12 AYDAN FAZLA BAĞKUR BORÇLARI NASIL SİLİNİR, İZLENECEK YOL

 12 aydan fazla bağkur borcunun silinmesi ile ilgili düzenlemenin yer aldığı 6645 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 23/04/2015 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

12 AYDAN FAZLA BAĞKUR BORCU NASIL DONDURULUR

2015 BAĞKUR BORÇ SİLDİRME NASIL OLACAK İZLENECEK YOL
2015 BAĞKUR BORÇ SİLDİRME NASIL OLACAK İZLENECEK YOL

Milyonlarca Bağ-Kur’lunun merakla beklediği bağkur dondurma yasa tasarısı 6645 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun TBMM Genel Kurulunda 04.04.2015 tarihinde kabul edilmesiyle birlikte yasalaştı ve 23.04.2015 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kimlerin Borçları Silinecek?

Kanunun yayımlandığı tarihin ay sonu itibariyle bağkura 12 ay ve daha fazla prim borcu olanların borçları ay sonu itibariyle durdurulacak ve ay başı itibariyle bağkur yeniden başlatılacak.Böylece bağkura borcu olan kişiler hem borçtan kurtulacak hem de sağlık hizmetlerinden faydalanacak.

Bağkur Borç Sildirmeden Şirket Ortakları da Faydalanacak

Bazı basın ve yayın organlarında şirket ortaklarının bağkur borç sildirmesinden faydalanamayacağı yönünde uydurma haberler çıksa da şirket ortakları da yeni yasaya göre borçlarını sildirebilecek.

Borçlarını 6552 Sayılı Kanun Kapsamında Yapılandırıp Ödemeyen Bağkurlu da Faydalanacak

Bağkur borcunu 6552 sayılı kanun kapsamında yapılandırmış olmasına rağmen ödemeyen bağkulurlar da kanunun yayımlandığı ay sonu itibariye borçları 12 aydan fazla olması takdirde talepleri halinde borçlarını sildirebilecek.

Peki Bağkur Dondurma Nasıl Yapılacak?

Kanuna göre bağkura daha önce hiç prim ödemesi olmayan kişilerin bağkurları tescil tarihi itibariyle, prim ödemesi olanların bağkuruda prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle durdurulacak ve kaydı devam edenlerin tescilleri ay başından itibaren yeniden başlatılacak.

Durdurulan Süreler Emeklilikte Alınabilecek

Bağkur sildirmeden sonra hizmetleri dondurulan sigortalılar kendileri ya da hak sahiplerinin talebi neticesinde istedikleri zaman durdurulan bu süreleri geri alabilecekler.

Durdurulan süreler İçin GSS borcu da çıkmayacak

Bilindiği gibi güvencesi olmayan herkes için GSS 01.01.2012 tarihi itibariyle zorunlu hale gelmiştir.Fakat bu dönemleri kapsayan bağkur hizmeti durdurulsa bile ayrıca gss borcu çıkarılmayacak

Bağkur borcundan dolayı emekli olamayanlar da borçlarını sildirebilecek

Prim günü olarak emeklilik şartlarını sağlamasına rağmen bağkur borcundan dolayı emekli olamayanlar da borçlarını sildirerek SSK’dan ya da emekli sandığından emekli olabilecek.

BAĞKUR BORÇLARI NASIL SİLİNİR İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİNLÜTFEN TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

36 Yorum

 1. sayın uzmanım edevlete girdiğimde bu borçla karşılaşdım 10.06.2010 başlayıp 05.08.2010 üç ay son basamakdan aktif sigortalı olarak ödedim bu borcla karşılaşdım ve 2010 nu ekim ayında sigordalı bi işe başladım ve halen bu işyerinde calışmakdayım bu 4b borcunu nasıl sildirebilirim çok teşekkür ederim hayırlı bayramlalar 4B Borç Bilgileriniz Son Basamak Tarihi 29.05.2010 Toplam Borç 24.661,95 TL Ceza 5.442,80 TLPirim Borç 19.219,15 TL Prim Borç Ay Sayısı 61 AY

  1. Değerli Okurumuz;
   23.04.2015 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6645 sayılı kanun gereği 30.04.2015 tarihi itibariyle bağkur borcu 12 ay ya da daha fazla olanların borçları silinmekte ve hizmetleri dondurulmaktadır.
   Bağkur dosyanızın bulunduğu sosyal güvenlik merkezine dilekçe ile başvuru yaparak borcunuzu sildirebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. SELAM ÖNCELİKLE BÖYLE BİR İMKN VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKÜR EDERİM . BEN 24.03.2010. TARİHİNDE BAGKURUMU DURDURDUM 29.08.2014 TARİHİNDE YENIDEN BAGKURUMU BAŞLATTIM ARADAKİ SÜRE İÇİNDE BANA GSS . DAN 3000 TL BORÇ ÇIKTI YUKARDA OKUDUĞUM YAZIDA DONDURULAN SURELERDE GSSS . ÇIKMIYORMUŞ BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  1. Değerli Okurumuz;
   Sizin durumla ilgili değil.Siz bağkuru terk etmişsiniz.Dondurmadan kasıt borçlu olan dönemlere ait sigortalılık süresinin durdurulması.Yani siz işi bırakıp yeniden başladığınız için aradaki boşlukta gss çıkması gerekiyor.Yapabileceğiniz bir şey yok.
   31.10.2015 tarihine kadar gelir tespitine başvurun.6552 Sayılı Torba yasa gereği en son çıkan gelir sonucuna göre GSs tescili yapıldığı için gss borcunuz silinebilir.Tabi bunun için gelir seviyenizin yeşil kart çıkması gerekir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. SELAM ÖNCELİKLE BÖYLE BİR İMKN VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKÜR EDERİM . BEN 24.03.1010. TARİHİNDE BAGKURUMU DURDURDUM 29.08.1014 TARİHİNDE YENIDEN BAGKURUMU BAŞLATTIM ARADAKİ SÜRE İÇİNDE BANA GSS . DAN 3000 TL BORÇ ÇIKTI YUKARDA OKUDUĞUM YAZIDA DONDURULAN SURELERDE GSSS . ÇIKMIYORMUŞ BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

 4. çıkan yasaya göre 12 aydan fazla borcu olanları kapsıyor benim 11 ay borcum var bu borç yapılandırılırmı yada çıkacak olan başka kanun varmı ben bu 11 aylık borçdan nasıl ödeme yapmadan kurtarırrım kendimi

  1. Değerli okurumuz;
   Maalesef 30 nisan 2015 tarihi itibariyle bağkur borcu 12 aydan az olanlar için borç sildirme ya da yapılandırma gibi bir yasa yok şu an.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. Iyi aksamlar babam bağkur borcunu yapılandırdı 45000 tl borcu vardi 12. Ayda vefat etti ilk 2 taksiti odedik ama bu kanunun da gün yetecek kadar ödeyip geri kalanı sildirsem annem emekli olabilirmi

  1. Değerli Okurumuz;
   Bilindiği üzere 5510 sayılı kanuna göre vefat eden sigortalının hak sahiplerine bağkur kapsamında ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 prim günü gerekiyor.1800 prim gününe yetecek kadar parayı yatırıp geri kalan kısmını sildirebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. İyi günler Selamın aleykum .Babamın bag kur prim borcu vardı ve yasa çıkınca prim borcu siliniyor ve babam sskdan emekli olabiliyor . yasa onaylandı meclısden geçti yürürlüge yarın mı giriyor yani babam yarın ssk y gitse emeklilik içindilekçe verip bagkur borcunu sildirebiliyor mu ? Babam bag kur yapılandırması yaptı fakat hiç prim borcu ödemedi . Borçların hepsi siliniyor mu ? Pazartesi günü yürürlüge giricek diyorlar ama .

  1. Değerli Okurumuz;
   6645 sayılı torba yasaya göre bağkur borcu 2015/nisan sonu itibariyle 12 ay ya da daha fazla olanlar borçlarını sildirebilecek.12 aydan fazla borcu olanların yapılandırma borcu da dahil tüm borçları silinecek.Ama SGK dilekçe şartı arayacak mı, bağkur borçları nasıl silinecek daha net değil.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 7. merhaba sayın yetkili ben geçen gün borcumu sildirmek için sgk ya gittim memura bağkur borcumu sildirmek istiyorum dedim fakat memur daha silinmiyor uzun sürer mayısda falan belli olacak tarzında bişeler dedi acaba bu konu hakkında bilginiz varmı yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  1. Değerli Okurumuz;
   Sosyal Güvenlik Kurumuz bağkur borçlarının 6645 sayılı kanunun 56. maddesi gereği silinmesi ile ilgili henüz bir genelge ya da talimat yayımlamadı.Borçların nasıl silineceği konusu netleştiğinde detaylı bilgiye sitemizden sahip olabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. SAYIN HOCAM BEN SİZİN DÜŞÜNCENİZİ MERAK EDİYORUM SİZCE GENELGE HANGİ YÖNDE CIKACAK? SGK FAYDALANACAGI AÇIKLAMASI NEDENİYLE KENDİSİNİ HUKUKİ OLARAKTA BAĞLAMADIMI SİZCE? BENİM GİBİ YÜZBİNLER YAPILMASI GEREKEN 2 ÖDEMEYİ YAPMADIK AÇIKLAMA NEDENİYLE DEVLETİN BU DENLİ CİDDİ KURUMUNUN EN KİBAR DEYİMLE HOYRATCA VE GAYRİ CİDDİ KENDİSİYLE BU DENLİ ÇELİŞMESİ İLGİLİ NE DERSİNİZ ?

 9. İYİ GÜNLER SAYIN HOCAM HERHANGİ BİR DUYUMUNUZ VARMI BAG KUR YAPILANDIRMA İLE İLGİLİ BİZ FAYDALANACAKMIYIZ GENELGE NE ZAMAN YAYINLANIR SAYGILARIMLA

  1. İyi günler faruk kardeşim.Şu an için bir duyumumuz yok.Ama en kısa zamanda bu konuya netlik kazandırmak için yetkililer ile görüşeceğiz.
   Saygılarımızla.

 10. EVET HAKLISINIZ SGK AÇIKLAMAYI SİTENİZDE BULUP OKUDUM AÇIK VE NET OLARAK YAPILANDIRANLARIN DA FAYDALANACIGINI BELİRTMİŞLER BU AÇIKLAMA DURUKEN 170 DE ÇALIŞAN MEMUR ARKADAŞLAR NEDEN TERSİNİ SAVUNMUŞLAR ANLAMAK ÇOK GÜÇ DOGRUSU GENELGE NE ZAMAN YAYINLANIR SİZCE

 11. SAYIN HOCAM AMA YAPILANDIRANLARDA BAG KUR BORCUNU SİLDİREBİLECEK DEGİLMİ ONLA İLGİLİ BİR BELİRSİZLİK YOK UMARIM YOKSA GENELGEYİMİ BEKLEMEK ZORUNDAYIZ KESİN SONUÇ İÇİN

  1. Değerli Okurumuz;
   Kanun yayımlandığından beri birçok okuyucumuz Alo-170 hattını aradığını ve yapılandırma yapanların bu kanundan faydalanamayacağının ilgili arkadaşlar tarafından söylendiğini belirttiler.Açıkcası neye dayanarak söylüyorlar anlamadım.SGK konu ile ilgili daha önce yapmış olduğu açıklamada bağkur borcunu 6552 Sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olanların yapılandırmalarını iptal etmelerine gerek olmadığına, yapılandırma yapanların da yeni kanun gereği borçlarını sildirebileceğine dair resmi açıklamada bulunmuştu.Genelge çıkmadan bu konuda net birşey söyleyemeyecem ne yazık ki.
   Saygılar

 12. SAYIN HOCAM 120 AY BAGKUR BORCUMUZU YAPILANDIRDIK SİZE SORMAK İSTEDİGİM BU BORCU SİLDİRMEK İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ NE YAPMALIYIZ SİTENİZDEKİ DİLEKÇEYİ VERMEMİZ YETERLİMİ İYİ GECELER DİLERİM SAYGILARIMLA

  1. Değerli Okurumuz;
   Bu konuda sizlerden biraz beklemenizi istiyorum.Zira Sosyal güvenlik Kurumu henüz bu konu ile ilgili bir genelge yayımlamadı.Başvuru nasıl yapılacak, nereye yapılacak ve nasıl bir yol izlenecek netleştiğinde detaylı bilgi vereceğiz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. Hocam merhaba,
  Benim bağkura 4 yıl 6 ay prim borcum var. 4A emeklisi olabilmek için 2 yıl 2 ay prim eksiğim var. Yaşım doldu. 2 yıl 2 ay lık primi ödeyip kalan borcu sildirebilir miyim. Bunun için hangi tarihte başvuru yapmalıyım.Yanıtlarsanız çok sevinirim,teşekkürler.

  1. Değerli Okurumuz;
   Toplam borcunuzu borçlu bulunduğunuz gün sayısına bölün ve ihtiyacınız olan günle çarpın.Çıkan tutarı yatırın.Kalan borcunuz 2015/nisan sonu itibariyle 12 ay ya da daha fazla olursa sildirir ve hizmetinizi dondurup sskdan emekli olabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. Hocam mrb,
  Sgk borcu sıldırme basvurularınıbu ay sonuna kadar mı yapacağız yoksa ay basında mı yanı Mayıs basında mı yapacağız?
  Tesekkurler

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur borçlarınızı sildirmek ve hizmetlerinizi dondurmak için başvurular 01.05.2015 tarihinde başlayacak ve 3 ay boyunca sürecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 15. teşekkür ederim peki bağkura gidip dilekçe vermemiz gerekiyormu ve ne zaman vermemiz gerekiyor

 16. Hocam dondurulan surelerden kismi borclanma ihya yapılabilecek mi yoksa tamamini alabiliriyoruz daha sonra.

  1. Değerli Okurumuz;
   Kısmi borçlanma olmayacak yeni yasaya göre.AMa siz ne kadar hizmete ihtiyacınız varsa o kadar prim ödeyip kalan hizmetlerinizi ondan sonra dondurun.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 17. selamünaleyküm ben bagkur yapılandırma zamanında ödenmesi gereken ilk taksidi ödedim sonra aralık ile ocak pirimlerinide ödedim sonra yapılandırma taksidini ödemedim ve primleride ödemedim ve yapılandırma bozuldu borcum 12 ayı fazlası ile geçiyor ve en son 14 mart da yazar kasayı hurdaya çikarttim ilerleyen zamanlarda vergi dairesine kapanıs verdim 2 hafta gecti heran yoklamaya gelebilirler ve sicilden düsecek şimdi sorum ben bu bağkur sildirme affından yararlaniyormuyum ne yapmam gerekiyor ilgilenirseniz sevinirim tesekkur ederim

  1. Değerli Okurumuz;
   2015/NİSAN ayı sonu itibariyle bağkur prim borcunuz 12 ay ya da daha fazla ise borcunuzu sildirebilirsiniz.Diğer saydıklarınızın hepsi önemsiz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 18. 6645 sayılı ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’,
  Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89 uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir” denildi. BU AKŞAM İTİBARIYLA CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN İMAZALANDIGINA GÖRE RESMİ GAZATEDE YAYINLANMASI NE KADAR SÜRER ? MAYIS AYI İTİBARİYLAMI BAŞVURABİLECEGİZ ?İYİ GECELER DİLERİM BÜTÜN SİTE SAKİNİ DOSTLARIMA

  1. Değerli Okurumuz;
   Yarın resmi gazetede yayımlanır büyük ihtimalle.1 mayıs itibariyle de uygulamaya başlanır.
   Bekleyen herkesin gözü aydın.

 19. merhabalar;

  04.04.2015 TBMM de onaylanan 6645 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun cumhurbaşkanı tarafından onaylandı mı?

  süre 14 iş günü değil mi ? Eğer onaylamamış ise süre dolmadı mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu