2015 YILI SGK İLE ANLAŞMALI KAPLICA TESİSLERİ

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU TARAFINDAN GİDERLERİ KARŞILANAN KAPLICALAR

2015 SGK İLE ANLAŞMALI KAPLICA LİSTESİ

Bilindiği üzere, Sağlık Uygulama Tebliğinin “2.4.4.J – Kaplıca Tedavileri” başlıklı bölümünün 3 üncü maddesinde “Kaplıca tedavisine gerek görülenler, Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilen kaplıca tesislerine müracaat edebilirler. Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilmeyen kaplıcalarda tedavi görenlerin, kaplıca tedavilerine ait bedeller Kurumca karşılanmaz.” hükmü doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izin verilmiş kaplıca tesislerine müracaat eden genel sağlık sigortası kapsamında bulanan kişilerin kaplıca tedavilerine ait yol, gündelik ve refakatçi giderleri Kurumumuzca ödenmektedir. Bu itibarla, Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni verilen kaplıca tesislerine ait güncel listesi ekte yer almaktadır.

2015 YILI SGK İLE ANLAŞMALI GÜNCEL KAPLICA LİSTESİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Annem Gönen kaplıcalarında tedavi almak istiyor.Yapılması gerekenlerle ilgili detayı ve proseduru paylaşabilirseniz seviniriz.Oncelikle dr.rapor icerigi, geri ödeme yontemi, günlük ucret detayı vs.
  Teşekkürler

  1. Değerli Okurumuz;
   Öncelikle gideceğiniz kaplıcanın Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşlamı tesisler arasında olması gerekir.Listede varsa SGK kaplıca ile ilgili tedavi giderlerini karşılayabilmektedir.
   -Kaplıca tedavisi ile ilgili prosedür şu şekilde işlemekte:
   Kaplıca tedavileri için, resmi sağlık kurumlarınca en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekiminin yer aldığı sağlık kurulları tarafından sağlık kurulu raporu düzenlenecektir. Sağlık raporunda tanı, önerilen tedavi, seans ve gün sayısı bilgilerinin yer alması zorunludur.
   -Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde tedaviye başlanamaması halinde yeniden sağlık kurulu raporu düzenlenmesi gerekmektedir.
   -Kaplıca tedavisine gerek görülenler, Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilen kaplıca tesislerine müracaat edebilirler. Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilmeyen kaplıcalarda tedavi görenlerin, kaplıca tedavilerine ait bedeller Kurumca karşılanmaz.
   -Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilen kaplıca tesisleri ile sözleşme yapılıncaya kadar kaplıca tedavilerine ait giderler, hasta tarafından karşılanacak olup tedaviye ilişkin fatura ve sağlık raporuna dayanılarak her bir gün için bir adet olmak üzere, SUT eki EK-2/B Listesinde “702.020” kodu ile yer alan “banyo-kaplıca” bedeli hastaya ödenir. SUT’ta yer alan diğer işlemler faturalandırılsa dahi bedelleri karşılanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu