2015 YILI GSS PRİMLERİ NE KADAR OLDU

05.03.2015
1.023
A+
A-
2015 YILI GSS PRİMLERİ NE KADAR OLDU
2015 YILINDA GSS PRİMİ

2015 YILINDA NE KADAR GSS  PRİMİ ÖDEYECEKSİNİZ?

 

 

Genel Sağlık Sigortası kapsamında GSS primi ödeyerek sağlık hizmetinden yararlananlar için 01.01.2015  tarihinden itibaren asgari ücretin değişmesiyle birlikte  ödemeleri gereken prim tutarları değişmiştir. 2015 yılı birinci dönemi için asgari ücretin üçte biri 400,50 TL  asgari ücret 1201,50 TL ve asgari ücretin iki katı da 2.403,00 TL olarak dikkate alındığında 2015 yılı  genel sağlık sigortası primleri şöyle;

01.01.2015 – 30.06.2015 tarihleri arasında 01.07.2015 – 31.12.2015 tarihleri arasında
Geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar 48,06 TL 50,94 TL
Geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar 144,18 TL 152,82 TL
Geliri asgari ücretin iki katından fazla olanlar 288,36 TL 305,64 TL

******

Genel Sağlık Sigortası GSS borcunuz var mı? Sorgulamak için TIKLAYINIZ…

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 197 YORUM
 1. nuray dedi ki:

  İyi çalışmalar.Şöyle bi sorum var. Babamın bağkura borcu var. bende 18 yaşımı geçtim. Annem ve ben hastanede ücretli muayene olabiliyoruz. Sağlık hizmetinden faydalanmak için ne yapmamız gerekir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;

   Babanızın Bağ-Kura borcu varsa anneniz bağlı bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakfına giderek gelir tespiti başvurusunda bulunabilir ve Genel Sağlık sigortası kapsamında çıkacak gelir sonucuna göre ya ücretsiz olarak yeşil kart hizmetinden faydalanır ya da belli bir oranda prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.
   Gelelim size.Şayet lisede okuyorsanız 20 yaşına kadar, üniversitede okuyorsanız 25 yaşına kadar siz de annenizin sağlık güvencesinden istifade edebilirsiniz.Ama okumuyorsanız sizin de ayrıca gelir tespitine başvurarak genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekmektedir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. mehmet dedi ki:

  Merhabalar..ben yeni başvuru yaptım..işim gücüm yok sadece aylık 400 tl gelirim var başkada bileyim yok mal varlığım ve adıma araç falanda yok ben işim kızım 3 müz yaşıyoru..bana ne kadar prim çıkar sizce 400 tl gelirim var formdada öyle yazdım..saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eğer bahsettiğiniz gibi toplam geliriniz 400,00 T.L ise ve hanede oturanların da başka geliri yoksa kişi başına düşen ortalama gelir 400/3=133,33 T.L. oluyor.
   Gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden az olanların gelir seviyesi C-1 yani yeşil kart olarak belirlenir.Size de C-1 yani yeşil kart çıkar.Eğer G-1 (birinci gelir seviyesi) çıkartırlarsa itiraz edin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. mehmet dedi ki:

  Evet hocam aylık gelirim 400 lira..hanımın geliri yok kızımda 4 aylık..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O zaman kesinlikle yeşil kart çıkması gerekir.

 4. mehmet dedi ki:

  Çok çok saolun teşekürler ediyorum zaman ayırdığınız için..Allah razı olsun sizden..

 5. Ali dedi ki:

  Merhaba.
  Birinci sorum:Şu anda isteğe bağlı sigorta ödüyorum.Fakat miktar fazla olduğu için bunu iptal ettireceğim.İptalden sonra daha önce çalıştığım şirketlerden cıktıgım zaman 3 ay boyunca herhangi bir prim ödemiyordum.İsteğe bağlı sigorta yaptırırsam böyle birşeyden yararlanabirimiyim?
  İkinci sorum:GSK hesaplaması,kişi başına düşen gelir neye göre hesaplanıyor?Şu anda evi paylaştığım kişilerin aldıkları maaş üzerinden mi yoksa üzerlerinde olan ev ,hesaplarında olan para gibi şeyler üzerinden mi?
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İsteğe bağlı prim ödemeyi bıraktığınız tarihten geriye dönük bir yıl içerisinde doksan gün adınıza ödenmiş prim varsa ayrıldıktan sonra doksan dokuz gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.Bu sürenin sonunda genel sağlık sigortası kaydınız yapılabilir.
   Gelir tespitinde sadece başvuranın değil birlikte oturduğu hanedeki kişilerin toplam gelirinin ortalaması alınarak hesap edilir.

   Gelir tespitinde aile bireylerinin;
   Gelirleri,
   Harcamaları,
   Bankalardaki tüm hesaplara ait bilgileri,
   Sürekli olarak alınan nakti sosyal yardımlar,
   Taşınır malları (menkul mal),
   Taşınmaz malları (Gayrimenkul),
   Ve bunlardan doğan hakları, dikkate alınarak ailenin ortalama aylık geliri bulunacak. Bulunan gelir ailedeki kişi sayısına bölünerek aile içinde kişi başına düşen aylık gelirin ortalama tutarı belirlenir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. Ali dedi ki:

  Sayın Uzmanım,

  Şu an 2 aylık isteğe bağlı tarım sigortası primini ödedim.Bilgilerinize göre 1 ay daha ödeyip iptal ettirirsem 99 gün sağlı hizmetinden ücretsiz yararlanabilirim değil mi?
  Son sorum isteğe bağlı sigorta emeklilik için gereken gün sayısına dahil oluyor mu?

  Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Prim ödeme gün sayınızı doksan güne tamamlayın.doksan dokuz gün daha faydalanırsınız.İsteğe bağlı ek-5 tarım kapsamında yatırılan primler 4/a kapsamında eski adıyla ssk kapsamında hizmet sayılır ve emekliliğinize sayılır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. Ali dedi ki:

  Ayrıntlı ve aydınlatıcı bilgileriniz adına çok teşekkürederim.

  SGK da çalışan memurlarda sizin gibi olsalarda insanları doğru düzgün bilgilendirseler.

  Saygılarımla,
  İyi çalışmalar,Başarılar.

 8. yasin dedi ki:

  Merhaba hocam ben eşim ve cocugum 3 kişi yaşıyoruz aylik gelirim üçümüze bölünerek hesaplanır dimi..sadece benim gelirim var başka mal mülk yok

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir testipi yapılırken aynı hanede yaşayan kişilerin ortalama geliri baz alınır.Sizin gelir de üçe bölünür ve ona göre gelir tespitiniz yapılır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. huseyin arslan dedi ki:

  Merhaba. Ben 17.09.2015 tarihinde askere gittim. Bunda once yaz doneminde full sigortali calistim. Isten ayrildim askere gitmek icin gitti sgk ya ordan gss icin gittim yesil kartli oldugumu soylediler ve bundan once bana 166 tl borc cikarmislardi. Smdi tekrardan baktim borcum 1.400 tl daha once gss y3 girmeme ragmen boyle bir borc cikarmislar. Ayrica borc cikardiklari 12 ay icinde bazi aylar benim sigortali olarak calistigim aylara bile borc yazilmis.. devlet benim sigortalu calistigim aya bile borc yazmis. Smdi ne yapmam gerekli

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Askerde olduğunuz süreler ve sigortalı çalışmalarınızın bulunduğu süreler için GSS borcu çıkartılamaz.Bunun için dilekçe vererek bunu düzelttirin.Ayrıca 6552 Sayılı Torba yasa gereği en son çıkan gelir sonucuna göre GSs tescilinin en baştan yapılması gerekir.Bu durumda son gelir sonucunuz yeşil kart ise borcunuzun silinmesi gerekebilir.En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi ile görüşün bu konuyu.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 10. Şeyda Yamac dedi ki:

  Merhaba,ben esimden ayrildim ve oglumla birlikte annemin yanina geldim. Kizkardesim annem oglum ve ben beraber oturuyoruz. Ancak oturduğumuz ev benim üstüme. Kizkardesimin babamdan kalma 590.-TL yetim ayligi var ve Esim ogluma 500.- TL nafaka ödemesi gerekiyor. Oderse tabi. Ben ne kadar GSS sigortası odemeliyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İkametinizin bağlı bulunduğu yerdeki kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir tespiti için başvuru yapmanız gerekir.Şayet hane halkının ortalama geliri asgari ücretin 1/3’inden az bugün ki değerle (400,00 T.L’den az) çıkarca c-1 gelir seviyesi yani yeşil kart çıkar bu durumda prim ödemezsiniz.Ancak ortalama gelir asgari ücretin 1/3’ü ile (400,00 T.L) asgari ücret arasında (1.201,50 T.L) çıkarsa bu durumda gelir seviyeniz G-1 olarak belirlenir ve 48,06 T.L gss primi ödersiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. Yasemin dedi ki:

  Gss borcum yok fakat işimden ayrıldım gss yi iptal ettirebiliyor muyuz borç olmamasi için ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İşten ayrıldıktan sonra ayrıldığınız tarihten önce geriye dönük bir yıl içerisinde 90 prim gününüz varsa 99 gün daha sağlık hizmeti alabilirsiniz.90 gün değil de 30 gün varsa bu durumda 9 gün provizyon alabiliyorsunuz.Bu süreler bittikten sonra hak sahipliğiniz yani sağlık güvencesi alabileceğiniz anne, baba, eş ya da çocuk varsa onların sağlık güvencesinden faydalanabilirsiniz.Ama eğer böyle bir şansınız yoksa gelir tespiti başvurusu yaparak zorunlu olarak GSS kapsamına geçmeniz gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. NURETTİN dedi ki:

  evliyim ve g1 primi ödüyorum kendi adıma. eşimi geçen gün özel hastaneye götürmüştüm. eşimin yeşil kartlı olduğunu söyleyerek benden ücret aldılar. ama ben bilerek de g1 liler özele gidebiliyordu. beni aydınlatır mısınız.teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe vererek eşinizin sizin sağlık güvencesinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.Yeşil kartlılar özel hastanelerde muayene olabilir ama katılım paylarının tamamını kendileri öderler ve bu da baya bir masraflı olur.Eğer GSS G-1 kapsamında prim ödemekte iseniz eşiniz sizden faydalanır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. Deniz dedi ki:

  Merhaba 20 yaşındayım öğrenciyim 2yıl önce öğrenciyken haftanın 5 günü okula gidiyor haftasonlarıda 2gün olmak üzere sigortalı çalışıyordum bu dönemden gss borcu çıktı sgk ya gittiğimde borcumun part-time çalışmış olarak göründüğüm için silinmeyceğini söylediler ne yapmalıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bunun için yapabileceğiniz bir şey yok maalesef.Kısmi süreli çalışanların ay içerisinde 30 günden eksik kalan süreleri genel sağlık sigortası ile tamamlanıyor.Borcu ödemeniz gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. Beytullah dedi ki:

  Merhaba yasim 24 askerden geleli 35 gun oldu 18 hazirandan itibaren adima 215.30 Tl borc cikartilmis hanede calisan sayisi iki annem babam ben calismiyorum ikisinin ortalama geliri 2200 tl falan hanede ki kisi sayi sayisi 5 acaba aylik ne kadar ucret tahakkuk edilir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir tespiti yapılırken hanede oturan kişilerin ortalama geliri baz alınır.2200/5=440,00 T.L ortalama kişi başı geliriniz olduğu düşünüldüğünde bu rakam asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasına tekabül etmektedir.Gelir tespiti sonucu ortalama geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olan kişiler G-1 gelir seviyesinden prim öderler.G-1 gelir seviyesi için 2015 yılının ikinci döneminde ödenecek prim tutarı ise:50,94 T.L..Gelir tespitine başvurduktan sonra sizin gss tescili yeni gelir sonucuna göre güncellenir ve borcunuz düşmüş olur.
   SAygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 15. Sinan dedi ki:

  Merhaba 2012 yılında GSS için kaymakamlıktan başvuru gerçekleştirdim. Herhangi biyerden Gelirimin olmadığını ve acikogretim ogrencisi oldugunu beyan ettim.buna rağmen 3 yılda 2.100 tl borcum gözüküyor.bunun itirazı mumkunmudur?
  Mumkunse hangi yollar izlenmeli şimdiden teşekkürler

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir testi yapılırken aynı hanede yaşaynların geliri göz önünde bulundurulur.İtiraz için ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 16. yusuf dedi ki:

  İyi günler, Ailesi yanında oturan oğluma gelir testi yapılırken, ayrı bir adreste ikamet eden ve bekar olan ablasının geliri dikkate alınırmı.
  Teşekkür ederim.

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir tespitinde aile olarak aynı hane içinde yaşayan ve nüfus kayıtlarında yer alan eş, yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocuk ve genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babası esas alınmaktadır. Buna göre; ana ve/veya babasıyla aynı adreste ikamet eden ve yaş koşulları nedeniyle ana/babanın bakmakla yükümlüsü konumunda olmayanların gelir testi yapılırken ana, baba ve çocuğun gelirleri hesaplamada dikkate alınmaktadır.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 17. murat dedi ki:

  Merhaba, benim gss borcum gözüküyor çalışmadıgım dönemlere ait 1680 tl civarı gelir testi yaptırmak istemiyorum . Gss borcumuda ödemiyorum şuan beklemede duruyor . şuan aktif olarak çalışmaktayım yani gss borcu işlemiyor . toplam olan 1680 tl borc ne olur faiz eklenirmi kalırmı . şuan aktif çalısıyorum

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Borcunuza gecikme zammı işlemeye devam eder.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 18. Burakh67 dedi ki:

  Merhaba.Ekim 1990 doğumluyum,eğitimim devam ediyor.Bu ekimde 25 yaşını doldurmuş mu olacağım yoksa 25’e girmiş mi olacağım?Ailemle beraber yaşıyorum,gelir seviyem asgari ücretim 3’te birinin altında gözüküyor.Kardeşim bizle yaşıyor ve öğrenim kredisi alıyor,bu aile gelirine dahil midir?Gelir seviyesi c-1 çıkanlar özel hastanelerde yüksek katkı payı ödüyor yazdınız.Beim belli aralıklarla özel hastanedeki doktoruma kontrole gitmem gerek hastalığımdan dolayı.Gelir seviyem c-1 çıkarsa,bunu kendi isteğimle g-1’e yükseltebilir miyim?Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir tespiti istemediğinizi beyan ederek ancak G-2 gelir seviyesinden prim ödeyebilirsiniz.Gelir tespitine başvuru yaparken Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına durumunuzu anlatın.Sanırım isteğiniz üzerine C-1 yeşil kart yerine G-1 çıkartabilirler.2015/Ekim ayına kadar yani 25 yaşı tamamladığınız tarihe kadar öğrenciliğinizin de devam etmesi koşulu ile anne ya da babanız üzerinden hak sahipliğiniz devam eder.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 19. murat şentürk dedi ki:

  selamlar, ben emekliyim ve 3400 tl.emekli maaşım var. eşim çalışmıyor geliri yok, kızım üniversitede okuyor, iki oğlumda liseden mezın oldular ve üniversiteye yerleşemediler. iki oğlumun gss primleri için gelir tesbiti yaptırdım ve sgk kurumuna gittiğimde her iki çocouk için ayrı ayrı 152.82 tl gss primi ödeneceğini söylediler. oysa ailede kiki başına düşen gelir payı 680 tl. ve bu rakam asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olan bir rakam ve 5510 say.kanun 60.md.G/1 yani kişi başı 50,94 tl.gss prim ödemem gerekir. Sosyal hizmetler il müdürlüğüne tekrar gittiğimde ise gelir tesbiti yapılırken hanede bulunan 5 kişi üzerinden değil 3 kişi üzerinden gelir tesbiti yapıldığını söylediler. üniversitede okuyan kızımı gelir tesbitine hiç dahil etmiyorlar. saçma sapan bir gelir tesbiti gibi geldi bana.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir tespiti yapılırken aynı hanede ikamet edenlerin ortalama geliri baz alınıyor.Yani sizinle aynı adreste bulunmayan ve ya oturmayan çocuklar gelir tespitinde dikkate alınmıyor.Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına bir dilekçe vererek itirazda bulunabilirsiniz.Onun haricinde yapılabilecek bir şey yok maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 20. Gizem dedi ki:

  Merhaba benim bi sorum olacak 19yasindayim babamin bagkur borcu oldugu icin bagkurdan yararlanmiyoruz ben universite okuyorum kaymakamliga gittim bir evimiz var onun rayic degerini istediler oda 84bin cikti annem calismiyor 5kardesiz hepimiz ogrenciyiz birtek babam calisiyor serbest meslek bize ne kadar prim ucreti cikarirlar acaba?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir tespitinde hane halkındaki herkesin toplam gelirininin, taşınır ve taşınmazların ortalaması alınmaktadır.Eğer bu ortalama asgari ücretin brüt ücretinin 1/3’ü altında çıkarsa prim ödemezsiniz.Yeşil kart çıkmış olur.Ancak asgari ücretin brüt tutarının 1/3’ü ile asgari ücretin brütü arasında bir gelir seviyesi belirlenirse bu durumda G-1 gelir seviyesinden prim ödersiniz.G-1 gelir seviyesinin de prim tutarı 50,94 T.L.Tabi bu gelir seviyesini kaymakamlık tespit edecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 21. erkan dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim askerlik bitimi ve işe başlamam arasında geçen süre için, 21.08.2012 – 27.09.2013, 1500 – 2000 arası (miktarı tam hatırlamıyorum), sözde, borcum var.
  Bu çalışmadığım süre zarfında bana herhangi bir tebligat da yapılmadı gelir testi için. Babam bağkur tarım emeklisi, annem çalışmıyor, kardeşimin kuaför dükkanı ve babamın hastalığı için hasta bakım aylığı gibi bir para alıyor, miktarını bilmiyorum, kendim de öğretmenim.
  Ben başka bir şehirde yalnız yaşıyorum. Aile fertlerimden herhangi birinin ya da birkaçının ikametini yanıma alsam, mevcut borcumu düşürme şansım olur mu? Aklıma annem geliyor; ama babamın sağlık sigortasından yararlanıyor diye bir engel falan çıkar mı? Diyelim ikameti aldırdım, gelir testinde bir uygunsuzluk olmaması adına ikamet değişiminin üzerinden geçmesi gereken minimum bir süre var mı?
  Mümkün mertebe bu borçtan kurtulmak istiyorum, almadığım hizmet için, çalışmadığım süre için bana borç kesildi çünkü. Üstelik bu borç yüzünden herhangi bir sağlık hizmetinden de yararlanamıyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   eğer şu anda öğretmen olarak emekli sandığı kapsamında çalışıyorsanız Genel Sağlık Sigortası borcu sağlık hizmetlerinden faydalanmanıza engel teşkil etmez.Gelir testinde hane halkında oturan herkesin ortalama geliri hesaplanmakta ve bu ortalama gelir hesaplanırken taşınır ve taşınmazlar da dikkate alınmakta.
   Eğer öğretmenseniz aylığınız asgari ücretin brüt tutarının üzerinde ve dolayısıyla gelir tespitine başvurduğunuzda sonuç olarak G-2 gelir seviyesi çıkar.Ancak annenizi yanınıza alırsanız belki bu durumda ikiye bölünür ve G-1 gelir seviyesi çıkabilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. erkan dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler.
    Peki ikamet değişiminin üzerinden geçmesi gereken bir süre falan var mı? İkameti bugün halledip, yarın gelir testini yaptırsam olur mu?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Yok belli bir süre bulunmuyor.İkameti aldıktan bir kaç gün sonra başvurabilirsiniz.

 22. denizci dedi ki:

  Hocam üzerime 2 adet ev bulunuyor fakat babamın sağlık durumundan dolayi ( kanser tedavisi) 1, 5 yıldır calisamiyorum benden başka hastane işlerine bakacak kimsesi yok evde küçük bi kız kardeşim annem babam ve ben yaşıyoruz GSS bana 1460 tl borç çıkardı fakat eve giren sadece babamın 1500 tl ye yakin emekli maaşı var onun haricinde bi gelir yok bu durumda ne yapmam gerekiyor

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Genel sağlık sigortası için bağlı bulunduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına itirazda bulunabilirsiniz.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 23. uzun dedi ki:

  Merhaba. Ben 26 yasindayim yaklasik 2.5 yil once okuldan mezun oldum. Bu sure zarfinda ikametim ablamin yaninda gorunuyodu ama hic calismadim cunku yurtdisindaydim. Suan borcum gorunmuyo cunku hala ogrenci gorunuyomusum. Ablamin 2500 tl geliri var. Simdi ben sgkya gitsem ogrenci olmadigimi soylesem bana borc cikar mi cikarsa bunu odememem icin bi yol var mi. Ikametimi annemin yanina alsam mesela. Ablamin diger evinde kaliyo ve hic geliri yok

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SGK dan durumunuzu düzelttirin ve genel sağlık sigortası için ikamet adresinizin buluduğu sosyal yardımlaşam ve dayanışma vakfı başkanlığına müracaat etmeniz gerekir.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 24. uzun dedi ki:

  Teşekkür ederim cevap icin ama merak ettigim durumu duzeltince borcum cikar mi?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından yaptıracağınız gelir testi sonucuna göre borç çıkıp çıkmayacağı değişecektir.

 25. meral dedi ki:

  merhaba benim sorum ben oglum annem birlikte oturuyoz gss her ay 50 oduyorum gelirim maaşım yok oglum babasından yetim aylıgı alıyordu ancak 18 olunca oda kesıldı şımdi sadece annemin 600 tl maaşıyla geçiniyoruz bu durumda gss prim ödememi iptal ettire bilirmiyim ..birde oglum hazirandan buyana maaşını almıyor sgk dilekçe vermesi zorunlumu okudugum kadarıyla 120 gun içinde bilgi verin yoksa cezaya maruz kalırsınız gıbı yazılar okudum bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Gelir durumunuz değiştiyse Bağlı bulunduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak gelir testi yaptırınız.

 26. sedat dedi ki:

  merhaba ben universite sınavı için bir sene daha hazırlandım bu arada yaşım 18 i geçti buyuk ıhtımal gss prim borcum var ne kadar olduğunu e devletten öğrenebilir miyim? bir de bu borcu kayıt oldugum okuldan alacağım öğrenci belgesiyle silinebilceğini veya buyuk bir kısmının silinceğini söylüyorlar bu mümkün mü ? teşekkür ederim

  1. SGK Editör dedi ki:

   Sedat Bey;
   GSS borcu e-devletten öğrenilebilir. Öğrenciliğiniz anne veya babanızın bir güvencesi var ise ve o dönemde öğrenciliğiniz devam ediyorsa onun geçerlidir yoksa genel sağlık sigortası kapsamındasınız.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

   1. sedat dedi ki:

    Evet babam emeklidir.daha önce yararlanmıyodum ama yararlanmak için bugün başvuruda bulundum.yani şimdi borcum varsa bile bu borç silinecek mi?ve bir de bu borcu sildirmek için hangi makama basvuruda bulunmalıyım.bir de gerekli olan belgeler.Her şey için teşekkürler.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Güvencenizin olmadığı dönemlerde (üniversite sınavına hazırlandığınız dönemlerde) zorunlu olarak GSS kapsamına alınmanız gerekiyor.Yani o süreler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tesciliniz yapıldıysa G-2 gelir seviyesinden yani şu an ki güncel primleriyle 152,00 T.L’den tescil yapılmıştır.30.09.2015 tarihine kadar gelir tespiti başvurusunda bulunursanız çıkan gelir sonucuna göre gss tesciliniz en baştan yapılabilir.Siz en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine uğrayın bence.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 27. mehmet dedi ki:

  Hocam selamlar,gss borcum var 1,5 yıldır hiç ödemedim şu an 4a’lı bir işe girdim sigortam yapıldı sağlıktan yararlanabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK kapsamında 30 günü doldurmanız halinde sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.GSS borcu sağlık hizmeti almanıza engel teşkil etmez.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 28. mehmet dedi ki:

  Sağolun hocam saygılar

 29. Birgül dedi ki:

  Meraba ben 19 yaşındayım ve evliyim 6 haftalık hamileyim, genel saglık sigortası yaptırdım. Aktif ancak bugün oldu 30 gün beklemem gerekiyor ama acil doktora gitmem gerekiyor ne yapmalıyım? Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz; 5510 sayılı Sosyal Sigortala ve Genel Sağlık Sigortası Kanun’un 67. maddesinde “Analık sebebiyle ayakta veya yatarak; hekim tarafından yapılacak muayene, hekimin göreceği lüzum üzerine teşhis için gereken klinik muayeneler, doğum, laboratuvar tetkik ve tahlilleri ile diğer tanı yöntemleri, konulan teşhise dayalı olarak yapılacak tıbbî müdahale ve tedaviler, hasta takibi, rahim tahliyesi, tıbbî sterilizasyon ve acil sağlık hizmetleri, ilgili
   kanunları gereğince sağlık meslek mensubu sayılanların hekimlerin kararı üzerine yapacakları tıbbî bakım ve tedaviler” için sağlık sigortası olmasına gerek olmadığı belirtilmiştir.
   Yani sağlık güvenceniz olmasa bile hamileliğinizde muayene ve doktorun uygun gördüğü tedavileri yaptırabilirsiniz.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 30. Birgül dedi ki:

  Anladım ama ben dün hastaneye gittim ssk hastanesine kadın doğuma ve muayene olamadım çünkü gss gözükmediği için benden muayene ücreti istediler 35 tl ve ben muayene olmadım çıktım hastaneden ücretli bakıyorlar devlet hastaneleri

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O zaman 30 günlük süreyi beklemeniz gerekiyor.Onun haricinde yapılabilecek birşey yok maalesef.

