Çeyiz Parası Yaş Sınırı Nedir?

Evlenen kız çocuklarına çeşitli Kurumlar tarafından evlenme yardımı ya da çeyiz parası adı altında çeşitli yardımlar ödenmektedir.  Çeyiz parası adı altında iki ayrı ödeme vardır. Birisi anne ya da babasından yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen çeyiz parası/evlenme yardımı diğeri ise devlet katkılı çeyiz parası hesabı. Her iki yardım için ayrı ayrı detaylı bilgi verilecektir.

1-SGK Çeyiz Parası(Evlenme Yardımı)Kimlere Verilir, Şartları nelerdir?

-Yetim aylığı alıyorken evlenen kız çocuklarına talepte bulunmaları halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çeyiz parası ödenmektedir. Talepte bulunma haricinde bir şart aranmamaktadır. Tabi olmazsa olmaz şart resmi nikahın çıkartılmış olmasıdır.

SGK Çeyiz Parası  Ne Kadar, Nasıl Hesaplanmaktadır?

Evlenme yardımı yani halk dilindeki ismiyle SGK çeyiz ödemesi  kız çocuğunun evlendiği tarihte almış olduğu aylığın 24 katıdır.

Örnek:15.02.2018tarihinde evlenen Aynur Hanım en son 2018/Ocak ayında 500,00 T.L. yetim aylığı almıştır.Aynur Hanım’ın çeyiz parası talebinde bulunması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağı para 24*500,00 T.L.=12.000,00 T.L. olacaktır.

24 Aylık Sürenin Bitiminden Önce Boşanan Kişilere Yetim Aylığı Bağlanır mı?

Yetim aylığı alıyorken evlenen kız çocuklarından çeyiz yardımı alanların24 aylık süre dolmadan boşanmaları halinde yeniden yetim aylığı bağlanabilmesi için 24 aylık sürenin bitimin beklenmesi gerekmektedir.Bu süre içerinde maaş alamayak olan kız çocukları 24 aylık sürenin sonuna kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerdir.

SGK çeyiz parası yaş sınırı varmı, çeyiz parası kaç yaşına kadar alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu yetim çeyiz parası yaş sınırı aranmadan evlenen tüm kız çocuklarına ödenir. Yaş sınırı şartı yoktur.

SGK geriye dönük çeyiz parası öder mi ?

Evlendikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na çeyiz parası için dilekçe ile başvuru yapmadıysanız geriye dönük olarak talepte bulunarak çeyiz yardımından geriye dönük olarak yararlanabilirsiniz.

Babası olmayana çeyiz parası ödenir mi?

Resmi nikah tarihinde babadan ya da anneden yetim aylığı alıyor olma şartı aranır. Yetim olması tek başına çeyiz parası almak için yeterli değildir.

Ehgm h.a.ç.e.d. bşk. ne demek

Bildiğiniz üzere 4a SSK kapsamında yetim maaşı alanlar başvurularını Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Ankara adresine yapmaktadır. Çeyiz parası için başvuru yaptıktan sonra SGK evrak takibi sisteminde sorgulama yaptığınızda “ehgm h.a.ç.e.d. bşk. ölüm ikinci karar işlemleri servisine ” sevk edildi sonucunu alabilirsiniz. Bu başvurunuz ile ilgili sürecin devam ettiği anlamına gelir. Peki elden sevk edilmek üzere işlendi ne demek, şahis elden sevk edilmek üzere işlendi, evrak dul yetim ayliklari servisine sevk edildi  ne demek? Bu da evrağınızın ilgili servise havale edildiği anlamına gelir.

sgk evrak kapandı ne demek? Bu da evrağın ilgili servise gittiği ve işlemin tamamlandığı anlamına gelir.

Çeyiz parası alırsam annemin maaşı kesilir mi ?

Bildiğiniz üzere çocukların aylıkta hisse oranı %25, çocuklarla beraber ölüm aylığı alan annenin hissesi de %50’dir. Evlenen kız çocuğunun ssk çeyiz parası talebinde bulunması halinde son aldığı aylığın 24 katı tutarında kendisine çeyiz parası ödenir. Bu durumda anne kız çocuğunun evlilik tarihinden sonraki 24 aya kadar maaşını aynı tutarda alır yani herhangi bir kesinti olmaz. 24 ayın sonunda da anneden başka maaş alan çocuk yoksa evlenen kız çocuğunun %25 oranındaki hissesi de anneye aktarılır ve annenin toplam maaşı %75 olur. Tabi bunun için de evlilik tarihinden 24 ay sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

Evlenen kız çocuğu eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vererek ben çeyiz yardımı almak istemiyorum derse bu durumda başka da maaş alan çocuk yoksa kız çocuğunun maaşı anneye aktarılmış olur.

Ssk çeyiz parası ne kadar sürede ödenir?

Çeyiz parası ne kadar sürede ödenir bu konuda en çok sorulan soruların başında gelmekte. Başvuru tarihinden itibaren ortalama 2-3 ay sürmektedir.

Çeyiz parası hangi bankaya ödeniyor?

Ziraat Bankası aracılığı ile gönderiliyor. Ödeme bilgisi, ne kadar ve ne zaman alabileceğiniz size yazı ile bildiriliyor.

Çeyiz parası ssk sorgulaması nasıl yapılır?

Evlenme ödeneği sorgulamasını www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs ödemeleri hizmetleri-Şahıs ödemesi sorgulama bölümünden sorgulama yapabilirsiniz.

Çeyiz parası geri ödemeli mi?

Hayır geri ödemesi yok. Ssk çeyiz parası yaş sınırı aranmadan yetim aylığı alırken evlenen tüm kız çocuklarına geri ödemesiz olarak ödenir.

2-Devlet katkılı çeyiz parası alma şartları

2016 yılında torba yasa ile hayatımıza giren devlet katkılı çeyiz hesabı uygulamasından;

  • 27 yaşını tamamlamadan evlenen kız çocukları,
  • Evlilik tarihinden en az 3 yıl önce bankada çeyiz hesabı açtırarak ve yine en az 3 yıl boyunca bu hesaba katkı payı ödemesi yapanlar yararlanabilmekte.

Evlilik tarihinde biriken tutarın %20’si devlet tarafından kız çocuğuna çeyiz parası olarak ödenmektedir.

Devlet katkılı çeyiz parası almak için yaş sınırı varmı, ceyiz parasi kac yasina kadar veriliyor?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu yardımdan 27 yaşına kadar evlenen kız çocukları yararlanabilmekte.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

200 Yorum

  1. Merhaba, Ameliyat olmayı düşünüyorum ama bunun için4-5 ay işten çıkmam gerekiyor. Sonrasında düğünüm olacak. Düğünden sonra tekrar çalışmayı düşünüyorum. Ama 4-5 aylık kaybımdan dolayı Maddi yetersizliğim oluyor ve bu yüzden çeyiz parasına başvuruda bulunmam da gerekiyor. Nikahtan ve başvurudan sonra ne zaman işe başlayabilirim. Sıkıntı yaratır mı bu durum maaş almama?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu