2015 YILINDA ÇÖLYAK HASTALIĞI İÇİN SGK NE KADAR ÖDEME YAPACAK?

Bu yazımızda çölyak hastalığı için Sosyal Güvenlik Kurumunun ne kadar ödeme yaptığını, çölyak  hastalıkları için Sosyal Güvenlik Kurumunun ödeme yapabilmesi adına ne gibi şartlar aradığı gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

ÇÖLYAK GLUTENSİZ ÜRÜN İÇİN SGK ÖDEMESİ

ÇÖLYAK HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çölyak hastalığı olan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülmektedir:

-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik,

-Yaşa göre kilo azlığı,
-Kas zayıflığı,
-Kansızlık,
-Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması,
-Kusma,
-Bezginlik,
-İştahsızlık ,
-Büyüme geriliği,
-Ağız içinde oluşan aftlar,
-İştahsızlık, gaz şikayetleri,
-Eklem ve kemik ağrıları,
-Sinirlilik,
-Ciltte kaşıntılı döküntüler.

ÇÖLYAK HASTALIĞI TEDAVİSİ İÇİN NE YAPILMALI?

Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ sıkı bir diyettir.Diyetin kararlılıkla uygulanması  ve ince bağırsağın düzenli çalışmasının sağlanması gerekmektedir.

Çok az alınacak GLUTENLİ bir ürün anında ince bağırsağın düzenini bozmakta ve çölyak şikayetini arttırmaktadır.

Çölyak hastalığının ilerlememesi ve tedavi edilebilmesi için düzenli olarak Glutenli ürünlerin kullanılması gerekmekte ve bu da bir maliyet doğurmaktadır.Sosyal Güvenlik Kurumu az da olsa çölyak hastalarına aldıkları GLUTENli ürünler için maddi bir katkı sağlamaktadır.

SGK ÇÖLYAK HASTALIĞI İÇİN ÖDEME YAPILMASININ ŞARTLARI NELERDİR?

Çölyak hastalığında;Sosyal Güvenlik Kurumundan ödeme alabilmek için gastroenteroloji uzman hekimi tarafından 1 yıl süreli rapor düzenlenmesi gerekmektedir. Bu hastaların kısıtlı diyetleri sebebi ile hayati öneme haiz özel formüllü un ve özel formüllü un içeren mamul ürünler (makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret vb.); gastroenteroloji uzman hekimi tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak ödenebilmektedir.

2015 YILI İTİBARİYLE SGK ÇÖLYAK HASTALARI İÇİN  NE KADAR ÖDEME YAPMAKTADIR?

Sosyal Güvenlik Kurumunun çölyak hastalığı için yaptığı ödeme hastanın yaş aralığına göre değişkenlik göstermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu her ay yapılmak suretiyle:

a) 0-5 yaş için 52,50 (elliiki virgül elli) TL,

b) 5-15 yaş için 80,00 (seksen)TL,

c) 15 yaş üstü için 72,50 (yetmişiki virgül elli) TL,

tutarlarında ödeme yapmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Çölyak Ödemeleri İçin Hangi Belgeleri Talep Etmektedir?

Sosyal Güvenlik Kurumundan çölyak ödemesi alabilmek için hastaneden alınan raporun aslı ya da aslı gibidir şeklindeki onaylı sureti, bir dilekçe ve kimlik fotokopisi ile başvuruda bulunulması yeterli olmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Ben bır sgk anlasmalı ozel hastaneden rapor aldım fakat kabul etmedıler. Daha sonra devlet hastanesıne gıttım en basta orda kan tahlılerımı yaptırmıstım cunku. doktor benı sağlık kuruluna gonderdı. sağlık kurulundakıler de, sgk kurumundan sevk kağıdı almanız vs vs sacma sapan seyler soyledıler. Sgk kurumuna gıdınce de bızım verebılecegımız bır kağıt yok aksıne sız bize rapor getıreceksınız dedıler. Alo 170 i arıyorum hıcbırının bılgısı yok. Ne yapacagım bılemedım. Yardımcı olabılırmısınız ???

 2. Colyak hastalarina 2017 yilinda devlet yardimi var mi?bu yardimdan faydalanmak icin hangi yollari izlemeliyiz…

 3. Ya devlet sizimi düsünecek Allah aşkına onların suriyelilere her ay beleşten bin lira vermesi lazım biz insan değiliz cün ki sizin şu yorumlarınızı gördükçe çıldırıyorum neden çıldırıyorum çün ki bende çölyaklıyım devletin verdiği parayıda almıyorum çölyaklıyı çölyak olmadan anlayamazsın. Devlet bu halimizi gördüğü halde hicbirsey yapmıyor sesimizi çıkaramıyoruz tüm çölyaklılar bir sehirde bulusup sesimizi duyurmamız lazım devletin bizi ölüme terkettiği yeter. Ya arkadaşlar soruyorum size bir insanın maddi durumu yoksa ve bir isyerinde calısıyorsa o insan nasıl diyetini tutabilir ya askere alınmadım madem askere almıyorsun diğer engelliler gibi bizide gör duy sesimizi verdiğin 120 lira glutensiz gıdaların %5ini bile karşılamaz.

 4. çölyak da bir engel sayılmalı…diyet yapmak zorundayız ürünler normalin üstünde PAHALI…çalışmıyorum duyun sesimizi lütfen…

 5. Çölyak hastasıyım ve kas rahatsızığımda var 53 kilodan 40 kiloya düştüm.diyetçok zor yapıyorum ürünler çok pahalı engelisayılmamız lazım işyerinde yemek yiyemiyorm ikkez işten çıktınm.yardım parası yetersiz.un alamıyorum idare ediyorum açım

 6. çölyaklılar da engelli sayılmalı, yaşam kalitesi diyete bağlı ,üstelik ürünlerde çok pahalı bunun için bir şeyler yapılmalı

  1. bize verdikleri 120 lirayla olmaz bu iş yiyeceklerinin masraflarını karşılayamıyoruz yetişmiyor çok sıkıştık asgari ücretle geçinen bi aileyiz buna bi çare..

 7. bizde devletten destek alıyoruz fakat 120 tl buda çocuğun glutensiz un ve ekmeğine bile yetmiyor. asgari ücretle çalışıyorum ve kirada oturuyoruz bırakın çocuğun glutensiz ihtiyaçlarını karşılamayı geçimimizi zor sağlıyoruz biz bu çocuğa ne yedirip ne içiricez şaşırdık kaldık glutensiz yiyeceklerin daha ucuz olması gerekirken tam tersine normalin 4-5 katı pahalı 175 gr ekmek 17 tl olmaz insan biraz vicdanına koyar elini bu kişi muhtaçsa destek çıkılması yerine daha çok üstüne gidilmez başka nerden nasıl destek alabiliriz bilmiyorum eğer bilmemiz gereken birşey varsa yardımcı olun arkadaşlar 0541 441 45 64

  1. Abi bu böyle yürümez 120 lirayı alsın suriyelilere versin. Beleşten ayda bin lira verdiği gibi konusmayım konusmayım diyorum ama devlet bizi ölüme terkediyor kendi vatandaşının sorunlarını halletmeden baska ülkeye yardım ediyor etmesin demiyoruz ama bizde çok onlarla ilgileniyorlar yeter artık.

 8. ilk maaş 310 tl aldım sonra 110 tl aldım üçünçü 100.95 krş aldım yaşım 31 fırat kaya sayın sgk durumum cok kökü ergeçen eriyorum eski 76 şimdilik kilom 60 allahc.c. türkiye cümhüriyet in devlete yardım etsin amin

 9. ilk maaş 310 tl aldım sonra 110 tl aldım üçünçü 100.95 krş aldım yaşım 31 fırat kaya saygılar

 10. Çolyak urunleri çok pahali devletin verdigi para 80 lira sadece 20 paket un alabiliyoruz durumum cok zayif bana yardim edermisiniz tskler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu