuk senedir ek 5 tarım sigortası ödemektedir. Ancak tarımla uğraşmamaktadır. Yeni çıkan yasaya göre emekli olabilir mi acaba?

 46. Mehmet Aydın dedi ki:

  Merhabalar, 01.10.1969 doğumluyum 1992/7 Sigorta başlangıcım 10 yıl kadar Bağkur var, son olarak SSK lıydım. Net olarak 4 yıl daha açığım var, Bunu tamamlamam için en düşük maliyetli hangi sigortayı yaptırmam lazım. Tarım yada çiftçilik sigortasıyla tamamlayabilirmiyim. Tarım sgortası ile tamamlarsam alacağım emekli maaşında düşüş olur mu? Bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

 47. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar hocam babam 1967 dogumlu sig statusu 2925 olan afyon ili tarim sigortasi adi altinda 1996 yilinda giris yapmaya basladi ve 3600 gun doldu ve 2017 ocak ayinda gunu tamamladi. Babam normal sartlarda ne zaman emekli olur, ayrica babam dedemden kalan babaannemin uzerindeki tarla, bahce vs tapularini uzerine alabilirmi? Alirsa emekliligine etki edermi? Syg

  1. Merhaba. 3600 gün ile 60 yaşı tamamladığında emekli olabilir. Tarla alması halinde Ziraat Odasında Çiftçilik kaydı açılır. Bu durumda zorunlu olarak 4b bağkurlu olması gerekir.

 48. İbrahim dedi ki:

  Merhaba.Annem 58 yaşında hiç bir yere kaydı yok Babamın ssk sından faydalanıyor .Herhangi bir emekli şansı varmı.Üzerinde hiç bir şey yok.

  1. Merhaba. Bugün başlarsa en az 5400 gün prim ödemesi gerekir

 49. GÜRAY GÜNEL dedi ki:

  meraba işe giriş tarihim 20,07,1992 4A dan 1744 gün ödemem 4B den ise 2636 gün ve devam etmekte emeklilik şartlarım [kaç yaşında,kaç güne tabi bilgisi] ve sizce hangisinden emekli olmak daha avantajlı olur yardımınız için teşekkürler

 50. şerife toprak dedi ki:

  Merhabalar,
  İşe giriş tarihim 27.12.2003 ve şu ana kadar toplam 3690 gün prim ödemem var. 1959 doğumluyum , kadınım. ne zaman emekli olabilirim? yardımcı olabilir misiniz? sanırım günümü 4500 e tamamlamam gerekiyor? acaba tarım sigortasına başvurup eksik günlerimi o şekilde tamamlasam daha avantajlı olur mu?
  şimdiden ilginiz için teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; 2028 yılında 4500 günden emekli olabilirsiniz.

 51. salih deniz dedi ki:

  çictçi sigortası 5 yıl yatırdım sonra iptal ettim 35 yaşındayım yatırdıdm parayı geri alabilirmiyim

  1. Merhaba yatırdığınız primleri geri alamazsınız bunun için sigorta giriş tarihine göre emeklilik yaşınızı tamamlamış olmanız gerekmektedir

 52. sefa dedi ki:

  slm hocam babamın 900 gün tarım sikortası var 15 gün pirim üzerinden yattı diyer eksik gün olan 15 günler borçlanıla bilirmi.

  1. Merhaba. Eksik günleri 30 güne tamamlayamazsınız

 53. farukdini dedi ki:

  ben ek5 ödüyorum ama yaklasik 4aykadar ödeyemedim bunu nasilödeyebilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bankalar aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz.

 54. Tarık dedi ki:

  Primleri ödememek bir sorun olurmu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödenmemiş prim borçlarınıza gecikme zammı ve gecikme cezası eklenir.

 55. Ahmet Hasan dedi ki:

  Tarım sigortası yaptırdığım zaman maaşıma haciz gelir mi ? (bankalardan dolayı )

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an için sigortalılara prim borçlarından dolayı icra haciz işlemi uygulanmıyor.

 56. Ferudun dedi ki:

  Marhaba benim dışarıdan 3000 gün sigortam var şimdi çiftçi sigortası yaptırmak istiyorum emeklilik için kaç günü tamamlamam gerekiyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işe giriş ve diğer bilgilerinizi detaylı olarak belirtmeniz gerekmektedir.

 57. ikbal guney dedi ki:

  Meraba benim 30 4 2008 bakur girisim var ilk 2 yil yil odeyemedim 2010 2011 2012 odedim 2013 de sskli ise girdim 4 yil calistim ozurlu kardesim ve yasli anneme bakmak icin isden ayrildim kardesimden bakim ayligi icin muracat ettim olur dediler ssk pirimi odek istiyorum ne yapmam lazim simdiden tesekkur ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı Bağ-Kurlu olabilirsiniz.SSK lı olmanız için hizmet akdiyle çalışmanız gerekir.

 58. ikbal guney dedi ki:

  Bakur tescil tarihim 2008 4500 gunden emekli olabilirmiyim tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;61 yaşında 5400 günden kısmî emekli olabilirsiniz.

 59. Barman dedi ki:

  Hocam iyi günler 4 yıl ek 5 tarım ssk ödedim bu 4 yıl yurtdışı borçlanmasına aktarılır mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emekli olacağınız zaman tüm ödediğiniz primler birleştirilir.Yurtdışı borçlanmasından mahsup edilmez.

 60. Murat dedi ki:

  Merhaba emekli olmam icin benim ek 5 çiftçi sigorta pirimi kac gün yaptırmam gerekir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe girişiniz 2008 den sonra ise 7200 gün prim ödemeniz gerekmektedir.

 61. erhan dedi ki:

  Merhaba 1975 ylı sigorta girişi ve 300 günlük prim ödemişliğim var 54 yaşındayım geriye dönük prim borçlarımı toplu halde ödeme şansım varmıdır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geriye dönük sürede bağkurlu iseniz borçlarınızı ödeyerek hizmet kazanabilirsiniz.

 62. ahmet dedi ki:

  İyi günler dilerim.
  Bir kamu kurumunda çalışıyorum. Eşim Ek 5 Tarım Sigortalı ve 490,59 Lira prim ödüyorum. Genel Sağlık Sigortası kapsamında primi düşürme imkanım var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,dediğiniz gibi bir uygulama mümkün değil

 63. bilal dedi ki:

  eşim 1997 ssk işe girişli son 3.5 yılını ssk olarak çalıştı işten ayrıldı kalan günlerini ek 5tarım sigortası ödeyerek ssk dan emekli olabilirmi.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ek-5 tarım sigortasıda 4-a (SSK) kapsamında olduğu için ssk dan emekli olabilir.

 64. Adile dedi ki:

  Merhabalar benim 5yıllık tarım sıgortam var şimdi yatırmadığım için sağlıktan yararlanamıyorum eşimin sigortasından yararlanabilmek için ne yapmalıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizden sağlık yardımı alabilmeniz için sigortalılığınızı sonlandırmanız gerekmektedir.

 65. ahmet dedi ki:

  merhaba 01.08.1975 doğumluyum askerliğimi 18 ay yaptım o1.o1. 1999 çifçi bağkurluyum pirimlerimi ödedim son 3.5 yılını ek 5 den doldursam ssk şartlarından kaç yaşında emekli olbilirim ve maaşım bağkura göre düşükmü olur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaş ve 5975 gün ile emekli olabilirsiniz. Maaşınızda fazla bir değişiklik olmaz.

 66. cahit dedi ki:

  Sayın Uzmanım.Mayıs 2017 Enflasyon Tahmini Sizce Ne olur.Bilgi Rica ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bizim onu bilebilmemiz mümkün değildir.

 67. Kemal dedi ki:

  Merhaba benim şu an ek 5 tarım sigortasına borcum 11500 civarında şimdi ödemek istesem acaba ne kadar ödemem gerekir teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yapılandırma kapsamındaki borcunuzu mu öğrenmek istiyorsunuz ?

 68. kenan dedi ki:

  2006 girişinde 15 günlük siğortam var hocam tarım siğortasına geçebilirmiyim geçersem kaç gün prim sayısını doldurmam gerek.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında 7000 gün prim gün sayısı ödeyerek emekli olabilirsiniz.Geçici olarak tarım işlerinde çalışıyorsanız Ek-5 tarım sigortası ödeyebilirsiniz.

 69. yiğit dedi ki:

  merhaba;1973 doğumluyum.işe giriş tarihim 22.11.2000 askere gidiş tarihim 22.11.1996 ve 540 gün askerlik yaptım.askerlik borçlanmamı yaptığım takdirde ssk dan ne zaman emekli olurum?borçlanmamı ne zaman yapmam daha mantıklı olur?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;411 gün borçlanma yaparak 58 yaş ve 5975 gün ile emekli olabilirsiniz.

 70. CAHİT dedi ki:

  SAYIN UZMANIM.MEMUR EMEKLİSİ ENFLASYON FARKINI BİR DEFAMI ALACAK YOKSA HER AY ARTIŞA İLAVE Mİ EDİLECEK..YANİ MAAŞI ENFLASYON ORANI KADARMI ARTACAK YOKSA ENFLASYON FARKI DAHİL Mİ ARTACAK.BİLGİ RİCA EDERİM.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,her ay alacaksınız

 71. Hülya dedi ki:

  merhaba
  1971 doğumluyum ilk işe giriş tarihin 01/03/1989 bu güne kadar SSK çalıştım 3700 günüm var geri kalan günler için tarım sigortası ödeyebilir miyim nekadar sürede emekli olabilirim.
  Hülya

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;49 yaşında 5300 gün ile SSK’dan emekli olabilirsiniz. Ancak tarım işlerinde geçici olarak çalışmıyorsanız tarım sigortalı olmanız Kanunen uygun değildir.

 72. cahit dedi ki:

  Sayın uzmanım.Günü eksik Olan Sigortalılara Gün Borçlanma Hakkı Verilecekmi Bilgi Rica Ederim.Yani Güne Takılan Sigortalılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır şu an için öyle bir şey gündemde yok.

 73. NAZAN dedi ki:

  selamlar Almanya sigorta başlangıcım var ev hanımıyım Türkiyede ek-5 tarım sigortalı olarak yurtdışı borçlanması yapabilir miyim. teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet yapabilirsiniz.

 74. İsmail Arslan dedi ki:

  Merhaba hocam ben yarım sigortası odemekteyim iki aylık borcum vardı bunları ödemek için bankaya gittim ve karşıma bir aylık borç çıktı normalinde iki aylık olması gerekiyor ben bunlarin bir ayını ödedim diğerini ise banka görevlisi beyan olarak yaptıralım onlar prime geçerler dedi 4gun oldu halen daha geçmemiş ne yapmam gerekir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ayın başı henüz tahakkuk etmemiş olabilir biraz daha bekleyin .

 75. gunay dedi ki:

  Sayin hocam ek tarim sigortasıni dondurabilirmiyim dondurdugum taktirde herhangi bir borç olurmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçsuz ayınızdan kapatabilirsiniz.Borcunuz da olmaz.

 76. Abbas gündoğmuş dedi ki:

  Merhaba hocam 26 01 1999 Bağkur girişim 7 Haziran 2016 kadar ödedim 8 Haziran 2016 / 4 mart 2017 kadar SSK 4 mart 2017 /18 mart2017 kadar tekrar tarım Bağ-Kuru 18 mart 2017 buzamana Hale’n SSK lıyım SSK yı kaçyıldaha ödemem lazım SSK dan mı emekli olacam aydınlatırsanız sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’dan 5975 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.