 31. Fatih dedi ki:

  27 yaşındayım işten ayrıldım okula başladım ailemle beraber yasıyorum ama maddi destek almıyorum gss primleri için ailemin gelirine göre bana ödeme çıkardılar benim bu primleri Ödeyecek gücüm yok ne yapmam gerekiyor.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir tespitinde aynı adreste olan aile bireylerinin ortalama geliri hesap edilir.Gelir sonucuna bir ay içerisinde itiraz hakkınız var.İtiraz etmekten başka yapabileceğiniz pek fazla birşey yok
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 32. eren dedi ki:

  merhabalar ben 2 ay önce gelir testi yaptırdım g3 den çıktı kanun gereği bir alt yani g2 den ödenmesi gereği olduğu için borç olarak 2800 küsür bir rakam çıktı ben peşin ödeme seçeneğini tercih ettim borcum 2300 tl ye düştü 30 kasıma kadar son ödeme tarihi verildi ve kabul edip kağıtları imzaladım.az önce sgk ya gittiğimde bana yönerge değişti sen g3 ler artık g2 den ödeme yapmayacak g3 den ödeyeceksin borcun 4300 tl dediler ve kağıdı önüme sundular.gerçekten şuan çok mağdurum 2300 tl den yapılandırdığım ve 2 tarafında kabul ettiği imzaladığı borç şuan 4300 tl olarak karşıma çıkıyor.bunun için ne yapmalıyım? elimde eski imzaladığım ödeme planım mevcut

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maalesef karşılıklı imzalanmış olan yapılandırma ödeme planı sizi o borçtan kurtarmıyor.Gelir sonucunuza göre tescil yapılması gerekiyor.İlk önce hatalı işlem yapmışlar sonra düzeltmişler.Yapılabilecek bir şey yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 33. kemal dedi ki:

  merhaba ben 20 yaşındayım g2 prim borcu üzerinden 2000 liraya yakın bir borç gözüküyor gelir testi yaptırdım g1 çıktı ben bu borcumu sildirebilir miyim açık öğretim öğrenciyisim bu arada

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eğer g-2 tescili resen sosyal güvenlik kurumu tarafından yapıldıysa en son çıkan gelir sonucunuza göre yani G-1 sonucuna göre en baştan itibaren tescil yapılacağından borcunuz düşer.Sosyal Güvenlik merkezi ile görüşün konu ile ilgili.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 34. Ali dedi ki:

  Merhabalar. İki sorum olacak.

  1) Ben 2014 Haziranda üniversiteden mezun oldum. Atanamadığım için Kasımda askere gittim. 2015 Mayısta askerden geldim. Fakat sorgulama yaptığımda ”TC Kimlik Numarası için Herhangi Bir Hareket/Aktivasyon Kaydi Bulunamamistir! .” yazıyor. Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu

  2) Kendi ait dairem var orda oturuyorum fakat ikametgâhım ailemin oturduğu adreste gelir testi yaptırırken hangisini referans alırlar.
  Şimdiden çok teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   2014 Haziran ile askere gittiğiniz tarihe kadar ki kısımda sağlık güvenceniz olmadığı için genel sağlık sigortası kapsamına alınmanız gerekiyor.Gelir tespitiyapılırken ailenizin ortalama geliri ile sizin üzerinizdeki taşınır ve taşınmaz mallar da dikkate alınmaktadır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 35. Eren dedi ki:

  Hocam daha oncede yazmistim size 2300 tl olan borcumu 4300 tl ye cikardilar g3 seviyesi oldugu icin demistim tekrardan gelir tespiti yaptirma sansim varmi cunku annem babam emekli benim bi gelirim yok stajyer oldugum icin.tekrardan bi gelir seviyesi tespiti yaptirabilirmiyim? Yaptirabilirsem nasil ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Size çıkan gelir tespiti sonucuna Sosyal Güvenlik Kurumundan tescil edildiğine dair yazıyı aldıktan sonra 1 ay içerisinde itiraz hakkınız bulunmakta.İtiraz edebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 36. Harun dedi ki:

  Merhaba selam gss yaptırdım 1.209 tl borcum çıktı ne kadar pirim ödemem gerek ve kaç gün içerisinde sağlık kuruluşlarından faydalanabilirim söyletmediniz teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   60 günden fazla prim borcunuzun bulunmaması halinde borcunuzu yatırdıktan 2-3 saat sonra sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 37. özlem dedi ki:

  Merhaba ben 03.04.1992 doğumluyum yeşil karttan yararlanıyorum üniversiteden yeni mezun oldum şuan işsizim gelir testi yaptırmam gerekiyor mu , yaptırmam gerekiyorsa nerden yaptırmalıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yeşil kartınız hala aktif olarak devam ediyorsa yeniden gelir tespiti başvurusu yapmanıza gerek yok.Ama aktif değilse gelir tespiti başvurusunu bağlı bulunduğunuz kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapmanız gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 38. özlem dedi ki:

  gss prim borcum çıkmaz dimi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Hayır yeşil kartınız devam ettiği için size herhangi bir borç çıkmaz merak etmeyin.
   Saygılar.

 39. özlem dedi ki:

  öncelikle bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim , son sorum olarak yeşil kartın aktif olup olmadığını nerden öğrenebilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   E-devlet şifreniz varsa http://www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yapın.E-hizmetler-Sosyal Güvenlik Kurumu-Sağlık provizyon sorgula menulerinden yeşil kartın aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
   Saygılar.

 40. Eda dedi ki:

  Merhaba 1989 doğumluyum ve 2000 yılından beri, memur olan anne ve babamın sigortasından yararlanıyorum. Evli değilim ve çalışmıyorum. E-devlet sisteminden GSS tescil ve prim borcumu sorgulattığımda “TC Kimlik Numarasi icin Herhangi Bir Hareket/Aktivasyon Kaydi Bulunamamistir!” diyor. Bu borcum olmadığı anlamına mı geliyor? Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Evlenene kadar anne ya da babanızın sağlık güvencesinden faydalanma hakkınız var.Herhangi bir gelir testi başvurusu yapmanıza gerek yok.
   GSS kapsamında zaten tescilinizin olmaması gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 41. Özkan dedi ki:

  Merhaba, 05/1990 doğumluyum. Üniversite ogrencisiyim. Üniversite yı aileden şehir dışında okuyorum. 25 yaşımı geçtiğim için babam üzerinden sigortadan yararlanamıyorum. GSS gelir tespiti için başvuru yapmıştım, ikametgah adresim ailemin yanında. Bana 60/1(g) den 12/09/2015 tarihinde sigortalı gösterip 19 günlük 96,79 TL borç çıkmış. Bu borcu sindirme yada daha düşük miktarlı yapabilirmiyim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   25 yılı tamamladığınız için babanızın sağlık güvencesinden faydalanma şansınız yok.Dolayısıyla herhangi bir işte çalışmadan GSS’yi iptal etme şansınız yok.Ancak gelir sonucuna itiraz edebilirsiniz.Unutmayın gelir tespiti yapılırken hane halkındaki herkesin ortalama geliri dikkate alınmakta.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Özkan dedi ki:

    Gelir sonucuna itiraz nereden yapılacak ? SGK dan mı yoksa yine sosyal dayanışma dan mı

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Genel Sağlık Sigortası tescilinizin yapıldığına dair Sosyal Güvenlik Kurumundan yazı aldıktan sonra bir ay içerisinde kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına itiraz etmeniz gerekiyor.

   2. Özkan dedi ki:

    İkametgah adresimi üniversite okuduğum ile alsam, orada tekrar gelir tespitinde bulunsam ödeme şekli değişir mi ?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     İkametinizi aldırıp itiraz ederseniz düşebilir.İtiraz hakkınız var.
     Saygılar.

 42. habil dedi ki:

  slm yurtdışında çalışmaktayım ve gelir testi yaptırmadım. şu an gelirtesti borcum 11 aylık bir süreç ve 1650 tl gibi bir tutar gözükmekte merak ettiğim konu şu ,bu 1650 tl olan bu borcu ödediğim zaman geriye dönük 11 aylık pirim boşluğum doldurulmuş olurmu teşekür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Genel Sağlık sigortası kapsamında yatırılan primler sadece kısa vadeli primlere yansır.Eğer bahsettiğiniz şey emekliliğinize sayılıp sayılmadığı ise GSS kapsamında yatırılan primler uzun vadeye geçmez dolayısıyla emeklilikten de sayılmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 43. evrim dedi ki:

  22 yaşındayım üniversiteden mezun oldum. babamın sigortasından yararlanıyorum gss gelir testi yaptırmak zorunda mıyım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir tespiti güvencesi olmayanlar için geçerli.Sizin sağlık güvenceniz olduğuna göre gelir tespiti başvurusunda bulunmanıza gerek yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. evrim dedi ki:

    babamın sigortasından ne zamana kadar yararlanabilirim peki?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Eğer babanızın 2008 öncesi sigorta girişi varsa evleneceğiniz tarihe kadar babanızın sağlık güvencesinden faydalanabilirsiniz.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 44. Kadir dedi ki:

  Merhabalar oncelikle verdiginiz cevaplar ve yardım ıcın tşkrler benimde kafama takılan bi soru var aydınlatırsanız sevinirim.
  2012 yıllarında gelir testi yaptırdım o zmanlar babam çalışandı gelirimiz yaklaşık 1,750 tl iken 4 kişilik bir ailede başka çalıcan yok ve birde oturdugumuz evimiz var annemın uzerıne o gorunuyor buna ragmen 45 tl kadar odemelerım vardı babam duzenli yatırıyordu 2 sene kadar yakın zamanda emekli oldu ve şimdi kimse çalışmıyor evimizde emekli maaşı olarakta 906.00 tl alıyor bugun yeniden gelir testi yaptırdım gıdıp duzenleme yapıldı sonuç olarak yeşilkarta geçiş yaparlarmı babama agır gelmeye başladı bu durumda 🙁
  Not : oturdugumuz ev annemın uzerıne bu sorun teşkil edermi başkada birşeyleri yok tşkrler şimdiden ( SGKuzmanı )

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Hane halkının ortalama geliri asgari ücretin brüt tutarının 1/3’ünden aşağı çıkarsa yeşil kart verirler.Yani ortalama gelirin 424,00 T.L.den az olması gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Kadir dedi ki:

    Duzenleme yapan gorevli memmur annemın uzerıne ev olmasının sorun olabılecegını ve yıne g1 cıkabılecegını soyledı kafamı orası kurcalıyor yoksa gelırımız kişi başına 226,45 tl dusuyor askeri tutarın altında kalıyor aslında

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Gelir tespiti yapılırken taşınır ve taşınmaz mallar da dikkate alınıyor.

 45. Kadir dedi ki:

  Anlıyorum kesın olmamakla birlikte sonucu beklıyecegım tşkrler yardımlarınız ıcın

 46. Ceren dedi ki:

  Merhabalar, 2013 yilinin Ocak ayinda calismaya basladim, 2014 Eylul’de o isi birakip Eylul ayinin sonunda farkli bir yerde calismaya basladim. (18 gun boyunca SGK yatirilmadi.) GSS prim borcumu sorguladigimda “TC Kimlik Numarasi icin Herhangi Bir Hareket/Aktivasyon Kaydi Bulunamamistir!” uyarisi bulunuyor. Hala calisiyorum, calistigim icin bir kayit bulmasi gerekmez miydi? Su anda ne yapmam gerekiyor acaba?

  Yardimlariniz icin tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Genel Sağlık Sigortası kapsamında tesciliniz olmadığı için o uyarıyı veriyor.Herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok.Sağlık provizyon sorgula dediğinizde 4/a kapsamında müstehaktır şeklinde karşınıza açıklama gelir.Sigortalı çalıştığınız için GSS tesciliniz olmaz zaten.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Ceren dedi ki:

    Yani o 18 gun sigortasiz olmam bir sorun olmaz ileride?

    Bir de kardesim (19 yasinda) ve bir arkadasim (25) yasinda onlarda “18 Yas alti kapsaminda genel saglik sigortasi tesciliniz bulunmaktadir” yaziyor ancak herhangi bir borc yazmiyor. Onlar ne yapmalilar?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     18 yaş altı kapsamında tesciliniz bulunmaktadır uyarısı sistemin genel olarak verdiği bir uyarı.GSS tescillerinin olmadığı anlamına gelir.Eğer o arkadaşların sosyal güvencesi varsa herhangi birşey yapmalarına gerek yok.
     Saygılarımızla.

     1. Ceren dedi ki:

      Cankurtaran gibi yetistiniz, cok tesekkurler 🙂

 47. mert dedi ki:

  Merhabalar, 88dogumluyum. Oncelikle Ocak 2015de gelir testi yaptirdim. Verilen belgeyle bi yere gitmem lazimmis oraya gitmedim. Su ana kadar hic bi iste calismadim ve okumaya devam ediyorum. 6 7 ay gibi bi sure gectigi icin tekrardan yaptirmama gerek var mi ? Ikinciside e devlette “tc kimlik numarasi icin herhangi bi aktivite bulunmamaktadir” yaziyo. Yukarda okuduklarimda gelir testi yaptirmaniz lazim demistiniz. Yaptirdigim halde bu uyariyi neden aliyorum acaba ?
  Tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Şu an öğrenciyseniz ve anne ya da babanızdan dolayı devam eden sağlık güvenceniz varsa yeniden gelir tespiti başvurusu yapmanıza gerek yok.

 48. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar,

  25 Eylül 1990 dogumluyum.universiteden mart 2015 itibariyle mezun oldum.Annem babam devlet memuru.gelir testi yaptırmadım ve sistemde tc kimlik numarası için herhangi bir hareket/aktivasyon kaydı bulunmamaktadır diyor. Şu an için bir işte çalışmıyorum.en son 19 ağustos ta doktora gittiğimde sgklı gorundugum söylendi ve hiçbir sorun çıkmadan muayene oldum.gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emekli Sandığı erkek çocukları evlenecekleri ya da çalışacakları tarihe kadar anne ya da babasının sağlık hizmetlerinden faydalanabilmekteler.Siz de evlenene ya da çalışana kadar babanızın sağlık güvencesinden istifade edebilirsiniz.GEnel Sağlık Sigortası ile ilgili herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 49. Mustafa dedi ki:

  İyi aksamlar size bir sorum olacak ben sezonluk turizm çalışanıyim, 7 ay calistiktan sonra kısın askıya aliniyoruz. Otel kapandiktan sonra bildigim kadariyla 3 ay devlet tarafindan saglik sigortasindan faydalanabiliyoruz. Daha sonrasinda genel saglik sigortasindan faydalanmak icin aylik ne kadar odemek gerekiyor? Yani calismayan olarak neye gore ne kadar para odemem gerekiyor. Saygilarimla..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sigortalı işten ayrıldığınız tarihten geriye dönük son bir yıl içerisinde 90 günden fazla priniz varsa işten ayrıldığınız tarihten itibaren 99 gün daha sağlık hizmeti alabilirsiniz.99 günlük sürenin bitiminden itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmeniz gerekiyor.Gelir seviyesini kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları belirler.Sadece sizin gelirinize değil birlikte oturduğunuz hane halkının ortalama geliri baz alınarak gelir seviyesi belirlenir ve ona göre GSS primi ödersiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 50. Mert dedi ki:

  Merhabalar benim gss borcum vardi 3.300 tl civari bu af icin 30 eylulde basvurdum gelirim aile yardimi ile 500 tl yazdi esim calismiyo ufak cocugum var bana prim ne cikar ve borcumu silerlermi ?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 ünde az ise ve resen tescil varsa borcunuz silinir.
   Sağlıklı günler dileriz…

 51. atakan dedi ki:

  merhabalar,
  yükseklisans öğrencisiyim ve 1500 lira burs alıyorum(sigortalı değilim). pirim olarak 152 tl ödemem gerektiğini söylediler. arkadaşlarım 51 tl ödüyorlar. aralık ayında bursum kesiliyor bu durumda ne yapabilirim yada burs gelir olarak kabul ediliyorsa bursu söylemesem daha iyi olur muydu?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir seviyeniz değişiyorsa tekrar gelir testi yaptırabilirsiniz.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 52. halil dedi ki:

  Merhabalar ben işsizim ve gss primlerini şu ana kadar hiç ödeyemedim.Haziran ayında yeşilkart için gelir testi yaptırdım ama G1 e dönüştü.Şu an ki gss prim borç toplamı 6.000 tl üzerinde gss hizmetinden yararlanmak için tüm borcun ödenmesi mi gerekiyor?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   g/1 seviyesinden şimdiye kadar borç toplamı 6 bin TL olmaması gerekir. Sağlık konusuna gelince ekim ayı sonuna kadar taksitlendirme yaparak sağlıktan yaralanma imkanınız vardır.
   Sağlıklı günler dileriz…

 53. ensar dedi ki:

  benım gelır test sonucm g1 cıktı 50.91 yazıo ama tek seferlıkmı bu odeme her aymı olcak

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Her ay ödemeniz gereken tutar 50,91 T.L.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 54. ozkan dedi ki:

  Merhaba benim gss borcum 7bin TL civarındaydı gelir testi sonucu G1 çıktı peki şimdi ben 51 TL yatırıp sağlıktan hemen yararlanabilecek miyim? eski borcum ne olacak?teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   DAha önceki Genel Sağlık Sigortası borcunuz ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşün.Yeni sonuca göre tescil işlemi sıfırdan yapılmıyor.Sadece gelir seviyesinde güncelleme yapılıyor.Dolayısıyla önceki borç varken yeni gelir sonucuna göre sağlık hizmetlerinden faydalanma şansınız yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 55. sabriye dedi ki:

  Ben oğlum için soruyorum..oğlum mezuna kaldığı için okula bir yıl ara verdi ve bu arada hesaplanan borç 850tl bu gün boç kağıdı geldi bu ayın 30una kadar ödenmezsse faizli ödeme yapılacak gibi şeyler yazıyor bunu bir seferde öedememiz imkansız ödemelr nasıl oluyor taksitlendirme varmıdır

  1. SGKuzmani dedi ki:

   DEğerli Okurumuz;
   02.11.2015 tarihine kadar sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız halinde 2014/04 dönemi ve öncesi GSS borçlarınızı taksitle ödeme hakkınız var.2014/04 sonrası borçlar için yapılabilecek bir şey yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dilerir.

 56. halil dedi ki:

  iyi akşamlar benim oğlumun g -2 olarak 127,33 lira borçlu gözüküyor ve eşçimin annesiyle babasıda bizimle yaşıyor evde 6 kişiyiz eşim çalışmıyor ben çalışıyorum birde kayınpederim emekli maaşı var ayrıca oturdugumuz ev eşimin üstüne gelir testi yaptıdıgımızda bize aylık ne kadar ödeme çıkar şçimdiden teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir seviyesi belirlemek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarının işidir.Bir şey söylemek yanlış olur.Ancak ortalama gelir asgari ücretin brüt tutarının 1/3’ünden az olursa yeşil kart, bu tutar ile asgari ücretin brüt tutarı arasında çıkarsa g-1 gelir seviyesinden prim ödersiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 57. Metin Kısakol dedi ki:

  Merhaba ben malulen emekliydim ama süreli
  olduğunu bilmiyordum 1 Kasım 2015 itibariyle
  bitmiş. Reisen GSS isteğe baglı sigortalı oldum
  Gidip gelir testi yaptircam.Sorum şu ben Raporlu
  Tıbbi malzeme kullaniyorum Sonda Bez SGK
  Karşılıyor du ücretini sigortalı oldumdan simdi
  Yesil kartlı olunca yine Malzeme ücretlerini karşı larmı.Biraz uzun ve karışık oldu Özür dilerim

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yeşilkart ve genel sağlık sigortası kapsamında sigortalı olanlarda faturalarını ibraz ederek tıbbi malzeme ücretlerini geri alabilir
   Sağlıklı günler dileriz…

 58. melek dedi ki:

  Ben yetim maaşına başladım. GSS otomatik iptal olur mu? Yoksa gidip maaşa girdiğimi belirtmem mi gerekiyor? Ceza falan gelmesin!

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ceza durumu olmaz fakat maaş almaya başladığınız SGK’ya bildirip genel sağlık sigortanızı durdurmanız gerekir.
   Sağlıklı günler dileriz…

 59. Metin dedi ki:

  Malul emeklilik surem bitti yeniden heyete girdim surec nekadar surebilir ayrıca GSS gelir testimi yaptırayım mı? Sosyal Yardımlaşma Vakfı çok yoğun ve kalabalık mış! O sıkıntıya katlanamam yuruyemiyorum ve hastaligimin verdiği rahatsıliklar var.Tıbbi malzeme paralarini almam için illaki sigortali olmaliyim napacam şaşırdım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Başvuru yaptığınız yerin yoğunluğuna göre sürecin sonuçlanma zamanı değişiklik gösterebilir.Maaşınız kesildiyse Gelir tespitine başvurup genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekir.Aksi halde sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 60. Metin dedi ki:

  Malul emeklilik surem bitti yeniden heyete girdim surec nekadar surebilir ayrıca GSS gelir testimi yaptırayım mı? Sosyal Yardımlaşma Vakfı çok yoğun ve kalabalık mış! O sıkıntıya katlanamam yuruyemiyorum ve hastaligimin verdiği rahatsıliklar var.Tıbbi malzeme paralarini almam için illaki sigortali olmaliyim napacam şaşırdım.msjim gorulmedi tekrar atıyorum

 61. Metin dedi ki:

  Selam Degerl Editör. Gelir testi yaptirmadim G2
  Sınıfında gözüküyorum E devletten baktım
  Fakulte hastenesinde ilacimida yazdirdim yani
  Sigortam var bu durumda Emeklilik basvurum
  neticelene kadar Gelir testine girmek istemiyorum belirttigim gibi sosyal Yardımlaşma
  vakfi bela bir yer kalabalik yuruyemiyorumda
  Sizce bir ceza cikarmi veya prim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Güvencenizin olmadığı dönemler için size G2 gelir seviyesinden Genel Sağlık Sigortası tescili yapılır ve prim borcu çıkartılır.Dolayısıyla gelir tespitine başvurmanız faydanıza olacaktır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 62. ahmet dedi ki:

  gelir testi yaptırmak istemiyorum yaptırmayanlar askari ücretin iki katı ödüyormuş evliyim gss ne kadar öderim ayda

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir testi başvurusu yapmadığınız zaman genel sağlık sigortası tesciliniz G-3 gelir seviyesinden yapılır.G-3 gelir seviyesi kapsamında prim tutarı ise şu an 305,00 T.L.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 63. Mustafa dedi ki:

  2300 TL Gss borcum çıktı. Eylül ayıdan sonra yapılandırmaya gittim. Borcuma taksit ve indirip yapılabilirmi. ayrıca 2 sene erteleme mevzuları konuşuldu bunun aslı nedir ne zaman faaliyete geçecek

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yapılandırma kapsamında peşin ödeme seçeneğini seçtiyseniz 2014/04 dönemi ve öncesi borçlarınızın sadece anaparasını ödersiniz.2014/4 sonrası borçlarınızı gecikme zammı ve faizi ile birlikte ödemeniz gerekiyor.Şu anda GSS borçlarının silinmesi ya da iki yıl ertelenmesi gibi bir uygulama yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 64. mustafa dedi ki:

  GELİR TESTİ SONUCU G1 ÇIKTI SGK YA GİTTİM BANA Bİ FORM DOLDURMAMI SÖYLEDİLER DOLDURDUKTAN SONRA SONUÇ EVİNİZE POSTA YOLUYLA GELECEK DEDİLER 1 HAFTAYA KADAR, AMA 1 AY OLDU HALA BİR SONUÇ YOK NE YAPMALIYIM? G1 ÜCRETİ OLAN 50 LİRAYI SONUCU BEKLEMEDEN YATIRMALIMIYIM NEREYE YATIRMALIYIM ?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   En kısa zamanda SGK ya giderek genel sağlık sigorta tescilinizin yapılıp yapılmadığını öğreniniz. Bankadan da TC kimlik numaranızı vererek kaydınız yapılmışsa borcunuzu öğreneblirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz…

 65. mustafa54 dedi ki:

  GELİR TESTİ SONUCU G1 ÇIKTI SGK YA GİTTİM BANA Bİ FORM DOLDURMAMI SÖYLEDİLER DOLDURDUKTAN SONRA SONUÇ EVİNİZE POSTA YOLUYLA GELECEK DEDİLER 1 HAFTAYA KADAR, AMA 1 AY OLDU HALA BİR SONUÇ YOK NE YAPMALIYIM? G1 ÜCRETİ OLAN 50 LİRAYI SONUCU BEKLEMEDEN YATIRMALIMIYIM NEREYE YATIRMALIYIM ?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   En kısa zamanda SGK ya giderek genel sağlık sigorta tescilinizin yapılıp yapılmadığını öğreniniz. Bankadan da TC kimlik numaranızı vererek kaydınız yapılmışsa borcunuzu öğreneblirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz…

 66. bixlow dedi ki:

  7000tl üzeri borcum var ve ödemek, gelir testi yaptırmak, geçmiş döneme ait öğrenci belgemi götürüp borcumu sildirmek istemiyorum diyelim. bu borç nereye kadar birikicek yada benden zorla bu parayı alma, eve haciz gönderme gibi bi hakkı varmı devletin?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz,
   Şu anda bu borçlarla ilgili icra durumu yok fakat ilerleyen zamanda ne geleceğini bilemeyiz.
   Sağlıklı günler dileriz

 67. Ömer dedi ki:

  ben üniversitede öğrenciyim 21 yaşındayım şu anda hem sigortalı bir işte çalışıp aynı zamanda okuyorum. gss borcum 244 tl görünmekte borcun işlediği tarihlerde ben öğrenciydim ve halada öğrenciyim bu borcu sildirebilirmiyim ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Genel Sağlık Sigortası borcunuzun olduğu dönemlerde öğrenciliğiniz ve anne ya da babanızdan o tarihlerde alabileceğiniz sağlık güvenceniz varsa öğrenci belgesi ve bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak borcunuzu sildirebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 68. Mert dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2013 yılında liseden mezun oldum, o yıl dersaneye gittim, üniversiteye 2014 yılı kaydoldum yakın zamanda kontrol ettiğimde 1200 lira gss borcum çıktı gelir testi yaptırdım, 400 liraya düştü, sgkya gittiğimde yapılandırma günü geçti dediler,bu borcu ödemem gerekir mi ödesem nasıl ödeyeceğim?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Dershane’ye gittiğiniz dönemde resmi bir öğrenciliğiniz olmadığı için genel sağlık sigortası kapsamında olmanız gerekmektedir. Herhangi bir yenilik çıkmazsa bu borcu ödemeniz gerekir. Hepsini ödeyemezseniz parça parça ödeyebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz…

 69. orhan dedi ki:

  EFENDIM BEN GELIR TESTI YAPTIM AMA
  AYDA 50 TL CİVARI GIBI BI RAKAM CIKIOR.
  Bazen ödeyebıldım ama su anda 800tl civarı borcum var
  yenı işyerı sıgortası yapıldı bana 800 tl silinirmi veya olmuorsa taksıt olurmu ??
  kolay gelsın

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sigortalı çalışmaya başladığınız tarihten önceki gün Genel Sağlık Sigortası tesciliniz durdurulur.Bunun için bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe verin.
   MEvcut borçlarınız silinmez.Şu an taksitlendirme de yok maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 70. mehmet özçelik dedi ki:

  ben 2012 yılına kadar genel saglık die bişeyde haberim yoktu 280 tl bir borc kagıdı gelmiş onu ödemiştim 2013 yılında dükkan actım bir sene sonra batak verdik yüklü miktarda üstümde 8 tane avukatlık icra dosyaları vardı kaymakamlıkdan gelir testi yaptırdım silindi fakat suan yine 2800 civarı bi borc gözüküyor çalışmıyorum avukatlarla ugrasmakdan bunaldım bunu nasıl ödeyecem ben süreklide faizleyip gidiyor nereye basvurmam lazım bir yol gösterin kafayı yiyecem sonunda

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağ-Kur’lu ya da SSK’Lı olmadığınız dönemlerde kısacası güvencenizin olmadığı dönemlerde zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortalısı olmanız gerekmektedir.Öncelikle SSK ya da Bağ-Kur’la çakışan GSS varsa onları düzelttirin.Sonrasında gelir tespiti başvurunuza göre GSS tesciliniz düzeltilsin.Ödemekten başka bir çare yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 71. hüseyin dedi ki:

  Merhaba gelir testinden bana g 2 çıkmış. Ve benim 1371 tl ödenmemiş borcum var. Ben 24 yaşındayım okulu yeni bitirdim. Babam öğretmen ve ben işsizim ayrıca borçdan dolayı doktora gidemiyorum. Doktora gitmem için benim bu parayı ödemem lazımmış; ayrıca ben yeşil karta aylık 152 lira para ödemem lazımmış. Bu nasıl bir durum anlamadım. Şimdi borç silinince sağlık hakkından yararlanmam için: g2 türünden aylık ne kadar ücret öderim? Saygılar, İyi çalışmalar

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Memurların erkek çocuklarının eğitimleri bitmiş, bekar ve işsiz olsa dahi 25 yaşını dolduruncaya kadar anne veya babasının sağlık haklarından yararlanır. memurların erkek çocukları eğitim yaşamına devam şartı olmaksızın 25 yaşını dolduruncaya kadar zorunlu GSS primi ödemeden genel sağlık sigortasından faydalanmaya devam edebilecekler, sadece evlenme veya çalışmaya başlama halinde ebeveynlerinden GSS hakkı sona erer. Tabii bu hakkın korunmaya devam etmesi memurun erkek çocuğunun 25 yaşından önce işe girip çıkmamış olması şart,zira bu halde kazanılmış hakkı sona eriyor ve artık 5510 sayılı Kanun kapsamına geçmiş oluyor.
   Sağlıklı günler dileriz…

 72. Ayla dedi ki:

  Merhaba ben her ayın 17 sinden 17 sine 51 tl sgk prim borcu ödüyorum.kasım 17 sinde ödedim aralıkta ödemedim ve bugün borç tutarıma bakınca 119 tl borç gördüm ayın 17 sine kadar borç artmaması lazım sonuçta 1 ay ödeme yapmadım.sebebi ne olabilir ve sanırım zam geldi

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Genel Sağlık Sigortası priminiz aralık ve ocak primlerinin toplamı olarak çıkmıştır.
   Sağlıklı günler dileriz…

 73. mustafa dedi ki:

  merhabalar sayın editör.ben 2015 haziranda üniversiteden mezun oldum.gss testi yaptırmam gerektiği söylendi ve yaptım. dün e devletten baktım ve g1 gelir seviyesinde çıktım ve 400 tl borç çıktı. şimdi ben bu borcu ne olursa olsun ödemek zorundamıyım? iş bulamıyorum. ailemle aram iyi olmadığı için onlardanda yardım almak istemiyorum. bunu ödememek yada sildirmek gibi bi ihtimal yokmu? şimdiden teşekkür ederim

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir testi sonucu çıkmış borçların şu anda silinme imkanı yok. Gelir testine göre çıkan borcun ödenmesi gerekmektedir.
   Sağlıklı günler dileriz…

 74. mürsel dedi ki:

  Ben haberi anlamış olabilirim yada haberde bir yanlışlık var 50 olarak ödediğim gss yeni yılla 65,88 olarak değişti ama bende hiçbir değişiklik yok 🙁 devlet bizi kazıklasın dursun

 75. mustafa dedi ki:

  merhabalar sayın yönetici.daha önce de mesaj atmıştım.cevapladığınız için teşekkür ederim. ben gss testine itiraz etmek istiyorum.bu itiraz için dilekçemi nereye vereceğim? ve haberlerde gördüğüm kadarıyla üniversite ve lise mezunlarının 2 yıl boyunca primini devlet ödeyecekmiş. bu yasa ne zaman yürürlüğe girer ve benim geçen hazirandan bu yana biriken borcumu da kapsar mı bu ödeme? ve bu yasadan faydalanmak için ne yapmam lazım.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Genel Sağlık Sağlık sigortası borçlarının nasıl silineceği ile ilgili henüz net bir bilgi yok.
   Gelir tespiti sonucuna Sosyal güvenlik Kurumu size tescil yaptığına dair yazıyı gönderdikten sonra bir ay içerisinde başvurabiliyorsunuz. Eğer yazı gelmişse ve siz bir aylık süreyi geçirmişseniz gelir tespitine itiraz hakkınız yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 76. Mehmet ALTUN dedi ki:

  Hane halkı olarak 6 kişiyiz ( Baba-Anne dahil ) hane halkından yalnız iki kişi çalışıyor.Annem ve babam bir kaç ay önceye kadar ağabim üzerinden ssk hizmeti alırken ssk larının kesildiğini ve annem ve babama gss prim borcu çıktığını öğrendik.Hane halkının geliri çalışmayan 75 yaşlarındaki anne ve babanın ssk hizmeti almasına ( Çalışan çocukları üzerinden ) engel olurmu.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Hane halkının geliri anne ve babanızın abinizin üzerinden sağlık hizmeti almasına engel teşkil etmez. Abiniz Sosyal Güvenlik Kurumuna bir dilekçe ile başvursun, anne ve babanızı üzerine alsın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Mehmet ALTUN dedi ki:

    Sayın yetkili sgk ya dilekçe ile başvurdum ilgili memur dilekçeyi okuduğunda anne ve babamın gelir testi yaptırmasını hane halkı gelirinin belirleyici olacağını dilekçemin geçerli olmayacağını ifade ettiler.Acaba gelir testi sonrasımı dilekçe ile başvurmam gerekli hatamı yaptım.( Lakin memur hane halkı gelirinin yüksek çıkması durumunda gss primi çıkacağını ve gss kapsamına alınacaklarını söyledi )

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Anne ve babanız çalışan kardeşiniz üzerinden sağlık güvencesi alabilir. Eğer çalışan kardeşiniz yoksa anne ya da babanızdan birinin gelir tespiti başvurusu yapması gerekir. Gelir seviyesi belirlenirken hane halkının ortalama geliri esas alınır.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 77. mustafa dedi ki:

  merhaba sayın yönetici.ben gss testine itiraz edeceğim.ancak yazacağım dilekçeyi nereye vereceğimi bilmiyorum. sgk ya mı? testi yaptırdığım ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına mı ? eğer bunlara değilse nereye itiraz edeceğim? bilgilendirirseniz memnun olurum. iyi çalışmalar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir tespiti ile ilgili itirazlarınızı Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 78. Ciko dedi ki:

  Bu ay yani ocak 2016 genel saglik sigortasi primi 65.88 tl yatirdim. Normalde 50.94 tl idi. Saglam zamlamislar. Bu nedir? Bu kadar zam yapilirmi?

  1. divooo dedi ki:

   bende görünce şaşırdım 65,88 nedir ya rezillik

 79. ALİ dedi ki:

  Meraba benimde 1300 tl pirim borcum var . ödediğim zaman pirim günlerim yükseliyormu şu an 2200 günüm var mesala nasıl oluyor . . ?

 80. UĞUR dedi ki:

  peki bu gss prim borcu her ay devlet tarafından mı ödenecek acaba*

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Hangi GSS borcu?

 81. erhan dedi ki:

  Iyi günler Ben yeşilkart yani ücretsiz gssden yararlanıyorum. Evlilik yaptım 2 ay önce. Eşim daha önce işsizlik ödeneği alıyordu. Ve 3 gün önce bitti. Dun Hastahaneye gittik. Muayene olamadı. Güvencesi çıkmadı. Gelir testi yapması mi gerekiyo. Adıma geçiş Nden olmadı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşinizin Kaymakamlığa gidip yeniden gelir tespiti başvurusu yapması gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 82. erhan dedi ki:

  Ama Annem Babam ve kardeşlerim ile beraber Aynı Evdeyiz. Bu test Onlarin yeşil kartıni etkiler mi.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ortalama gelir esas alınacak. Aynı evdeyseniz yeni çıkan gelir sonucuna göre onların da tescilleri güncellenecek.

 83. erhan dedi ki:

  o zaman Onların da Tekrar gelir testi yapmasına Gerek Yok demi. Sadece eşim yapınca Hepiniz güncelleniyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet eşiniz başvuru yaptığında birlikte ikamet ettiği herkesin gelir sonucu belirlenmiş ve güncellenmiş olur.

 84. erhan dedi ki:

  kusura bakmayın fazla soru sordum:) Eğer ücretli bi ödeme çıkara. Bunu kışı başı mi verecek yoksa genel olarak mi verilecek. Örneğin 65 lira çıktı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer ücretli çıkarsa siz ödersiniz. Eşiniz ve anneniz ve babanız da sizden faydalanır. Kardeşleriniz adına da ayrı tescil yapılır.

 85. MUHARREM KURT dedi ki:

  Yovmiyeci olarak calisiyorum heryil gelir seviyesi testi yaptirmamiz gerekiyormu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bir defaya mahsus başvurmanız yeterli gelir tespitine. İki yılda bir güncellenmesi gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 86. Ümit dedi ki:

  Merhaba sn yönetici , benim de gss borcum 850 tl borç silinmeyle ilgili henüz resmileşmiş bir durum var mıdır? Ayrıca borç için yapılandırma olmuyor dediler bana ben sağlıktan yararlanmak için bu borcun tamamını mı ödemek zorundayım? bir miktarını ödesem sağlık hizmetlerinden yararlanma şansım yok mudur? Tesekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İlgili torba kanunun resmi gazetede yayımlanmasının ardından 25 yaş altındaki GSS prim borçları silinecek. 25 yaşından sonraki prim borcunuz 60 günden fazla ise sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Ümit dedi ki:

    Tesekkür ederim. Kanunun resmi gazetede yayımlandı deniliyor o zaman bu borçların silinmesi için başvuru mu yapmamız gerekiyor? yoksa sgk ya gidip birebir mi başvuru yapmamız geekiyor?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Kanun resmi gazetede yayımlandı. 25 Yaş altı GSS borçları nasıl silinecek? Detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 87. brhn dedi ki:

  merhaba ben ameliyat oldum açıktan üniverste okuduğum için babamın üzerinden faydalandım 06.06.2016 tarihinde babamın üzeriden düşüyorum 20.06.2016 tarihinde benim sağlık kontrolum var gelir tespiti yarın gelir tespiti yaptıracam ama sonucu öğrenmemiz 1 aya kadar sürüyormus bu süre zarfında ben sağlıktan nasıl yararlanacagım . Ayrıca ben evden çıkamıyorum gss başvuru formunu evde doldurup annem veya babam götürürse kabul olurmu..?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir testi en geç 1 haftada sonuçlanır. SGK gelir sonucuna istinaden tescilinizi yapar. Babanız üzerinden devam eden sağlık güvenceniz olduğu için tescil yapıldıktan hemen sonra sağlık hizmeti almanız gerekir. Gelir tespiti ile ilgili ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 88. engin dedi ki:

  Mrb ben suan gss prim ödemeden ücretsiz yararlanıyorum üstüme bir motor alsam prim ödermiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Ortalama gelirinizde değişiklik olursa prim ödersiniz. Motor almanın gelir durumu ile bir ilgisi yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 89. Cahit Şahin dedi ki:

  Saygılar;ben 1988 ve 2015 yılları arasında 8500 gün civarı ssk’lı olarak çalıştım.Çalıştığım şirket kapanma yoluna gittiği için kıdem ve ihbar tazminatlarımızı vererek işten çıkardı.Hatta çıkış tarihinden itibaren 10 ay süre ile işkur’dan işsizlik maaşıda aldım.10 aylık süre biter bitmez sağlık güvencesi (GSS) için gelir testi yaptırdım.Şu an hala iş bulamadım yani iş arıyorum.19-14 ve 3 yaşlarında 3 tane kızım var ve okuyorlar.Gelelim soruma:şu an gelir bazında gelirim yok yani reel olarak sıfır liradır.Bu arada emekli olmama tam olarak 3,5 sene var.İş bulana kadar şimdilik hazırdan yani tazminatlardan harcamaya başladım.Bakmakla yükümlü olduğum 5 kişi var.Bu şartlar altında GSS pirimi ödemem gerekirmi?

 90. ahmetümit dedi ki:

  Hocam Merhaba,
  Gelir testi yaptırdım şuan işsizim ama test formuna babamdan kalan miras mallarını yazdığım için g2 görünüyorum şuan hiç bir gelirim yok ve ayda 198 lira ödemem gerekiyormuş ne yapmalıyım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İtiraz edebilirsiniz. Eğer sonuç değişmez ise isteğe bağlı sigorta ödemeniz gss ödemeniz den daha iyi olacaktır.

   1. ahmetümit dedi ki:

    Çok teşekkür ederim cevabınız için itiraz etmek için sgk ya gittik onlar da sosyal yardımlaşmaya gönderdiler oradaki memur durum değişmez dedi. Gss yerine isteğe bağlı sigorta nasıl yapılabilir? Tekrar teşekkürler.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Merhaba tekrar. İsteğe bağlı bağkur giriş bildirgesi ile sgkya başvurarak başlatabilir ve genel sağlık sigortasını durdurabilirsiniz.

     1. ahmetümit dedi ki:

      Hocam tekrar merhaba,
      İsteğe bağlı sigorta primi gss den daha fazla tutuyor. Şuan çalışmıyorum ama eski iş yerimde asgari ücretin iki katı kadar bir maaşa çalışıyordum. Eğer isteğe bağlı bağkur girişi yaparsam en alt seviyeden ödeme yapacağım, emekliliğime bir kaç yılım kaldı bu alt sınırda ödeme yapmak emekli maaşımı düşürür mü? Bu durumda gss ödemesi mi yoksa isteğe bağlı sigorta mı benim için daha avantajlı olur? İlginiz için çok teşekkür ederim.

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Merhaba. Eşiniz ya da çocuklarınız üzerinden güvenceniz yok mu?

 91. ahmetümit dedi ki:

  Hocam yalnız yaşıyorum boşandım ama çocuğum yok evlenmeyi düşünüyorum ama kız arkadaşım da çalışmıyor.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O zaman gelir testi yaptırıp GSS ye geçmeniz daha mantıklı olacaktır.