1 Ocak 2020 İle Tazminatlara da Zam Geldi

1 Ocak 2020 İle Tazminatlara da Zam Geldi, Tazminat almak işten ayrılırken tüm çalışanların istekleri arasındadır. Çalışan herkes tarafından alınamasa da hak eden çalışanlar için yeni yılın gelmesi ile birlikte 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, ihbar ve kıdem tazminatları da zam uygulamasından geçerek zamlı olarak alınacaktır. Kıdem ve İhbar tazminatları 1 Ocak 2020 tarihi itibarı ile yükselmiş bulunmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren emeklilik hakkını kazanan ve işten ayrılan asgari ücretli çalışanlar artık daha fazla ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı alabilecekler. Yapılan güncelleme işleminin ardından kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı SGK’lı olarak çalışanların güvencesi olmaktadır.

Kıdem Tazminat Hakkı Nasıl Kazanılmaktadır?

Kıdem Tazminat Hakkı Nasıl Kazanılmaktadır? Kıdem Tazminatı, tüm çalışanlara tanınan bir hak olsa da, çalışan tarafından bazı şartların sağlanmasının ardından almaya hak kazanılabilir. SGK’lı olarak çalışanın kıdem tazminatına hak kazanabilmesinin en önemli koşulu çalıştığı yerde en az bir yıldır çalışıyor olmasıdır. Kıdem tazminatı çalışanlar için her 1 yıla, 1 aylık brüt maaş ücreti olarak hesaplanmaktadır. Tabi bu tazminat hesaplamanın üst limiti bulunmaktadır. Tavan oranını ifade eden miktar ise memur maaşlarına yapılmakta olan zam oranına göre 6 ayda bir olarak değişmektedir.

Buna göre Ocak 2020 tarihinden itibaren, son 6 aylık enflasyona bağlı olarak ortaya çıkan memur maaşları katsayısına göre hesaplanan tavan tutarı da yükselmiş bulunmaktadır. Diğer bir ifade ile kıdem tazminatına da zam geldi. Buna göre kıdem tazminatına % 5,49 tutarında zam yapılmıştır.

Zamlı kıdem tazminatına göre brüt ücreti 6.729TL ve üzeri çalışanlar için kıdem yıllarına bağlı olarak her 1 yıl için 350TL daha fazla kıdem tazminatı alacaklardır. Örnek verecek olursak çalıştığı yerde 10 yıldır çalışan 1 Ocak 2020 tarihi itibarı ile emekli olarak işten ayrılma isteğini ilettiği takdirde 3.500TL daha fazla kıdem tazminatı alacaktır.

Çalışanların İhbar Tazminatı Nasıl Belirlenir?

Çalışanların İhbar Tazminatı Nasıl Belirlenir? Belirtilen Kanun çerçevesine göre, işveren çalışanına işten çıkarmadan önce bu durumu çalışanına bildirmek zorundadır.

İşçinin çalışma süresi

  • 6 aydan daha kısa ise 2 hafta,
  • 6 ay ile 1,5 yıl arasında ise 4 hafta,
  • 1,5 yıl ile 3 yıl arasında ise 6 hafta,
  • 3 yıldan fazla ise 8 hafta,

Olmak üzere çalışanlarına, işveren yukarıda belirtilen zaman kadar önce bildirmek zorundadır. Bu süreye ihbar süresi denilmektedir. İşveren haber vermeden çalışanını işten çıkardığı zaman kıdem tazminatının yanından çalışanına ihbar tazminatı da vermek zorundadır. Bir işyerinde 10 günlük çalışan dahi ihbar tazminatına hak kazanmaktadır. Bir işyerinde çalışan işçi de işten ayrılacağını, işverenine çıkmadan önce bildirmekle yükümlü olmaktadır.

İhbar tazminatının hesaplanmasında çalışanın brüt maaşı dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. İhbar tazminatında, kıdem tazminatında olduğu gibi tavan sınırı bulunmamaktadır. İhbar tazminatı asgari ücret tutarına göre değiştiği için asgari ücretinin brüt tutarının 2.558TL’den, zam uygulanarak 2.943TL’ye çıkması ihbar tutarının da zamlanması demektir.

İstifa Ederek İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi?

İstifa Ederek İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi? Tazminat hakkı çalışanın işveren tarafından işten çıkarılması ile kazanılan bir hak değildir. Nadir de olsa bazı durumlarda işçi istifa ederek de tazminat hakkını alabilmektedir.

Aşağıdaki durumlarda erkek ve kadın çalışan istifa ettikleri takdirde kendilerine tazminat hakkı doğmaktadır.

  • Erkek çalışanın askerlik sebebi ile işten ayrılması,
  • Kadın çalışanın evlilik nedeni ile 1 yıl içerisinde işten ayrılması,
  • Emekli olmak için işten ayrılanlar,
  • Sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 öncesi olan, 15 yıl sigortalı olan ve 3600 ödenmiş günü bulunanlar,
  • 1999 ve sonrasında sigortalı olarak işe başlayan, 25 yıl sigortalı olan ve 4500 ödenmiş günü bulunanlar.

7000 iş günü olan kadın 58 yaşında, erkek ise 60 yaşını doldurduğu zaman emekli olabilmektedirler. Bu koşullarda sigortalılık süresi aranmamaktadır. Diğer bir ifade ile 7000 gün ödenmiş primi olan çalışanlar, SGK kurumundan yazı aldıkları takdirde çalıştıkları iş yerinden istifa ederek tazminat alabilirler. Tazminat almak için alınacak olan yazı ise “Yaş dışında emeklilik şartlarını yerine getirmiştir” yazısı olmaktadır. Fazla mesai sebebi ile işten ayrılan çalışan da kıdem tazminatı alabilmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu