Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?

Yaşilk kart sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bir sigorta koludur. Eski adıyla yeşil karttır. Yeni ismi ile 60c-1 olarak geçer. 01.01.2012 tarihinden itibaren yeşil kart uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumu’na geçmiştir. Daha önce Kaymakamlık tarafından yeşil kart karnesi verilmekte ve bununla siz hastaneye, doktora gitmekte ve ilaç almaktaydınız. 01.01.2012 tarihinden itibaren yeşil kart sağlık sigortası Sosyal Güvenlik Kurumu’na geçmiştir.

Bilindiği üzere G-0 gelir seviyesi diğer adıyla yeşil kart ortalama geliri brüt asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişilere çıkmaktadır. 2017 yılında uygulanacak brüt asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte 2017 yılında kime yeşil kart çıkacağı da netleşmiş oldu. 2017 yılında gelir sonucu yeşil kart çıkacaklar için ortalama gelir şöyle olmalı:

Yeşil Kart Nasıl Alınır 2017?

Asgari ücretin brüt tutarı 2017 yılında 1.777,50 T.L. olmuştur. Bu tutar 2017 yılının tamamı için uygulanacak olup Temmuz ayından itibaren artış uygulanmayacaktır. Yeşil kart için ise ortalama gelirin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekmektedir.Bildiğiniz gibi 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortasında yeni bir sisteme geçilmiştir. Hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar G0 yani yeşil kartlı sayılmakta ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaktadırlar. Gelir sonucu ortalaması net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar ise brüt asgari ücretin %3 ü oranında Genel Sağlık Sigortası primi ödemektedir. İşte yeşil kart kimlere verilir sorusunun cevabı burada yatmakta.

Yani hiç bir Sosyal Güvenceniz yok. Gelir testine başvurdunuz. Hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3 Ünden az çıktı. Bu durumda tüm aile yeşil kartlı olur ve prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. 1/3’ünden  fazla çıktı diyelim. Bu durumda anne ya da babadan birinin adına GSS açılır. Bir kişi adına 2017 yılı için aylık 53 Tl karşılığında prim ödenerek sağlık hizmeti alınır. Böylece Baba, anne, 18 yaşın altındaki çocuklar, lisede okuyup 20 yaşını tamamlamamış çocuklar, üniversitede okuyup 25 yaşını tamamlamamış çocuklar ve malul çocuklar yararlanmış olacaktır.

2017 yılı için hanedeki ortalama geliriniz 466,66.’nin altında ise gelir sonucunuz G-0 olarak belirlenecek ve tüm aile sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaksınız. 466 TL üzerinde gelirse de ayda 53 TL karşılığında sağlık hizmeti alabileceksiniz.

Yeşil kart nasıl alınır 2018?

2018 yılında net asgari ücret agi hariç 1450 TL olarak belirlendi. Gelir testi başvuru sonucunda hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünden az olursa yani 483 TL altında olursa gelir sonucu C1 yani yeşil kart çıkar. Tüm hane halkı ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanır.

Yeşil kart başvurusu nasıl, nereye yapılır?

Yeşil kart başvurusunu daha doğrusu gelir tespiti başvurularınızı ikamet yerindeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurunuz ortalama 2-3 hafta içerisinde tamamlanacaktır. Yeşil kart başvuru sorgulama işlemini edevlet sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz. Yeşil kart başvuru sonucunu öğrenmek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz. Yeşil kart sorgulama için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve edevlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. (Edevlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz)
 • E Hizmetler,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Gelir testi sonucu sorgulama

Menüsünden sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Sorgulama sonucu G0 yazıyorsa prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. 60g yazıyorsa ayda 53 TL karşılığında sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.

Yeşil kart başvuru ve alma şartları nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ücretsiz yeşil kart başvurusu yapabilmeniz için herhangi bir kapsamda çalışmıyor olmanız ve bağkurlu olmamanız gerekir. Aktif sigortanız varsa yeşil kart sgk başvurusu yapamazsınız.

Yeşil kart başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Yeşil kart başvurusu için öncelikte ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidin. Onlar sizden bir kısım bilgi ve belge talep edecek. Ayrıca size gelir testi için başvuru formu verecek. Gerekli evrakların hepsini oradan temin edebilirsiniz.

Gelir Tespitine Başvurdum Yapacağım Başka Bir Şey Var mı?

Gelir seviyesinin tespiti Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından en geç bir hafta ya da on gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Gelir testi başvurusunu yaptıktan on gün sonra bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine tescilinizin yapılması için başvuru yapmanız faydanıza olacaktır.

Gelir Tespiti Sonucuna İtiraz Edilebilir mi?

Gelir tespiti sonucuna; sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi tarafından “GSS Tescil Bildirimi”nin tebliğ tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yazılı olarak itiraz edilebilir.

Yeşil kart maaşı nasıl alınır, yeşil kartlılara maaş bağlanması şartları nelerdir?

İşin aslı yeşil kartlılara maaş bağlanması diye bir şey yoktur. Ancak 65 yaş üzeri olan ve gelir durumu yetersiz olan muhtaç ve yaşlılara, engellilere, dul eşlere 2022 Sayılı Kanun gereği aylık bağlandığında zaten bu kişiler maaş üzerinden otomatik olarak yeşil kartlı sayılmaktadırlar. Yani her yeşil kartlıya maaş bağlanmaz ancak 2022 Muhtaçlık aylığı alanlar yeşil kartlı sayılır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

243 Yorum

 1. Sağ olun hocam ben 2003 girişli isteğe bağlı bağkur ödeyen bir kadın yaş ve sigortalılık yılı şartları tamamsa 5400 gün mü (15 yıl) yoksa 9000 günü mü (25 yıl) doldurunca prim iade hakkı otomatik kayboluyor onu öğrenmek istemiştim hocam sayenizde aydınlandım kolay gelsin size

 2. Hocam bir soru sorsam bana kesin net cevap verebilir misiniz Emeklilik prim gün sayısını doldurmayıp 58 yaşına gelen kadın isterse emeklilik hakkından vazgeçerek ödediği primleri geri iade alabiliyormuş ama emeklilik şartlarını tamamladıktan sonra duyduğum kadarıyla geri dönüş yapıp iade alınmıyormuş.Annem 2003 sigorta girişli prim günü Bağkur 5400 günü geçerse mi yoksa 9000 günü geçerse mi otomatik emekli olup geri prim iade alma hakkını kaybediyor.Yoksa prim günlerini doldursa bile 58 yaşından sonra kendi isteğiyle emekli olmaktan vazgeçip istediği zaman prim iade alma hakkı devam eder mi?

  1. Merhaba
   Emekli olabilmek için istenilen 3 şartı sağlaması gerekmektedir. Bunlar emekli olmak için istenilen prim gün sayısı, emeklilik yaş şartı ve sigortanın yaşı istenilmektedir.İade alma konuzu ise şu şekilde olmaktadır.
   Yaş şartı yerine getirilse bile ödenen primler emekli olmaya imkan sağlamıyorsa, bu durumda prim iadesi alınabilir.
   Emeklilik yaşınızı doldurmadıysanız prim gün sayınız ne olursa olsun prim iadesi alamazsınız.

   1. Hocam 2003 girişli kadın Bağkur ödeyene göre 5400 prim günü dolduktan sonra mı otomatik emekli olarak toplu geri iade alma hakkını kaybediyor yoksa 9000 prim günü geçtikten sonra mı otomatik emekli olup prim iade hakkını kaybedecek Yoksa 3 şartıda yerine getirse bile istemezse emekli olmayıp primlerini toplu iade alabilme şansı varmı? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim hocam

    1. Merhaba
     Toplu ödeme yapılması için aranan şartlar şu şekildedir;
     Kendine ait iş yerini kapatmak ya da çalıştığı işten ayrılmak,
     Yaş sınırını tamamladığı halde emekli olmaya hak kazanamamak.
     Yaş sınırı erkek çalışanlar için 60, kadın çalışanlar için 58’dir. Bu yaş sınırına ulaşmış olmasına rağmen emekli olamayanlar SGK tarafından verilen toplu ödeme kapsamına girer.

     1. Hocam annem 2003 girişli 51 yaşında 2 sene sonra 53 yaşında isteğe bağlı Bağkur 5400 günü dolacak( yaş şartı 60) 58 59 yaşına kadar annem ödediği primleri geri alabilir ama 60’dan sonra kendi istemese de otomatik 5400 günden erken emekli olarak prim geri iade hakkını kaybediyor yanlışım var mı doğrumu anlamışım hocam?

     2. Merhaba
      Doğru anlamışsınız. Şartalrı sağladığınızda geri iade hakkınız kaybolur.

 3. normalde babam yeşil kartlı olduğu için bende faydalanıyordum ama 18 yaşıma girdiğimden beri hiçbir şekilde faydalanamıyorum ne yapmalıyım

  1. Merhaba
   GSS testi yaptırmanız gerekli ve sonucuna göre de yeşilkart başvurusunda bulunabilirsiniz.

 4. Hocam benim size 2 sorum olacaktı
  1-Dul yetim maaşı alan isteğe bağlı sigortalılar yeşil kartlı olabilir mi hocam?
  2-Sadece isteğe bağlı sigortalılar yeşil kartlı olabilir mi hocam?

  1. Merhaba
   Başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması, sigortadan mahrum olması,
   Kişinin mensubu olduğu ailenin aylık kazancının, asgari ücretin vergi ve sosyal sigorta primi dışında ki miktarının 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Asgari ücret 2,324 TL. NET’tir. Bunu 3’e bölmek gerekirse, 774 TL.’ye tekabül etmektedir. Ancak bu tutarın enflasyon oranlarına göre artması beklenmektedir.
   Özel bir kanun hükmü gereğince sigortadan yararlanması uygun görülen vatandaşlarda yeşil kart başvuru yapabilir.

   1. Hocam belli bir günü doldurduktan sonra direkt otomatik olarak emekli olup prim iade hakkını kaybediyormuşsun Bağ-Kur’a göre bu sınır 5400 gün mü yoksa 9000 gün mü?

    1. Merhaba
     1 Ekim 1999 öncesinde sigortalı olan ve bu tarih itibarı ile prim ödeme yıl sayıları 23 yıldan fazla olan erkek çalışanlar yaş şartı bulunmadan 25 yıl 9000 gün prim ödemesi yapmaları durumunda emekliye ayrılabilirler

     1. Hocam yani 60 yaşında Kadın için 58 toplam primimiz 9000 günü geçse bile istersek Bağ-Kur’dan emekli olmayıp bütün primlerimizi geri iaade alabiliyoruz kesin olaraktan doğru mu anladım yasada bir engel yok?

     2. Merhaba
      Primleri geri alabilmek için emeklilik şartlarını sağlamamanız gerekmektedir.

     3. Bağkur için 5400 gün değil ama drğil mi hocam eğer 9000 prim gününü doldurup emeklilik hakkı kazanırsak prim iadesi alamıyoruz 5400 kısmi emeklilik şartlarını doldurunca hakkımız devam ediyor doğru anladım değil mi?

     4. Merhaba
      Hak kazanmanız durumunda herhangi bir iade söz konusu olmamaktadır.

  1. Merhaba
   Pandemi sürecinden sonrasında çıkarttırabilirsiniz. Bizzat gitmeniz gereken birimler bulunmaktadır.

 5. İyi günler haksız yere yeşilkart kullanan bir tanıdığım var 3+1 ev,Dublex bir daire 100.000 tl’lik bir araba ve kardeşiyle ortak mülk sahibi olduğu Dublex bir dükkan Nereye şikayet edebilirim ne yapmalıyım teşekkürler

 6. merhaba benim durumum hic yok evliyim 2 cocugum var genel saglik sigortasini acmak istiyorum gelir testide yaptim 1/3un altinda gorunuyor her ay pirim parasi odemek zorundamiyim ve devlet bu parayi kendisi karsiliyormu sag olun simdiden

 7. Annem kardesim beraber yasiyor annemin 1480 bazen 1500maas aliyor kardesimin hiç güvencesi yok yesil kart alabilir mi

 8. Yövmiyeyle çalışan biriyim gelirim 2000 lirayı buluyor evde ben hanım 3 çocuk la birlikte yaşıyoruz yetiştiremiyorum bana yeşil kart çıkarmı

 9. Ben devlet hastanesinde kulak zari ameliyatı olacagim bu ameliyatin ücretini yeşil kartım saglar mi ?

 10. Ben yeşilkartlıya 2022 aylığı alıyorum 040 engelliyim özel hastanede amaliyat için 53 milyon pirim yatırıp amaliyat olabilirmiyim

 11. Merhaba babam sskdan emekliydi ve vefat etti. Annem henüz emekli maaşı bağlanmadığı için sagliktamda yararlanamıyor. Şu an devlet hastanesi şevki ile özel hastaneye gönderildi fakat biz onu buradan çıkartmak ve üniversite gibi kapsamlı bir hastaneye yatırmak istiyoruz fakat sağlıktan yararlanamadığı için sağlık sigortası açtırdım ve ay sonuna kadar primi olan 76 lora ödeyeceğiz. Açıkçası hem ne yapacağımızı bilmiyor hemde şu anki durumdan nasıl en az zararla ve sağlıkla kurtuluruz bir yol öğrenmek istiyorum. Tesekkurler

 12. merhaba sigortalı calîsanım saglık sorunları nedeniyle işten ayrıldîm ve sigortam iptal oldu ailemden uzaktayîm ikametkahîm ailemin yanında yesilkarta nasîl gecebilirim bulundugum yerden yesilkarta gecebilmek icin ikametkah şartmı

 13. İyi aksamlar benim gunum dolu yas bekliyorum esim ise bagkurlu fakat 6 aydir bagkur primini odeyemiyoruz yesilkart basvurusu yapsam onaylanir mi

 14. merhaba %99 ağır engelli raporum var 5 yıldır engelli aylığı alıyordum haziran ayında adres değişikliği nedeniyle maaşımı kestiler tekrar başvuru yaptım ama g1 olarak belirlendi ve bağlamadılar.Sebebini sordugumda evde toplam 5 kişiyiz ama sadece annem ve beni saydıklarını söylediler evde sadece annem babasından 3 ayda emekli sandığı üzerinden maaş alıyor ve ikiye bölününce aylık yüksek çıkıyor bu sebepten ve annem emekli sandığına bağlı olduğu için kabul olmadığını söylediler.Ben 18 yaşından büyüğüm annemin sigortasından yararlanamam ayrıyetten evde toplam 5 kişi yaşarken neden annem ve beni saydılar.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 15. merhaba
  %99 ağır engelli raporum var 5 yıldır engelli aylığı alıyordum haziran ayında adres değişikliği nedeniyle maaşımı kestiler tekrar başvuru yaptım ama g1 olarak belirlendi ve bağlamadılar.Sebebini sordugumda evde toplam 5 kişiyiz ama sadece annem ve beni saydıklarını söylediler evde sadece annem babasından 3 ayda emekli sandığı üzerinden maaş alıyor ve ikiye bölününce aylık 484 tl’ den yüksek çıkıyor bu sebepten ve annem emekli sandığına bağlı olduğu için kabul olmadığını söylediler.Ben 18 yaşından büyüğüm annemin sigortasından yararlanamam ayrıyetten evde toplam 5 kişi yaşarken neden annem ve beni saydılar.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 16. merhaba
  %99 ağır engelli raporum var 5 yıldır engelli aylığı alıyordum haziran ayında adres değişikliği nedeniyle maaşımı kestiler tekrar başvuru yaptım ama g1 olarak belirlendi ve bağlamadılar.Sebebini sordugumda evde toplam 5 kişiyiz ama sadece annem ve beni saydıklarını söylediler evde sadece annem babasından 3 ayda emekli sandığı üzerinden maaş alıyor ve ikiye bölününce aylık 484 tl’ den yüksek çıkıyor bu sebepten ve annem emekli sandığına bağlı olduğu için kabul olmadığını söylediler.Ben 18 yaşından büyüğüm annemin sigortasından yararlanamam ayrıyetten evde toplam 5 kişi yaşarken neden annem ve beni saydılar.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 17. Merhaba sorum farklı gelebilir ama yardımcı olabilirseniz sevinirim. Yeşil kartlıyım fakat bu hafta sgk girişim yapıldı. çocuğumu hastahaneye götürdüm ve halen yeşil karttan yararlandığımı söylediler. SGK lı olduğumu bildirmem gerekiyor mu? bildirmem gerekli değilse otomatik olarak ben ve ailem SGK olacak mıyız?

 18. 30 yaşında bekar bir bayanım. Ailemin yanında yaşıyorum. Ailede sadece kardeşim asgari ücretle çalışıyor annem ve babamda onun üzerinden sigortalı.Sizce bu şartlarda ben yeşil kart çıkartabilir miyim?

 19. merhaba iyi gunler bir sorum olacaktı benim bir akrabam trafik kazası geçirdi hiç bir saglıktan yaralanamıyor bagkurada prım borcu var kabap dukkanı vardı kaza yapınca kapatmak zorunda kaldı kaza sonucu yuzde 67 engellı raporu alındı bo raporla yeşil kart ve 2022 engellı maasına başvura bılırmıyız sosyal yardımlasmaya gıdıyoz yardımcı olan yok hıc.

 20. merhabalar. hali hazırda eşim üzerine gss kaydımız bulunuyor. yani muayene olabilmek için her ay 60 tl civarı ödüyoruz. yeşil karta başvurmak istiyorum çünkü gelirimiz yeşil kart almak için şartlara uyuyor. aynı zamanda kendi evimiz ve gelirimiz de olmadığı için anne-babamın evinde kalıyoruz. sorum şu şekilde:
  —onların evinde kaldığımız için hane halkı geliri olarak onların mı, yoksa eşimle bizim gelir durumumuza mı bakılıyor? farklı bir evde mi oturmamız gerekiyor resmi olarak?
  —hali hazırda gss primi ödediğimiz için sigorta kaydımız var ancak gelirimiz neredeyse sıfır. başvurabilmek için gss tekrar ödemeyip sigortasız bi durumda mı olmak gerekir?

  teşekkürler..

 21. Merhaba bir sorum olucak
  26 yaşındayım ve öğrenciyim. Gaziantepte ikamet etmekteyim.Babam emekli ve net maaşı 2270tl.Bugün gelir testi için geldiler ve babamın maaşını, kardeşimin ne iş yaptığını sordular. kardeşim çalışmıyor. Annem ev hanımı baba emekli.Fakat onlar başka bir ilde ikamet ediyorlar.
  Gelir testinde benim gelirime bakılması gerekmiyor mu? Bu evde sadece ben yaşayırom.Benimle ilgili sadece ev kirasını sordular o da 480tl. Okuduğum için gelirim olmadığı için baba bana bakmakla meshulmuş öyle dediler.Bende madem bana bakmakla meshul ben neden siğortasını kullanamıyorum o zaman dedim.Yönetmelik bu şekilde denildi.
  AİLE başka ilde ikamet ediyor. Ben burada yalnızım.Gelir testinde sadece bana mı yoksa aileye de bakmaları gerekiyor?yeşilkart çıkma olasılığı nedir? aile toplam 4 kişi.

 22. Merhaba,annem,bekar kardeşim ve yeğenim(18 yaşından büyük) aynı evde oturuyoruz, yeşil kartlıyız(2017 öncesinde çıkarmıştık). Özel hastanelerden ücretsiz yararlanabilirmiyiz? Bunun için tekrar gelir testine girmemiz gerekiyor mu?

 23. Ahmet Bey, Peki üzerindeki gelir getirmeyen tarla gibi bir kaç mülk varken Gelir Testi sonucu borçları silinir mi? Ücretsiz GSS’den faydalanabilir mi?

 24. Merhaba, birkaç sorum var,

  Bir gariban tanıdığım var. 2012 den bu yana arada sırada sigortalı işlerde çalışıp genelde boşta gezdiği için 2400 civarı GSS borcu birikmiş. Bu arkadaşın psikolojik srounları var ve düzenli çalışamıyor. Nadiren girdiği sigortalı işlerden de kovuluyor. Bu haline de yapılabilecek bir şey yok maalesef. Biz GSS borçları için ne yapabiliriz ona bakmalıyız. Şimdi sorularım şunlar;

  1- Şu anda yine işsiz ve boşta. Ama üzerine de bir kaç mülk gözüküyor. Gelir testi yaptırsa ve hane gelir ortalaması 483 altında çıksa bile,üzerindeki bu mülkler borçlarının silinmesine ve yeşil karta mani değil midir?

  2- Değilse, borçların silinmesi ve ücretsiz GSS haklarından faydalanırken, SSK’lı bir işe girerse GSS bitecek, peki sonrasında tekrar aynı şartlarda işsiz kalırsa tekrar GELİR TESTİNE başvurması mı gerekir? Yoksa otomatikman Ücretsiz GSS hakkı başlayacak mı?

  1. Merhaba;sürekli gelir testine başvurmanıza gerek yok,sistem sürekli kendini güncelliyor.ücretli çıkarsa aylık 60 TL ödeme yapması gerekiyor.

 25. merhaba, 25 yaş üstüyüm ve öğrenciyim. gelir testi sonucum g-1 sanırsam. çalışmıyorum. sorum şu: ikametgahım şuan ailemin oturduğu yerde. ikametgahımı değiştirirsem yeşil kartlı olma şansım olur mu (çalışmadığım için otomatikmen gelir seviyem sıfır ve hiçbir ekstra gelirim yok) ve geçmişe dönük gss prim borçlarım silinir mi? teşekkürler…

   1. 2019 da gelir testi yaptim G-0 çıktı yeşil kartan yararlaniyodum 20 gün sonra elime 2015in gelir testinin tebligati geldi itiraz etim ücretli çıkmış şuan da yesilkartan yararlanamiyorum kaymakamlık SGK actircak diyo SGK ise kaymakamlık actıracak diyo mağdurum ne yapsam düzelir bu

 26. Merhaba bu geliri brüt asgari ücretin 3/1 den az olanlar g0 kapsamında ele alınıcak denmiş peki biz iki kişiyiz ikimizin gelirinin asgari ücretin 3/1’nin altında olması lazım yoksa bir kişinin mi ?

 27. eşimin engelli kuzeni var daha önce yeşil kartı vardı 18 yaşına girince yeşil kartı iptal edildi 2022 maaşı ve bakım parası alıyorduk 2022 iptal edildi biz hanede 7 kişiyiz kedimiz yeşil kartlıyız 18 yaşına girdigi için bizim yeşil karttan faydalanamıyormuş ama vasisi benim ben bakıyorum gelir testi yaptırdıgımız zaman yeşil kart alabilirmi

  1. Merhaba ablam ve oğlu benim evimde kalıyor. Eşinden ayrı. Veraset ablamin üstünde. Birde dul aylığı alan bir annemiz var evde. Ablamin hiç-bir geliri yok. Yeşilkart için başvurabilir mi?

 28. Kayın biraderim e anne ve babası öldüğü için evimde bir oda verdim, ve ben bakıyorum, her ihtiyacını ben karşılıyorum, içine kapanık ve asosyal biri hiçbir geliri yok, boş ve kiracısız küçük bir dükkana ablası ile ortak sadece,yeşil kart başvurusunda hane geliri olarak benim gelirimi sorguluyorlar, ben anası değilim babası değilim, ben sadece insanlık yapıyorum, sokağamı atayım, kayın biraderim nasıl yeşil kart alır, yardımcı olursanız sevinirim

 29. Merhaba;26 yaşında ağır engelli bir evladım var.2022 den maaş alıyordu.Hane geliri yüksek çıktı diyerek maaşını kestiler.Tedavi yardımının devam etmesi için ne yapmalıyız?Ben öğretmenim,eşim ise emekli.Bilgi verirseniz sevinirim.

 30. Merhabalar.
  Bekâr bir kızım var. Ben kızımdan (ailemden) uzakta yaşıyorum. Benim onayım (imzam) olmadan Benim üzerimden kızım adına yeşil kart çıkartılabilirmi, nereye müracat edilmesi gerekir.
  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu