10 Bin Kişiye Erken Emeklilik Hakkı Meclis Gündeminde!

28.02.2020
517
A+
A-
10 Bin Kişiye Erken Emeklilik Hakkı Meclis Gündeminde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne “torba teklif” sunuldu. Bu kanun teklifinde gazilere yönelik düzenlemeler yer alıyor. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, Meclis gündemine taşınan torba teklifin, 10 bin vazife ve harp malulü gazinin yaşadığı mağduriyetleri gidereceğini belirtti. Teklifin Meclis’ten geçip yasalaşması ile birlikte tüm vazife ve harp malılü gazilerimize “erken emeklilik” hakkı tanınmış olacak. Yaklaşık 10 bin kişiye emeklilik hakkı Meclis gündeminde görüşülecek.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık ile Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Genel Başkanı Lokman Aylar, TBMM gündemine taşınan torba teklifin kabul edilen maddeleri arasında yer alan gazilere sağlanacak yeni sosyal haklar hakkında gerçekleştirilen düzenlemeleri değerlendirdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda torba teklifin kabul edilen maddelerinden olan gazilere erken emeklilik hakkının yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı mağduriyeti gidermesi bekleniyor.

Gazilere Erken Emeklilik Hakkı

Gazilerin engellilikten doğan emeklilik haklarının engelliği olmayanlar gibi sayılmasına yönelik 2013 yılında yapılan yasal düzenlemelerin ardından yaşadıkları mağduriyeti gidermek için ciddi anlamda mücadele verdiklerini anlatan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, Meclis gündemine taşınan teklifte 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresini dolduran vazife ve harp malulü gazilere ikinci maaş bağlanmasının öngörüldüğünü hatırlattı.

Söz konusu teklifin aralık ayında maaşları kesilen 236 gazinin mağduriyetini de gidereceğini söyleyen Işık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki hassasiyetinin aşikar olduğunu söyledi. Açıklamalarına, “Cumhurbaşkanı Erdoğan sesimizi duydu ve buradaki mağduriyetlerin giderilmesi talimatını verdi.” şeklinde devam eden Işık, “Cumhurbaşlanımıza, konunun meclis gündemine taşınmasını sağlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk’a ve tüm siyasi parti temsilcilerine teşekkür ederiz.” dedi. Teklifin gazileri yeniden mağdur etmeyecek şekilde en iyi sonuçlarla Meclis’ten geçeceğine inançlarının tam olduğunu vurgulayan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, bu sayede 10 bin gazinin erken emeklilik hakkı tanınacağını söyledi.

“Engellilik Durumuna Göre Kademeli Formül Uygulanmalı”

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık söz konusu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan yeni düzenlemede gazilerin engellilik oranlarının da dikkate alınması gerektiğine işaret etti. Mecliste torba teklif içinde görüşülen düzenlemelerin yaklaşık 10 bin vazife ve harp malulü gazinin mağduriyetlerinin giderilmesi ile ilgili olduğun söyleyen Mustafa Işık, “Yalnız ağır engeli ve hafif engeli olan gazilerin tamamının 20 yıl 5 bin prim günü şartına tabi tutulması mağduriyet oluşturabilir. Ağır engelli gaziler için bu sürenin uzun olduğunu düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bu vesileyle Meclis gündemine taşınan torba teklifin vatandaşın engellilik durumuna göre kademeli bir formülle revize edilmesi gerektiğini ifade eden  Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, bu öneriyi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na ilettiklerini kaydederek şunları söyledi. “Önerimiz, yüzde 40 ve aşağısında engeli olan gaziler için 20 yıl 5 bin iş günü, yüzde 60 ve yüzde 80 arasında engeli olanların 17 yıl 4 bin 200 iş günü, yüzde 80 ve üzeri engellilik raporu olanların da 15 yıl 3 bin 600 iş günü doldurduktan sonra erken emekli olarak ikinci maaşa kavuşması.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.