1 Ocak 2020 Geri Kazanım Katılım Payı Alınmaya Başlanıyor!

1 Ocak 2020 Geri Kazanım Katılım Payı Alınmaya Başlanıyor! Depozitolu olmayan ürünlerden 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere “Geri Kazanım Katılım Payı” alınmaya başlanacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçen yıl itibarı ile başlattığı ücretli poşet uygulamasının ardından, şimdi de elektronik eşyalar, ilaç, yağlar ve içecek ambalajlarının üreticileri ve ithalatçılarından olmak üzere Geri Kazanım Katılım Payı alacak.

Yapılan uygulama ile poşet kullanımının azalması ile şimdi de geri dönüşümü mümkün olan plastik, ahşap ambalajlar, cam ve elektrik, elektronik atıklar ile birlikte ilaçlarında geri dönüşüme sokulması ile birlikte geri dönüşümde, Avrupa seviyesine yaklaşıma önemli bir adım olacak. Firmalardan ambalaj için geri kazanım payı ödemesi alınacak. Firmaların bu payı ödemesini engelleyecek tek olasılık mevcut, geri dönüşüm yani depozitolu sisteme geçiş ile mümkün olacak.

Firmalar için sağlanan diğer bir kolaylık ise belirtilen ambalajlar ne kadar çok toplanır ise ödeyecekleri geri kazanım payı için Hazine ve Maliye Bakanlığı için mahsuplaşabilecek. Bakanlık, geri kazanım payı uygulamasının, vatandaşların tüketim ürünlerinde artışa neden olmayacağını belirtmektedir. Diğer taraftan ise Çevre Mühendisleri Odası katılım payının muhakkak geri dönüşüm sistemine aktarılması gerektiğini savundu.

Onlar Çöp Değil, Onlar Değerli Atık

Onlar Çöp Değil, Onlar Değerli Atık, 2018 yılından itibaren, Çevre Kanunu’nda geri kazanım katılım payı, ücretli poşet uygulaması, depozito zorunluluğu ve çevre mühendisi çalıştırma zorunluluğu gibi pek çok uygulamaya geçişmiş bulunulmaktadır. Belirtilen uygulamalardan, ücretli poşet uygulamasına henüz geçtiğimiz yıl itibarı ile geçiş yapılmıştır. Diğer yandan ise Geri Kazanım Katılım Payı uygulaması ise Resmi Gazete’de yayımlanmış bulunmaktadır. Bu şekilde amaçlanan 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren depozitolu olmayan ambalajlı ürünler için üretici ve ithalatçılardan alınmak üzere” geri kazanım katılım payı” alınmaya başlanacaktır.

Geri Kazanım Katılım Payı alınacak olan ürünler aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Lastikler,
 • Aküler,
 • Piller,
 • Madeni yağlar,
 • Bitkisel yağlar,
 • Elektrikli eşyalar,
 • Elektronik eşyalar,
 • İlaç,
 • Kağıt,
 • Karton,
 • Plastik,

Yukarıda belirtilen ürünlerden oluşan ambalajlarından ağırlık ve uzunluklarına göre belirlenecek geri kazanım katılım payı ödemesi alınacaktır. Bu şekilde neredeyse tüm ürünlerin ambalajları çöp olmaktan çıkarak, değerli atık halini almış olacaktır.

Bakanlık yaptığı açıklamalarında, ambalajı ürünlerde 2005 yılından bu yana uygulanmakta olan katılım payı bulunduğu için bu ürünlerin vatandaşa satışında doğrudan mali bir yük olmayacağını belirtti. Çevrenin korunması adına düzenlenen Sıfır Atık Projesinin de tüm ülkeye yayılması ve uygulanması adına önemli rol oynamaktadır. Kanun üzerinde yapılan değişiklikler ile birlikte 2018 yılında başlatılan geri kazanım Katılım payı diğer yıllara göre katılımın çok yüksek olduğu belirtildi. Gelen bilgiler doğrultusunda depozito uygulamasına daha fazla firmanın katılım sağlayarak maliyetlerini düşürme çalışmaları içinde bulundukları belirtildi.

2020 Yılı İçin Poşet Ücreti Belirlendi!

2020 Yılı İçin Poşet Ücreti Belirlendi! 2020 yılında da marketlerde ve diğer tüm alışveriş merkezlerinde ücretli olarak satışına devam edilecek olan alışveriş poşetinin yeni yıl fiyatı belli oldu. Buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Emin Birpınar yaptığı açıklamasında poşet ücretinin “2020 yılında da 25 kuruş” olarak devam edecek dedi.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu